8e Jaar. A° 6. Prijs per nummer 2 centiemen. 9 Februari 1908. De politieke toestand in ons Arrondissement. De koning van Portugal en zijn zoon vermoord. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED ISTIOSCEIL.S, Maanstraat, 18, AALST. welke hij als zijn particuliere bron van inkom sten aanzag. Dat kon zoolang duren totdat er in de volks vertegenwoordiging lieden gekozen werden, welke met wat minder slavengeest behebt waren. Deze begonnen met zich daartegen te ver zetten. Jaren lange strijd ontstond daardoor totdat eindelijk de koning er genoeg van hebbend, om door de natie op de vingers getikt te wor den, het parlement naar huis zond en Franco als dictator aanstelde, die het l&nd maar zon der parlement regeeren moest. Die de Goden verderven willen, slaan ze met blindheid is een oud, zeer oud spreek woord Koning Carlo» en zijn dictator, de gewelda- denaar Franco, hebben het zoo bont gemaakt, dat koning Edward van Engeland zijn neef van Portugal de raad gaf om met die malle fratsen nv»ar op tp houden omdat eventueel uit dien toestand een revolutie geboren werd,en de en- gelsche regeering, een bij uitstek parlemen taire, niets zou kunnen doen om den koning van Portugal in zijn onwettig en ongewettigd streven bij te staan. Daar Portugal's koning van koning Edward in zeer sterke mate afhankelijk was, heeft hij dien raad niet geheel iu den wind durven slaan en heeft men de wederb'jeenroepmg van het Parlement tegen einde April aangekondigd. Onderiusschen worden allen die zich wat al te vrij uitlaten gevangen genomen, de staat van beleg is in de voornaamste piaatsen afgekon digd. Dagbladen, brief en telegraafdiensten zijn aan strenge censuur onderworpen. Het kan dus geen verwondering baren dat waar alle parlementaire strijdmiddelen het volk ontnomen zijn, het tot gewelddadige mid delen zijn toevlucht ging nemen. Het zijn hier dus geene anarchisten die Dom Carlos en zijn oudsten zoon, naar den anderen wereld hebben gezonden, maar wel mannen, die de overheersching en de tyranme van dien persoon moede ware, en langs dien weg, naar politieke rechtvaardigheid willen streven. Eene moord is altijd eene moord, en het dooden van mgnschen is altijd af te keuren maar wij willen er bijvoegen, dat hier niet al leen den koning en zijn zoon de slachtoffers zijn, maar dat er ook verscbillige andere het leveri hebben gelaten of in de gevangenissen terecht zijn gekomen, om tegen de alleenheer schappij van den koning te hebben geprote steerd Ook dezen verdienen onzen eerbied en wij sluiten ons ten volle aan, bij de verklaring van onzen vriend Van de Velde in de Kamer ge daan, nopens de moord op den koningen zijn zoon en deze sloot met tot de levenden te zeg gen dat wij hopen in hunne toekomst en vrijmaking. Aan de werklieden der Bouwvakken. Heden Zondag, 9 Februari, om 9 1/2 ure 's morgens, in het lokaal Hand aan Hand, op roep voor aide werklieden der bouwvakken. De vriend Bontinck van Gent zal deze ver gadering bijwonen. Metsers, schrijnwerkers, schaliedekkers, enz. allen naar deze vergadering. Wijkclubs. Heden Zondag zal er overgegaan worden tot het stichten van twee wijkclubs. 1. Bij Alexander Cornand, Bierstraat. 2. Bij Romain Meert, Dendermondschen steenweg, aan de huizen Borreman. De vrienden die eene uilnoodiging ontvan gen hebben, alsook d^ze die in den omtrek wonen waar de wijkclubs gesticht worden, verwachten wij ailen op deze vergaderingen. Zondag- 1G Februari, prachtig To one 1 feest me* gratie Tombola Begin om G uren juist. Inkoxn- prijs 30 centiemen.. Het is nu reeds vier weken dat de Christene Volkspartij het ongelukkig be- slu.t heeft genomen, ten strijde te trekken met de aanstaande Kamer kiezing, zonder iemands hulp. met hare eigene macht. Het verwondert ons grootelijks dat er ons tot heden nog geen schriftelijk nieuws is toegekomen, als antwoord op ons schrij ven, om in