Is het rechtvaardig. Dat is de vraag die door gansch de Aalster- sche bevolking wordt gesteld, aangaande de loonsverhoogir.gdoor één kwart der werklieden van het Groot fabriek gt-ëisebt. de vraag is 25 centiemen meer loon voor één werkdag van M uren. liet zijn de slechtst betaalde werk lieden die den eiseh stellen om zoo doende één loon te bekomen van 2,50 Ir. per dag, de vrouwen vragen 2f 0 fr. voor een werk dat te Ninove 2,15 ft betaald wordt, dus zijn de eischen merr als gewettigd en kan er aan de rechtvaardige vraag voldaan worden. Ja zelfs zou men eenen grooteren opslag, vooral de werklieden die op dit fabriek werk zaam zijn kunnen geven, dit zal ik trachten zou goed mogelijk te bewijzen. i)e laatste gekende bilan van 1898 geeft ei-ne winst var. 777 duizend franken, sedert dien tijd heeft men de werkdag met éen uur veikort, zoo dat het fabriek voor eene uur minder kosten, heeft aan vuur, licht, enz. ter wijl de voortbreugst enorm is geslepen, met eene aanzienlijke vermindering van personeel! In den loop van het jaar 1898 tot heden is er in het fabriek eene gansche omkcermg ge beurd Door de oude machienen te verbe teren en sneller te doen draaiën, en met de nieuwe machienen die één grooter voort- brengstvermogen hebben. Ziehier enkele vooi beelden De contetiues zijn zoodanig versneld, dat de voortbrengst op bijna al de molens met den helft is vermeerdert De bleekers hebben vroeger gewerkt met mannen aan 100 kilogr. gare n per dag, later heeft men er machienen gebracht, altijd met een grootere voortbrengst, zoodat er nu nog ■1 werkman noodig is voor 150 kilogr. garen t bleeken per dag Hier worden dus 5 mannen gespaard. Bij de verwers met het macbien is het nagenoeg hetzelfde als bij de bleekers. Hel poliermachien beeft heiwerk van 15 a 20 knapen overbodig gemaakt. Het zelfde kan men zeggen voor de eti ketten plakkers. Hef tretal bobijnenmakers is van 225 op 150 gedaa'd of 75 werklieden minder, en de voortbrengst is van 12 duizend gros ge steeen tot lil duizend gros per week of duizend gios meer met zooveel werklieden min. De iustr eiders moesten in 1898 dag en nacht werken om in het onderhoud der gaiens te voorzien. No zijn de molens zoo versneld, dat er met de nacht niet meer moet gewerkt worden, en ieder werkman moet twee molens in de plaats van éénen bew erken Van werkplaats tot werkplaats is de ver meerdering van-voortbrengst enorm Immers, sedert 1898 zijn de winsten van het Groot fabriek meer dan verdubbeld, winsten die grooterdeels te danken zijn aan de toewijding der werklieden, waarmede zij hun arbeid verrichten, want het is ontegenspre kelijk a»Is de machienen meer voortbrengen, of men van de zelfde meer moet onderhou den, het van de werklieden ook meer kracht- imsparining kost en meer oplettendheid vergt en het zou zelfs niet te vesl zijri, indien ai de werklieden hun deel eischten van de meerdere vosrtbcengst. De heeren kunnen dus toegeven aan de billijke vraag der werklieden; hetgeen zij vra gen is maar een deel of vergoeding van hun ne grootere voortbrengst, als de heeren lo- giek zijn, zullen zij niet langer weerstand bieden; de ondervinding leert nechlans dat de laatste opslag door de werklieden bekomen, aan de heeren dubbel is vergoed.dat zij terug toegeven, ik ben er zeker van, da! dr werk lieden dit niet meer zullen vergeten, de be wijzen daarvan kan men hier hcoger vaststel len.Heeren, vergeet het niet eene goede daad gaat bij de werklieden nooit verloren, ingeval