9e Jaar. N° 3. Prijs per nummer 2 centiemen. 17 Januari 1909. Weekblad voor het Arrondissement Aalst, Voor al de Wijkclubs Nog het Syndicaal Congres. Het Beknopt Kamerverslag REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED 3STIOHIE3LS, Maanstraat, 18, AALST. is het algemeene vergadering, op Zondag 24 Januari, om 2 1/2 uren namiddag, uit genomenvoorde wijkclub bij de Weduwe Cornand, alwaar de vergadering begint om 4 1/2 ure. Ieder dezer vergaderingen zal bijge woond worden, door een afgevaardigde van 't Comiteit. Wij doen een bijzonderen oproep tot de leden van de Wijkclubs om tegenwoor dig te zijn. Het geldt een buitengewoon propagandawerk. Er is kwestie van de verspreiding van het beknopt verslag dat zal verschijnen ten gevolge van de bespre kingen die in de Kamer van Volksverte genwoordigers zullen plaats hebben, ter gelegenheid van het toekennen van I frank daags pensioen voor de mijnwer kers de wettelijke 8 urigen arbeidsdag voor de zelfde, en de 10 urigen arbeidsdag voor alle andere nijverheden. Die bespreking zal uiterst belangrijk zijn, en hierom allen op post. HET MIDDEN-COMITEIT. Vergaderingen der week in Hand aan Hand. HEDEN ZONDAG, om 3 uren, alge meene vergadering voor de Vellenbewer kers. DINSDAG, om 7 uren, bestuurzitting voor de Espadrillenmakers om 8 uren, voor de Katoenbewerkers. WOENSDAG, om 8 uren, bestuurzit ting voorden Ziekenbond Moyson. DONDERDAG, om 8 uren, Midden- Comiteit VRIJDAG, om 8 1/2 ure, Beheerraad Coöperatie. ZATERDAG, Repetitie Muziek. Zooals wij beloofden, komen wij op de besluiten van dit Congres terug. Immers, deze dienen door al de vereenigde wer kers, goed gekend en uitgevoerd te wor den. De centrale weerstandskas is aan genomen, niet omdat het met opzet ge wild wordt, maar wel omdat dit ons op gedrongen wordt door de toestanden waarin wij kunnen geplaatst worden Voor alle ernstige lieden die hun offe ren aan het vcreenigingsleven, is het een gekend feit, dat het niet langer mag blij ven duren, dat een vakbond alleen zich zonder steun van anderen gevoelt, ofwel dat het uit de hoofden moet van de kort zichtige vakleiders, die denken zouden, door op hun eigen te steunen zich mach- tig genoeg te gevoelen, om tegen den machtigen vijand, het patronaat, den strijd vol te houden. Immers, wat er in het verleden gebeur de, zal zich in de toekomst nog voordoen. De stakingen en lock-outs hebben ons ge leerd wat het nog worden zal, de strijden die tusschen bazen en werklieden nog zullen geleverd worden, grooter in om vang, aangevuurd in zijne hevigheid eenerzijds door de trotsche koppigheid van het patronaat, anderzijds door de liefde aan eigenwaarde die steeds klimt bij de werkende klasse Wie van de twee partijen zal in de toe komstige strijden, de geklopte of de over winnaar aijn Die vraag verdient onze aandacht om er eens nuchter over na te denken, als ik een blik werp rond mijne omgeving, wat een lock-out verwekken kan, hier in Aalst met zijn ruim 4000 fabriekwerkers (sters), dan vraag ik mij af wat er van die massa zou geworden, die moet voorzien in het onderhoud van meer dan 10 duizend mannen, vrouwen en kinderen. Moest ds Aalstersche arbeidersbevol king door zulken lock-out getroffen wor den, (wat mogelijk is zoowel dan in andere plaatsen en waarmede men reeds dreigde in de staking der spinners) en gansch aan zich zelve over gelaten zijn, zonder hulp en steun van anderen, dit zou de volledige onderdrukking mede bren gen, zelfs wanneer alle werklieden van Aalst nog vereenigd zijn. Men kan denken wat het nu zou teweeg brengen, terwijl er nog altoos een groot aantal werklieden on- vereenigd blijven, die denken, dat het niet noodig is, dat zij nooit in staking zullen gaan die ongelukkigen schijnen weinig te kennen van de talrijke stakingen en lock-outs die zich voor doen, waarin dui- zende werklieden mede gesleurd worden tegen hunnen wil, omdat het patronaat gesproken heeft en hunnen wil ten uit voer moet gebracht