t a t h /ilc :ve: lig! t)e lisc age eki t be zij hu oir klif - D ild igd zii den "ge a ad sijn tri, om :ee- ge D lee pen ee hi nde -en. tie eb die une een ien om Al och oo che ne om or de 60 M. Lejeune die een onderkruipersbende in- richtte Wij voegen er bij dan was M. Lejeune als katholiek in zijn waren rol Van zulke man nen kunnen wij niets anders bestatigen. M. Van den Bossche, onzen gewezen stadsontvanger, speelde gedurende meer dan 8 jaar scherreweg in de stadskas, en middeler wijl ging hij regelmatig ter kerk, te biechten en te communie. Ik veronderstel dat dezen ten minste het zevende gebod Ge zult niet stelen, toch niet had vergeten. En toch robberde hij meer dan 100 duizend ballekens O wat is den invloed van den godsdienst groot, wanneer het er op aan komt, alles te laten liggen, wat te heet en te zwaar is De werklieden moeten zich vereenigen in Christene vakbonden, zeggen de dompers waarom wel om hunne ziel te redden Maar zeg eens, hebben de fabrikanten dan geene ziel Nogthans deze zijn vereenigd in éénen bond, allen te zamen, en zoo 2ien wij dal M. De Naeyer, nevens M. De Blieck, M. Borreman nevens M. Van der Schueren, enz. allen'in éénen bond zijn, en gezeten or,der het groen tapijt, hunnen porte-monnaie verdedi gen, zoeken naar de grootste mogelijke winst. Als het er op aan komt besluiten te nemen in 't voordeel van hun zak en ten nadeele van den armen drommel, dan kijken zij niet naar hunne ziel of naar de ziel der christelijke werkmenschen, deze gaal hun voor den oogen- bük niet aan, hunnen coffre-fort dal is de hoofdzaak. Kunnen de werkmenschen hetzelfde niet doen Waarom hun laten verdeelen in chris tenen en niet christenen Dat zij eerst geza menlijk zorgen voor hunne stoffelijke belan gen, voor een beter leven, en dat, dezen die den hemel begeeren, er daarna voor doen wat ze willen Zoo doen het toch de rijke menschen, als ge die slimmerikketi navolgt, zult ge niet ver misloopen. Vereenigt u dus allen in één bond, daar waar het een ernstigen vakbond be treft, en dit is bij de socialisten. 'M. Levèque is een socialist Wie zegt hel wel den niet leugenaar, den eerlijken jongen Petius Van Schuylenbergh, hij heeft het geschreven in zijn Vrijë Werker van verleden Zondag, en dan is het toch waar Dal kan niet anders, als een niet-leugei aar, een eerlijk man het zegt. Welnu deze maal is hij voor de eerste maal van zijn leven mis, en wel zoodanig, dat M. Levêque, een liberaal gemeenteraadslid is voor Brussel, gekozen als vooruilstrever op de libe rale lijst. M. Levêque is een van die rijke mensch politiekers, den werkman genegen tot aan zijnen zak, genre De Naeyer. Maar nu is hij een socialist voor Pierken, omdat hij met de syndikaten niet heeft willen onderhandelen Natuurlijk, alle slechte daden, moeten im mers op den hals van de socialisten worden geschoven, en zoo zullen we nog kunnen be- slatig"n, dat wanneer M De Naeyer, den een of anderen loenaftrok zal plegen, hij door Pierken, als socialist zal uitgekreten worden. M. De Naeyer socialist, M Levêque socia list, alle fabrikanten socialist, wel de socialis ten, eene uitbuitersberide dat was een leven voor Pierken, ongelukkig is het nu het tegenovergestelde en zijn hel zijne vrienden, zijne meesters, die depluim op hun hoedje dragen, 't Gaal hen tegen Gelezen in De Vrijë Werker Op de fabriek Delahay (Ronse) worden de wevers 1 fr. betaald voor eiken dag dien ze verletten. God geve, dat zulks in 'de gebruiken komt: in alle fabrieken,kassen tegen crisis. God geve is dit het middel der katho lieken Dan zullen de werklieden er nog lang naar wachten, want God heeft zooveel te geven Spoediger zouden de werklieden het heb ben, wanneer de katholieken, van hunne macht wilden gebruik maken, die zij bezitten in Kamer en Senaat, om eene wel te doen stemmen die de werklieden in geval van crisis verzekerde. Maar dat willen de cheffen der dompers niet, en bijgevolg moeten de knechten te vre- den zijn, en wachten tot God het geve. Wacht er naar, maar vast er niet naar, want dan zult ge al lang onder het groen gras liggen, wanneer God het zal believen te geven. Als er wel eene gro te onrechtvaardig heid bestaat, dan is hel, dat de socialistische syndikaten geen vertegenwoordiger hebben, in het bestuur van het Stedelijke YVerkeloozen- fonds. Voor wanneer wordt die leemte aangevuld, a. u. b. De katholieken schilderen gezel Berlrand uit meteen paar groote ezelsooren, omdat hij in zijne hoedanigheid, van Schepenen van Finantiën in