Bij de Sigarenmakers. Zondag hielden onze vrienden eene goede vergadering. Onze kameraden zijn goed vereenigd, nog slechts een 6 tal werklieden staan buiten de vereeniging. Wanneer zullen onze vrienden, twijnders en sletsenmakers, het goed voorbeeld onzer sigarenmakers volgen, van voor hunne vereeniging zoo knap te werken om leden voor hunne vereenigingen te winnen De belangen der sigerenmakers zijn daar goed besproken, door eenen vriend, bestuurlid van den Sigarenmakersbond van Geeraardsbergen en de vrienden van Ninove, waaruit gebleken is dat men in Nir.ove veel min betaalt, dan op andere plaatsen. Er zal door de federatie der sigaren makers knap gewerkt worden, om daar een einde aan te stellen. De vriend Flips, van Aalst, sprak tot de werklieden, om niet enkel in de veree- niging te komen maar er in te blijven. Vervolgens trok hij de gedachtenwisseling te zamen, en bewees aan de sigarenmakers van Ninove, hoe erg zij nu moeten boeten en voor zulke kleine loonen moeten wer ken, door vroeger niet beter begrepen te hebben, dat zij in de vereeniging moeten zijn. Bij de Twijnders. De twijnders hielden ook eene bestuur- zitting. Al de bestuurleden waren tegen woordig. Het zijn nog de oude, goede en ofïerwillige soldaten van vroeger, die wij in dit bestuur terug vinden. De kwestie van den heer Dumont is er langdurig besproken, en er wierd aange nomen, het onderhoud welke den 6 No vember had plaats gehad, tusschen den heer Gaston Dumont en de vrienden Flips en De Coorde, bij middel van 't blad Recht en Vrijheid aan het Ninoofsche volk te laten kennen. Vervolgens zijn de tarieven van Aalst en Ninove, alsook de propaganda om nieuwe leden te winnen, langdurig be sproken. Er is vastgesteld, dat er in de laatste maand een goed getal nieuwe leden bij den Twijndersbond zijn geko men. H. F. Intervieuw van M. den Uil. Een journalist had het in zijn brein ge kregen, M. den Uil te gaan ondervragen, over zijne kandidatuur en wat hij zooal wist te zeg gen op ons liedje. JOURNALIST. Goeden dag, M. den Uil, vergeef mij die uitdrukking, maar ik ben ge heel en al in de war met dit liedje, daar in 't Socialisten blad verschenen. UIL. Laat maar, ik ben nu reeds ge woon aan dien spotnaam, en hierom geneer u nietzeg maar kort weg Uil. J. Dus Uil, heeft dit liedje u niet geer- gerd Uil. Wat zou ik zeggen Dit liedje was perfekt wel gemaakt, aan u wil ik het zeggen, het bevat niets anders dan waarheden. J. Dus het gaat u Uil. Dit wil ik niet zeggen, maar eerst en vooral dat men mij Uil'noemt, is niet slecht gevonden. Immers, als vooizitter der Koophar.delsrechtbank. moest ik ten minste toch welen, dat ik niet als getuigen moeht willen optreden in eene zaak die mij aanbe- laaede, en als men mij dus affrontelijk van 't tribunaal wegjoeg, zonder mij te laten getr.i- gen, was het heel wel verdiend, dat men mij als UIL titelde. I Ja, dat is waar, maar men beschul digt n d?arir>, dat ge loert op 't burgemeester schap, wat is daarvan Uil. Loeren, loeren, loeren maar in de veronderstelling dat er nu een burge meester zou moeten zijn, zou ik dien post niet kuunnen waarnemen J. Maar een Uil, burgemeester van de stad Aalst Uil. En is 't nu geen uil, die voorzitter is van de Koophandelskamer van 't arrondis sement Aalst Kan den eenen post zoowel niet door een uil bekleed worden, als den aideren J. Ja, maar uilen zijn beter op hunne plaats, daar waar er geene bekwaamheid wordt gevergd. Uil. Wat wilt gè zeggen J. Dat uwe discours in de Koophandels kamer kunnen opgesteld worden, door den griffier, en dat ge deze enkel hebt af te lezen, in de bijeenkomsten, maar eens burgemeester moet ge soms eens op 't onverwachts antwoor den, en dan zoudt ge kunnen staan te hakke len, niet wetende wat antwoorden. Uil. En zou den Secretaris mij dan niet kunnen in 't oor fluisteren, wal ik moet antwoorden hij zit toch in alle gemoente- raadszittingen nevens den burgemeester. J. Ja, maar dan zoudt ge tot spot dienen van de liberalen, die u, dan nog veel be lachelijker zouden maken, als ge nu zijt. Ik meen, dien post zou beter voor M. Romein passen. Uil. M, Romein!... Hij speculeert om schepene te worden, om in de Kamers te ge raken, en hij zou bovendien nog moeten bur gemeester zijn J. Uil, Uil, g'overdrijft. Baron de Bethune, onzen achtbaren schepene, te vroeg ontslapen in den Heer, wordt in den raad vervangen door zijn broeder waarom zou hij ook zijn Kamerzetel niet innemen? Wij hebben zoo hard moeten loopen om hem op de lijst te krijgen, wij hebben hem kunnen doen aanne men, enkel om de plaats van zijn broeder te bekleeden, en nu, ik weet het uit goede bron, eischt hij ook, de plaats van zijn broeder in de Kamer. Uil. 