ONS T00NEEL. Voor de openbare gezondheid. HOE iMOEDIG. Briefwisseling. Leugenfabrikant betrapt. Op aanvraag van M. den Uil is erin den gemeenteraad aangenomen bij middel van manifest, uc bevolking in te lichten over de maatregelen die men moet nemen, om aanstekelijke ziekten als typhuskoorts, cholera, enz. te voorkomen en te bestrij den. In dit manifest komen zeer goede voor schriften, gemakkelijk om uit te voeren vooreen werkersgezin, en die in 't belang der oj^enbare gezondheid dienen zorgvul dig nageleefd te worden. Wij bemerken dat cresol, onmisbaar is voor de ontsmetting, en dat men dit kan krijgen bij den apotheker. Mij dunkt, dat men den noodigen cresol kosteloos aan de belanghebbenden zou moeten bestellen dien kost, kan de stad zeker wel dragen Maar in dit manifest, vindt men cok, dat men de riolen en gemakhuizen, dage lijks moet kuischen door waterstroomin- gen, terwijl ons stedelijk bestuur er zelf niet aan denkt, de stadsdelen op tijd te kuischen en te reinigen, zoodat men meer malen. de stadsontvangers in de stad zelf en voornamelijk langs de buitenwijken ziet overstroomen. ja, wij weten het, den reinigheidsdienst is verpacht, maar omdat het een domper is, mag men hem toch zijn contract niet laten ontduiken, en dit dan nog ten koste van de openbare gezondheid. Met het reinigen der straten i? het het zelfde, ja, nog erger. Gaat de stad rond, en in bijna alle volkswijken, zult ge in een waren modder poel terecht komen zelfs in 't midden van de stad, ziet ge niet dat men de stra ten eens opkuischt. G'hebt de Zonnestraat van aan Dokter De Clercq te beginnen, is het altijd vuil, zeer vuil, zooals aan den molen van Gheeraerdts tot voorbij de nieuwe visch- markt. En de Varkensmarkt dan en dan aan de Vaart, waar men de werken voor den Staat uitvoert, daar is het een ware modderpoel. Nogthans M. den Uil weet het, hoe vuil het langs daar ligt, want telkenmale hij van zijn fabriek van den Tragel naar den zwarten bazar trekt, moet hij dien mod derpoel door. Waarom heeft M. den Uil, ook de rei niging der straten niet gevraagd In 't belang der openbare gezondheid de reiniging bij de inwoners eischen, als 't gemeentebestuur zelf, de straten en riolen, vuil en smeerig laat liggen, aldus ée ontkieming der ziekten in de hand werkende, dat is toch wat straf. Allo, M. den Uil. laat eens zien, dat ge durft en eischt dat de straten en riolen proper worden gehouden. In 't prullebladje is een artikel versche nen, geteekend pantoffel, vol lasterlijke aantijgingen tegenover de leden van onzen espadrillenmakersbond. Het bestuur had besloten eene open bare vergadering te houden op Zondag 11 voor al de espadrillenmakers, waar de bestuurleden en pantoffel der katholieke vereeniging toe uitgenoodigd waren, bij middel van Recht en Vrijheid, alwaar de handelwijze der socialistische en katho lieke vereenigingen zouden besproken worden, in de staking van Maart 1907, alsook hunne lasterlijke aanvallen te hou den staan nopens onderkruipers. Geen enkele dezer mannen was daar Het moedig paar van dezen bond heeft de gelegenheid niet te baat genomen om in de tegenwoordigheid der espadrillen makers hunne beschuldigingen te komen bewijzen en de Socialisten aan den schand paal te spijkeren. Voor lieden zooals de dompers zijn, die- het goede aan hunne zijde hebben en met hunne onweerlegbare bewijzen der waar heid, die zij in hunne bladen afkondigen, was er nogthans veel voor hun te winnen. Waarom zijn die jannen niet gekomen Of durven zij dit slechts achter het masker van i antoffel, Dirk, enz. Een vrije man, gewapend met deftige, eerlijke en ware argumenten, moet zich niet schuilen achter naamlooze artikels, maar stout en met open vizier er durven mede vooruit komen Waarom doet de naamlooze schrijver in 't prullebladje zulks niet De handelwijze der dompers is op de vergadering duchtig onder handen geno men. Al de espadrillenmakers weten hoe de dompers hebben gehandeld in 't begin der staking, om vertwijfeling en moede loosheid onder de stakers te werpen, door hunne cheffen in volle vergadering uit te roepen, indien zij meester waren, de sta kers niet zouden gesteund worden, of schoon zij aan het voorbereidend werk zich zeer moedig hadden getoond Ook zijn de pantoffelmakers niet vergeten dat een hunner bestuurleden zegde, indien hij in een der stakende winkels had gewerkt, met zijne werkmakkers niet zou mede ge staakt hebben. Nu wat betreft, over deze die in de katholieke vereeniging zijn buitên gewor pen en bij ons zijn binnen