9e Syndicaal Congres. 'T IS WAAR KINA FOUASSIN Bij de Socialisten. Aan de wijkclubs. Woens- en Donderdag had het Congres der Socialistische en Onafhankelijke Vereenigingen plaias, ui het Volkshuis te Molenbeek, die door meer dan 200 afgevaardigden was bijgewoond, 70,000 werklieden vertegenwoordigende. De besprekingen waren zeer belangrijk. Het spijt ons dat de weinige plaats in ons blad niet toelaat, de verschillende punten di" be sproken zijn geworden, niet te kunnen opne men ïu zijne breede trekkeu. De voorstellen van den vriend Mahlman en den Landelijken Raad zijn langdurig bespro ken (Onze lezers hebben die verslagen in ons blad gelezen). Uit gansch die bespreking is gebleken, hoe dat alle afgevaardigden der ver eenigingen bezig zijn, om nevens hunne fede rale weerstandskassen eene algemeene Lande lijke Weerstandskas te vormen iJet is het gebeele weerstandsvermogen samen trekken, om zoodoende tegen alle aanvallen der patroons weerstand te kunnen bieden. De werkstakingen en lock-outs van den laat- steii tijd hebben aan al de vereenigingsman- nen geleerd, dat de bazen over zulke groote strijdkrachten beschikken, zelfs om de sterkste federaties hel hoofd ledoen bukken. Het w as dan ook voor de vereenigingen ver standig, zich te behoeden tegen de gevaren, die meer om meer dreigen de arbeiders en hunne organisatie te treffen, en voornamelijk dit laatste. De bazen werken er voor bij elke gelegen heid om de vereenigingen in den grond te boren. De groote iozet van den strijd bestaat niet altoos voor een beetje meer loon, enz., neen, in de meeste gevallen, is het om de macht te doen, en wie de sterkste is overwint En juist hiervoor ziet men dat de bazen zich wapenen om den sterkste te staan, om bij machte te zijn de vereenigingen en hunne federatiën het onderspit te doen delven en de vakorganisatie uiteen te slaan want eens de macht der arbeiders gebroken door hunne «rganisatie te vernietigen, dan hebben de heeren vrijspel om met de werklieden te ban delen naar hunnen wil, omdat er dan niet meer zou te vreezen zijn voor eenen ernstigen weersta id der arbeiders. Het stichten der Landelijke Weerstandskas voor al de vereenigingen, zal bet middel in d'handen geven der georganiseerde arbeiders, om het grootste gevaar die ons langs den kant der bazen dreigt, het hoofd te kunnen bieden. Dat de federatie zoo spoedig aishetkari zich in regel stelle, om toe te laten de Lande lijke Weeistaridskas in volle werking te tre den. De vrienden v3n Verviers, 7000 in getal, hebben ook enkele uitleggingen gevraagd, om hunne aansluiting bij de Syndicale Commissie te kunnen doen. Aan deze vrienden is voldoe ning gegeven. Ook is er eene afvaardiging benoemd, om de 50,000 vereenigde mijnwerkers die nog buiten de Syndicale Commissie staan, hunne aansluiting te bewerken. Als de pogingen lukken, waar de grootste kans voor bestaat, dan zal de Syndisale Commissie 130,000 aangeslotenen tellen. Ofschoon de Antwerpsehe Diamantbewer kers zieh uit de Syndicale Commissie terug hadden getrokken, is het ledental der aange slotenen met meer dan 20,000 leden in den loop van een jaar gestegen. Werkstaki*gen. De stakingen der Huidevetters van Verviers, der Sigarenmakers in Vlaanderen, der Steengroefwerkers in den omtrek van Doornik zijn ook besproken, als ook het voorstel der Syndicale Commissie om elk verrenied lid 5 centiemen per week te stor- Gezel Bergmans kloeg, dat de groepen zeer haastig waren om steun te vragen, doch wan neer er moest geholpen worden, men tijd noo- dig had om anderen te ondersteunen. Wij doen een oproep aan onze Aalsterschc vrienden, om in al de fabrieken waar het kan de rondens in te richten om de stakers te steunen. Het mag van de Aaistersche arbei ders niet gezegd worden, dat zij hunne plicht niet zoudeu doen, om deze te helpen, die Aalst ook gesteund en geholpen hebben, wan neer de werklieden in strijd waren. Vrienden, helpt, steunt uwe kameraden. alles wat het ventje in zijn prullebladje zegt. Ik zou hel niet mogen gedaan hebben, van mij met de zaak der sargiewevers te bemoeiën, alsook met de staking De A idts. De misdaad die ik begaan heb van de kris- tene vereenigingen in hun werk te stooren, is groot, en ik geef de verzekering aan het ventje hel nooit meer te zullen doen, en den goeden raad die hij mij geeft (en suite te riemen, op de volgende voorwaarden Bekent gij dat de sargiewevers van bedoeld fabriek reeds meermalen loonsverminderingen zijn ondergaan, zonder dat de katholieke" ol' kristene vereenigingen protest aanteekenden, tevens dat tijdens de staking der wevers, een 10 tal jaren geleden, veroorzaakt door een loonaftrok, er onderkruipers gezocht en gele verd zijn door den katholieken kring, en zoo doende den strijd hebben doen mislukken. Is het waar Dat al uw zoogezegd werk onnoodig zou geweest zijn, om