ÊlïirSlïïS, kamerlid. 8° Jaar. i\° 37. Prijs per nummer 2 centieA.cn. 13 September 1i)08 Weekblad voor iiet Arrondissement Aalst. .ZN-X^DFIEtlElID RICHELS, Maanstraat, 18, AALST. Vergaderingen. Bouwwerkersbond. Heden Zondag 13 September, om (0 uren 's morgens, tweemaandelijksche vergadering, op boet van 10 centiemen. Vellenbewerkersbond. Heden Zon dag 13 September, om 3 ure 's namiddags, algemeene vergadering. Niemand mag hierop ontbreken. Leden op post Zondag toekomende, 20 September, om 10 ure 's morgens, algemeene verga dering voor de tabakbewerkers, marmer- bewerkers (gladslijpersj en espadrillen- makers, in het lokaal Hand aan Hand. Wij lezen in <Le Journal de Charleroi van Woensdag, dat gezel Delbastée zijn ontslag als Kamerlid gaat nemen. Nader genomene inlichtingen laten ons loe te zeggen dat het vast en zeker is, dat gezel Delbastée zijn ontslag weldra nemen zal en daar gezel Huysmans de eerste plaatsvervanger is ucr Brusselsche Socia listische Kamerleden, zoo zal hij ongetwij feld met den zittijd van November als Kamerlid zijne intrede doen. Van nu al mogen wij zeggen, dat onze tegenstrevers in Camiel Huysmans, een geduchten vijand zullen vinden, en de werkende klas, een knappen verdediger. Camiel Huysmans, gekend als een ieverigen werker, een bekwamen strijder en redenaar, zal in de Kamer een goed figuur maken, en vele diensten bewijzen aan de werkende klas. Wij hebben Camiel Huysmans vooral leeren kennen, tijdens de laatste kies- periode in ons arrondissement, en wij mogen onze lezers verzekeren, dat hij Volksvertegenwoordiger zal zijn met de daad. Met zorg, stiptheid en iever volbrengt hij het hem toevertrouwde werk, en den post van Volksvertegenwoordiger zal hij met dezelfde stiptheid en werkzaamheid volbrengen, omdat hij daar het meest kan bijdragen tot verbetering van 's werkers- lot. Camiel Huysmans in naam der Socia listen van 't Arrondissement Aalst, in naam der werkende klas, wenschen wij U weldra kamerlid, niet als kamerlid der Socia listen van Brussel, maar als kamerlid der gansche werkende klasse van Belgie die rekent op U, om door uw talent, uwe kennissen, uwe energie en wilskracht, hun lijden te hooren verkonden, en door uwe aanhoudendheid hun toestand te zien ver beteren. Camiel Huysmans, wij rekenen op U, en denken op geene teleurstelling in onze ver wachtingen. Een werker, een vasten, een ijzeren man als gij, zal en kan ons niet teleurstellen, daarvan zijn wij overtuigd. Camiel Huysmans, veel heil, en dat uwe tegenwoordigheid in de Kamer, uwe welsprekendheid, uwe doortastende be wijsvoeringen, uwe wilskracht het hunne mochten bij brengen, om eene reeks sociale hervormingen, doeltreffend en praktisch te doen verwezentlijken, dat is ons aller wensch. Raadpleegt uw Bestuur. Wekelijks komen er zich nog leden aan bieden, die hun werk verlaten hebben, zonder hun bestuur te raadplegen of van de grieven te verwittigen. Dit is ver keerd Men weet het Bestuur maar te vinden wanneer het te laat is zoo gaat het niet op, vrienden. Voor alles, en in alles, moet het Be stuur geraadpleegd worden wie handelt op eigen hand, moet ook de gevolgen dra gen. Wij kondigen nogmaals het bericht af, dat stipt nageleefd moet worden BERICHT Al de leden van gelijk welke vereeniging deelmakende, drukken wij eene laatste maal op het hart, dat het Bestuur allen onderstand zal v/eigeren aan dezen, die zonder toelating van het Bestuur, zijn werk zal hebben verlaten, hoe erg de grie ven ook zijn mogen. Voor alles moet het Bestuur geraad pleegd worden. Men neme hiervan goed nota, want in geenen deele zal dit besluit overtreden worden. HET