OP ALLERHEILIGEN. Katoenbewerkers. 'l Was waarlijk een grootsehen en indruk- wekkenden Sloet, die op 1 November door de Socialistische Partij was ingericht, om een be zoek te brengen aan de graven hunner dier bare afgestorvene vrienden Zulke stoeten dwingen eerbied af. zelfs van de tegenstrevers. Op het kerkhof is de volgende toespraak gehouden, door onzen Partijsecretaris GEACHTE OMSTAANOERS, De Aalstersche Socialisten brengen in groep, jaarlijks op dezen dag, een bezoek aan de graven hunner afgestorvene vrienden. Hier op dit akelig plein, op dien doodschen akker liggen er zoovele onzer brave kamera den, die trots broodroof en vervolging toch den moed niet opgaven om het Socialismus in al zijne reinheid te verkonden, om de Roode lag hoog te houden. Wij brengen ben dit bezoek, om moed en kracht te putten in de herinnering van al hun lijden en opofferingen, geleden voor de ver lossing en de vrijmaking der werkende klasse, die zoo wreed moet zuchten onder de klauwen van 't kapitalistisch regiem. Ha onze dierbare afgestorvene vrienden die wisten het zeer goed, die waren er diep van overtuigd, datdewerker.de klas, onver diend lijdt, en de kapitalisten klasse onver diend van al den rijkdom zoo mild geniet. En inderdaad, kijkt ernstig rond, werpt een oogslag op al de weelde, op al den rijk dom die er heerscht. en al wie het hart op de rechte plaats draagt, zal zich niet weêr- houden een vloek te uiten, wanneer hij daar tegenover de zwarte armoede ziet, die de werklieden te verduren hebben. En nogtbans al wat er bestaat, al den rijk dom en de weelde die er heerscht, is de vrucht van den arbeid, is tot stand gebracht dank het vernuft, dank de energie, dank het werk, zoo van geesles- als van handen-arbei ders, en 't zijn noethans deze, zij de voort breng- rs van al het goede, van al het schoone, die het me-st hebben te lijden, die niet be hoorlijk kunnen leven met vrouw en kinderen. Tegen zooveel onrecht komt het Socialismus op, trekken wij met moed ten strijde, en juist omdat onzen strijd is gesteund op eerlijkheid en rechtvaardigheid, juist hieroiu zullen wij overwin nen. Ja, dierbare afgestorvene vrienden, U zijn wij erker telijkheid verschuldigd, omdat Gij de baanbrekers zijt, omdat Gij ons den weg hebt getoond, om zoo een edel doel te berei ken En berdenken wij op dit oogerbiik onze dierbare afgestorvene Aalstersche vrienden, wij vergeten ook niet de andere kampioenen buiten Aalst, en inzonderheid dezen niet, die hun leven veil hadden, voor het Zuiver Alge meen Stemrecht. Ja,vergeten wij onze vrienden niet.die laffe- iijk vermoord zijn geworden, te Brussel, te Leuven, te Houdeng en in andere waalsche steden, omdat zij luidkeels op de straat het Algemeen Stemrecht dierfden eischen. Wees gegroet, helden van het Socialismus, weesgegroet martelaren der rechtvaardigheid, dat waarvoor gij zijt gesneuveld, dat wat gij met overtuiging en fle rechtvaardigheid aan uwe zijde hebt gevraagd en geeisebt, dat zul len wij veroveren, ondanks al wat de katho lieke regeering meent ter harer hulp te kun nen inroepen. Op uwe graven, op ons hoofd, op het hoofd onzer kinderen zweeren wij u het Zuiver Algemeen Stemrecht zullen wij veroveren, al kostte het ook ons leven, omdat dit den sleutel is, van alle democratische hervormingen, zoo broodnoodig voor de werkende klasse. Slaap zacht, dierbare afgestorvene vrien den, rust in vrede, wij zweeren u plechtig uw begonnen werk voort te zetten, lot heil en geluk van bet werkende volk, tot heden zoo geknakt en verdrukt, door de kapitalisten bende. Des avonds had er in Hand aan Hand een puik feest plaats, ingericht door de Volkskin deren en den Tooneelgroep Kunst, Licht en Vrijheid, dat eerie proppensvolle zaal volk bad gelokt Al de nummers liepen goed van stapel en de spelers zijri warm toegejuicht geworden. Bijzonderlijk het zangstukje De Nachte gaal getoondicht door onzen stadsgenoot deri heer Gustaaf De Pape, bestuurder onzer Stedelijke Muziekschool, is goed afgeloopen Het feest eindigde met eene puike toespraak van onzen vriend Brijs, over de afgeloopene gemeentekiezing. Hij verwierf eene welverdiende ovatie. i)c prachtige Mariannu- beelden kan men in Hand aan Hand bekomen. Gezellen, versiert uw huis met dit prachtig beeld. Werkt dapper ja, mannen, werkt dapper, het veld is vruchtbaar. De wijkclubs komen goed in voege, en de mannen vatten hunne taak ernstig op. Verleden zondag hebben wij een socia listische wijkclub gesticht, in de Gee- raardsbergschestraat bij Alfred De Gendt, en buiten alle verwachting was de op komst. Niet min dan 66 leden gaven zich aan en betaalden hun eersten inleg io cen tiemen. Een flink bestuur is er gekozen, een bestuur dat ons den indruk geeft veel moed te