genomen. Wil len de lasteraars ons de mannen noemen Want dit zijn grove dompersleugens. Wat de waarheid is de espadrillen makers gevoelen meer om meer, dat zij bij de dompers niet t'huis behooren en verlaten hierdoor ook dit rattenkot Buiten werpen, oei Dat de espadril lenmakers maar wilden blijven, hé Pan toffel hé Dirk De espadrillenmakers hebben op het einde der vergadering dan ook besloten, te zullen werken om de laatste hunner vakgenooten (uitgenomen deze die met ver- radersgeld te winnen zijn) in de socialisti sche vereeniging te lijven Bravo mannen, hierdoor zullen de dompers nog woedender worden, maar hunnen laster zal u versterken en de oogen van al uwe stielgenooten doen open gaan. H. F. VRIEND NICHELS, Ik lees in Klokke Roeland eene briefwisseling uit Ronse. Laat mij over een klein plaatsken be schikken om te antwoorden en aanvaard met mijn voorafgaande dank mijne op rechtste groeten. P. DE MEY. Bestendig Secretaris der Socialistische Textielfederatie van Ronse. 1. Zoogenaamde leugen Id September laatst waren het wel anti- socialisten die het werk innamen der werksta kers die in strijd waren om te beletten dat een wever op aandringen van Pas toor Weyms.es werd weggezonden Klokke vraagt inlichtingen in den Tap te Ronse eo men zal u zeggen dat P De meestergast van de ledenlijst van denSocialistischeu Vakbond wasgescbrabt. 2e Dat de twee eerste wevers Pinne-Thys en zijn zoon waren, beiden baantjes vooruit der anti's van Ronse. 3C Dat de derde een zekere De Wolf was bestuurlid van de anti-socialistische propagandeclub der klype die geduren de de grève eene kiacht ging neerleggen om dat men volgens hij beweerde achter hem revolverschoten had gelost. Nadien is bevon den dat het hier eeoe Pourbaix-streek gold. 2. Zoogenaamde leugen. Ja, de anti's wilden beletten dat twee ge kende socialisten werden aanvaard, want de chef der dompers durft niet loochenen dat men in hun lokaal is komen roepen (de laatste zoogenaamde strijders) dat men ging arreteeren omdat Kerki was aanvaard. 3. Zoogenaamde leugen De Burgerij van Ronse keurt de handel wijze van Quintyn goed Als bewijs. De Koophandelskamer die in September laatst steun weigerde aan Quintyn als onze mannen in strijd waren, stemde nu Quintyn te zullen helpen. Hel bestuur van de Koop handelskamer is in handen van calotlen. 4. Zoogenaamde leugen. De zaak van slechte grondstoffen is een uit vindsel. De wevers waren onbekwaam. Beroep al de opgelegde ketens zijn geble ven en in voorwaarden zooals die der dompers afgeweven. En bij die de slechtste keten af- weefde won 30 fr. op 8 1/2 werkende dagen. 5. Zoogenaamde leugen. De 'Socialisten worden niet afgekeurd door eigen leden. Beroep De Textielvereeniging die op I Januari 1907, 703 ieden telde, heeft nu 1642 leden. Zij wint nu alle weken. Hebben de dompers leden gewonnen Mogelijk I Maar in een volgend schrijven zal ik kenbaar maken hoe en waardoor. jg—TMaH-yifliiiB t V -■ i-; vu v~r~ 1 Zondag jl. speelden de vrienden uit Wetteren, de tooneelkring Door Kunst tot Volksbescha ving voor eene eivolle zaal het Drama de Heideboeren daarna Hotse Botse Zo® onbekend met stukken als spelers, kan ik zelfs geen gissing maken en slechts wenschen dat de Kring aan hare zinspreuk zooveel moge lijk zou voldoen. De goede wil daartoe, was zeer zeker, goed waar te nemen, maar... is al léén aiet voldoende. Op de eerste plaats dient men daartoe zich te wijden aan tooneelwerk dat de eigenschap bezit, den spelers gelegenheid te bieden kunst te ontwikkelen. In dit opzicht is de Heideboeren van zeer twijielachtig ge halte. De karaktervoorstelling mist het noodige, beginselaantoonende verband tusschen woord en handeling. En dat stuk ontbreekt de kern, de ziel de moraal van dat stuk hangt in de lucht. Het wekt gf-en opontaan medevoelen met de handelende personen, maar een zeker gevoel van geheimzinnige akeligheid eene zekere druk king op 't gemoed, duister en benauwend. De schrijver er van is, bewust of onbewust, eea mvsticus bovendien liever gezegd ge volglijk i) beurtelings sentimenteel en bom- bastint. Dit voorval in de rol van Berrie, die het eerste en een groot gedeelte van het tweede bedrijf totaal bederft. Neen de Heideboeren is mijn inziens voor ons socialistisch tooneel absoluut onge schikt. Er hangt helaas nog genoeg vooroordeel en dom bijgeloof in de hersenkast der werkende klasse. Het volk heeft behoefte aan waar heid. Weg met het mysticisme, die hoer der on-

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2