Zoo gaat het goed. HIJ IS NIET T'HUIS. T WORDT ERG. KINA FOUASSIN Burgerlijke Rechtbank van Decdermonde. Een en ander. Spaarmaatschappij. 1. Dat onze mandatarissen in Kamers en Senaat den verantwoordelijken minister zullen ondervragen over den toestand zijner werklieden op politiek gebied Dat zij bij de bespreking van het budget van ijzerenwegen zullen trachten te bskornen a) Afschaffing van het premiestelsel (écono mie). b) Invoering eener klimmende loonschaal 2. Dat er in alle federatiën, aangesloten aan de Socialistische Werkliedenpartij, van heden af zal gewerkt worden om de Staatswerklieden in hunne werkersorganisatiën in te lijven. De Socialistische Werkersbond van Mechelen. Staatswerklieden, wanneer ge achter den naam van CAMIEL HUYSMANS stemt, dan helpt ge een uwer Deste en bekwaamste verdedigers naar de Kamer zenden. Wij hebben verleden Zondag waarlijk een dag van goede propaganda gehad. Om 3 uren was er te Denderleeuw eene bijeenkomst van bouwwerklieden bij den Heer üe Bruyn, in den Ratskelder, alwaar er een 70 tal kloeke mannen opgekomen waren. Hier was de voornaamste kwestie de veree niging. De gezellen Üe Wit van Brussel en Nichels spraken tot de aanwezigen en deze wierden goed begrepen. Een aantal nieuwe leden lieten zich inschrij ven, een bestuur gekozen, en voor goed is er nu de vereeniging gesticht. Elk lid moet nu een handje toesteken, om een stielgeuoot van de noodzakelijkheid der vereeniging te overtuigen, en hem lid te doen worden van zijn vakbond En nu vooruit mannen van Denderleeuw en 't omliggende, voor uwen bond, en helpt mede lan de ontwaking en vrijmaking van Arm Vlaanderen. DEN BAAS ran den Ratskelder, kondigde ons aan, dat er ip 12 April eerstkomende, bij hem eene ;roote meeting zal plaats hebben, desnoods in ipene lucht, waarop de vier partijën zullen litgenoodigd worden. Het dagorde zal zijn De aanstaande Wetgevende Kie- :ing. Wij hebben hem verklaard, niets beters te renschen, en terstond beloofd, dat Huysmans Camiel inzen kandidaat als woordvoerder, zal optre- len. 't, Ware wenschelijk, dat men zulks meer- nalen in den loop van dezen strijd deedt. ré Ninove had de betooging plaats ter lerbenoeming van Burgemeester De Deyn, en laarna eene groote meeting met Rens, De Hieck en Huysmaos. Hier was het succes voor Huysmans buiten- ;ewoon immers hij was er in zijn element, aedeslepend in 't woord, machtig in feiteu en lewijzen. Van daar stoomden wij naar Geeraardsbergen raar Huysmans moest spreken, op het prach- ip feest, dat ingerieht was door de vakver enigingen ten voordeele der ingang zijnde rorkstakingen. Op dit feest waren minstens 1000 aanwezi- |en, en ook hier was zijne taal sierlijk, zijne irgumenten onomstoolbaar, wanneer hij be- rees dat het moet uit zijn, met te stemmen 'oor burgerspartijën die weinig of niets voor Ie werkende klasse kunnen en zullen doen. Ook eenige woorden over den hun te wach- en lock-out, die maandag dreigde los te bre- en, waren voldoende om hun te doen zien, ioe regelrecht de belangen van 't kapitaal egenover die van den arbeider staan. Verleden zondag, wij mogen het zeggen, was een dag van goede propaganda en gaan wij op dien weg vo.ort, dan is Huysmans met Mei aanstaande, Volksvertegen woordiger voor de Socialistische partij van 't Arrondissement Aalst. En nu vooruit mannen, elk een zielken bij- gewonnen, elk één kiezer overtuigd dat hij moet stemmen nevens den naam van Camiel Huysmans. Petrus Van Schuylenbergh. die in zijne bladen op zulke gemeene en lasterende wijze Flips heeft aangevallen, om hem hatelijk te maken bij de werklieden en voor leugenaar te doen doorgaan. Petrus was niet t'huis om den aanbevolen brief te ontvangen van Flips, om als terecht wijzing in zijne lasterbladen op te nemen. Ook gebaart Petrus van niets te weten. In zijne bladen van zondag 11. rept hij geen enkel woordje hiervan, nochtans weet hij dat den briefdrager twee maal ten zijnen huize heeft geweest, met den brief waarvan den inhoud verledene week, in ons blad Recht en Vrijheid heeft gestaan. Aldus belastert en bevuilt men eerlijke werkjongens, aldus tracht een onbeschaamde kerel die ploetert in een modderpoel, een deel der werkende klas te bederven, waarvoor eiken ernstigen mensch die niet wilt vergifligd wor den, de ooren, mond en neus toe houdt. Indien Petrus voor zondag de terechtwijzing niet opneemt in zijne bladen en het voorstel dat er in voor komt niet aanvaardt, zullen wij aan de katholieke werklieden tooDen, hoe