Het volgende verzoekschrijt is aan de hec- ren Leden der Bestendige Deputatie onzer provincie gezonden, nopens dc Gemeentever kiezingen van 20 October „aatst. Aalit, 28 October 1907. Aan ds Hesr?n leden der Bsstsndisre Deputatie van de provincie Q.-Vlaanderen. HEEREN, De ondergeteekende hebben de eer eene aanklacht in te dienen tegen den uitslag der gemeentekiezingen der stad Aalst van 20 Oktober verleden, gesteund op de volgende feiten In verschillende fabrieken onzer stad heeft mea de werklieden die verdacht waren van tegen de katholieke lijst te stemmen, gedwon gen of wel hun kiesbulieliju te vernietigen bij middel van opgelegde teekens, zooals cijfers, kruiskens, rondekeus, enz. ofwel voor de katholieke lijst te stemmen op zulke wijze dat het mogelijk was het te controleeren de eene mops'en terzelfdertijd van boven op den lijst en nevens de naam der negen kandidaten stemmen anderen moesten de eerste kandi daat ofwel de twee eerste, ofwel de laatste of de twee laatste er uit laten, andere moesten voor kandidaten 1, 3, 5, 7 en 9 stemmen, of wel voor kandidaten 2, 4, 6 en 8 Die drukking op de werkende klasse heeft haar uitwerksel gehad en het is dank aan dit stelsel, op eene groote schaal toegepast, dat de katholieke lijst Nr 2, reeks uitgaande einde I9I5, de volstrekte meerderheid heeft beko men. Onze beweringen zijn gestaafd 1° op de getuigenissen van menigvuldige werklieden, die op fabrieken werken door katholieke mees ters bestuurd Zij zijn bereid te verklaren op welke wijze de dwang zich uitoefende. Een grondig onderzoek is dus noodzakelijk en zal alles aan 't licht brengen. Bij de opneming der kiesbulletijns hebben de verschillige getuigen beslatigd a) dat er meer dan vijftig brieven uitge bracht zijn van kiezers die van boven op de lijst eo terzelfdertijd nevens de naam der negen katholieke kandidaten gestemd hebben. b) dat er voor de liberale lijst zoo geen enkelen brief is uitgebiacht. cj dat er 130 onvolledige lijstenstemmen voor de katholieke;: zijn uitgebracht, en dat, bij enkele uitzonderingen na, de kiezers die deze brieven hebben uitgebracht, volgens hel hierboven aangestipt stelsel hebben gekozen. i)j dat er slechts 48 onvolledige lijstenstem men voor de liberale lijst zijn uitgebracht. e) dat de getuigen der opriemingsbureelen door de katholieke kandidaten aangesteld, al de gedwongene stemmen op een afzonderlijke lijst hebben aaogeteekend. Zonder dien dwang hadde de katholieke lijst de volstrekte meerderheid ni"t bekomen, daar er maar een te veel van 134 stemmen bestaat. Bovendien, moet ge nog rekening houden van het volgende feit dat twee dagen vóór de kiezing is voorgevallen de meestergast van het fabriek Roos, Geerinckx, De Nayer en Cie werd op heeterdaad betrapt met stemomkoo- perij. De zaak is in handen van het gerechten de uitslag ervan moet op uwe beslissing eenen grooten invloed uitoefenen. Wij verhopen dus, Mijnheeren, dat ge dit alles zult zorgvuldig onderzoeken en dat ge, na overtuiging de kiezing van Aalst zult ver breken omdat zij geenszins den wil en den eisch van het Aalstersehe volk weergeeft. Aanvaardt, Mijnheeren, de verzekering enzer hoogachting. Alfred Nichels, Leon Boterbergh, Albert De Windt, Camille Van den iroeck, Isidore Leoleroq, Henri Van den Bulcke, Odilon Panné Jan De Bruecker, Charles Schuermans, Alfred Kelders, Emiel Franckx, Gustaaf Leveau, Jozef De Biieek, P. J. Schotte, Hubert Van SteeBwinckel, Jules Rajon. Gustaaf Van der Veurst, Jan Wauters, Désiré Van Belle,Richard De S'obbeleire, Remain D'Haeseleer, Jean Anné, Camille De Wolf, Jean Steleman, Phil. Van den Bulcke, Josse Van Opdenbosch,Odilon Van der Schueren, Hip De Bock, Maurice De Wolf, Gustaaf Spitaels, Robert Meganck, Gustaaf De Pauw, Camiile Goppens, Aifons Spanoghe. J. Chevalier, Louis erbestel. Naar de kieshervorising. Het zullen niet alleen de libera leisocialisten en daensisten zijn die de kieshervormingvra gen, maar reeds ook -vraagt de BIEN PUBLIC, tolk van het Oentsch Bisdom,LA. DÉPECHE, katholiek blad uit het 'Walen land, de PATBIOTE, het groot ste katholiek orgaan van 't land en LE H A INA UT, groot katho liek blad van Henegouwen, de eenmaking onzer kieswetten met volledige Evenredige Vertegen woordiging. Het zal hem daarbij niet bepa len Zuiver Algemeen Stem recht EEN MAN, EEN STEM, MET VOLLE