r SAMENSPRAAK. ;n 8e Jaar. N° 33. Prijs per nummer 2 centiemen. 1(> Augusti 1908. Weekblad voor het Arrondissement Aalst Waar wij naartoe willen. )e revolutie der bourgeoisie van Sg heeft an enkelen het eigendomsrecht geschon- ;en, de revolutie der werklieden zal er eder van laten genieten. Niemand zal noeten afstaan wat hem werkelijk en echtvaardig toehoort, dat is te zeggen de ioor hem voortgebrachte waarden, het produkt van zijnen arbeid. Allen zullen ;eroepen zijn en allen uitverkoren i. tot iet gezamenlijk bezit van het kollektief eworden kapitaal 2. tot den persoonlij ten eigendom der meerwaarde door hun nen arbeid aan dit kollektief kapitaal ver schaft. Daarom trachten we niet ons einddoel te verbergen achter de dubbelzinnigheid der woorden we mogen er hardop van spreken, zonder vrees en zonder aarzelen btkend maken waarheen en langs welken weg we gaan willen, omdat er geene kwestie is van eene klassenomwenteling omdat het er niet op aankomt het welzijn van sommigen te verzekeren ten nadeele van het welzijn van anderen, maar aan alien zonder onderscheid het geluk te schenken onder de enkele voorwaarde, vcor allen gelijk, van den arbeid Recht, gelijk recht op net kapitaal voor allen, maar Plicht, gelijke plicht van den arbeid voor ieder, dat is de for mule, de basis van de nieuwe sociale orde, die, wanneer ze het individueel verbruik alleen toelaat volgens de waarde van de individueele voortbrengst,de voortbrengst en het verbruik van ieder in evenwicht zal brengen. We verstaan dat dit stelsel, hoe recht vaardig 't ook zij. de groote grondeige naars die laten bebouwen en de groote nijverheidsbazen die laten werken niet toelache dat beiden liever eene maat schappij zien zooals de huidige, waar hun ol alleen hierin bestaat, het produkt van 'en arbeid hunner werklieden uit te ;even en te verbrassen maar het raakt ins niet. Want hunne werklieden dat jzijn wij, en wij die behouwen en arbeiden ijn er toe gekomen ook zelf te willen ver- ruiken en genieten. Voor al degenen die moê zijn fortuinen Be schenken aan hunne bazen, en besloten den eigendom te winnen der vruchten van jiunnen arbeid, zooals voor degenen die veldra zullen onteigend worden van hun klein kapitaalbezit door beter gewapende mededingers, is de kollektieve toeëigening bet eenige heil. Hun ordewoord moet dus zijn Collecti visme en Revolutie, of beter nog het Col lectivisme door de revolutie. Dat is ons doel, dat is ons middel. Jules Guesde. Doka. Hewel Trien, wat geluk van u te zien Trien. Ja, Doka, 'k doe mijn wekelijk- schen gang 'k loop naar Hand aan Hand, mijn winkeldingen halen Doka. Ja, 't is zoo ver Trien. Bah 't Is toch maar éénmaal wekelijks ziet ge, want nu neem ik mijn gerief voor de gansche week, en dit is zoo gemakke lijk. Doka. Ja, 'k heb reeds gehoord, dat alles er zoo goedkoop is, en men er goede waren heeft. Trien. Gij koopt er dus niet Doka Neen, maar 'k ga toch ook begin nen, want men heeft er bovendien nog 3 ten honderd van de benefice, die men jaarlijks trekt, zegt men Trien. Dal is zoo, Doka, en ik die reeds lang mijne waren in Hand aan Hand koop, ik verzeker u, dat ge er heel goed zult gediend zijn. Doka. Dat heb ik nog gehoord. Trien Welnu, Doka, om u geen katten in zakken te laten koopen, npodig ik u uit, in dien ge eenigszins weg kunt, morgen namid dag ten mijnent te komen een potje koffie drinken dan zult ge eens kunnen proeven, hoe lekker hij smaakt. Ik weet, gij zijt een oude kenner van den koffie. Doka. Ja Trien, 't is waar, koffie sma ken, dal kan ik. Trien. Tot morgen dus, Doka Doka Ja, rond twee uren, ben ik bij u