gedeeltelijk te herstellen, de schade door de medeplichtigheid der katholieken aaa de sargiewevers veroor zaakt, in de tien laatste jaren Nog enkele vraagskeos Waarom moesten de wevers verplicht worden zich als lid te laten inschrijven der kristene vereeniging Verwondert het u, dat er werklieden vree zen, te bekennen, lid te zij» der socialistische vereenigingen, als ge weet, dat de werklieden door sommige bazen verplicht worden, deel te maken der kristene vereenigingen Moet gij u over feiten beklagen die gij kent en aan hun beslaan zelf medeplichtig zijt Moet een vuile pot het hem bedroeven, als hij zwart is, en wat hebt gij dan bedoelde wever te verwijten ever het geval De Vidts Is het waar, ja of neen, dat gij bijna zoo veel maanden den tarief der sargiewevers on derzoekt en vergelijkt, als wij dagen voor ons gehad hebben, om de fijn wevers«an Marcband hunnen tarief ('onderzoeken en te vergelijken'? En wat zijn de ingewikkeldste, de tarieven der sargie- ot fijn wevers Is het waar, dat gij tijdens de staking bij Marcband zoo goed de zaak der wevers verde digd hebt, dat de stakers naar uw huis zijn gekomen, om u te verklaren dat gij leugens verleldet levens om de 100 fr. die gij uit- loofdet, aan dezen die het anders kon bewij zen, als dat wat gij in uw prullebladje schreeft Ventje, (meester a. u b.) ik wil dus aan u gehoorzamen en ofschoon ge mij verwijt, dat ik nevens de kwestie praat, zie ik, dat gij ver geten zijt uwe lezers in te lichten, door te ver zwijgen wie den grootsten kemelschieter is. Zooals het betaamt aan een onderdanige, stel ik u zeer ootmoedig de hierbovenstaar.de vragen, met de hoop hierdoer eene goede noot te verdienen. H. F. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan HaCLd en Roode L èüw Aaistersche Federatie. Arrondis sementscongres. De afgevaardigden der socialistische greepea van ket arrondissement Aalst, vergaderde» zosdag laatst te Ninove in het lokaal De i Redding Na eene belangrijke discussie werd de vol gende dagorde aangenomen Het Congres, Overwegende dat het wenschelijk is, alle middelen aan te wenden, om te beletten dat in de aanstaande kamerkiezingen de oppositie partijen het miuste verlies vaD zetels onder gaan, ten voordeele der klerikale partij Drukt den wensch uit, een samengaan te bewerken der drie partijen, om zoo weinig mogelijk stemmen te laten verloren gaan (stel sel Janson), en verlangt antwoord dtr andere partijen te bekomen voor einde januari 1908, na die» tijd zal een tweede congres plaats grij pen, om onze verdere houding vast te stellen, hetzij om in overeenkomst te treden met de liberalen ofwel met de christen- demokraten, of eindelijk, of wij alleen den strijd aangaan. Het Congres behoudt het recht op eene ver dere bijeenkomst wijzigingen aan dit besluit te brengen Die dagorde is bij algemeene stemmen aan genomen. BIJ DE LIBERALEN. Het Middenbestuur der Liberale Associatie van 't Arrondissement Aalst, vergaderde ook dien zelfden dag te Aalst, In den Graaf van Egmont en in den zelfden zin, is men daar j tot een besluit gekomeD. j Het volgende schrijven ontving ik reeds maandag morgend Aalst, 22 December 1907. Mijnheer de Sekretaris, Mijnheeren, Wij hebben de eer UEd. te berichten dal het Middenbestuur der Liberale Associatie van het Arrondissement Aalst, in zijne vergadering van heden, in grondbegin besloten beeft, dat het wenschelijk is den strijd tegen de klerika- len te zien aanvatten, bij de aanstaande ver kiezingen door de oppositie-partijën gczament- lijk en na dat deze zich daartoe onderling zouden verstaan hebben. Eene afgevaardiging van vier leden van ons bestuur is benoemd om met het het oog op zel ve beslissing, met de afgevaardigden van uwe partij in onderhandeling te treden. Dit alles nochtans werd beslist onder voor behoud der goedkeuring eener algemeeue ver gadering van de leden onzer Associatie die daartoe zullen bijeengeroepen worden. Indien ge denkt dat uwe pa lij van derge lijk gevoelen zou zijn, verzoeken wo U zoo haast mogelijk het noodige le verrichten UEd. antwoord verwachtende, bieden wij UEd. de uitdrukking onzer achtende gevoe lens. Namens het Middenbestuur De Sekretaris, C. VAN BRANTEGHEM. De Heeren Algemeenen Sekretaris en Bestuur leden der Werklieden-partij te Aalst. Het ware nu te hopen dat de Christene Volkspartij, in dien zin, ook l«t een besluit kwam, om zoodoende hel Arrondissement Aalst de verzekering te geven, twee oppositie- mannen paarde Kamers te zenden Hel is ons aller betrachting Vriendelijk verzoek aan de wijkclubs, die hun propagandevverk ten voordeele der vakvcreenigiiïgen nog niet hebben vol bracht, het zoo spoedig mogelijk te vol brengen, en verslag in te brengen bij den Secretaris in Hand aan Hand - ..a -xjs.,i Hi j*1»' A>*.gnK..»S- okii ik - .-.tjt! j

Recht en Vrijheid | 1907 | | pagina 2