van voldoening aan de werklieden, zal men dit spoedig kunnen beslatigen. Nu ik de zaak kort heb uitgelegd, hoe rechtvaardig den cisch der werklieden is om een loon van 2,50 fr per dag te bekomen.die nog onvoldoende is om in bet onderhoud der werkersfamiliën te voorzien, vraag ik de me dehulp van gansch de Aalslersche bevolking, om de werklieden die reeds 5 weken strijden in de mate harer krachten te steunen lk weet het, de werklieden hebben geenen overschot, bij allen is er te kort, doch bij de 1250 werklieden die strijden is de armoede grooter, den hoi ger scherper, voor de ver- eenigde kan het er nog al door maar helaas, de overgroote meerderheid is onver- eenigd, bij deze is er groole hulp noodig, wel is waar is hel dikwijls gezegd, vereenigt U. Zij hebben bet dan niet gedaan 't is waar, laat ons hopen, dat zij i u sterk zullen veree- nigd blijven, iaat ons ben die zonden vergeven met het vast voornemen dat het niet meer zal gebeuren. Werkbroeders en Zusters, staat de strijders moedig ter zijde, helpt I steuntricht ronden in op fabriek en werkhuizen, bij vrienden en kennissen, helpt mede om de werklieden te doen overwinnen Een Fabiuekweiikeh. Verschijnsels, Als er eene werkstaking uitbreekt is onvermijdelijk de toevlucht der stakers naar Hand aan Hand. dan durven zij doen zien dat zij de socialisten zijn ge negen. om er troost en hulp te gaan zoe ken. Waarom zouden de werklieden, op Eersten Mei niet het werk staken, 'niet in den Stoet marekeeren, aldus latende zien, dat zij bij de Socialistische Partij zijn aangesloten, en bereid zijn eerbied voor hun arbeid te eischen, en hun wil te doen kennen voor de wettelijke tus- sclienkomst in de regeling van het werk. Met lotersdag, met een anderen bees- tigen dag, durft men wel weigeren van te werken, waarom zou men het niet doen, ais het is om eerbied af te dwin gen voor het werk nffMOiTTB rzk irxsi Opmerkenswaardig om volgen is de tegen- wooidige loonstrijd op het groot fabriek van den Tragel. Men gevoelt het dal de werkers bewust worden, van hunne waarde als men se h voorbij is den tijd dat zij zich lieten gebruiken enkel al leen als werkvee. Stout maar kalrn en waardig staan zij op, om een meer rnenschelijker bestaan te eischen. en goedschiks of kwaadschiks zullen da fabrikanten moeten toegeven aan de biPijke eischen hunner werklieden. Meer om meer zal de spreuk zich bewaarheiden, die zegt Naar mate de werkers zich zullen or- cfaniseeren, zullen zij zich doen gelden en waavdeeren. Wij, socialisten, mogen fier zijn en met over tuiging zeggen, aan ons komt de eer toe dat het volk bewust wordt van zijne waaide en macht. Het doet goed aan 't hart als wij het verschil zien in eene werkstaking vroeger en nu dikwijls gaf het plaats, dat in de gewettigds:.- werksta king na een paar dagen of eene week strijd ten hoogste de werklieden naar de fabriek liepen, gedwongen uit nood of bevreesd hun weikie zien innemen door onderkruipers. Menigmaal moesten die het dan bekoopen die aanzien werden als zoogezegde opi uiers of op- stokers, op het zwart boek wierden zij dan ge schreven, aas wetk was er voor hen niet meer te geraken en zij zagen zich verplicht buiten hunne stad te gaan zwoegen om met vrouw en kinderen niet te verhongeren. Dit gebeurde alle maal omdat het overgrootste deel der werklieden niet bewust waren van de macht die in slerke vereeniging beslaten ligt. Welk groot verschil is het heden Niemand of bijna niemand heeft schrik om de