De Vereeniging EEN EN ANDER. De wevers te Nieuwerkerken gesticht en in 't leven gehouden, dank aan bier, sigaren en soupétjes, wil er nog den naam bij verwerven van premie-uitlo- rer. Daarvoor moet men waarlijk moedig zijn. Dit kan maar van mannen komen die de belangen der werklieden op zich nemen gelijk achteruitkruipende dom pers. Waarlijk, door zulke middelen moeten de werklieden zich aangetrokken gevoe len, om van die modelvereeniging deel te maken, want nergens kent men die voor deden die daar aan de leden worden ge schonken. De syndicaten treden een gansch nieuw leven in, dank aan de ernstige en ver standige opleiding dier leiders. Met zulke aaneengeschakelde bonden pronken de dompers er. gaan zij den toestand der werklieden verbeteren. Dit syndicaat vraagt ons de naam van den schrijver van het artikel in ons blad verschenen. Waarom is dit noodig Of is het om de cheffen hunnen haat te koelen tegen dezen werkman, zooals gij reeds doet tegen de twee wevers Want het arti kel van zondag 11. geeft ons het bewijs met welke verborgen woede gij tegen deze gekant zijt, die van uwe vrije. vereeni- ging niet willen deelmaken. Wanneer gij de naam zou gaarne kent, laat ons dan ook eens kennen, de wevers, die aan den schrijver van het artikel zou moeten gezegd hebben, dat wij ons met uitvluchten zouden uit den slag getrok ken hebben. Wij durven met onze handelwijze voor uit komen. Waarom durven de dompers zulks niet Bij de eerste de beste gele genheid zijn wij te Nieuwerkerken. Zult gij er komen, gij moogt die wevers mede brengen, die ons hebben te verwijten zoo als gij zegt H. F. Het is niet alleen te Nieuwerkerken, Gent, Aalst, enz- dat de dompers geld uitloven. Zie het artikel van Ronse, daar is ook geld te winnen Die tristige lolle- kensvereenigingsmannen zullen zij het gewonnen geld geven Zeg eens kristene vereenigingen, gij die u toch zoo moedig aanstelt, hoe is het met de katholieke werklieden in de staking De Vidts afgeloopen Welke loonsverbe tering is er bekomen Ofwel hoeveel zijn er werkeloos gesteld Voor den Paus. Verledene week hebben wij gemeld dat de vrouw van Leon Van den Brempt, danszaalhouder, Geeraards- bergschestraat, omhalingen had gedaan voor den Paus. Onzen berichtgever laat ons weten, dat hij verkeerdelijk was ingelichten de vrouw van Leon Van den Brempt niet is rond- geweest voor den Paus. In Mijlbeke is het den onderpastoor die de ronde doet voor den Paus. In een huis op de Moorselbaan kwam hij bionen en vroeg aan de vrouw eene arme weduwe ook te willen inteekenen Moet ik daar iets voor geven, vroeg de arme vrouw Ja, tien centiemen 't Ware beter, heer onderpastoor dat ge mij wat bracht, want ik bezit geene tien cen tiemen. Ge leest het blad Vooruit was het antwoord van den discipel van Christus, en aan zulken, geef ik niet. Ziedaar de Christelijke liefdadigheid. Kreveert, lijdt honger, lijdt gebrek, en als ge geen domper zijt, heeft de Christelijke lief dadigheid met u niet het minste medelijden. En zeggen dat zij handelen, enkel uit liefde tot God Onlangs nog, in dit zelfde huis, maakte hij propaganda tegen onze coöperatief en ten voordeele van den Zwarten bazar. En zeggen dat die priesters ook betaald worden van den Staat, met het geld zoowel van socialisten als van anderen. En dan zijn wij onchristelijk als wij tegen de bezoldiging der geestelijkheid zijn En ondanks dit alles gaan wij vooruit. Klokke Roeland beschrijft de vcrschil- lige gaven van het wonderkind, dat hij Nichels noemt. .- Ongelukkiglijk mist dit wonderkind de kui.st om een zijner weldoeners 26U0Ü fr. te ontfutselen. Daarvoor hoeft men eenjezuitte zijn, met twee gezichten en een heimei ijken dief. Er is nog zooveel te doen. Ja, wanneer we een oogslag werpen op den dag der loting, waarlijk dan zien wij maar al te goed, dat er bij de werkende klas nog zooveel te doen is. Om.zoo te zeggen geen enkel fabriek heeft verleden maandag gedraaid of ten langste tot 's middags. Dan was het werkverlet algemeen Zijn wij er nu tegen, dat men zich eens ver- make, dat men zingt en springt In 't geheel niet, maar het grieft ons, dat de werkende klas niet beter begrijpt, dat zij in de kaart speelt der rijke menschep, met, zich zoo luid ruchtig uit te laten op zulke dagen Het is immers verstaanbaar en heel begrij pelijk, dat de rijke menschen niet beter wen- schen, dan dat het volk van de lotersdag een feestdag make op die manier vergeet het volk, dat de bloedwet zijne slachtoffers zoekt, in de werkende klas alléén. Ziet eens, hoe gemakkelijk het tegenwoordig gaat, om te verletten den dag der loting. Alle fabrikanten geven er gemakkelijk aan toe, om dat het het feest eener wet betreft, die de