bezitten en goed zal werken, en dit is hoofdzaak. Nog een aantal wijkclubs zullen er weldra tot stand komen, en met eenige bekwame mannen, zal het Socialism hier in Aalst, heel spoedig een hoogen vlucht nemen. Vooruit mannen, aan 't werk, gezaaid en wij zullen oogsten. De volgende briefwisseling is gis teren Vrijdag, aan den heer Procu reur-Generaal, te Gent, gezonden geworden ï)e katholieke -Associatie van Brussel heeft verleden Zondag same* geweest, en daar was de meerderheid voor de éénmaking der wetten en de invoering der volledige Evenredige Vet tegenwoordi- ging- Dit is het gevolg van de buitenwerping der katholieken, daar waar de meerder heid anti-klerikaal zijnde, kartel heb ben gemaakt. Natuurlijk Woeste was er tegen. Zoowel de katholieken die hunne verte genwoordiging in de gemeenteraden mis sen, als de oppositiemannen, dank aan de slechte wet, komen er nu tegen op. Doch nu juist, dat de katholieken ge voelen, dat zij door de samenspanning der anti-klerikale machten, van hunne vertegenwoordiging kunnen beroofd wor den, nu dat zij zelf tegen de wet opko men, is, meen ik, toch wel het oogenblik aangebroken, om het Zuiver Algemeen Stemrechten de Volledige Evenredige Vertegenwoordiging-1,- eischen. Dit hangt af, van de wilskracht die de liberalen er voor zullen toonen. Hun programma bevat ook die twee rechtvaardige punten, en als zij het recht zinnig meenen,dan veroveren wij het goed schik of kwaadschik. Dat de liberalen van Brussel die hebben den meesten invloedhet sein geven de liberalen uit de provinciën zullen volgen, en het Socialistisch wer- kersleger staat gereed om op te rukken. Het oogenblik is gunstig, en vooruit er voor Wij zullen zien WC ■'■■wnrai.. .Miip. ■niin.Ol .f..— i.ntriT. A- j f-wngfj. JI 'I m Den heer Procureur Generaal, bij het Hof van Beroep, te Gent. Hooggeachte Heer, Op 19 October 1907 hebben wij, ondergetee- ker-den, eene aanklacht aan 't parket van Den- dermonde doen geworden tegen De Saedeleer Camiel, meesteruasr te Aalst, op heeterdaad be trapt van STEMOMKOOPERIJ'. Te dien gevolge heeft er een onderzoek plaats gehad, op 23 October, door den heer Procureur des Konings bij de Rechtbank van Dendennonde, doch het schijnt ons dat dit onderzoek, enkel gedaan tusschen De Saedeleer, den betichte, en Serée, dezen die men bezig was met uit te koo- pen, niet hij machte is, om het feit in zijne volle klaarte te stellen. Wij, ondergeteekenden, ooggetuigen van het feit,meenen dat.om een ernstig oordeel te vellen, het noodzakelijk is dat wij gehoord worden, al vorens het onderzoek te sluiten. Wij durven hopen dat wij, als klagers en oog getuigen, zullen gehoord worden, dit om de wat in toepassing te brengen. Met de meeste hoogachting. Ph. Van Styvendael, G. Boeykens, E. Van Cutsem. De vermeerdering der bijdrage in de vereeni- ging, heeft op enkele uitzonderingen na, een gunstig onthaal bij de leden bekomen. 't Is met geluk en fierheid dat wij zulks vast stellen, het geeft ons 't bewijs dat de arbeidende klasse meer om meer bewust wordt zijner eigen waarde en dat het er ook weet voor te offeren, om zijnen toestand te verbeteren Doch is het niet voldoende als men denkt dat door de vermeerdering der bijdrage, alles nu van zelf zal gaan, en wij ons gerust op de twee ooren mogen te slapen leggen, en alles wat wij begeeren van zelfs zal komen. Indien onze mannen zoo denken, dan verwit tig ik hun, dat zij z;ch daarin bedriegen, want rusten is roesten zegt het spreekwoord, en dat is in de meeste gevallen de waarheid. Daarom opgepast. Zijn wij geldelijk sterker door de meerdere bijdrage, ook mogen wij uit het. oog niet verliezen, dat er nog een groot deel, ja zelfs de overgroote meerderheid der werklie den builen de vereeniging staan. In de groote fabrieken zijn de werklieden goed vereenigd, doch moet ik zeggen, dat er nog werkplaatsen zijn waar bijna geene veree- ni^den zijn, voornamelijk bij de vrouwen, en men heeft werkplaatsen waar de werklieden bijna allen vereenigd zijn, dit bij de mannen. De vereenigden mogen, niet onbezorgd zijn over dezen toestand,omdat de onvereenigden ia sommige omstandigheden een gevaar kunnen zijn;tevens is het noodzakelijk de onvereenigden te waai schuwen van wat er kan gebeuren, want in de meeste gevallen verkeeren de onvereemigden in deze gedachten, dat het voor hun onnoodig is zich te laten vereenigen. Het tegenovergestelde is waar, omdat na een korte tijd van staking eener werkplaats, het stilleggen van al de ove rige werkplaatsen der fabrieken voor gevolg kan hebben. De werkstakingen in de katoenfabiieken onzer stad, van 't groot fabriek en deze van 't fabriek Torl.-y, hebben ons daar het klaarste bewijs

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2