Zegt, is dat nog te veel? ALLERHEILIGEN. Voor de werkeloozen. KINA FOUASSIN Sterfgeval. Het Hoi van Beroep te Gent, Als men onze dompersgazetten leest en er iets in vind om andersdenkenden voor uitschot of al dat slecht is uit te maken, dan leest men altijd onder den naam van Combisme, het is te zeggen, den naam ge geven van een opperminister aan de door Kamer en Senaat in Frankrijk gestemde wetten op het bestuur der kerken, en waarin bestaat dit, lezers oordeelt en ver gelijkt met hetgene wij socialisten te ver dragen hebben van wege deze allerbeste en zoogezegde vrije katholieken en dan zult gij moeten zeggen niets nieuws onder de zon, hier in het land der ajuinen zijn leermeesters waartegen Combeswetten nog maar beginsels zijn. In Frankrijk dan is het verboden proces- siën op straat te laten gaan, doordien dit van wege de katholieken aanleiding gaf tot allerhande vervolgingen en soms ge vechten tegenover andersdenkenden, welke volgens hun niet genoeg eerbied voor hunne ceremoniën aan den dag legden om zulks te vermijden beval men bij hoo- gerhand, geene processiën of andere gods dienstige plechtigheden dan binnen te laten gebeuren. Men schrijft hier ook nog. In Frankrijk onteerd men de kerken, men breekt er de deuren van af om er heiligschenderijen te plegen. Hierin stijgt de onverdraagzaam heid der dompers ten top. De kerken zijn staatseigendom, 'tis te zeggen, gebouwd met het geld van den staat en dien onver- draagzamen staat liet het gebruik ervan aan de geestelijkheid, maar men eischte van hun een inventaris der goederen, waartegen deze brave pastoors zich met alle geweld verzetteden, en dit gaf reden om het stelen of verkoopen der goederen te vermijden, (hier in ons België kan elk menige heilige noemen aan wie men gou den oorbellen, gouden brochen, zilveren bollen en andere kostelijke geschenken geofferd heeft en die nu scherreweg zijn). Wat deden zij Men. barricadeerde de kerken toen de ontvangers der registratie hun ambt kwamen vervullen. Maar staats wetten dienen uitgevoerd te worden en de gewapende macht moest mede helpen en allen tegenstand weeren. Nu hetgene hier gebeurd, in het dom- persche Rome, spijtig dat de groene Paus hier ook niet woont, hier dus onder voor wendsel van politieke doeleinden welke de eerbiedbewijzen onzer dooden op Allerheiligen mede brengen te stuiten, verbiedt men kortweg alle optochten naar het kerkhof. Moesteen dergelijke maat regel in Frankrijk uitgevaardigd worden, men zou de dompers hooren kerkvervol gingen uitroepen. Men belet zelfs onze eerbewijzen voor onze geliefde dooden, enz. enz. Maar als het hier gebeurd tegen anders denkenden, dan is het uit liefde voor het geloof. Maar eigentlijk het is maar een verschil van toepassing. Hetzelfde hetwelk zij doen, tegenover andere, aan hun doen, gij zult ze hooren klagen en kermen. Zelfs onder voorwendsel van eerbied voor het geloof ziet men hier hunne werken van bermhertigheid ontheiligen door vrienden, kennissen en zelfs volksvertegenwoordi gers den toegang te beletten naar arme zieken in gasthuizen. Moesten eens onze socialistische vrien den in het Walenland gebruik maken van hunne macht, en de dompers verbieden op straat te komen, maatregelen nemen tegen hunne politieke en godsdienstige betoogingen, wat zouden zij schreeuwen over onrecht en vervolging. Nogthans 't ware maar verdient, zij zou den maar gemeten worden, met de maat waarmede zij nu andersdenkenden meten. In alle geval loontje komt om zijn boon tje, dat is zeker. liet is dus zoo zij die in langdurige wer keloosheid verkeeren, genieten van af 1 Octo ber geen vergoeding meer van 't Stedelijk Werkeloozenfonds. Langdurige Werkeloosheid beteekent zij die hun trok geheel en al geno ten hebben in hunne syndikale vereeniging, en daarna nog geen werk hebben gevonden. De cngelukkigsten onder de oogelukkigen dus, geen onderstand meer, waarom omdat er geen geld meer in kas is, en elk toch iets moet genieten. Hierom ook is den stedelijken bijleg van hel Werkeloozenfonds dit jaar om zoo te zeggen van maand lot maand verminderd en op dit oogenblik, maand October, is den bijleg nog 30 per honderd, of 15 eens per dag, terwijl hij in de wintermaanden gewoonlijk 60 a 70 en zelfs 80 per honderd bedraagt. Wij verstaan den kritieken oogenblik voor ons Stedelijk Werkloozenfonds wij begrijpen dat het spaarzaam moet zijn om rond te ko men, met zijne armzalige 1000 franken per jaar subsidie van de stad wij nemen aan dat hel reservefonds reeds is moeten aangetast