Wevers, opgepast VERKLARING. Overtreding van artikel 310. UIT NINOVE. Reeds 2 maanden geleden schreef hel prulle bladje, dat de besturen der krislene wevers- vereenigingen van Aalst, Nieuwerkerken en Hofstade, te sameD dapper aan 't werk waren, om den toestand der werklieden in de weve rijen te onderzoeken, en onze wevers van die werkzaamheid de beste vruchten zouden ge plukt hebben l>e wevers die zulks gelezen hebben, moe ten voorzeker in hunne vuisten gewreven heb ben, en voornamelijk deze, die op de katholieke fabrieken werken, zullen met ongeduld naar de goede uitwerksels van de kristene vereeni- gingen gewacht hebben. Maar de wevers wachten en blijven wachten en zien van al dat domperswerk weinig te rechte komen, ofschoon er ook een 3tal ooder- pastoorkens met een paar flinke werkersverde- digeis aan die werkzaamheid hunne bijzondere medehulp hebben verleend Ik zeg hunne bij zondere medehulp, want de onderpastoorkens hebben bijna gevochten, om de eer te hebben dat zij de werklieden hebben gaan verdedigen om een betje meer loon. Nu, de mannen der kristene vereenigingen zich met de zaak der wevers, reeds meer dan 2 maanden bezig houden, en natuurlijk ook de tarieven der verschillende sargiefabrieken moeten onderzocht hebben, vraag ik hun, moet ge met mij niet bekennen^dat de tarief van de weverij aan den Tragel zoo laag is, dat de wevers daar 'ot 5 fr. per week minder moe ten winnen, als op de sargiefabrieken van Gent ftendermonde, en ook hier bij Ge Clercq. Er kan hier geen kwestie meer zijn, van niet te weten of te kennen. Gij zijl er van over tuigd zooals ik het ben, welnu, ik vraag mij af, waarom blijft ge werkeloos om daar een einde aan te stellen In het bladje die de wevers der kristene syndikaten moet verdedi gen, heb ik hiervan nog geen woord gevonden, •m dat in bet licht te brengen en de wevers te doen zien, dat zij voor 5 fr. per week min der moeten werken, dao op andere plaatsen. iNog erger In 't prullebladje van zondag zie ik eene vergadering aangekondigd voor de wevers, en er staat zelfs aan de dagorde niet, om over den toestand der wevers te spreken, waar de kristene weverssyndikaten, dan nog met 3 te zamen, reeds meer dan 2 maanden aan bezig zijn. Men moet daar waarlijk den zot houden met de belangen der wevers, want de handel wijze der chcffen uit den Ceikel is anders niet verstaanbaar of uit te leggeD. Schreeuwen kunnen zij goed om de werklieden te mislei den, maar ernstig werk verrichten dat is wat anders Doch het is te weten of de wevers daar te vreden zullen mede zijn en op de vergade ring niet zullen vragen, hoe ver het werk zit, waar de besturen zich reeds meer dan 2 maan den mede bezig houden. Sargiewevers opgepast, dat gij met u den- zeiiden toer niet laat spelen, zooals het ge beurd is met de wevers ran M.De Vidts, het is daar zelf tot een strijd gekomen, en 'l is be- wonderingswaardig het prullebladje te leze# waarin de wevers zoo knap worden verdedigd tegen hunnen baas, in zoo verre dat die sta king daar zachtjes zal eindigen, zooals bij het uitbranden van een kaarsje van een cent, zon der een woordeken «ver te reppen. Voor de katholieke patroons hunne han delwijze en gedrag tc hekelen, daaivoor is er geen plaats in 't prullebladje, deze mogen huune werklieden pluimen, er zal daar niet over geschreeuwd worden, maar voor op Vooruit en de Samenwerkende Weverij te donderen, waar de wevers bijna het dubbel winnen als hier bij de katholieke fabrikanten, daarvoor staat het bladje altoos open, om eene gansche kolom leugens te vertellen. Flinke werkersverdedigers, hé werer» H. F Onzen vriend Van Styvendael had voör veertien dagen duidelijk aan De Vulksatem verklaard dat hij, om nog te kunnen antwoor den, het adres wenscht van dengenen die een polemiek tegen hem wilt voeren. Daar de schrijver in de Volksstem zich achter den uitgever verschuild en dus geens zins zijn naam veropenbaard, daarom wil on zen vriend V. S. niet meer antwoorden. Allo ichrijvelaar komt eens met open vizier even alles onzen vriend V. S. voor de pinne Uwen koek zal geboterd worden Oude katholieken zullen er zelfs aan helpen Op Zaterdag 2 November, was er eene werkstaking uitgebroken bij den heer Dumont, onder de bobijnen makers. De rede was vermeerdering van loon, die de werklieden eischten, gezien de andere werklieden tot 35 centiemen per dag op slag hadden bekomen. De vrienden van Ninove verwittigden ons van deze staking den dinsdag daar op volgende. Den Woensdag heb ik mij naar Ninove begeven om den toestand waarin de staking verkeerde, te onderzoeken. Daar gekomen, vernam ik, dat allen terug aan het werk waren, uitgenomen een I5tal, waarvan er een deel niet terug wa ren aanvaard. Op de vergadering dezer werklieden, wierd aan mij en de vriend De Coorde, gemeenteraadslid te Ninove opgelegd, met den heer Dumont te gaan onderhandelen en zoo te trachten, allen terug aan het werk te gaan. In den namiddag zijn wij door den heer Gaston Dumont ontvangen. Het onder houd duurde 3/4 uurs en hebben van den heer Dumont, de volgende