'tVertrek onzer Volkskinderen. HST EZELKEN. Op Eersten Mei 7e Jaar. N° 16. Prijs per nummer2 centiemen. 21 April 1907. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED NICKELS, Maanstraat, 18, AALST. Heden allen naar Hand aan Hand om 2 uren namiddag, om de Volkskinderen uitgeleide te doen naar de statie. Zij doen eene omreis in België om overal Concerten in te richten en omhalingen te doen, ten voordeele der Werkstakers van Aalst. Zij gaan naar Ninove, Geeraardsbergen, Lessen,Anderlecht-Brussel, Molenbeek-Brussel, Leuven en St.-Nik#laas en keeren toekomende Zondag van de eerste reis OP POSTOP POST de fanfare Hand aan Hand doet hen uitgeleide. terug. moet dit jaar het werk verlet zoo groot mogelijk wezen. Het is den eenigen feestdag aan den arbeid gewijd, en hierom moeten alle arbeiders Hem zooveel mogelijk vieren. Ware den ic Mei een feestdag inge steld door de kerk, zooals er door haar zooveel feestdagen ingesteld en door de wet zelfs erkend zijn geworden, dan, ja dan zouden de werklieden GEDWÓN GEN zijn te verletten. Doch de Kerk heeft er nooit aan ge dacht een feestdag te wijden aan den ar beid, omdat de werkers altijd door haar zelf als eene massa, enkel goed om uit te buiten, aanschouwd is geworden. Het zijn de Socialisten zelf, die om zoo te zeggen, vara bij hun ontstaan het Arbeidsfeest hebben ingesteld, omdat zij niet langer de miskenning van de arbei ders willen dulden. Zonder arbeid, bestaat er niets op dezen wereld, en hierom moet en zal er Hem hulde worden gebracht en zal er Hem een feestdag gewijd die zelfs wettelijk herkend moet worden. Het is een plicht voor alle werklieden, aan den Eersten Mei, zooveel mogelijk een feestelijk karakter te geven. Ziehier wat onzen vriend Bögaerts er in Vooruit over schrijft De Kerk heeft hare hoogdagen en ik herinner mij dat in mijne teerste jeugd, mijne moeder mij zoetjes aanmaande toch vader, grootmoeder, peter en me- ter een zaligen hoogdag wénschen. te gaan We deden het gaarne, want er brok- kelde dan altijd wat af, hoe arm de ge- heele familie ook was. We kregen of 'n koekje, of 'n centje en daarbij altijd zeker een dikken kus. Waarom zouden onze kinderen de gewoonte niet aannemen overal EEN GELUKKIG MEIFEEST te gaan wenschen Waarom zou het de gewoonte niet kunnen worden dat dien dag de vrien- den en vriendinnen elkaar een ge- schënkje, een Meigeschenkje over- handigen al ware het maar eene enkele bloem, een geurend meiklokje of zoo iets. Och, 't is zoo weinig en 't zou toch zulk een goeden' onmetelijken indruk maken, 't zou zoo diep in de zeden kun- nen dringen Vindt ge 't niet 't Klinkt zoo droef mij tegen als vrienden uit kleinere plaatsen, uit afge- legen dorpen mij zeggen We zijn nog zoo zwak, we kunnen op Eersten Mei niets doen Jawel, er kan wat gedaan worden, als men maar ernstig wil en het goed meent. Ik heb thuis aan mijne vrouw gezegd, dat ei»dien dag koekenbrood moest zijn, en ik er tusschen kwam voor 80 cen- tiemen om 's middags eene flesch wijn op tafel te hebben ze moest zelf maar voor wat koekskens zorgen. Elk mijner kinderen zou van mij ook een geschenkje krijgen in vergelding van een Meiwensch... Hewel...?...? Kan dat niet overal Of gedeeltelijk toch... of iets in dien zin Och, als zij er wil aan denken, zal elke moeder er wel wat óp vinden opdat die dag toch boven anderen zou uitblinken en op aller gemoed indruk maken. Het Meifeest moet der werklieden hoogdag wezen Wij sporen al onze vrienden aan, dit goede gedacht van onzen vriend Bogaerts te vatten en uit te voeren. Eu nu doen wij een oproep tot al onze vrienden om den Stoet en de Feestelijk heden die op Eerste Mei plaats hebben, zoo gr«otsch en indrukwekkend moge lijk te maken. In Aalst zullen er verschillige fabrie ken geheel of gedeeltelijk staken, dat is van nu af zeker. De mijnwerkers van Denderleeuw, Erembodegem, Nieuwerkerken, Haeltert en andere omliggende gemeenten, belo ven ons in MIJN-COSTUUM in den stoet op te marcheeren, aldus het Aal- stersche volk zijne aandacht te trekken op hun leven, dat hoogst betreurens waardig is, wanneer men weet, dat het grootste gedeelte dier menschen dagelijks op- en afrijden, om in de mijnen werk te zoeken. Zij zullen tevens een banderol in den stoet dragen, den 8urigen werkdag ei- schende. Ziehier tot hiertoe de regeling dei- feesten Bijeenkomst in 't lokaal Hand aan Hand om 11 uren 's morgens. Korte toespraak. Vertrek van den Stoet om 11 1/2 ure juistde fanfare Hand aan Hand aan 't hoofd met verschillige opschriften. Om 3 uren, Volksfeest door de Volks kinderen, waarop bijzonder de moeders en de kinderen uitgenóodigd worden. Om 7 uren 's avonds, Concert met de fanfare Hand aan Hand, aan 't lokaal, Saskaai. Verlichting der Lokalen. Op Op voor den Eersten Mei. Vergadering voor de Gladslijpers heden Zondag, om 10 1/2 ure. Dringend. RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden ©pgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar fr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. is gewonnen door het lot S 429. H 190 wint zes schoone tassen. T 41 een paar posturen. Het Ezelken is gewonnen door de overblij vende nummers en is dus aan de werkstakers gebleven. Dank aan allen die loten hebben gekocht. Steunt,helpt den rechtvaardigen strijd tot een goed einde brengen.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1