Een bezoek in de Gestichten te Ninove. Komt op voor uw recht. VOOR DEN SPIEGEL. Enkele dagen geleden hebben wij een bezoek gebracht aan de gestichten van Ninove en onzen vriend Jozef Dehenau zijn wij eene kleine dankbetuiging verschuldigd, om ons zoo bereidwillig als leidsman en onderrichter gediend te hebben Ninove is eene kleine stad de gemeente raad is er samengesteld uit 5 liberalen, I socialist, 5! christene democraten en 3 katho lieken. Sedert 1895 hebben de drie oppositie parlijën er kartel gevormd en zijn tot heden de bazen op het stadhuis gebleven. Oude mannen- en oude vrouwenhuizen, jongens- en meisjesweezenhuis, ongeneesba- renhuis, hospitaal, alles is daar in verschillige gebouwen samengebracht. De katholieken te Aalst, hebben vooral in den stiijd voor de laatste gemeentekiezing ge schermd, dat, moest het kartel zegevieren, broerkens en nonnekens uit de gestichten wor den verjaagd enz Welnu in Ninove is hel kar tel nu srdert twaalf jaren aan het bewind, en nog zijn de nonnen er niet weggejaagd, nog altijd zijn zij er aan 't hoofd der inrichtingen. tiet Christusbeeld prijkt er in alle kamers er wordt gebidt, de nonnen hebben in 't ge sticht zelf hunne eigene kapel, waar de kost gangers zelfs de mis kunnen gaan bijwonen, in een woord, ondanks dat het kaïtel, de zoo gezegde geuzente Ninove den baas zijn, is er daar r og niets in de gestichten veranderd ge worden, tenzij een aantal verbeteringen en meer reinheid ingevoerd Alle bladen mogen er vrij gelezen worden, zoodat men er alle politieke denkwijzen eer biedigt. Wij ondervragen de oude vrouwkens en deze zeggen ons, dat zij er geen klagen hebben. Alle dagen hebben zij vleesch uitgenomen den vrijdag tijdens het beheer der dompers hadden zij water of koffie bij hun middagmaal nu bier. In 't jaar 1903 heeft men eene nieuwe zaal voor de zieken gebouwd en deze is geheel en al, naar de voorschriften der geneeskunde in gericht zij is ruim en luchtig en wij bemer ken er een groot Christusbeeld met verschillige andere heilige beelden, en nogthans men noemt dit bestuur Goddeloozen In den gang prijkt ér een steen, met de namen van 't bestuur der godshuizen wanneer dit nieuw hospitaal is gebouwd. Wij laten ze hier volgen De f*eyn Edmond, Burgemeester. Element fiehn, Voorzitter. Désiré De Bodt. Arthur De Mol. Tfieofi-I De Cryse. Jozefehenau, leden. De operatiezaal is ook goed ingericht. Bij onze intrede in de zaai der zieke man nen, zijn deze, die aan de beterhand zijn, vroolijk bezig met de kaart te spelen. 0"k hier is men zeer tevreden, doch een maakt zijn beklag over eene zuslernon, die een oud manneken zou verboden hebben, zijn kameraad te komen bezoeken dit oud manneken was bij den zieke, doch de zuster had hem verboden nog terug te komen. Onze vriend Dehenau als bestuurlid, geeft aan dit oud manneken de toelating dagelijks zijn vriend een bezoek te brengen. De keuken wordt gedaan door burgervrouwen. Wij doen een kijkje in den kelder, die we krakend net vinden, en waar bier, vleesch, melk, kaas, boter in overvloed is. Vroeger onder 't dompersbestuur, was het vreemd vet als pleksel, nu is het inlandsch ve! er natuurboter, raar keus. Wij brengen een bezoek aan de oude man nekens en aan hunne slaapzaal en vinden er niets af te keuren. Hier zegt men ons, dat zij alle dagen mogen uitgaan, wanneer zij zulks verlangen. Hier te Aalst is het maar tweemaal ter week. De weezenjongens zijn naar 't werk of naar de school enkele weesmeisjes met eene zuster treffen wij aan de weeskinderen leeren een stiel naar keus en gaan naar de gemeente school tot hun veertiende jaar. Eens op stiel krijgen zij nog driemaal ter week les, en dit door eene gediplomeerde zuster. De zuster die bij de weeskinderen is, geeft ons bereidwillig de inlichtingen die wij vragen, en leidt ons tot op de slaapzaal der kinderen, waar wij ook alles zeer proper vinden. Vóór en na het eten, lezen de zusteis hard op, en t is vrij aan de kostgangers mede te bidden of niet. Alle dager, gaan de kinderen met de zusters wandelen. Hier te Aalst is het eene uitzonde ring, als men de weesmeisjes op de straat ziet In de kapel van 't gesticht is het zooals in alle kerken, het prachtigst. De Veestal van gesticht is goed voorzien. Acht melkkoeiën en 10 varkens treffen wij er aan. Dit bezoek heeft ons waarlijk voldaan, vooral dan, wanneer wij vernamen dat het princiep van samenwonen er aangenomen is Een paar kamers zijn reeds in gereedheid gebracht, om ingeval, fcr een paar oudjes zijn die hun zeiven kunnen behelpen en verlangen samen te wonen. De oude mannen en vrouwen, die iets of wat nog kunnen mede helpen, ontvangen hierom eene vergoeding. Wij hebben ook den vriend Dehenau ge vraagd zijn invloed te willen gebruiken, om 't bestuur te doen besluiten al de ouderlingen