't Zal er hem dus lief uit zien Pieraert, Moyersoen, de Bethuse, allen din gen naar den zelfden zetel J. Dus, M. Romein, zal zich meer vastklampen aan den burgemeesterssjerp, en daar hij veel meer volksvriend is als gij, zal hij meer kans hebben te lukken. Uil. Meer volksvriend dan ik Maar ik ben' direkt uit '1 werkvolk gesproten J. Ja, dat gij du veracht en verdrukt Nooit geeft ge eene aalmoes aan gebrekke- lijke noodlijdenden, en yan jongs af, hebt ge dit in 't lijf gehad Zelfs kunt ge niet dulden, dat het werkvolk een loon wint om behoorlijk te leven. Uil. Wat? ben ik niet den vriend van den werkman Mijn werkvolk zou mij uit liefde J. 't Hart instampen(en den Uil vloog weg, zoo kwaad, als 'nen stijven groot- achen boer EEN EN ANDER. Ondersteuning ten voordeele der stakende Verviersche Huidevetters Reis naar Wetteren. De Volkskinderen worden vriendelijk ver zocht de repetitiën bij te wonen voor het feest dat te Wetteren plaats heeft, op Zondag li December aanstaande. De eerste repetitie heeft plaats op Dinsdag aanslaande 3 December. HOLLANS )SCI1E POP TEH VÖORDEELE Wt 'T TOIEX. VIJFTIEN FRANKEN af te spelen met de kaart (bieden), bij Alexander Cornand, öierstraat. Inleg 10 centiemen per persoor. Begin op 1 December. Warm aanbevolen. ■Li Vuilbaard. Een katholieke meestor, knecht op een katholiek labriek, heeft een meisje van veertien jaar oud, verkracht. Het meisje heeft alles aan hare ouders verteld, die eene klacht tegen dien vuilbaard bij de politie hebben ingediend. Het meisje is door een anderen katholiek, op een ander fabriek aan 't werk gezet. Het schijnt dat de Heeren van 't fabriek alles weten, en tot heden is dien vuilbaard nog altijd op zijn post. Wat schuilt daar achter Brand. Woensdag achtermiddag is er brand uitgebroken in het mastiekfabriek van den heer Odilon Panné, Nijverheidstraat, De pompiers die nog al spoedig ter plaats waren, hebben het vuur bemeesterd. De schade is door verzekering gedekt. Het is eene ware schande, in welk een erbarm- lijken toestand het bluschmaterieel zich bevindt. Verschillige darmen heeft men moeten afnemen, daar ze op vele plaatsen water verloren. Waarbij komt dit Zijn de darmen van slechte kwaliteit of is de schuld te wijten aan zorgeloosheid Dit dient te worden onderzocht. Bij den brand Panné, zag men, op het bevel van den Commandant Polydore De Paepe, onze twee secretarissen aan de waterpomp staan knoeiën. Zij deden het heel gewillig en uit oprechte menschlievendheid voor hunnen evennaaste, en er is hun in 't brein gekomen, zich aan te geven als pompier. Immers, als zij aanvaard worden om te pom pen, zal men ze toch aanvaarden om deel te maken van 't korps zelf, tenzij men ze weigerde, omdat ons pompierskorps uitsluitelijk moet samengesteld zijn, uit dompers. Het liedje van den Uil is steeds te verkrij gen. Het schijnt dat den Uil er oprecht genoegen in vindt. Het moet steeds gezongen worden, te meer, omdat het heel in 't kort bij den uitstap der muzieken in de straten onzer stad zal ge speeld worden, en bijgevolg elk moet het kun nen medezingen. Het dus allen goed geleerd, en het steeds in herbergen en op de straten goed gezongen. 't Doet immers toch genoegen aan den Uil Persoonlijkheden. Ja, wij hebben ze altijd zooveel mogelijk vermeden, maar nood dwingt en gepraamd door de gedurige persoon lijkheden die door katholieken steeds worden ten berde gebracht, hebben wij ons gewaagd enkel een hoekje der gordijn op te lichten, waar achter de dompers verscholen zitten, en ge ziet, zij zijn kwaad als de duivels, en vinden het on gepermitteerd, schandelijk, enz. enz. Zoudt ge niet zeggen die engelen Welnu het zij gezegd gaan de dompers voort op de baan die zij steeds hebben bewandeld met personen aan te vallen, wij zullen eens de ge schiedenis openbaren, van al de vuile dompers, al dragen zij ook een geestelijken rok v?n al de dieven en bedriegers, al meenen zij nu als deftig aanzien te worden van al dezen die onwaardig een openbaar ambt bekleeden en die, door een enkel woord, kunnen ontslagen worden. Past dus op, vuilbaards, dieven en bedrie gers, want uw verleden gebiedt het u, of anders, halen wij u eens uit den hoek. Van eenige continuesmeisjes 0,90. Vraagt overal den Allerbesten Maagbitter Te verkrijgen bij JAAK COP PENS-VAN MUYLEM, Koopman in Wijnen e« likearen. Houtmarkt, 16, Aalst. p» ww. i.'imi n» u vTgwKS man-inu

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 3