Onze Vooruitgang. 7° Jaar. l\° 52. Prijs per üu urn-iet* 2 centiemen. 2y december ii>07. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. PARTUGENOOTEN. Koopt uwe Nieuwjaars geschenken in den winkel van Hand aan HandSas- kaai. Ook te bekomen eerste kwalileit van Bon bons en lekkere Wijnen. Goedkoope prijzen. Woensdag aanstaande is het de eerste dag van een nieuwjaar. Volgens loffelijke gewoonte is het een dag van wenschen, en nog wenschen. Het is een dag van bezoek, en als men een vriend, een kennis ontmoet, verhaast men zich, de eerste te zijn om een geluk kig nieuwjaar te kunnen wenschen. Het zijn van die verouderde gewoon ten, ons van kindsbeen af ingeprent, moeiëlijk om laten, maar die toch weinig of geen aarde aan den dijk brengen. Al die w.nschen, gemakkelijk om uiten, doen niets ter zake, en veel liever zagen wij, dat de vrienden en partijgenooten eens terugblikten, in het afgeloopene jaar, een oogslag wierpen cp al het gene wat er is gedaan in de partij, tot nut en welvaart van eenieder. Ja, wij wenschten uit ganscher harte, dat al de vrienden, al de leden, al de lezers onzer bladen zich eens afvroegen heb ik wel mijn plicht gedaan, tegen over mijne vrienden, heb ik mede geholpen aan den vooruitgang onzer partij, aan de grootmaking en ver spreiding van 't socialismus wiens apostel ik ben Ja, vrienden, niets is er aangenamer, niets brengt meer tevredenheid, niets geeft meer hoop, dan den vooruitgang te kunnen bestatigen, van dat wat men lief heeft, op den bloei te kunnen wijzen, van dat, wiens grootwording, onze vrijheid en welstand in zich bevat. Ik als schrijver der partij, ben geluk kig, ben er fier op, al dezen te mogen danken, al dezen geluk te mogen wen schen, die het hunne hebben bijgedragen, die zich noch moeite, noch opofferingen hebben ontzien, om een lid bij te brengen, een lezer aan te winnen. En om al dezen die hun plicht hebben gedaan een kijkje te laten doen, over al hun werkingen, over al hun propaganda, over dat wat al hun pogen heeft tot stand gebracht, heb ik het eenoegen eens den vooruitgang voor oogen te leggen. Hierom heb ik een tabel opgemaakt, van het getal leden dat de verschillige vereenigingen bevatten, niet alleenlijk op den dag van heden maar zelfs van af einde December 1904. Ziehier de tabel gemaakt volgens 't ge tal regelmatige betalende leden van iedere vereeniging, bevattende op einde Decem ber van 't jaar. Katoenbewerkers 330 517 831 1333 Wevers 42 77 100 115 Ziekenbond 190 197 248 279 Reizigers 267 175 .299 294 Espadrillen 18 15 30 40 Gladslijpers 20 25 48 67 Vrouwenclub 59 59 58 60 Progaganda 54 45 49 50 T abakbe werkers 30 34 56 88 Veilenbew ge sticht in Januari 25 33 34 1010 1169 1752 2360 Ge ziet dus, op drie jaar tijd zijn de Socialistische groepen in onze stad Aalst, samen vermeerderd met 1350 LEDEN. Dat dit een schoonen vooruitgang is, een vooruitgang om op te boffen, valt niet te ontkennen, te meer als wij rekening houden, dat in bijna al de syndikaten in den loop van drie jaar de wekelijksche bij dragen, zooniet verdubbeld, dan toch merkelijk zijn vermeerderd. Vergeten wij nu niet het stichten van een achttal wijkclubs, gesticht na de ge- meentekiezing van dit jaar, die voor uoel hebben, het socialismus te verspreiden en leden te winnen voor de verschillige groe pen, alsook lezers voor onze bladen en schriften. Die acht wijkclubs tellen op zijn minst genomen 450 leden, meest al kameraden vol iever en toewijding voor 't