onderhandeling te komen, met het oog op het kartel. De Christene democratische partij, is dus zoo deftig, zoo fier geen antwoordje te willen zenden, op een beleefd schrijven hun gezonden, niet alleen door de socialis ten, m' ar ook door de liberalen van ons arrondissement. Alle oprechte anti-klerikalen moeten die handelwijze laken immers een be leefd schrijven is toch wel een antwoord waard, en schriftelijk moest men ons het genomen besluit hebben laten kennen. Doch het zij zoo. De toestand is dus, dat de Christene democraten van geen kartel willen, alhoe wel eenieder goed weet, dat, wil ons land ooit verlost worden van het klerikale juk, dit enkel door kartel kan geschieden. Wat is het kartel eigentlijk Het kartel is enkel het samen voorstel len van de oppositiemannen, op één en dezelfde lijst, om aldus AL de oppositie- Stemmen te benuttigen en te bewerken dat den te veel der stemmen van de eene partij overgaat tot de andere, die soms minder sterk, met afzonderlijk te strijden, aan het quorum niet zou komen en aldus een zetel aan de katholieken zouden rrun- nen. Iedere partij maakt afzonderlijk zijne propaganda, iedere partij stemt afzonder lijk voor zijn kandidaat en hij die het meeste stemmen achter zijn naam ver overd is de eerste gekozene en zoo voorts. Het is hierom dat de Christene demo craten hun zetel verzekerd behielden wanneer zij het kartel wilden vormen, omdat de stemmen der Socialisten en den te veel der liberalen ten goede kwam van de Christene democraten. Zij willen niet 't Zij zoo Aan ons nu te zien wat er ons te doen staat. Verleden Zondag heeft het Middenbe stuur der liberale oartij van 't arrondisse ment Aalst met eenparigheid van stemmen aangenomen, (gezien de Christene demo craten alleen strijden/nu kartel te maken met de Socialisten, in de volgende voor waarden De Socialisten eene plaats toekennen op de lijst. Elke partij stemmen'achter den naam van zijn eigen man, en wanneer er meer stemmen achter den na ara van den Socia list zouden uitgebracht worden dan de liberalen er te veel hebben, na afreke ning van het quorum, en er zouden twee gekozenen zijn, dan is den tweeden geko zenen voor de Socialisten. Het is nu aan de Socialisten ook een besluit te nemen. Verleden Zaterdag is Dom Carlos de koning van Portugal en zijn oudsten zoon vermoord geworden, door cencn troep mannen, ten ge- talle van twaalf, gewapend met karabijnen die zij onder hun mantel verborgen. De koning vergezeld van zijne vrouw en beide zorien, waren in rijtuig gezeten, en kwamen van hunne villa Viscasa terug, toen zij te Lissabon de Arsenaalstraat inrijdende, aangevallen wierden en op geweerschoten ont haald. De koning en zijn oudsten zoon zijn ge dood en den jongsten zoon licht gekwetst de koningin bleef ongedeerd. Van de aanvallers zijn er ook twee gedood, en verscbillige anderen aangehouden "hiervan zouden er zich reeds een drietal in de gevan genis gezeifmoord hebben. Ziehier de redenen die aanleiding hebben gegeven tot die moord De politieke toestand van Portugal was sinds lang reeds een zoodanige, dat het vroeg of laat tot een uitbarsting moest komen. Koning Carlos, die in de eerste jaren van zijn regeering geheel en al voor zijn genoegen leefde, de zeer hooge kosten welke die liefheb berijen met zich brachten, bestrijdend, door met volle handen uit 's lands kas te putten, ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met ABONNEMENTSPRIJS 3 maandenfr. 0,4u 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten België Een jaar 4>00 Men abonneert zich op alle postbureelen. akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. w—"i iiimmbh i hi jlini4rfiiiBriïïifw-in'— nmarrtryr.-uscai.iiK.'w.taT erre 3*.BmHsr>.iaa3arr*x:m Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten ior de Vakvereenigingen gestempeld zijn.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1