belofte beko men Het oogenblikkelijk aan 't werk stellen van al de werklieden die nog buiten waren was onmogelijk, hij zou getracht hebben, om ze voor maandag n November allen aan het werk te stellen, uitgenomen 2 werk lieden, die hij voor bijzondere reden op dit oogenblik niet zou aanvaard hebben. De heer Dumont verzekerde ons, die werklieden niet buiten 't fabriek te hou den, omdat zij hierdoor zouden honger lijden, maar wel, omdat het tot les zou dienen voor de andere werklieden in zijn fabriek, omdat in 't vervolg zoo kort weg het werk niet meer zou gestaakt worden, zooals het nu gebeurd is. Na nog een goed woord gezegd te heb ben in het voordeel der 2 laatste werklie den, om hunne straf zoo klein mogelijk te maken, bedankten wij den heer Dumont voor het onderhoud en zijn wij de werk lieden gaan kennis geven, over de belofte die den heer Dumont ons gedaan had. Na den 11 November, werd ik door mijne vrienden van Ninove verwittigd, dat er niet 2 maar wel nog 8 werklieden buiten 't fabriek waren. H' J 18 November schreef ik een brief aan den heer Dumsmt, om zijne be lofte te herinneren die hij ons gedaan had, doch dit alles is vruchteloos gebleven en zou moeten deze werklieden boeten, die den beer Dumont gezegd had, geenen honger te willen doen lijden. Wij brengen dit in het openhaar, om het volk van Ninove over het gebeurde en de handelwijze van den heer Dumont te laten oordee)en. H, F. - i u i TTT" Eenieder herinnert zich nog de groote werk staking in de Filature et Filteries réunies te Aalst. De dompers hadden de proef aanvaard, zonder den algemeenen opslag voor geheel het perso neel te eischen. dus in 't nadeel der werkersbe volking, en van daar de verbittering van 't volk, die met spijt en gramschap vaststelde, dat de dompers bezig waren den reuzenstrijd van 't Aalstersche volk te doen mislukken die reeds tien weken duurde. De dompers hadden onderkruipsters geleverd van hun fabriek, en den Voorzitter van d'Anti- sociaiistische vakvereeniging van Hofstade leen de zich als onderkruiper machinist, gezien de andere machinisten uit solidariteit ook het werk hadden gestaakt. Van daar dus eene samenscholing nabij 't fa briek. Maria De Neef, verbitterd over zooveel slecht heid, verweet zekere Paulina De Breucker, lid der katholieke vakvereeniging, die gescheiden leeft van haren wettigen echtgenoot, voor loon bederver en onderkruiper. Die zaak is verleden Dinsdag te Dendermonde opgeroepen. Paulina De Breucker stelde zich aan als Bur- gelijke partij. Na de getuigenissen gehoord te hebben van Roelandt Pauline en Steenhout Marie ten laste en Lammertin Elodie ten ondaste, was het woord aan de Burgerlijke partij, die de be schuldiging staande hield, en het feit als iets schrikwekkends afschilderde. Paulina De Breucker had van schrik ge weend, z'had 't fabriek langs een achterpoortje verlaten, z'had naar haar werk niet meer durven komen, enz. en hierom vraagt zij één frank schadevergoeding De Swarte. advckaat te Brussel, pleit voer de betichte. Hij zegt dat, ware de zaak niet van zoo weinig belang, hij de verdaging zou gevraagd hebben, dit om te komen bewijzen met getuigen het geen hij nu enkel heden morgend van zijn kliënte verneemt dat Steenhaut Marie gezegd heeft, dat zij niets heeft kunnen verstaan van hetgeen Marie De Neef heeft gezegd, terwijl zij hier nu onder eed bevestigd, dat zij wel de verwijtse- len heeft gehoord. Ook voor wat Paulina De Breucker betreft, die' verklaard heeft het niet gehoord te hebben, maar wel dat het haar gezegd is. Bertha Huis een der bijzonderste getuigen van de betichte, vervolgt De Swarte, is naar 't po- litiebureel te Aalst geroepen; zij heeft er zich tweemaal aangeboden en beide malen was den adjunkt Gits er niet, hij die haar moest or.der- hooren. In de fameuze stad Aalst gaat het zoo, de politie is er niet heel vies gevallen, en men drinkt er hee! gaarne een bocksken. De advokaat der burgerlijke partij wil onder breken en M. De Swarte zegt laat mij spreken geachte confiater, ik heb met veel genoegen uwe pleidooi aanhoord en uwe grootspraak erbij, want veeleer, was het eene meeting, die beter 'thuis behoorde in een christen syndikaat. dan voor de recktbank. Hij pleit nu verzachtende omstandighedes voor wat het feit zelve betreft en komt nu aat de Burgerlijke partij,'wiens eisch hij niet ernstig' vindt. Paulina De Breucker heeft geen verlet gehad, tengevolge van de ver wij tingen, het is dus haro zedelijke schade die moet hersteld worden. Welnu, mijne heeren, Paulina De. Breucker heeft een zeer betwijfelend gediag zij leeft se dert lang gescheiden van haren man en gedu rende dit tijdstip, is haar gedrag zeer te betwijfelen. Hij vraagt dat de Burgerlijke partij van haren eisch zou worden ontheven en dat de betichte, indien de Rechtbank meent te moeten straffen, de straf zeer licht zal maken, en dit voorwaarde lijk. Maria De Neef, wordt veroordeeld tot 30 fr. boet voorwaardelijk en tot het betalen van 1 fr. schadeloosstelling.

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2