Socialismus, en die door hunne stevige en hardnekkige propaganda het hunne zullen bijbrengen, en hunne aanhoudende werking alras zul len laten gevoelen. De aanwinst der leden voor de coöpera tie is gedurende dit tijdstip niet minder geweest, hetgeen blijkt uit de hieronder opgegeven cijfers. December 1904 1905 1906 1907 Getal leden 778 793 813 973 Wat zullen onze vijanden aardig opkij ken, zij die sedert zoolang de verdwijning onzer syndikaten en coöperatie hebben gewenscht, betracht en voorspeld, wan neer zij die toenemende vermeerdering zullen vaststellen Wat moet het onze vijanden knagen, te zien hoe de socialistische partij te Aalst groeit en bloeit, ondanks al het venijn en laster die zij tentoon spreiden, op den rug van dezen die zich aan 't hoofd bevinden Wat pijn veroorzaakt het niet aan de mannen uit den zwarten bazar, zij die eene samenwerking stichtten, gesteund op dwang, om de onze den grond in te boren, nu zij vernemen en ondervinden hoe onze coöperatie steeds aanwint in leden Welke ontgoocheling voor hen, die onze dood hebben gezworen en in hunne wer king eene gansche andere uitkomst heb ben Aan al de vrienden, die dank hunne aanhoudendheid, die dank hunne propa ganda, iever en wilskracht hebben mede- beholpen, om het Socialismus in Aalst, steeds hooger en hooger te doen klimmen, hetuigen wij nogmaals onzen dank. Aan al de nieuwe die zijn bijgetreden, vragen wij insgelijks niet alleenlijk goede volgelingen te zijn en te blijven, maar ook zich aan te stellen, als apostels van de goede zaak en ook op hunne beurt een lid bij te brengen, om zoodoende in den kortst mogelijken tijd, de gansche aalster- sche werkersbevolking, onder hetzelfde Roode Vaandel te brengen, 't zinnebeeld der verdrukten, de hoop der uitgebuitene werkersslaven, die voor hun naarstig zwoegen, leven in kommer en ellende. Onze vooruitgang zou niet van zooveel beteekenis zijn, moesten wij ook niet kun nen wijzen op het steeds toenemend getal lezers onzer bladen, Toen het blad Recht en Vrijheid in Aalst het licht zag, telde het een onbedui dend getal lezers, zooals overigens steeds alle beginnelingen. Het wierd alsdan gedrukt en voor 't grootste gedeelte opgesteld in Gent. Wij hebben de noodzakelijkheid inge zien, het blad te Aalst te doen drukken en het ook door de aalstersche vrienden te doen opstellen, en van den beginne af, hadden wij 400 lezers. Thans hebben vtij dit getal zien stijgen tot 1200, een zeer groot getal voor de stad Aalst alleen. Ons blad Vooruit is met de zelfde ver houding niet toegenomen en dit is te be treuren. Er dient dus gewerkt te worden, niet alleenlijk voor ons stedelijk blad Recht en Vrijheid, maar ook voor ons dagblad Vooruit. Hiertoe, biedt er zich een gunstig oogen- blik aan. Op i3 Januari aanstaande begint dit blad met een nieuwen feuilleton, en dan moet eenieder zich te pande stellen, om al dezen die iets of wat kunnen, 't blad Vooruit te doen lezen. Wij treden een nieuw jaar in, kamera den en vrienden, en laat ons eens beslui ten, dat 't jaar 1908, een nog gunstiger jaar moet en zal zijn voor het Socialismus. Elk gewerkt, elk een nieuw lid en lezer bijgebracht, opdat wij door ons getal, macht en kennis, onze vrijmaking bewer ken. Leve het Socialismus. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten België Ir. 0,40 0,75 i,5o 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. 1904 1905 1906 1907 1905, met

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 1