den man is dan weg naar zijn werk, de kinde ren in de school, en dan kunnen wij eens ge rust praten. Trien. Ja, 'k zal u dan eens toonen, welke schoone en sterke schoenen ik voor mij heb gekocht, en welk schoon costuum mijn man heeft. Doka. Op de markt gekocht Trien. Op de markt neen, in Hand aan Hand, en zeer goedkoop, dat verzeker ik u. Maar, nu van geen prijs gesproken, ge moet eerst de schoenen en 't costuum zien, en als ge dit gezien hebt, en u overtuigd hebt van wat het is, dan spreken wij over den prijs. Doka. Een goed gedacht, Trien, overi gens 'k heb nu toch weinig tijd, om blijven voorts te praten, morgen zijn wij beter op ons gemak. Trien. Da's waar Doka nu loop ik weg, want hoe weinig later, moet ik staan opschui ven en wachten is toch zoo verdrietig. Doka. Ik kom dus morgen Trien zorgt voor een goed potje, dat is de vrouwen hun nen troost. Trien. Wees gerust Doka, het zal een lekker potje zijn. (Doka en Trien zijn weg). Naar Blankenberghe, Oostende en Brugge. KINA FOUASSIN «SS*®*?*» MjtH" v-f S*T alsl nsir ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NIOIÏBLS, Maanstraat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Wie van eene mooiü reis wil genieten, moet zich laten inschrijven in Hand aan Hand, voor de leis op 3o en 3i Augustus, voor Blanken- berghe, Oostende en Brugge. Prijs heen'en terug fr. 3,60 per coupon. De lijst zal gesloten worden Donderdag avond den 27 Oogst. Zeggen wij eerst, dat de fanfare Hand aan Hand, die deelneemt aan den bestendigen festi val te Blankenberghe, een concert speelt in den voormiddag (3o Oogst). Wat is er zooal te bezichtigen en hoe is de reis voorbereid. 30 Oogst. In den morgend, bezoek aan de stad Blankenberghe. In den namiddag, mooië wandeling langsheen het zeestrand naar Zeebrugge en lleyst; bezoek aan het nieuwen piachtig zeekanaal en zijne groote sluizen, een der grootste werken die er tot hedendaags in ons land zijn uitgevoerd. Bezoek aan lleyst, het schoonste zeestrand van ont land, en zijne eigenaardige villa's bezoek aan het socialis tisch lokaal en hunne pas gestichtte bakkerij en kruidenierswinkel. Terugkomst naar Blanken berghe en een kort overzicht aan de bassijns en de visscherssloepen. Daarna vertrek met der. stoomtram naar Oostende, een der schoonste en prachtigste zeebadsteden van Europa. Bezoek aan het socialistisch Volkshotel, een kijkje op de prachtige hotels en villa's, die dooi duizend electriekbolletjes des avonds zijn ver licht en wie zijne beurs het toelaat, tieedt eens binnen in den Cursaal, het speelhol der rijke menschen. 31 Oogst. 's Morgens bezoek aan het zeestrand en een reistochtje in volle zee. Daarna bezoek aan de stad, de vischmijn, het stadhuis, het schoone park, zijne schoone bassijns, het paleis van den koning, speciaal voor de socia listen opengezet en aan de paardenkoers. 's Namiddags vertrek naar Brugge, eene dei- oudste en merkwaardigste steden van België, met zijne oude gebouwen en stadspoorten, met zijne groote en schoone wandellanen. Bezoek aan het socialistisch lokaal, het oude Belfort (87 meters hoog) van waar een uitkijkje ons een schoon panorama voor oogen stelt. Be zoek aan de standbeelden van Jan Breydel en Pieter De Coninck, de schoone spoorhalle van Brugge, een prachtig gothiek gebouw. En wie zich de moeite wil getroosten, de kloosters te tellen en te bezoeken, zal zich wat moeten haasten, want er zijn er een overgroot getal. Ge ziet, wie zijn tijd nuttig wil besteden, kan veel schoons zien, en het is dus de moeite waard dit uitstapje mede te maken. Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1