't Is reeds besloten KINA FOUASSIN Ze zijn ingelijfd Maar a propos Een aftrok op 't sargiefabriek De Nayer. De luie zin ff is ffeheimniemand kan weten voor wie ffe stemt. Laat u dus niet afschrikken want de dompers zuilen schrik aavjaffenzooveel zij kunnen. Ja, 't is eene afgedane zaak, bij de katho lieken. De laatste week, misschien wel den laatsten dag, zullen de katholieken mani festen uitgeven, op den naam van eenige socialisten, of vrije socialisten, of wat weet ik het zelfde zal gebeuren van de chris- tene democraten. Welnu, vrienden van nu af, willen wij u waarschuwen dat die manifesten valsch zullen zijn, en er dus niemand mag naar luisteren ook. Die manifesten die door de katholieken zullen worden rondgezonden, zullen enkel voor doel hebben, u te doen WIT STEM MEN, aldus te trachten te voorkomen, dat de dompers geheel en al zullen wegge- kege'd worden. Vrienden past op onze overeenkomst met de liberalen is gesloten op ons pro gram nebben wij ons kunnen tot akkoord stellen, en moest het door uwe schuld zijn, dat de verwezenlijking van ons program niet kon gebeuren, eeuwig zoudt gij u beklagen. Wij zijn mannen van die dicipline. De partij heeft beslist, de leden hebben ge stemd, en het besluit moet geëerbiedigd en gevolgd worden. Niemand dus geluisterd naar het een of ander valsch manifest, maar als een man gestemd boven aan den lijst. Let goed op, als de volstrekte meer derheid niet wordt behaald door den volkshjst, dan wordt de Evenredige Ver tegenwoordiging toegepast en dan blijven de dompers nog meester Zonder omwegen van boven doppen op de lijst Bnjs. is voor ons allen een du ren plicht. Reeds 35 jaren liggen wij hier te Aalst, onder een klerikaal juk. Wordt het dan geen tijd, dat zij eens weggekegeld wor den Binnen veertien dagen zal dit gebeuren. Er valt goed op te merken, dat de ka tholieken niet strijd voeren met hun pro gram of gedane werken, maar dat laster en verdachtmakingen, scheering en in slag is. Dat alleen is 't bewijs hunner onmacht, en de zekerheid dat het met hen is gebeld op 20 October. Wel bekome het hun. Geen schrik. Niemand kan weten voor wie ge stemt. Als ge in 't kiesgangs ken staat, dan zijt ge gansch alleen. Dus onbevreesd uwe goesting. Geene bedreiging mag u afschrikken, want niets is er gekend. De stemming is volkomen geheim. Stemmen tegen de dompers moet het ordewoord zijn, wantzij zijn onze stem niet waardig. De socialisten zijn van die soort volk, reeds zoolang miskend en ver- stooten. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw jy trgrffc-ygazraoafos kNcggrrzyaggsEgg) 't Was op October een treurigen dag voor menigen werkersjongen, voor zoovele brave moeders, voor ontelbare werkersgezinnen Immers, 'l was den dag van scheiden 't Was den dag dat den ?U jarigen zoon mocht optrekken, om soldaat te gaan spelen, onder dwang en bevel van zoovele nietswaardiger) Hij had gelot, een slecht nummer getrok ken en de wet eischte hem, om 't vaderland te leeren verdedigen, om goed te leeren schieten, om in,geval van werkstaking, de be langen der rijken te verdedigen Het is nog niet genoeg, dat de werkers- zonen alléén soldaat moeten spelen, dat de rijken zich kunnen vrij koopen met eenige honderde franken, de werkerskinderen heb ben dan nog bovendien hunne eigene klasse onder den hiel te houden I... Ginder fin de kazerne verre van de ouder lijke woning, verre van vader, moeder, broe- ders'en zusters, verloofde, vrienden en ken nissen. verre van al wat hun aanbelangt, van al wal zij beminnen en lief hebben, daar zul len zij opgeleid om zoo gezegde goede vader landers te worden, daar zullen zij leeren ver achten en miskennen, dat wat hun vroeger het meest duurbaar was. Immers, zij maken deel van het leger, dat alhoewel ENKEL uit werkerskinderen ge vormd, toch geroepen is, om hunnen eigen stand, hunne eigene klasse te helpen onder den hiel houden, wanneer zij eens het onrecht moede, het hoofd zullen rechten om RECHT te eischen. En avant leert op stap marcheeren, staat op wacht, jeugdigen kloeken zoon, terwijl gij te huis zoo innig zoudt kunnen medewerken, zooveel hulp zoudt kunnen bieden om de kleinere broerkens en zusterkens te helpen op- kweeken De wet eischthet De rijken die de wet ten hebben gemaakt, hebben ze ook ten hun nen voordeele weten te maken, en gij arme drommel, hoe slecht die wet ook weze, gij zult er toch aan gehoorzamen, er u aan onderwer pen of ge weet wat er u te wachten staat En zéggen, dat de armen de macht zijn in getal, en die macht niet gebruiken om hunne vrijmaking te bewerken -■XX». hoe gaat het met de prijzen van den Reinig- heidsdienst, Therese Doka. Ge komt mij zeker wat tergen. Therese. Neen, maar 'k stond daar zoo eens te denken, en mijn gedachten vielen daar nu op. Ei, ja, nu met de kiezing peist 'nen merisch op alles, niet waar Doka Doka. Ja, dit jaar was ik toch kwaad, Therese. 