een weinig zakgeld wekelijks te geven. Alle acht jaar is het verkiezing voor de bij gevoegde gemeenteraadsleden, te verkiezen door het kiezerskorps voorkomende op de kiezerslijsten voor den Werk-en Nijverheids- raad. Elkeen heeft het reeds kunnen bestatigen en ondervinden, hoe schandalig die kiezers lijsten worden opgemaakt. Het is meestal op den dag der kiezing zelf, dal men de treurige ondervinding opdoet, dat men alhoewel recht hebbende, niet mag mede stemmen, omdat onze dompersvaders verge ten hadden, recht te laten wedervaren. In 't jaar 1903 heeft de verkiezing voor de bijgevoegde gemeenteraadsleden plaats ge- bad allen zult ge u nog herinneren vrienden socialisten, dat wij dan in de onmogelijkheid zijn geweest, mede testrijden, omdat de lijs ten zoo schandalig waren opgemaakt, dat wij zelf, ondanks onze ieverige opsporingen, er niet konden in gelukken, een bekwamen en vrijën werkman te vinden, om eene kandida tuur voor de Socialistische partij te aanvaar den. Onze stadhuisbazen hadden zorgvuldig be werkt, dat alle vrije en bekwame socialisten van hun recht waren beroofd, en wij dus ge noodzaakt zijn geweest voor den liberalen kandidaat te stemmen. Wanneer wij nagaan, dat de meest gekende socialisten, die soms 30, 40 en meerjaren bij een baas werken, zelfs menschen die gedeco reerd zijn geworden om 50 jaren bij één en denzelfden baas te werken, zich aanboden om te stemmen, en niet konden toegelaten worden omdat zij op den kiezerslijst niet voorkwamen, dan mag men gerust besluiten, dat fJie lijsten boven alle bedriegerij en knoeiërij waren na gemaakt. Welnu thans heeft de kiezing plaats de lijsten berusten in hel lokaal Hand aan Hand, en het is nu aan ons, om recht, te eischen. Doch dit kan enkelijk gebeuren, wanneer de vrienden ons willen helpen, en dit kan alleen, wanneer zij zich de moeite willen ge troosten, zich te komen overtuigen of zij wel als kiezer ingeschreven zijn. De secretarissen zijn met dit werk gelast, en het is aan onze leden, aan onze vrienden, hun mede te helpen, om te zorgen, dat er dit maal geen enkel rechthebbende, zijn recht niet geeischt worde. Is 't nu het geval met de socialisten die ondanks recht te hebben niet ingeschreven zijn, hot tegenovergestelde is 't met vele dom pers, die op de lijsten voorkomen, ondanks niet de minste aanspraak er te kunnen opma ken. Als wij onze lezers zeggen, dat die lijsten opgemaakt zijn, op den voet als de lijsten waarmede M. den Uil voor de bazen is geko zen, dan zal eenieder weten, dat zij buiten mate schandalig zijn opgemaakt. Eischt dus allen uw recht, komt zien van heden af, want vóór 1 Maart moeten alle reklamen binnen zijn. Wendt u dus allen naar Hand aan Hand, niet gewacht, zoohaast mogelijk, want er is veel werk voor te verrichten. Komt zien, want binnen enkele dagen is het te laat Ja, daar hebben de cheffen der katholieke vereenigingen voren gestaan, want hun schrij ven in 't prullebladje bewijst zulks. Als antwoord op ons schrijven over den loonopslag op het sargiefabriek, weten zij anders niets te zeggen, dan dat wij met ver driet op onze fagade loopen en de twistduivels zijn. Dit ellendig en zwak antwoord zal de werklieden de zekerheid geven, dal zij zelf met verdrieten nijd in het hait loopen, want niets kunnen of durven zij loochenen en van al de feiten die wij hebben aangehaald, nopens de verschillige loonaftrokken die de werklie den op dit fabriek in de laatste 10 jaren zich hebben moeten laten w-el gevallen, en de katholieke vereenigingen daar nooit tegen ge protesteerd hebben Zij durven niet loochenen het czarenregiem die daar binnen en buiten 't fabriek heerscht, hoe de werklieden zich aan een geheimen streng toezicht hebben te gedragen en de tal rijke werklieden die er met vrouw en kinde ren broodeloos zijn gesteld, door de verklik king der spioenen De fiere chefien der katholieke vrijë. vereenigingen kunnen dus n,iet loochenen, dat op een korten tijd bij ons vereenigd, de werk lieden verplicht zijn geweest op straf met vrouw en kinderen aan den honger prijs gege ven te worden, hunne boekjes binnen te bren gen der socialistische vereeniging en zich te laten opschrijven in de vrije... katholieke ver- eeniging O die fiere vrijë mannen die zoo verstan dig zijn geweest, de arbeiders te laten plui men, zoolang zij gedwee aan de voeten hunner bazen kruipten op commando, (der genen die zich nu de redders der werklieden noemen) omdat zij gezien hadden dat de geduldigste slaven, ook eens het hoofd zouden oprichten. De epslag voor de wevers bekome», »aet zooveel bluf en opzet aan het volk bekend ge maakt, die velen hadden doen denken dat eiken wever 1,50 fr per week opslag hadden bekomen, kunnen niet loochenen, dat het iwwftttr «000»

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2