Schaarbeek, niet heeft kunnen be letten, dat er wijnpotten geschonken wierden, op de aanneming van openbare werken. Wat zouden die mannen dan wel gezegd hebben, van wijlen Baron Leo de Bethune, die gedurende acht jaren, onze stedelijke gemeente kas liet bestelen, en nogthans het rapport der driemaandelijksche rekening goedkeurden Kloosters. In ons land zijn er niet min dan 2,7o4 kloosters, die zich volgender wijze verdeelen Bisdom Mechelen 886 bis dom Brugge 582 bisdom Gent 517 bisdom Doornijk 405 bisdom Luik 223 bisdom Namen 215 ,\!en bemerke wel, dat er in bet vlaanöfCh gedeelte waar de meeste armoede beerschl bijna 2000 kloosters zijn. Hoe meer kloosters, hoe meer armoede, dit zeggen ons de cijfers Briefdragers. Teekent goed de namen aan, der heeren Woeste Bethune en De Saedeleer, die tegen uwen opslag hebben gestemd, en geeft uw wederjonstin de kiezing Klokke Roeland van 24 Maart 1901, toen was Petrus Van Schuylenbergh nog vrijë christen democraat. Nu in de laatste kiezingen, heeft men dien zelfden Van Schuylenbergh zien loopen en ketsen, en zelfs weten meelingen houden om de kiezers voor die heeren te doen stemmen. Tableau Dat de werkeloosheid niet alleenlijk te Aalst, maar zoo wat overal woedt, is door eenieder bekend Tijdens de zes eerste maanden van dit jaar, hebben 21 Genlsche vakvereenigingen 4,391 werkeloozen, die samen 35,900 dagen ver goeding hebben ontvangen. De zes eerste maanden van verleden jaar, haddep die zelfde vereenigingen maar 2,032 werkeloozen, met 19,616 dagen verlet. Ge ziet het getal is verdubbeld. In de maand Juni van dit jaar is erdoor die vereenigingen uitgekeerd geworden, uit eigen kas 5,505,44 franken en door het Ste delijke Werkeloozenfonds van Gent en 't om liggende 2,339,52 franken. Ie Gent is er dan ook eene buitengewone toelage reeds gestemd geworden van 15,500 franken en de toelating gegeven, het reserve fonds der vóórgaande jaren, (ongeveer 4,500 franken) te betalen. De syndikaten der brusselsche omgeving hebben op de 6 eerste maanden van verleden jaar aan hunne werkelooze leden uitbetaald 6,650,45 fr. en ontvingen eene toelage van 3,337,16 fr. De zes eerste maanden van dit jaar gaven zij uit 10,962,75 fr. en ontvingen 5,401,40 fr. toelage. Ge ziet overal heerscht er crisis en dit door de slechte regeling der maatschappij. Hoe kunnen er nog werklieden gevonden worden, die zich liberaal, democraat of katholiek noemen, waardoor zij den bazis waarop onze huidige samenleving is gebouwd, goedkeuren. In anderewoorden is dithunne armoede huldigen De Congo in den Senaat gestemd. Woensdag namiddag heeft het Senaat de Congo-overname gestemd met 63 stem men tegen 24 en 11 onthoudingen. Het is dus eene afgedane zaak, Congo ligt op den hals der Belgen. En dit alles om de grillen van den koning te voldoen, en den zak van een aantal finantiemannen te vullen. Lastenbetalers houdt u gereed Een mirakel te Charleroi. Een groep bedevaarders, kwam te Charleroi in de statie aan, en voor den trein stil stond, wilde er een der bedevaarders af stappen, doch viel en zou ongetwijfeld vermorzeld zijn geworden, zonder de aan wezigheid van een staatsbediende, dje d<? vrouw bij hare kleederen greep, en haai' van een gewissen dood redde. De vrouw viel in bezwijming, en toen zij tot haar zelve terug keerde, zegde de pastoor die den groep bedevaarders ver gezelde, tot de Onvoorzichtige vroüw Dankt onze lieve Vrouw, omdat zij u Van de dood heeft gered I De werkman die eigentlijk de Vrouw gered had, was door zooveel schaamte loosheid van wege dien pastoor getroffen, en hij antwoordde heel kalm M. de pastoor IK ben onze lieve Vrouw van Lourdes niet Onnoodig te zeggen, dat dien pastoor aardig opkeek immers 't mirakel van onze lieve Vrouw was mislukt, het was toe te schrijven aan de tegenwoordigheid van geest van dien statiebediende. Voor de noodlijdende en getroffene werklieden van Wetteren Engelsch Duilsch Met genoegen vernemen wij dat er in onze Stad Aelst, zoowel als in vele andere steden van lielgie, een gemeene CURSUS van ENGELSCH en DU1TSCH zal gegeven worden in het begin der maand Oktober door de leeraars der beroemde BERLITZ SCHOOL van BRUSSEL. Voor nadere inlichtingen en ins hrij- vingen, zich te wenden bij Mr Arthur GHYSBRECHT, 27, Schoolstraat Aelst. 's Zondags van 9 lot 11 ure. vj eke twi I di ve de n /iij rs t ;ke ple Een lied geronger^door Moens 1,37. Overschot der cou pons van de reis Blankenberghe-Oostende 3,3o.

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 3