BESTUUR. Dus opgepast, niet waar MEN SPREEKT algemeen van de Cirque Hongrois Henry, die hier in onze stad vijf vertooningen geeft. Zie de vierde bladzijde, en ge zult u een gedacht kunnen vormen van de grootheid der cirk. Van de Godsdienstige lessen Wijkclubs Wijkclubs De Vloek van den Arbeid. Het gezegde arbeid adelt is onge twijfeld 't eerst gebruikt door een huiche laar, een bedrieger, die juist geen vijand van arbeiden maar een beminnaar van ge mak en lediggang was. Te arbeiden was oudtijds iets verachte lijks met werken in zijn onderhoud te moeten voorzien, bezorgde den mensch slechts smaad en minachting. De welge stelde Romeinen bijv. rekenden het zich tot schande om te arbeiden en lieten al het werk aan hunne slaven over, die zij in grooten getalle er op nahielden. Zij als vermogende heeren, leefden alleen om te genieten. Dat was evenwel niet plaatselijk of tijdelijk, neen, over de geheele aarde en ten allen tijde trof men mits kleine wijzi gingen dezelfde toestanden aan. Onze maatschappij kent echter geen slavernij meer, zoo heette het thans is werken zalig en arbeid adelt Hoe meer de zoogenaamde beschaving veld won en de zweep en kettingsla- ven deed verdwijnen, hoe luider er ook door de rijke huichelaars werd gepredikt dat de arbeid zoo veredelend, zoo eerlijk, zoo zalig was Maar wij behoeven niet in den verleden tijd te spreken. Wat achter •s ligt is voorbij wij hebben thans met het heden te doen, waaruit de toekomst moet gebo ren worden Hoe is thans de werkelijk heid Weg met alle huichelarij en bedrog, weg met alle oogen verblinding 1 Ziet rondom U. Waar merkt gij de bewijzen dat ar beid adelt, dat werken een zegen is Het klatergoud waarmede de huichel achtige maatschappij de ellende zelfs wil bedekken, heelt zijn glans verloren en is al lang aan 't afslijten. De verleiding en be goocheling, waaraan 't arme volk bloot staat van de zijde der kerk, die listige die nares van 't kapitaal, was steeds onweer staanbaar sterk en is nog grootmaar waar de oogen van 't bedrogen volk maar eenigzins opengaan, voor 't onrecht waar door het wordt neergedrukt in 't stof, daar zal het gift der kerk een tegengift gevonden hebben in de aanwakkerende ontevredenheid der arbeiders, de honger- slaven dezer maatschappij 1 Wee over de gehuichelde liefde voor den werkman De werkelijkheid is de arbeider wordt veracht, hij is niet in tel. De vloek rust nog op den arbeid de ar beider is nog steeds een paria in deze maatschappij, waarin valsche humaniteit den boventoon voert en verchristelijkte onverschilligheid ons tracht wijs te maken dat alles zoo goed is. D. T. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over weiksfakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar Buiten België tr. 0,40 0,75 i,5o 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. kan men zijne kinderen ontslaan in de Stads- en Staatsscholen, mits hen bij de opening der klas sen, het hieronder staande briefje behooilijk in gevuld, mede te geven. Aalst, den1908. Heer Ondei wijzer oi Onderwijzeres, Bij deze neem ik de eerbiedige vrijheid U te berichten, dat ik van mijn recht, mij door de wet toegekend gebruik maak, om mijn zoon (of dochter)van de godsdienstlessen te ontslaan. Met achting gegroet. Handteeken van den vader of voogd. Zondag toekomende, 20 September, Vergade ring voor al de Wijkclubs.Wij verzoekende bestuurleden Donderdag avond de zitting van het Midden-Comiteit bij te wonen, waar de laat ste schikkingen voor de Vergaderingen van Zon dag zullen genomen worden. Mannen, wees allen op post

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 1