REIS NAAR BRUSSEL. Zondag toekomende 4 Augustus, viert het Volkshuis van Brussel, haar vijf-en- twintigjarig bestaan. Te dier gelegenheid hebben er groote feesten en een festival plaats. De fanfare Hand aan Hand neemt aan die feesten deel. Vertrek 's morgens uit Aalst om 8,54 uren. Degenen die wenschen de reis mede te maken, kunnen zigh laten inschrijven in 't lokaal Hand aan Hand tot Woensdag avond. Prijs 1,25 fr. per persoon. De overeenkomst te Antwerpen. De afgevaardigden der vereenigde libe ralen hebben woensdag avond 11. eene laatste bijeenkomst gehad met de afge vaardigden der sociale partij. De overeenkomst of kartel is definitief gesloten geworden. De liberalen hebben de voorwaarden der socialisten aanvaard. Een socialist zal deelmaken van het Schepen-college. Einde goed alles goed. Laat ons hopen dat België door; weldra den blok zal gevormd worden, zoo doende zal het Woestist gouvernement buigen of barsten Te Luik zijn de liberalen en socialisten ook op het punt de eendracht te sluiten. Voor wat Brussel aangaat, worden de grootste pogingen aangewend zelfs van liberale zijde om de overeenkomst te slui ten. Onze socialistische vrienden staan met de grootste bereidwilligheid klaar om de klerikalen uit den Brusselschen gemeente raad te verjagen. Het ware eene schande, ja, eene erge politieke misdaad, indien al de liberale burgemeesters van 't land al hunne krach ten niet gebruikten, om de klerikalen van nevens hunne zijde te verjagen. Het ware eene welverdiende lee voor de Woestisten. Wanneer begint men in Aalst Een en ander. Door Vereeniging en door Onverschil ligheid, die prachtige lijsten, geschonken als nieuwjaarsgift door de Vereenigingen aan hunne leden, zijn nog steeds te be komen, bij Leon Ringoir, Bierstraat, 4, aan twee franken Het paar. Wel te verstaan, dezen die ze nog niet ontvangen hebben. Na de maand Augustus, worden die lijsten aan dien prijs niet meer afgeleverd. Dus elk weze verwittigd. De kinderen van Wetteren, moeten met hunne pleegouders, heden zondag om 5 uren namiddag zeer juist zich in Hand aan Hand bevinden, om er in groep gefo- tografieerd te worden. Niemand mag ontbreken, want dit moet ons als een eeuwig aandenken blijven, van den grooten loonstrijd, die de socialisten te Wetteren komen te leveren. Terzelfder tijd, doen wij nog een beroep op de mildheid onzer vrienden, om zoo veel mogelijk te steunen. Die jonge snaken, die kleine slachtof fers van den millioenrijken uitbuiter M. Beernaerts, en die in zijne uitbuiting door de dompers wordt geholpen, die moeten allen gansch in 't nieuw gestoken kunnen naar huis keeren. Hierom elk iets bij gebracht, elk zijn best gedaan, om te helpen en te steunen. Voor onze Wettersche vrienden. M. Van Schuylenbergh doet een oproep tot eenieder om te helpen, tot het bouwen van den toren, op de kerk van St-Jozef, en hij rept geen enkel woord, om onder stand te vragen voor de arme werkstakers van Wetteren Dit is een secretaris van werkerssyndi- katen Dank aan ons schrijft M. Van Schuy lenbergh hebben de socialisten nu min of meer ernstig moeten handelen in den strijd der Filature et Filteries. Hoe rijmt men dat te saam. Wij hebben de werkmenschen verkocht, ze verraden, en nu hebben wij ernstig moeten handelen Wat prietpraat. Naar wij vernemen, zou den Heer Van Schuylenbergh nog al op de kap der socialisten gedonderd hebben, betrekke lijk den strijd in dit fabriek. Welnu het ware wenschelijk dat M.Van Schuylenbergh eens een debat aanvaarde over onze en hunne werking, over het ver- koopen, het verraden, het onpartijdig comiteit, enz. enz. Wil hij, het mag zelt zijn te Hotstade, waar hij reeds heeft gesproken en de men- schen hem reeds goed hebben begrepen. Maar ongetwijfeld zal M. Van Schuy lenbergh van geen debatteeren willen weten. In alle geval, wij zijn bereid. In de Filature du Canal breekt er een strijd uit, die twee dagen duurt, en die de werklieden winnen. De dompers steken liet pluimken op hun hoed. Z'hadden vroeger een brief geschreven aan de Handelskamer, opslag vragende voor de werklieden. Nu 