eischen tegenover hun patroon te verdedigen »f te bepleiten, omdat zij weten ge vrijwaard te zijn tegen den honger door de vak vereniging. Dat is het werk der Socialistische parttij alleen, en fier mogen zij zijn die daar aan mede helpen om het volk zijn plichten te ieeren en het wijzen waar zijne redding en welzijn ligt. Een verschijnsel dat ook dient opgemerkt te weiden in dezen strijd is de houding der dom pers, die, het mag gezegd worden tot heden goed is vroeger hebben wij hier andere staal tjes van v/erkmansliefde gehad van clie jannen. Elk herinnert z: :h no Dn tijd op het tal uk- fabriek De Bruyn,toen een zekere onderpastoor bestuurder van den katholieken weikmanskring I dan nog, voor die liberale heeren onderkruipers zocht, vijffrankstukken gaf om di? werkstaking te doen mislukken en dacht ons daarmede te nekken, maar dat was mis niet waar heeren anti's en zulke middeltjes keeiden tegen u. Maar nu denken die mannen den waren Jacob gevonden te hebben om 't socialisme te keer te gaan. Naieve sukkelaars, ah gij denkt ons te kleinen met ook mede te doen aan werkersver- eeniging, want juist daarom doen zij er aan mede, dit bewijst het volgende le Holstade gaven over eenige dagen de priesteis zelf een druksel uit aan het werkvolk, om de kapitalisten te besttijden Mis lezers, in schijn ja, maar het hoofddoel is om de socialis ten tegen te houden die sterk vooruitgaan in hun «verwoestingswerk» er moest enkelijk nog bijge staan hebben dat wij in 't gareel loopen der fabiikanten en dan was heel het spel compleet, want gij moet wr-'en, lezers, dat die mannen toupet hebben, zulle. Immers, over eenigen tijd stond er in hun blad De Christen* Textiel bewerker, dat het dank aan hen was, dat er in onze stad jaailijko hqjiden: duizend frank aan loon meer betaald werd. Gij moet toch maar dui ven, hein vrienden, en als wij die mannen opriepen dan gebaarden zij van koekens maar opgepast zulle, demperkevjs, .nu werkt t ij mede, ik zeg, beter laat dan nooit, doet maar goed uw best om de werkers hunne oogen te openen, d-ca deniit niet dat wij zulten staan toezien als gij meent, de wetklieden een been toe te smij ten gelijk een hond die dan niets meer moet hebben. Wij zullen werken tot de algeheele ontvoog- ding onzei klasse. Weest veizekerd dat wij er zullen bij zijn om u in de schreef te houden als gij ei zult wihen Uitloope-.. Doet maar goed voorts en als gij de werkerszaak ene:giek durft verdedigen, v.cc-.t dan verzoucrc] dat gij nog rolijke half uurtjes zult beleven niet uwe rijke broeders in Christus. Laat ons goed drorwetkcr, vrienden, propaganda, alujd propaganda op 't fabriek in het weikhuis, bij vtienden en kennissen.onze vooruitgang is de barometer om die domperkens heel hun plicht te doen doen zij hebben hun vinger in de werkersorganisatie gestoken, laat ons nog meer ons best doen en dan moeten zij ei niet alleen met hun arm, maar ook met ge heel hun lijf in of zij zullen zich zeiven ont maskeren. Ah heeren, gij denkt ons te bestrijden met ook syndikaten te srichtenPBehoudt maar die illusie als gij denkt het volk-daarrnede od eene ver keerde baafi te zetten Gij zult wel ondervinden dat het niet waar is, onthoudt goed dat de appetijt al eter.de komt, wat in andere woorden wii zeg gen Werkers die beginnen te denken zijn geene gewillige machienen meer, in handen van gelijk welke uitbuiters. Camiel CORNAND. HEEL JUIST G-EHE13E1N*EERX)

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2