Leon Meysmans, volksvertegenwoordiger. 8e Jaar. N° 31. Prijs per nummer 2 centiemen 2 Augusti 1908. Vergadering Reis naar Parijs in 1910. De miijoenen van den arbeid. Gaat ge op de week KINA FOUASSIN Partijgenooten, leest en geeft uw blad voort. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NIOHBLS, Maanstraat, 18, AALST. ZIEKENBOND MOYSON. Heden Zondag, Algemeene Vergadering, om 3 ure 's namiddags, op boet van 10 centiemen. Om 21/2 ure bestuurzitting. REIZIGERSCLUB. Heden Zondag om 4 ure 's namiddags. Wij verwittigen nogmaals de leden, dat allen het briefje goed moeten invullen dat zij deze week van den bode ontvangen hebben, en dit naar de vergadering moeten mede bren gen. De Vrienden weike begeeren deze reis mede te maken aan een inleg van 50 centiemen per ■week, worden verzocht zich morgen Maandag 3 Augusti aanstaande, om 8 uren's avonds naar de vergadering te begeven, welke zal plaats hebben bij P. Boeykens, rechtover de Nieuwe Vischmarkt,om'l reglement en organi satie der reis heipen te bespreken. De Maatschappij sluit zich aan bij de Prévoyance Sociale, waardoor men bij uilkee- ring der gelden op zijn geld 10,50 fr. winst ontvangt Men heeft op 2 jaar 52 fr. uitgelegd en men ontvangt 62,50 fr. De reis zal in Augusti 1910 plaats hebben. Na Maandag zullen, er geene leden meer aan vaard worden aan gewone voorwaarden. HET VOOR LOOP IG BESTUUR. Eene tegenstelling springt in 't oog, wijl men de bespreking der Kongokwestie in de Kamers volgt. Men hoort slechts spreken van miljoe nen. Vijftig miljoenen van hier, vijf-en- veertig miljoenen van daar. Miljoenen voor eenen hippodroom te Oostende. Mil joenen voor eene kapel, ten dienste van den koning en Carolien. Miljoenen voor allerlei nuttelooze prachtwerken. Het is alsof ze met de schup op te rapen waren. En de arbeiders denken na. Van waar komen al die miljoenen Wie heeft ze geschapen Hoe heeft men de kans den miljoenendans te dansen En het antwoord luidt Wij, die werken, hebben die miljoe nen voortgebracht. Zonder ons, zonder onzen arbeid, bestonden zij niet. Moesten wij in de fabrieken niet zwoegen of op den akker niet zweeten, er was geen geld, er bestonden geene fortuinen, overal zou de ellende heerschen. De dood zou de heer schappij over de gansche wereld bezitten. En inderdaad, zoo is het. Hoe is zulks toch mogelijk Moest eene moeder morgen een kind baren, en overmorgen kwam een andere zich van dit kind meester maken, die moeder zou een wilden kreet slaken en den roover van heur kind bij de keel vatten Welnu, arbeidende klas, gij zijt de algemeene moeder van al wat bestaat. Waarom laat gij u uw kind ontnemen 2 Waarom worden de fortuinen door vreemden verbrast Want, de nietsdoeners zijn voor u vreemdelingen, die gij alleenlijk kent door de misdaden welke zij tegenover u plegen. Met het voortbrengsel van uw werk, u ontnomen onder den vorm van dividenden en van pachten, maken zij ondernemingen in de verre landen, of boven en buiten u, in de financiewereld, om, dank aan die onderneming, door de slavernij van witten en van negers, hunne pracht nog te ver- grooten en hunnen rijkdom nog te doen groeien. Een mensch, die hedendaags honderd duizend frank bezit, is, tegenover die reu zen van het kapitalism, een dwerg, een onbeduidend iets. De voortbrengingskracht van den arbeid is zoo zeer gestegen dat, ik herhaal het u, men slechts nog met mil joenen telt. En de toestand van het werkvolk blijft schier onveranderd. Als de loonen wat beter worden, dan is het wel omdat de koopwaren in prijs ver hoogd zijn. En ten slotte van de rekening blijft het algemeen lot, met individueele uitzonderingen, schier