rijke burgerij voordeelig is maar zij zullen er zich hevig tegen verzetten, wanneer bij voorbeeld de werklieden, zouden vragen het werk te mogen staken, voor het vieren van den 1e Mei. het feest der Arbeiders zelve. Het is dat wat de werklieden zouden moeten begrijpen,en veel liever zagen wij hun zooveel moed, zooveel takt, zooveel eensgezindheid aan den dag leggen, wanneer het geldt hunne belangen te vrijwaren zooals zij nu doen, voor het feesten van een lotersdag Maar ongelukkiglijk zijn zij dan verdeeld, en de verdeeldheid der werklieden, maakt de macht der fabrikanten, die het bijna altijd eens zijn. De verdeeldheid der werklieden bewerken is het vak van de dompers, de knechten der rijken. Slecht gelot. Onze mannen hebben zeer slecht gelot van zeven leden van ons muziek hebben er zich zes ingelot. lu Vooruil lezen wij dat er te Mcchelen va» vijf, vier in waren. Moest het zoo wat in 't algemeen gebeurd zijn, dan zouden wij gaan denken, dat me» zinnens is, het leger eens te vullen met socia listen. Mogelijk deedt ons dit geen kwaad, waat onze mannen zouden er niet alleenlijk goede en doeltreffende propaganda kunnen maken, maar zelfs zorgen, dat het leger geheel en al socialistisch worde. En dan Dan zouden de eischen der werklieden wel aanhoord worden en de noodige hervormingen spoedig ingang vinden. Immers, zoolang het leger vijandig tegen over de werkende klasse zal staan, bereid de bevelen uit te voeren van de kapitalisten bende, zoolang ook zullen wij verdrukt en verstooten worden. Het leger enkel samengesteld uit jongen» uit de volksklas, moet ons behooren. BERICHT, Wij ?erzoeken de vrien den en jaartijgenooten het blad <r llecht en Vrij heid ten huize te willen nemen, omdat de verkoopers aan de hoeken der straten afge schaft worden. wetendheid. De realiteit des levens alleen is de bron der kennis van het goede, het edele en schoone. Kameraden laat dergelijke stukken aan hen die een niet meer te bestrijden behoefte gevoelen aan de onnatuurlijke prikkeling en spanning van het, bij elk zijner genietingen meer verstom pend, mysterieuze. Voor ons moet het tooneel een brutaal, een ontwikkelings-cursus zijn. Wat overigens het spel betrof gezien den aard van het stuk, zijn vele gebreken te ver- schoonen. Het helderste water, giet door een vuile flesch wel troebel. Zoo leidde zijn rol, Berrie, onwillekeurig tot wat veel (hem toch wel iets eigendommelijk) Phathas maakte de soms veel te lang gespannen scènes, Staze te zwak, soms zelfs onbeholpen. Vooral als nog zieke jonge moeder, was dit het geval. Zulke tooneeltjes vergen langdurig geoefende krach ten bij beginnelingen vermoorden zij den aan leg. Ook Magdalena was veel te flauw en in 't samenspel onbeholpen, doch hare rol is ook zóó leeg, dat zij bijna overbodig is. Ernstige ge breken waarop ik de vrienden gaarne wensch te wijzen zijn die in de uitspraak. In het alge meen is zij zeer goed, klaar en duidelijk, doch herhaaldelijk hoort men in woorden op LIJK, dien uitgang zeer sterk, dat is leelijk. In de be schaafde voertaal klinkt MOGELIJK ongeveer als MOGELIK, de i nog zacht uiigesproken. Erg leelijk is ook de verlengde, uit de keel ge schraapte g achter bang. NG vormen een neus- geen keelklank. Beurtelings maakten verschil lende spelers deze fouten. Siaze bezondigt zich geregeld aan de korte U. GELUKKIG klinkt uit haren mond gelokkig. Daar waar zij dit woord met eenigen nadruk, gerekt uitspreekt, klinkt het werkelijk afschuwelijk. Ook de hel dere AA vermoffelt ze tot OA. Ik ben overtuigd dat met een weinig oefening, door bij 't spreken en zingen de mond iets meer en vrijer te ope. nen, zij dit zoo leeiijke gebrek zeer spoedig kan overwinnen. Hare overigens zoo lievig klank volle stem, zal er zeer veel bij winnen in klaar heid en kracht. Pakte het Drama niet bijzonder, de vrienden werden ruimschoots schadeloos gesteld door 't succes met Hotse Botse en dat was verdiend ook. 't Is een Blijspel Ik meen tooneelspel zeer aardig, uit elk oogpunt heel dragelijk stukje. En zie daar stonden onze spelers in eens op vasten grond, 't Ging van een leien dakje. Los, vrij, goed verzorgd spel. Kan het anders: zij mochten natuurlijk zijn en... waren het ook. Bewijs dat zij op het tooneel vruchtdragend werkzaam zullen kunnen zijn. De goede zang verhoogde nog het effect. Daar zij eenerzijds getoond hebben te willen, anderzijds ook te kunnen, mogen zij overtuigd zijn van onze hartelijke erkentelijkheid en eene verworven genegenheid, die hunne wederkomst steeds met vreugde zal doen begroeten. Tot wederziens Kameraden Moedig voor waarts. Leve ons Socialistisch Tooneei Custos.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3