't is dank aan dien brief, zeg gen ze, dat de werkmenschen opslag hebben bekomen. Hoe komt het dan, dat er een strijd is moe ten uitbreken Waarom gaf men dan dien opslag niet, zonder strijd te laten uitbreken 't Verwondert ons dat men den bekomen opslag niet toeschrijft, aan de mis van dank zegging, die de dompers hebben bijgewoond, na den veroverden slag in de Filature et Fil teries réunies. Men kon hem evengoed daaraan toe schrij ven. Men moet maar durven Iets is zonderling en dat is, dat de anti-socialisten met hun klein getal, overal den dweesdrijver trachten te spelen. Te Wetteren nu hebben ze daar een veer tigtal wevers, zij drijven ze allen aan 'twerk, terwijl er meer dan 13oo weigeren den ar beid te hernemen. Hebben die mannen dan a! 't verstand alléén, en zijn zij altijd de slimsten Iets is zeker, en dat is dat zij met te onder kruipen, elk een dubbelen frank \an M. Beer naerts hebben ontvangen, en eene ton bier hebben mogen ledigen, om hunnen triomf te vieren Een heer die dus betaalt en laat drinken, om te feesten op zijne eigene nederlaag Kan men dommer Hun verraad pakt ook niet te Wetteren, het volk leert er hun kennen, en overal waar zij komen, is het, om in de hand te werken, van de fabrikanten. Z'bebben een properen rol. Op 't fabriek De Nayer, Tragel, begint de jacht op de socialisten zegt men ons. Den boer, De Saedeleer heeft er deze week minstens een dertigtal tot zich ge roepen, en hun verklaard dat zou zij bij de socialisten zijn vereenigd hun ontslag moe ten nemen, zich bij de dompers laten ver eenigen ofwel buiten. Wij weten niet voor hoever dit waar heid is, maar zullen toch eens onze infor meerkazak aantrekken om te weten wat er van is. Wij hopen ook, dat M. Van Schuylen bergh, tegen zondag toekomende hier over ook een protest artikel zal laten ver schijnen, wanneer hij na onderzoek ook de zaak waar zou hebben bevonden. Tot heden nog geene uitspraak in het politiek proces voor 't Vredegerecht van Aalst, aangaande geldinzamelingen voor de werkstakers. De bus, de ingezamelde'gelden bevat tende is reeds teruggegeven, iets wat wij als een voorbode der vrijspraak aanzien. Partij vergader ing. Zondag 11 Oogst, 0111 4 uren namiddag, is het in Hand aan Hand Partijvergadering voor al de groepen bij de Aalstersche Socialistische federatie aangesloten. Ondersteuning voor de v/erkstakers van Wetteren. Stokers en machinisten 2,00. De Molekens- werkers zullen hunne Wettersche vrienden steunen, zoolang de staking duurt 2,50. Vaa 't fabriek De Nayer 6,56. Lustreerders dag- ploeg 6,00. Werkers van Wetteren houdt moed, de socialisten van gansch Belgiü zullea u steunen 0.75. Gezongen door Hip. Marcoea en rondgehaald door Van Driessche, bij Jozef De Witte 2,14. Een lied door Jean nette Mer- tens in Hand aan Hand 4,40. Na de ontvangst der kinderen van Wetteren, omhaling met twee bussen 12,25. Op de kruisplanting Hofstade 5,40. De Geest Frans 1,00. Rondgehaald bij de weduwe Oosterlinck 1,90. Gezongen de Verdeelers door B. Oosterlinck, bij de weduwe Oosterlinck 2,00. Wetteraars in het Socialisme ligt uwe redding, rondgehaald bij de weduwe Oosterlinck 1,25. Gezongen door Jan De Neve, bij Emmanuel De Man 0,56. Gezongen De Clarinetdoor Biebaut, bij Jan De In de bestuurzitting der Samenwei kende Maatschappij Hand aan Hand is er verleden vrijdag het volgende aangenomen. Aan de leden een omzend briefje te sturen, hen vragende, op hun aanstaanden deel, één of meer brooden te willen afstaan, om onze strijdende makkers vae Wetteren te steunen. Er wordt ginder honger geleden, en ondanks wij nu reeds goed onzen plicht doen, moeten wij toch ook op dit gebied helpen. Elk is volkomen vrij, doch wij hopen een goed onthaal, en veel brooden aan onze vrienden van Wetteren te kunnen zenden, Dagorde Het plaatsen van een bestendigen bode en een Hulp-secretaris. De aanstaande Gameentekiezing. Gezien het belangrijk dagorde, hoopt men op de aanwezigheid aller leden. De Pai tij-secretaris, NICHELS ALFREd. Overdracht fr. 226,11.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3