worden, en het ook zelfs ledig is, en het Bestuur van het Stedelijke Werkeloozenfonds dus zuinig dient te zijn maar dan ten minste nemen wij toch niet aan, dat dit Bestuur, niet eene buitengewone toelage vraagt aan ons Gemeentebestuur. Het kent de uitgestrektheid van de werke loosheid in onze stad, hel weet hoe groot het getal is dergenen, die vruchteloos naar arbeid zoeken, en voortdurend verminderd men de stedelijke hulp mogelijk is het niet de taak van dit Bestuurt maar dit bestuur bevat ver- schillige gemeenteraadsleden, die, wanneer ze zich om het lot der noodlijdende werkeloo zen bekommeren, toch in den raad zouden kunnen voorstellen doen, om aan eene bui tengewone subsidie voor de werkeloozen te geraken. Maar wal is 't er zitten noch socialisten in het Bestuur van het Stedelijke Werkeloozen fonds (alhoewel de sterkste vakbonden in onze stad, deze zijn der socialisten) noch socialisten in den gemeenteraad en dit zegt genoeg. In Antwerpen, in Gent, in Ledeberg, in Brussel, en daar waar de socialisten hunne vertegenwoordiging hebben, in het Bestuur van het Werkeloozenfonds en in den gemeen teraad, daar wordt er wel aan gedacht, daar wordt er wel eene buitengewone sub sidie gestemd. Dat komt er van als de werklieden hunne oprechte vertegenwoordigers missen. Ware het niet wenschelijk dat er hier te Aalst eene betooging der Werkeloozen inge richt wierd, gevolgd van monstermeeting met het doel eene buitengewone suhsidie te beko men, om onderstand te kunnen verleenen, zelfs aan al de werkeloozen of zij deelmaken van eene vakvereeniging of niet? Te Antwerpen is het reeds zoo. Wat denken de andere vakvereeningen daarover Zouden onze vereenigingen het initiatief op zich niet nemen, er mede te beginnen. Mij dunkt het is meer dan noodig. A. N. Bijzondere goede en versteikende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand en Roode Leeuw Den heer Leo Boterbergh, liberaa gemeenteraadslid onzer stad, is Dirsdag nacht overleden, ten gevolge eener beroerte, üi i was 52 jaar oud. In den gemeenteraad zal hij vervangen worden, door M. Albert De Windt, notaris heeft zich verleden maandag onledig ge> houden, met de vijf processen, ingespan nen door onzen Partij-secretaris, tegen De Volksstem de Heeren Spitaels ei Vernimmen, de firma Roos-Geerinckx De Naeyer onzer stad en den Heer Rey. niers, drukker te Gent, om hem gelasten te hebben, bij middel van schriften tijdens de laatste gemeentekiezing. M. Michiels, wasadvokaat voorNichels, en de Heeren Moyersoen en Calewaert, voor de vervolgden. Uitspraak op 9 November aanstaande, Wij zullen trachten toekomende week, het een en ander mede te deelen uit de pleidooiën. Overgenomen uit Klokke Roeland van Zon dag 27 Januari 1901, toen Petrus Van Schuylenbergh nog Christen democraat was 'k Benijd uw weelde niet, o rijken, Rijdt vrij in gouden koetsen rond Eet, drinkt en danst met uws gelijken, Dit wekt geen water in mijn mond Doch als ik kom mijn rechten vragen, (Geene almacht, maar mijn eerlijk deel Waarom kunt gij dat niet verdragen Zegt, is dat nog te veel Als gij nog rekkend ligt te gapen Op 't mollig bed van rijk satijn, Ben ik reeds tweemaal uitgeslapen, 'k Moet wakker aan den arbeid zijn Ik werk en zwoeg, ken geen verpoozen. Aanhoudend rinkelt mijn truweel, 'k Vraag brood daarvoor, o kommerloozen, Zegt, is dat nog te veel Wanneer gij danst in weidsche zalen, Op godlijk spel en zoet refrein, Bij 't hel kristal der wijnbokalen, Gevuld met schuimend karmozijn, Moet ik de harde korst verzwelgen In 't hutje zonder lichtgespeel. 'k Vraag lichten lucht voor mijne telgen, Zegt, is dat r.og te veel Gij zwemt in goud, in eer en glorie, Uw woon verdwijnt in glans en pracht, Genie en kunsten geestvjktorie Gaan nederknielen voor uw macht. Die grootheid wil ik vrij ontbeeren, Doch mensch zijn, wil ik gansch en g'heel Elk ééne slem en zoo regeeren I Zegt, is dat nog te veel Gij kent geen bange levensstormen. Geen tranen die de ellende schreit, Gij ziet uw duurbren niet misvormen, Door honger, die het hart doorrijt. Ik leef ellendig, half verloren, Mijn lot roept mij gedurig Steel Doch 'k wil die bange stem versmooren, 'k Eisch brood, is dat te veel 'k Benijd uw weelde niet, o rijken, Rijdt vrij in gouden koetsen rond, Eet, drinkt en danst met uws gelijken, Dit wekt geen water in mijn mond, Doch als ik kom mijn rechten vragen, Kijkt toch zoo toornig niet en scheel Laat liever u mijn eisch behagen, Dat is toch niet te veel P. V. S. j|l Wc

Recht en Vrijheid | 1908 | | pagina 2