't Was mij reeds zoolang beloofd, 'k zou ook een prijs gehad hebben, omdat ik hun liet uitschijnen dat ik zoowel een prijs ver diende, als daar vuile Mie. Therese. Hewel Doka, rechtuit gespro ken, dan ben ik toch verwonderd geweest, als vuile Mie mocht om een prijs gaan. Doka. Daarin bestjat weinig eerlijkheid, Therese ze zouden als ze hun doel willen be reiken, naar geene vriendjes of kozijntjes of sleepdragers mogen zien immers prijzen geven voor de reinigheid is toch wel om de werkmen- schen aan te zetter, proper te zijn, niet waar Welnu had vuile Mie, nu toch dien prijs ver diend Therese. In 't geheel niet Doka, want al heeft zij maar twee kinderen, men zou er soms nog loopen gaan ik versta goed, dat het eene vrouw was met een huishouden van 6 a 7 kin deren, dan zou men nog kunnen aannemen dat men veel goeden wil mag hebben, dat het on mogelijk is, zoo proper te zijn, als een huisgezin met weinige of zonder kinderen, en dit 0 ri: zou den de heeren mogen nazien. Doka. Ja, ja, 't is wel, maar van 't jaar te voren weten ze al, wie er nu het properst zal zijn, wie zijn huis het zindelijkst heeft gehouden, want van 't jaar te voren, beloven ze al de prij zen. Therese. Hawel is dat schoon, kan dat aanmoedigen Doka. Ja, en als ge dan den prijs zijt be loofd, past op, niet op de reinigheid, die komt maar achteraan, maar past op, op 't zwart bladje niet te geraken, nooit iels zeggen op de dompers, regelmatig de vergaderingen bijwonen, goed zien, dat ge Onzen lieven Heer bij zijnen baard kunt trekken, want eens overgedragen, dat ge geen goeië zijt, dat uw man soms in de her bergen iets of wat zou praten, dan zijt ge weer al vuil en een prijs kunt ge in dc reinigheid niet meer bekomen. Therese. Hawel, 't moet zoo gaan, of anders is 't niet mogelijk. Ge kent Vierzeken van Trienes niet waar Doka. Ja. Therese. Hawel, dat mensch heeft vier platte kinderen, haar huisje is proper, alhoewel dat ze geen overschot heeft. Ik mag het u rechtuit zeggen, maar ge moet dit toch niet voorts vertellen, maar dit mensch heeft veel courage, alhoewel het er grooten pauvreté is. Haar huisje is zeer zindelijk, zeer proper en r.et, en ik durf het u zeggen, eerlijk de prijzen uitgedeeld, zou ze jaarlijks eenen moeten hebben. N Welnu de laatste maal krijgt ze het bezoek van die heeren, ze komen binnen, zien alles goed na, gaan naar 't slapen zien, alhoewel heel slecht gerief, toch proper, en de vrouw heeft geen prijs 1... Doka. Ja, en nogtlians met eerlijk te han delen, moest zij cenen hebben, en ze deden dan nog een goed werk, want de menschen hebben aan slaping te kort, ik weet het ook. Therese. Het scheen dat haar man eens een socialist*!! lied had gezongen en daarom kreeg zij geen prijs. Doka. Die schelmen, die schelmen, 't Is wel dat zij het deze maai zullen vast hebben. Dag Therese. Zoo, men ons verzekert zijn een deel der spoelmaaksters, een viertal weken geleden, gaan klagen over de kleine loonen. Deze meisjes we zen op de groote molens, die meer verdienden. Goed antwoordde den BOER, ik zal deze af trekken omdat zij zooveel niet zouden winnen, en de meisjes wierden op 3 soorten werk 25 cen tiemen afgetrokken of 16 1/2 per honderd. De meisjes hiervan verwittigd zijn bij den BOER hierover gaan klagen, waardoor zij nu maar op een, in plaats van drie soorten werk 25 centiemen afgetrokken zijn. Zie, zegde de BOER, past op dat ge 't niet zegt buiten 't fabriek, want 't zal in de gazetten geeet worden, en dan zai ik U vinden omdat ik weet dat niemand anders dan gij er de schuld zult van zijn. BOER, de meisjes hebben het waarlijk nog lang kunnen zwijgen, maar toch is het uitgeko men, en staat nu in de gazetten. Gij die zoo be kommerd zijt met het welzijn van den werkman, door deze nieuwe loonaftrok doet gij de werk lieden gevoelen, de groote liefde die gij voor hun koestert. Dsze loonaftrok kan bij de reeks andere ge plaatst worden, die de loonen voornamelijk der stukwerkers zoo aanzienlijk heeft doen vermin deren. Is het hiervoor dat ge uwe werklieden verplicht hebt deel te maken van de syndikate* uit den beestenhof, omdat zij dit alles zoude* laten gebeuren zonder een woordeken van pro test hiertegen te laten hooren. Een knappen beschermer en propagandist der kristene syndikaten, en zeggen dat deze vereeni- ging te velde trekt om de belangen der werk lieden te verdedigen Valt er niet meê zulle.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3