schandelijk zij door hunne cheffen voor gelo gen worden. Wij zullen dus tot na zondag wachten en dan aan de Aalstersche werklieden laten oor- deelen, waar de leugenaars zijn. In 't prullebladje van zondag II. lees ik op nieuw een artikel, nopens de loonopslag van 't sargiefabriek, waar de cheffen der kristene vereenigingen zoo hoog mede opgevlogen zijn, doch spoedig door den last van den overdre ven bluf terug zijn nedergedaald. Het stukje schijnt door een mede onder handelaar, werkzaam op dit fabriek, geteekend te zijn. Ik zeg schijnt, omdat er in den laatsten tijd in t prullebladje artikels voorkomen en geteekend zijn door werklieden, dit om het vertiouwen der werklieden te winnen voor de katholieke vereenigingen. Het is treurig dat er nog werklieden kun nen gevonden worden om bun handtecken te leenen aan een opstelbriefje, waarvan zij weten dat den inhoud valsch is. De broodkwestie speelt daar voorzeker den hoofdrol in, doch verwittig ik de werklieden, die zich door de cheffen der kristene vereeni gingen laten op touw nemen door allerhande middeltjes door die mannen gebruikt, om hun te verblinden dat zij zeerwel hunne voor zorgen nemen om niet mede gesleurd te wor den in een modderpoel, die hun slechts schande, ja mogelijke schate zou kunnen mede brengen. Die tot de werklieden klasse behoort en er fier over is, dat zij dus oppassen en niet mede helpen om hun over te leveren aan hunne vij anden. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in «Hand aan Hand en Roode Leeuw Onzelezerszullen zich nog herinneren, welke lastercampagne de dompers tijdens de laatste gemeentekiezingen hadden ondernomen, tegen onzen partij-sekretaris, namelijk dat hij zijne partij had verkocht, ze geleverd, enz., enz. Bij verstek had de rechtbank vroeger de volgende vonnissen geveld M. Geerinckx, administrateur der Firma Roos-Geerinckx en De Nayer, tot het betalen van 200 franken schadeloosstelling. <r De Volksstem tot de inlassching van driemaal het vonnis in eigen blad en afkondi ging in vijf andere bladen naar keus van gezel Nichels. Tegen die vonnissen bij verstek uilgespro ken, was er oppositie gemaakt en nu heeft de rechtbank verleden zaterdag die vonnissen be krachtigd en terzelvertijd, Spitaels en Vernim- men, drukkers te Aalst, veroordeeld tol het betalen van 100 franken schadeloosstelling aan gezel Nichels, omdat zij in denzelfden aard manifesten hadden verspreidt. Een leugenaar is voorzeker wel, dezen, die in Klokke Roeland, 't blad van Petrus Van Schuylenbergh, schrijft, dat er te Aalst geene getuigen hebben gezeteld bij den Poll In Aalst, zoowel als te Ninove, te Geeraards- bergen en te Onckerzele, was er een getuige, var» Geeraardsbergen, Onckerzele en Aalst, dus was Aalst niet onbewaakt, en heeft de stemming er plaats gehad onder de oogen en control van de vreemde getuigen. Péé jongen, sedert ge verdwaald zijt ge raakt, doet men u al het vuil en leugenaars- werk verrichten, en gij moet er u gewillig toe leenen. 'k Geloof jongen, dat uw toestand waarin ge u bevindt armzalig moet zijn. Het kruisje. Het is waarlijk onge hoord, als men weet, wie zich van het kruisje, durft bedienen. Gewoonlijk zijn het de geestelijke die tot gebruik hebben genomen in den hoek van hun brief, die zij schrijven een kruisje te zetten. Maar nu kennen wij een grooten dief. die ook een kruisje op zijne brieven plaatst. Wat moet den almachtigen 'nen braven vent zijn, zich zoo bij den baard te laten trek ken. M. Petrus Van Schuylenbergh, dea vroegerèn democraat is nu weer terecht geko men, bij de dompers, en moet nu logiek ge sproken, alles afbreken, wat hij vroeger op bouwde, ten voordeele van den kleinen boer en werkman. Zijne tegenwoordige stelling is geheel en al in tegenstrijd met die van vroeger, en dit is wel te bewijzen, met zijne eigene verklaring vroeger afgelegd Ziehier de verklaring Wij willen geen verbond met de bewaar ders, omdat op godsdienstig gebied, bet wel is waar eens zijnde, wij op stoffelijk en maat schappelijk gebied, een gansch andere strek king aankleven. Wij willen de volksmacht, zij willen de geldmacht. Péé Van Schuylenbergh is dus van de volksmacht naar de geldmacht gekeerd. Waarom Het Bestuur der spaarmaatschappij le Roode Leeuw, brengt ter kennis van de ledea, dat de drijmaandelijksche vcrgadeiiug plaats beeft, Slaandag 30 Maart 1908, om 8 ure 's avonds, ten lokale, bij Ed V AN CU1SEM, Korte Zoutstraat. ■a&OCO"

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3