worden. De ramp die boven onze hoofden drijft en bestendig dreigt uit te barsten, niet alleen voor ons, Aalstersche werklieden, maar ook voor alle arbeiders van iedere stad,streek en land, kan slechts afgeweerd worden, wanneer alle werklieden door sterke federatien en 't inrichten van lan delijke centrale weerstandskassen hun ver zekeren, wat voor de strijdende werklie den zeggen wil, zooals voor de soldaten in oorlogstijd, veel buskruit, goed oor- logsmaterieelwagens, paarden, kleedsel en voldoende voedsel er bij. Dat de werklieden daar ook voor zor gen, door zich allen te vereenigen, goede bijdragen te betalen in de vakbonden, en hunne krachten samen trekken in lande lijke centrale weerstandskassen, die macht zoo onmisbaar voor de werklieden. Hunne bevrijding ligt hierin besloten in elkander de broederhand te reiken, samen te wer ken en te strijden -tot de volledige ontsla- ving der arbeidende klas van de loon slavernij. H. F. dat de Socialistische Partij zal uitgeven, ter gelegenheid van de bespreking, die zal plaats grijpen over de 'wetsvoorstellen der socialis ten, betreffende het acht uren werk en één frank daags pensioen voor de mijnwerkers de 10 urigen werkdag voor slle andere nij verheden en het volledig toezicht der zelve, belooft iü den smaak te vallen van het volk. Reeds zijn er ons een aantal abonnés toe gekomen en dit is reeds een goed voorteeken. In alle geval, als elk zijn plicht begrijpt, zullen er in Aalst weinigen zijn, die zich wekelijks geen vijf centiemen zullen willen getroosten, om op de hoogte te zijn, van wat er omgaat in de Kamer van Volksvertegen woordigers. Immers het zijn nu eens wetten die moeten besproken worden, die direkt in het belang zijn der werkende klasse het is de eerste maal dat het volk in de gelegenheid is, zich zoo goedkoop het Kamerverslag aan te schaffen, en voor eene nietigheid zich zal kunnen overtuigen, wie de ware vrienden van den werkman zijn. Want zooais wij het in ons vorig nummer zegden, wanneer de mijnwerkers het pensioen van één frank per dag worden toegekend, het pensioen voor de andere werklieden zich niet meer kan bepalen bij arme 9 centen en het achturen werk voor de mijnwerkers is voor zekerden 10 urigen werkdag voor de andere werklieden en zulks moet in ruime mate mede helpen, tot bet voorkomen van zulke pijulijke crisissen, zooals wij er reeds hebben beleefd. Dat die besprekingen in de Kamer leerrijk zullen zijn hoeft niet te wordeu gezegd. Im mers alle partijën doen tegenwoordig om te meest democratie in schijn natuurlijk. Hier zal nu hunne democratie op de proef worden gesteld, en in werkelijkheid zullen zij nu moeten toonen in hoever hunne democra tie, hunne liefde voorden werkman wel strekt. Hel is niet genoeg tusschen te komen, bij middel van almoezen wanneer er armoede heerscht, het pijnlijke van de crisissen te ver zachten waaneer er niets wordt gedaan om de zelve te voorkomen. Het recht van leven in den ouden dag moet worden erkend, en het moet gedaan wezen) met het toekennen van armzalige 9 centen per dag, wanneer men jaren lang, gewerkt en ge zwoegd heeft. Het moet uit wezen, dat de werklieden honger en gebrek moeten lijden, omdat zij te veel hebben voortgebracht, ar moede te verdures hebbea, midden al die weelde en rijkdommen. Werklieden, leert uwe waarde kennen, weest fier op uwen stand, den schepper van al het goede en het schoone, en gedoogd niet dat gij eeuwig miskend en veracht wordt. G'hebt gelegenheid, nu uwe vrienden en vijanden te leeren kennen en u niet meer te laten paaiën met woorden maar te zien naar hunne daden. Hierom gezorgd dat affei zichidagelijks het kamerverslag aanschaffen, dat nu heel in, 't kort zal verkocht worden, aan den onge looflijken lagen prijs van 5 centie men per week. ANNONCEN Rechterlijke x fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maaadea 6 Een jaar Ken jaar fr. 0,40 0,75 i,5o Buiten BelgiB 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1