hetzelfde. En waarom dit alles, arbeiders Het is uwe eigene schuld. Vereenigt uwe krachten, verdeelt u niet op gods dienstvragen. Laat u niet verblinden door tijdelijke voordeelen en gunsten, door be loften en begoochelingen van de grooten. Sluit u aan bij de socialistische Werk liedenpartij vormt eene ontzaglijke klas senpartij, die, zich meester makende van den Staat en andere politieke machten, de kapitalistische rooversbende de regee- ringswapens uit de handen zal rukken en, door eene nieuwe regeling van het ekono- misch leven, de opbrengsten van den arbeid aan de arbeiders zelf zal toeken nen. Menig werkersgeziu, gaat op den plak, in dezen of genen winkel, bij den een of anderen bakker. Dat het leven voor zulke menschen veel duurder is, dan voor anderen, die met hun geld in d'hand kunnen koopen, is algemeen gekend. Dat die menschen zich mosten tevreden stellen, met de waar, die men hun in d'han- den stopt onverschillig van welke hoeda nigheid hoeft geen betoog. Heeft den winkelier goede palaten, het ge zin op den plak zal goede pataten eten maar zijn het integendeel slechte, men kan niet ver-. der, men zal ook slechte binnen te spelen heb ben, en r iet te morren 't is nog al wel dat wij u krediet geven, krijgt men alras naar den kop. Is het brood slecht, te klein van stuk, weegt het te log, men is toch gedwongen het te koo pen, men kan niet verder. Staan de waren peperduur, kost hel brood 5, 6 en 8 centiemen duurder, er valt niette reclameeren, ge zit toch in d'handen. Menschen die in den plak zitten, geven voorzeker op ééne week minstens f frank, 1 ,50 en zelfs 2 franken per week meer uit, dan een ander gezin, dat zich hiervan heeft weten los te rukken. Werklieden, wij kunnen u niet genoeg aan raden, het mogelijke te doen, om u van den plak te ontmaken, aldus zult ge medewerken aan den vooruitgang van uw gezin, vrijen vrank de waren koopen waar ge wilt en de welke gij begeeit. en uw winkelier in de oogen niet moeten zien, omdat hij u borgt. Een schoon middel om u van den plak le ontmaken, is lid worden van de Samenwer kende Maatschappij Hand aan Hand. Ge koopt uw brood in de coöperatief, ge be taalt uw brood enkel zoo duur als in een win kel, maar ge trekt alle drie maanden 7 centie men terug per brood dat ge hebt gekocht. Met dit geld, dat ge aldus gedurende driemaan den hebt gespaard, koopt ge dan uwe eetwaren waar het u best bevalt. Zoo sprak ik onlangs met eene moeder, die ook op de week ging koopen, en deze begreep mij heel goed. Ze liet zich inschrijven als lid onzer coöpe ratie, ze kocht haar brood en had er wekelijks 15 noodig Dit verwezenlijkte haar een spaarpotje van 13,65 franken op de drie maanden, waar mede zij zich nu geheel en al van haren plak- winkel afscheidde. En toen ik later de moeder ontmoette dankte zij mij, voor den goeden raad die ik haar had gegeven, want wekelijks geeft ze nu, ten minste 2 franken min uit, voor haar zelfde gezin, nu ze met haar geld in d'hand gaat koopen. Zij is cooperateur geworden, eet lekker brood, goede waren, heeft verzekerd gewicht en zij heeft spreken, terwijl zij vroeger le zwij gen had. Moeders denkt er aan vaders helpt daar aan mede, want wat u het meest moet bekom meren, is den toestand van uw gezin. Wilt ge uw toestand verbeteren Maakt u dan los van den plak en lid van Hand aan Hand. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw RECHT EN VRIJHEID ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. ABONNEMENTSPRIJS Ongeteekende brieven worden niet o-pgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle po6tbureelen.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1