Ons nieuw Ministerie. 7e Jaar, N° 18. Prijs per nummer2 centiemen. 5 Mei 1907. De toestand in België Weekblad voob het Arrondissement Aalst. ALFRED NIOHELS, Maanstraat, 18, AALST. ten opzichte van de werkuren. Het Werkers-België beleeft een tijdperk van navorsching, inrichting en versterking. Be nijveraars winnen geld met hoopen. In het Centrum en in het land van Charleroi kunnen de metaal-ondernemingen het bestelde werk haast niet gedaan krijgen. Die voor de kapitalisten uitmuntende toestand heeft natuur lijk zijn weerklank bij de werklieden die hun deel beweren te hebben in dien voerspoed- En zij gevoelen de noodzakelijkheid inrichtin gen tot stand te brengen daar waar er nog geen zijn, alsook die te versterken wslke reeds bestaan. Beter nog Tegenwoordig bespreekt de arbeidende klasse met drift de inrichtings methode, de zoogezegde onzijdige taktiek, en de zoogezegde socialistische taktiek. De wijze waarop de oproep tot de organisatie dient ge daan te worden is al afgehandeld en het on derzoek der voor- of nadeelen van zekere in- richtingsvormen is reeds in bespreking Ten opzichte van de verstandelijke ontwik keling is er vooruitgang, en welke ook de mee ning weze van eenige gemelijke geesten mag er gezegd dat die neiging tot navorsching een blijk daarstelt van eene geestesrijpheid, welke dient gemeld en geloofd te worden. De bespre king tusschen socialisten en onafhankelijken, die de stichting van de Syndikale Kommissie der Werkliedenpartij en der Onafhankelijke Vakbonden voor gevolg heeft gehad, heeft tot de verspreiding van het inrichtingsgedachl bijgedragen. Licht ontstaat in de hersenen, en wanneer de geesten het omhulsel der beslui teloosheid van zich zullen werpen, zal het uur der ontvoogding nakend wezen. Een der belangrijke kwestiën, waarmede het proletariaat erg ingenomen is, is ongetwij feld die der bepaling van de werkuren. De bespreking in de Kamer van het wetsontwerp over de mijnen, waaraan Hector Denis een zoo overwegend deel heeft genomen, heeft een aanzienlijken weerklank gevonden in al de vakbonden. Ongelukkiglijk bezitten wij de sta tistieken nog niet over hetgeen in die laatste tijden bekomen werd. Wij moeten ons nog' immer tevreden stellen met de nijverheidstef- ling van 1896, gewijd aan de studie van 7-1,000 ondernemingen, minstens één werk man bezigende. De opstellers van dit werk hebben als arbeidsdag aanzien den dagelijkschen, norma len en wezenlijken arbeidstijd, afgerekend zijnde de rusttijden en de uitzonderlijke bij uren wegens overmaat van werk. Voor de mijnen echter werd de arbeidsdag berekend tusschen het oogenblik der dalingen dit der opstijging, rusttijd erbij begrepen, omdat die werken onder aarde gebeuren. Er zijn dus twee statistiektabellen die der mijnwerkers en die der andere werklieden. Ziehier de tabel der mijnwerkers 7,95 t. h. werkende 8 uren en minder. 7.48 meer dan 8 tot 9 u. 43,76 dan 9 tot 10 u. 16,55 t. h. werk. meer dan 10 tot 10 f/2 u. 9,98 t. h. werk. meer dan 101/2 tot 11 u. 4,41 t. h. werk. meer dan 11 tot 11 1/2 u. 7,68 t. h. werk. meer dan 11 1/2 tot 12 u. 2.49 t. h. werkende meer dan 12 uren. Ziehier de tabel der anderen 3,79 t. h. werkende 8 uren en minder. 6,88 meer dan 8 tot 9 u. 34>09 9 tot 10 u. 15,44 10 tot 10 1/2 u. 1^,48 10 1/2 tot 11 u. 14,08 ij tot 11 1/2 u. 6,15 11 1/2 tot 12 u. 2,09 12 u. Zoo men nu beide tabellen vereenigt be komt men volgende cijfers Nagenoeg 5a t. h. werken tot io uren. 3o t. h. werken io tot ii uren. 18 t. h. werken meer dan n uren. De arbeidsdag die het meest aangetroffen wordt, schijnt dus. 10 uren te bedragen In de werkelijkheid is die arbeidsdag eafcter lan ger, want in zeer talrijke koolputten is er na bij twee uren lijds noodig voor het dalen, op halen en het gaan naar de plaats waar de kolen moeten afgekapt worden en in de inter- RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Donderdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maandenfr. 