Espadrillen-vereeniging Seden Zondag om 10 1/2 ure voormiddag, is het Algemeene Vergadering voor de Êspadrillen- makers, in 't lokaal Hand aan Hand Het dagorde is zeer belangrijk, en wij hopen dat niemand zal ontbreken. HET BESTUUR Een schandalig manifest. De dompers hebben een manifest ver spreidt, en nooit, nooit of nooit hebben wij schandaliger taal gehoord, veel min het in een manifest gelezen. Wrj zullen hieronder eenige van hunne lieve benamingen waarmede zij de socia listen betitelen afkondigen, om onze lezers te laten oordeelen, tot wat die mannen in staat zijn. Luistert* maar vooraf verschooning, omdat wij dit moeten onder uwe oogen brengen Wettersche luiërikken, vreemde ex- pensionnairs van Leuven, weggejaag- den uit 't leger, echtbrekers en ander schuim. Leuenbende, mannen als knoppen af, den gewezen missediener van 't pensionnaat van Leuven, kerels die door 't Gerechtshof moesten ge- dwongen worden, om een deel van hun loon aan hunne bijzit te onttrekken, om aan hunne vrouw en kinderen te geven Zij zijn de venijnige slangen, die overal hun slijm en hun gift trachten uit te werpen. Zij zijn de lage ophitsers tot moord. Ztj zijn het, die de oogen der moeders met tranen vullen, het leven ider werkers vergallen, zonen en doch- ters in zedelijke ellende en laagheid storten. Ja, zij zijn de adders die on- geneesbare wonden toebrengen. Het uitschot der werkende klas zijn zij, nie- mand anders. Zij leven en tieren met de penningen van arme zwoegers, afgefut- seld met wat ronkende frazen en holle woorden. Schuimers zijn het Echte Volksbeulen c Bij orser. bij ons alleen het edel deel, het graan van den werkmansstand bij de rooden het uitsehot, het kaf 1 Is 't genoeg, vriend lezer En zeggen, dat dit manifest, met al die lieve benamingen, uitgegeven wordt, door: Het Centraal Verbond der Christene Textielbewerkers van België Welke taal zouden die kerels dan wel gebruiken, indien zij nu niet eens christe nen waren En zeggen, dat aan het hoofd van die vereenigingen priesters staan, die leeren hebt uwe vijanden lief. Huichelaars Huichelaars En zoo verbeteren zij den toestand van het werkeade volk Werklieden schaamt u, schaamt u, bij die soort menschen, bij die dompers, die u toch enkel onder den hiel willen houden In hun manifest beloopt den opslag door M. Beernaerts gegeven 150,000 fr. in hun blad de Textielbewerker is ljet 100,000 fr. Op 5o,ooo fr. wéten de dompers het niet goed. Hoa ernstig. Huwelijken. Degenen die eene eet- of feestzaal wenschen te gebruiken voor huwelijksfeesten en andere, kunnen die kosteloos bekomen bij Petrus Boeykens, Van Wambekekaai, 2, Aalst. BRIEFWISSELING. Heer Opsteller, Ik heb in uw blad vau 11 Juli 1907 gele zen, dal Al. De Nayer, Voorzitter der Koop handelsrechtbank, zich leru.ü getrokken heeft in het proces De Beulen Hand aan Hand. ter wijl hij wel heeft gezeteld in het toekennen van den Pro-deo. Wat de reden hiervan mag zijn, weet ik niet juist, maar ik meen, dal dit ten gevolge is, van de polemiek, die ge met het begin van dit jaar hebt geroerd, melde Handelskamer, nopens die werkstaking uitgebroken in de Fiia- ture et Teinturerie d'Alost, en waarin de Han delskamer heel behendig Hand aan Hand. de coöperatie zelf heelt gewikkeld en waarin zij in geer en deele iels hadt te zien Wat de terugtrekking van M. De Nayer be treft, is toch niet af te keuren, en hij die Voorzitter is der Handelskamer, dit zich tot een polemiek heeft geleend, waardoor de Han delskamer zich in alles behalve lieve bewoor dingen heeft geuit, tegen Hand aan Hand de cooperate zelf, heeft veel gelijk gehad zich terug te trekken; wel is waar heeft hij onge lijk gehad, met te willen zetelen in het, toe kennen van den pro-deo, want dit alleen is genoeg, om Hand aan Hand te doen procedee- ren en haargroote kosten te berokkenen. Maar voor mij, heeft de gansche Koophan- delsrechibank ongelijk te willen lusschen ko men in dit proces, want die gevoerde polemiek kwam uit van de Handeiskamer. die. door die polemiek, zich openlijk tegen Hand aan Hand heeft verklaard, en laten zien heeft, hoe erg de Handelskamer op Hand aan Hand is gebe ten. Mijn oordeel is, dat de Koophandelsrecht bank zich geheel zou moeten terug trekken, en dit geding laten beslechten door eene andere Koophandelsrechthank, dit om te beletten,dat de oprechtheid der te vellen vonnissen in die zaak in twijfel kunne getrokken worden, want van nu af, loopt de