EVENB.EDIGE VEB.TEGENWOORDIGING, dit wil en zal het volk hebben Het. moet en het zal In 190S moet het gebeuren HET SCHANDAAL TE NINOVE. In het prullebladje lees ik ook van een schandaal te Ninove, op de volgende wijze. Een vader is zonder werk gesteld, om dat hij katholiek is, en zijn zoon is ver plicht geweest het ouderlijke huis te ver laten, op straf van ook werkeloos gesteld te worden, en hij is gaan wonen in het socialistisch lokaal. Schande, schande, roept de kerel in zijn prullebladje, ziedaaar de vrijheid der socialisten, zegt hij Aan onze vrienden van Ninove, hier over inlichtingen gevraagd, laten ons het voigende geworden De vader in kwestie, is op 't fabriek van den heer Stichelmans zonder werk gesteld, omdat hij het daar zeer bont maakte en dat niemand hem kon kwaad doen, zeeverde hij, enz., dat hij binnen 3 maanden toch daar weg was, on op 't fabriek der dompers die men te Ninove aan 't bouwen is, ging werken. Doch dit bleef daar niet bij. In volle straat te Ninove randde de domper den heer Stichelmans aan en wierp hem alles behalve geoorloofde verwijtingen in het aangezicht. Dit maakte den heer Stichel mans kwaad, en het gevolg was, dat ook zijn zoon niet meer mocht aan het werk komen. Dank aan de tusschenkomst van onzen vriend Stichelmans, lokaalhouder te Ninove, is den zoon terug aan het werk mogen gaan en heeft hij de zoon, die het zelf gevraagd had, enkele dagen bij hem laten inwonen De zoon maakte deel der socialistische twijndersvereeniging. Ziedaar, zeggea oaze vrienden van Ninove, de waarheid over het geval, en wat de dompers schrijven zijn eenvoudige leugens. Maar a propos van dwang en schandaal gesproken. Zeg eens, kerel van 't leuge- naarsbladje Is het dwang, als de werklieden ver plicht zijn te handelen naar den wil hun ner heeren, hun brood moeten koopea waar mijnheer wilt, stemmen naar mijn heer zijnen wil en verplicht worden, deel te maken van vereenigingen door de heerea gewild en ondersteund, waar de kerel va* 't bladje aan het hootd van staat. En gij durft nog spreken van schande en dwang, die dit alles duit en met eea goed oog aanziet, omdat gij hierdoor ook eenige gedwongene slaven onder de roede hebt, die gij vrijë en strijdende mannen noemt, die de belangen der aibeiders moeten verdedigen. Met zulke vrijë en strijdende mannen is men op voorhand verzekerd te verliezen, omdat het plan in tijds zal verraden zijn. Werklieden, oordeelt, waar uwe plaats xs voor u te vereenigen. H. F. Een en ander. Mme We Van Breugel geeft het sein tot vervolging. Twee harer inwoners doet zij verhuizen, omdat zij niet zijn gekend als dompers. Het spreekt van zelfs dat dit begin van vervolging om politieke redenen zijn na klank zal vinden, en er nu ook anderen waarschijnlijk zullen getroffen worden, die het dan aan Mme Van Breugel zullen mogen toeschrijven. Een woordje aan Mme Van Breugel. Ware het niet veel beter Mme dat ge geen misbruik maaktet van uwe eigen dommen, die ge als nederige boerenmeid hebt geërfd, dank aan uw huwelijk met een ouden rijken heer. Met zoo te handelen, maakt ge de ton gen los, iedereen spreekt over u. Te Ninove waar het kartel met eene schoone overwinning heeft getriomfeerd, hebben de liberale heeren fabrikanten eens op het loon van hunne werklieden gedacht. Het loon is er met 35 centiemen per dag verhoogd. Bravo 1 Het ware te hopen dat hier te Aalst de katholieke fabrikanten, die, zelfs hunne werklieden hebben gedwongen te stemmen, op eene gekende mar.ier nu ook eens dit schoone voorbeeld volgdenen het loon van die werkmenschen ook wat verhoogden. 't Zal zeker wel misgepkrd zijn Hunne stem hun ontstelen, dat wel, maar hun loon verhoogen, daarom zijn ze van Hagera. Naar Wetteren. Zondag aanstaan de, io November, wordt de vlag der Weversvereeniging van Wetteren inge huldigd. Elk weet, dat die vlag gemaakt is, van het vel der koe, door de Aaléteraars aan de Wetteraars geschonken. Het zal dus voor alle Aalstenaars een plicht zijn, mede te manifesteeren te Wetteren. De fanfare Hand aan Hand gaat mede. Te Ninove is het heel ko:fe!' gs feest, ter gelegenheid van den schoo triomf door 't kartel behaald. De socialisten van Aalst, zullen er in groot getal aan deelnemen. KINA FÖUASSIN Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuv o

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2