0 40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Eenjaar 4,oo Men abonneert zich op alle postbureelen. Eindelijk Het is toch den Heer de Trooz gelukt na twintig dagen gewerkt en gezweet te hebben een kabinet samen te stellen. Maar welk kabinet. Aan de bekwaamheid van eeni- gen twijfelen we geenszins voorzeker telt het ministerie geleerde mannende heeren Des- camps David, Helleputte, Renkin, Generaal Hellebaut en zelfs een Delbeke, die toch nooit de pretentie heeft te spreken over zaken, welke hij niet kent. Over hun geleerdheid hebben wij het niet en zelfs niet over de goede inzichten van een Helleputte of een Davignon, voorstaanders van de vermindering der werkuren we willen allee» maar spreken over de compositie van het ministerie, over het concentreeren in een groep van verschille»de,uiteenloopende gedach ten. En wie was officieel, door onzen koning, met dat oproepen van de lechterzij tot eenheid be last De Trooz Ongelooflijk, maar toch zoo De Trooz, die medeonderteekende het fameuze besluit van n April 11., waardoor de wet op de mijnen ingetrokken, dus vernietigd werd De Trooz, die op dat oogepblik de hand van de vSmet-dc Nay er hielp slaan in het aangezicht van onze vertegenwoordigers, dus van de natie, van het Belgische volk, De Trooz, die spotte en nog spot met al onze parlementaire instellin gen en zijn neus ophaaide en nog ophaalt, voor al degenen, die niet willen dansen, zooals hij fluit De Trooz, de echte konservateur, vij andig gezind aan alles wat maar eenigszins riekt naar ontvoogding en vrijheid De Trooz, de verdelger van alle wetsontwerpen, die in het oog hebben de verbetering, de opbeuring van den werkersstand De Trooz, gewezen minister van Openbaar Onderwijs, die een graf maakte voor dat officieel onderwijs en kasteelen deed bouwen voor paters en nonnen 1 De Trooz van Leuven De onmogdlijke De Trooz De auto ritaire, de Tsaar De Trooz En zoo'n man droeg men op, een nieuw kabi net op te bouwen Heeft men ooit grooter schanddaad zien plegen tegenover 't volk En diezelfde man schonk onmiddellijk een ministerdegen aan Kunt ge'traden och aan den vernieler van ons spoorwegnet, de pest van het Beheer van spoorwegen, aan den Heer Liebaert, ook mede onderteekenaar, den n April. Niet alleen kiijgen wij eea kaakslag, maar aan dien armen graaf de Smet de Nayer, wordt een hoon aangedaan door twee van zijn oud vrienden, hoon, dien hij zelfs op zijn sterfbed niet aal kunnen vergeven. De smaad, door zijn eigen partij hem aange daan, is te groot! Of moet wellicht de politiek van onzen vorigen eersten minister nog gevolgd worden en zal die politiek vertegenwoordigd worden door De Trooz en Liebaert, die daarom blijven zetelen? In dat geval, weet ik niet wat aan de Smet te zeggen een eer is het dan voor hem eens school i.i de politiek gevarmd te heb ben, maar een schande is het voor hem, dat zijn leerlingen zoo schaamteloos zijn hem aan de deur te zetten om zelf het Bestuur in handen te nemen. Arme graaf, ze zalven u, maar ze hebben u deerlijk gewond Doch, troost u de wraak zal van zelf komen, en de gerechtelijke God zal niet dulden, dat op zoo'n lage, vuige, gemeene manier - de vroeger onmisbare man voor het katholieke België gehoond worde, tot vermaak van liberaal en socialist. TROOST U, DE TROOZ, tuimelt maar binnen eenige dagen. De Trooz meent aan het lmofd te staan, maar hij zit werkelijk in de klem en daarvoor heeft hij zelf twintig volle dagen gearbeid, Naast hem zetelen Liebaert en Helleputte 1 O die Helle putte, welke Kif, een drietal weken geleden, de Trooz hielp buiten kegelen Maar hoe grappig! Helleputte neemt aan van Spoorwegen, en Ju lius, de groene Julius, onze oud-student van ons St-Jozefgesticht. krijgt de flnantiën in handen, waarvoor hij even onbekwaam was gedurende 't kabinet van de Perelaar-Peereboom. Julius Liebaert, ge zijt onkwetsbaar waar het vernederingen geldt 1 En Renkin, het vriendje Renkin, die het vriendje Liebaert bij de bespreking van de be grooting der spoorwegen, zoo pijniijk op de tee- nen trapte Zie Dat zit allemaal aan een schotel,bewaakt door Woeste en Beernaert En wes nu degenen die te duchtig doorsteken met hunne vork een klap van Woeste, een klap van Beernaert, een klap van Mgr Mercier.eem klap van Paus Pius X. En wij, wij zullen toeschouwen en lachen, lachen om den vernietigenden arbeid, om de zich-zelf-ondermijnende kracht vaa de katholieke partij, lachen omdat dit allss het voorspel is van den tricmf der demokratie.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1