mare in Aalst, en bevoegde mannen trekken bet zelf niet in twijfel dat er ook gebeure wat er wil. Hand aart Hand hier te Aalst zal verliezen, al had zij duizend maal het goede recht aan hare zijde. Voor de eer der Koophandelsrechtbank van Aalst, voor de waardigheid der rechters zei- ven. meen ik, dat het opperbest ware. dat die zaak aan eene andere Koophandelsrechtbank overgeleverd wierd. Ik richt mij tot u, heer opsteller, om mijne meening te openbaren en mijn briefje in uw geöerd blad te willen opnemen. Dank op voorhand Een Handelaar van Aalst. Nota der redactie. Wat ee ons schrijft waarde Heer, hebben wij van den be ginne af gedacht, maar of het zal gebeuren betwijfelen wij ten zeerste. Overigens, wij volgen dit proces, en wij mogen u daarenboven verzekeren, dat het met eene onuitlegbare overhaasting is, dat men in dit proces te werk gaat, terwijl men over al de andere processen terecht klaagt over hunne traagheid. Wat schuilt daar achter EEN WOORD tot onzen Eeer Politie-Commissaris. Wij hebben verledene week gezegd, dat het van uwe zijde weinig moedig was, iemand aan te vallen, op eene plaats waar den aangevallene zich niet mocht verdedi gen, zooals gij gedaan hebt op 't Vredege recht met mij. Inderdaad, g'hebt in uw rekwisitorium beweert, dat Nichels de herder, de leider, de ophitser is der socialisten en hij zich wel zal wachten, zelf met bussen omhalin gen te doen. Eerst en vo®ral moet ikv u zeggendat ge aan Nichels in eens verschillige fone- tien toeschrijft, tegenstrijdig met elkander, want herder en ophitser vooral zijn heei zeker veel verschillend, en als ge daar 't verschil niet van kent, dan zijt ge heel zwak van geest, en is het ambt van Open baar Ministerie wat boven uwe krachten. Ik doe het zelf niet Maar wanneer zullen wij wel doen Moesten wij zelf met bussen rondgaan, men zou ons vragen inaar, waarom doen het de werkstakers zeil niet, vermits de opbrengst voor hen moet dienen En als de werkstakers het zelf doen, dan moet Nichels het doen Welnu, als ge liever hebt dat Nichels met bussen omhalingen doet, hij zal het doen, maar zeg dan niet zulle, dat de werkstakers het moeten doen Mogelijk hebt ge liever Nichels te pak ken Ge maakt er ons eene grief van, dat wij met geene bussen omhalingen hebben ge daan, maar evenzoo. zouden wij er u eene grief kunnen van maken, dat Gij als poli- tie-ommissaris zelf de bussen niet hebt aangeslagen Moeten wij daar uit besluiten, dat ge te slim zijt, om dit te doen In 't geheel niet, want een politie-com- missaris kan alles niet doen, evenals een secretaris ook alles niet kan doen. Dit is heel natuurlijk. Er is ook klaar en duidelijk bewezen geworden, in dit proces, dat er te Aalst twee maten en twee gewichten ge bruikt worden door de politie óf hare hoofden. Inderdaad, er komen daar vier getuigen onder eed verklaren, dat zij dien zelfden dag van huis tot huis omhalingen hebben gedaan met opene schalen voor de con frérie van St-Antonius, dat zij dit reeds verscheidene jaren doen, en er nooit voor vervolgd zijn geworden G'hebt getracht u uit den slag te trek ken, met te beweren dat dit bij overleve ringen gebeurt Hoe belachelijk Neen, de waarheid is, dat ge den moed misttet, om te verklaren, dat de politie op dit gebied haren plicht niet heeft gedaan, omdat zij niet mag, omdat zij de politie is van eene politieke oartij, die van hare vriendjes zooveel over het hoofd moetzien. Ge durfdet aan den Heer Vrederechter niet zeggen, die het overigens zeer goed weet, dat de politie niet mag, niet zou durven iemand verontrusten die omhalin gen doet voor de rijks machtige kerk, ter wijl zij er in tegendeel heel fier op is, wanneer zij een armen werkstaker of staakster kan te pakken krijgen, die rond gaat, om boterhammen te kunnen koopen voor de noodlijdende kinderen, wiens vaders strijden om 25 centiemen meer loon te veroveren Neen, dien moed bezat ge niet, e* ook hierom was uw rekwisitorium zóó kin derachtig. En waarlijk g'hebt daar moeiëlijke en onaangename oogenblikken beleefd, Heer Politie-Commissaris, zoodanig dat het grootste getal aanwezigen overtuigd is, dat ge het u beklaagd, dat proces inge spannen te hebben. En waarlijk ge moogt het u beklagen, want door dit proces, zijt ge gewogen en te locht bevonden. En nu zal ik nog eens terug komen over den rol van ophitser die ge mij toe schrijft. NICHELS Alfred. iwgw-jw

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2