B I- hci1 a ''1 9e Jaar. N° 21. Prijs per nummer 2 centiemen. 23 Mei 1909. ■v.- v-:vd| Weekblad voor het Arrondissement Aalst. ALFKED NICHELS, Maanstraal, 18, AALST. Vergadering voor de Espadrillenmakers op heden Zondag 23 Mei 1909, om 3 uren namiddag, in het lokaal e Hand aan Hand op boet van 10 centiemen De Lijkplechtigheden van onzen afgestorven vriend De Geyter Victor Verleden Zondag is onzen vriend De Geyter onder een overgrooten toeloop van volk begraven geworden. De volgende kronen waren hem als laat ste eerbewijs geschonken 1. Aan onzen diepbetreurden vriend De Geyter Victor. Wijkclub Wie zaait, maait Kerrebroeck 2. Aan onzen diepbetreurden gezel. Het viscosefabriek 3. Aan ons betreurd medelid. Wijk club Cornand 4. Tabakbewerkersvereeniging, Aalst Aan hun strijdmakker en bestuurlid De Geyter Victor 5. Coöperatief en personeel Aan hun nen betreurden bestuurder 6-Aan onzen diepbetreurden echtgenoot en vader 7. Aan hun onvermoeid bestuurlid. Ziekenbond Moyson, Aalst 8. Aan hun afgestorven makker. Wijkclub Jan Volders 9. Aan hun diepbetreurden vriend. Bedienden Hand aan Hand 10. Aan hun afgestorven kameraad. Wijkclub Van Beveren 11. Aan hun diepbetreurden gezel Wijkclub jan Byl 12. Aan hunnen afgestorven partijge noot Wijkclub Nestor Schaltin 13. Aan hunnen ieverigen beheerder De Geyter Victor. Samenw. Maatschappij Hand aan Hand 14. Aan hunnen strijdmakker en raad gever. De Socialistische Vakbonden 15. Landelijke Textielfederatie Aan onzen betreurden vriend. De volgende vlaggen werden in den «toet gedragen 1. Katoenbewerkers, Gent. 2. Vlas bewerkers, Gent. 3. Twijndersbond, Ninove. 4. Propagandaclub, Ninove. 5. Katoenbewerkers. Aalst. 6. Bond Moyson, Aalst. 7. Vrouwenclub,Aalst. 8. Reizigersclub, Aalst. De talrijke deelnemers, het weenen der nieuwsgierigen op den openbaren weg, geven ons het bewijs hoe zeer het werken de volk den slag gevoelt die onze partij komt te ondergaan in het afsterven van ons zoo ieverig en onvermoeibaar medelid De Geyter Victor. Mochten de jongeren in zijn aandenken moed en wilskracht putten om zijn begon nen werk voort te zetten, dan ware de slag gedeeltelijk geweerd. De volgende lijkredenen zijn uitgespro ken aan den boord van 't graf, van gezel De Geyter Victor, ons zoo schielijk en onverwachts ontrukt in den jeugdigen ouderdom van 41 jaar. Uitgesproken door Bocqué Domien, in naam der Samenwerkende Maatschappij Hand aan Hand. Geachte Aanhoorders, In naam der Samenwerkende Maatschappij Hand aan Hand, is mij de droeve taak opge dragen, eene laatste buide te brengen aan Hem die gedurende gansch zijn leven wist te geven voor bare grootwording, dit was Victor De Geyter. Als Bestuurlid dezer Maatschappij, hebben wij onzen aller betreurden Vriend leeren ken nen die wij nu beweenen, want alhoewel nog kind zijnde, op den datum dat het volk van Aalst begrepen had, dat zij moesten samen werken, om hunnen toestand te verbeteren, was Victor een der eerste, om zijne vrijë uren te geven, zijn verstanden alles wal hij bezat tot hare grootwording. Hoe menige uren, ja heele nachten, Victor, hebben wij U zien overbrengen, terwijl elk te ruste was, dat gij in uwen geliefden tempel der Saskaai, bakermat der Aalslersche werk lieden, bezig waart met zoeken, altijd zoeken naar middels, om de zaak vooruit te helpen en de leden schoone voordeelen te schenken, die het reglement der Samenwerkende Maatschap pij Hand aan Hand heden bevat, zooals hulp bij geboorte, hulp in ziekte, pensioen in den ouden dag, kostelooze levensverzekering, in een woord, hulp in al de moeiëlijke omstan digheden die een werkersleven mede brengt. Van U, Victor, mag er gezegd worden, dat wij dit alles aan u te danken hebben. Maar onverbiddelijke dood wat hebt gij nu gedaan, gij ontsteelt ons onzen hoofdman, die wij niet vervangen kunnen in den bloei van zijn leven, terwijl wij hem nog zoo noodig hadden gij ontrukt hem aan zijne geliefde vrouw en kinderen, aan zijne duurbare moe der, aan allen die hij lief had, en voor wie hij Dog moest leven, en dit alles is gedaan op twee dagen, zonder ziekte of ongeval. O noodlot, moest gij dan toch juist dezen treffen, die ons zoo duurbaar was, en voor ons als een voorbeeld was in de partij, en ook als fjiiisvader. Moest hij het dan toch zijn, de ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 20 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. t a K ABONNEMENTSPRIJS 3 maandenI 6 Een jaar Buixen België Een jaar 4,oo Men abonneert zich op alle postbureelen. Uitgesproken door Sanders Jan in naam der Samenwerkende Maatschappij De Roede Leeuw. GEACHTE AANHOORDERS, In zes maanden tijds worden wij hier op dezen doodenakker voor de derde maal geroepen. De eerste was onzen vriend Jaak De Neef, beheerder en meester der tabakfabriek De Roode Leeuw. De tweede was onzen vriend Frans Matthieu, beheerder en aflegger der tabakfabriek De Roode Leeuw. En nu staan wij voor de derde maal voor het stoffelijk overschot van Victor De Geyter, be stuurder der samenwerkende maatschappij De Roode Leeuw. Wie van ons zou het durven denken hebben, dat wij op zoo een korten tijd, drij van onze beste elementen zouden zien verdwijnen Het tabakfabriek De Roode Leeuw, in wiens naam ik als beheerder deze droeve plechtigheid kom te vervullen, verliest in het afsterven van bovengenoemde vrienden veel van hare mede werking. Bijzonderlijk in het zoo plotseling en te vroeg overlijden van ons aller gekenden medewerker en bestuurder Victor De Geyter. Victor is een van de eerste geweest, die een oogslag wierp op deze samenwerking, en ge tracht heeft met de stichters ervan, waaronder de gezellen Georges Nichels, Van Cutsem en anderen er eene Voorbeeldige coöperatie van te maken doch de moeilijke toestand waarin zij zich bevonden en de concurrentie welke zich erg deed gevoelen, hebben belet al zijne betrachtin gen te verwezentlijken, alhoewel nogthans wij mogen fier zijn op het gedane werk. De werklieden uit dit fabriek verliezen in Hem een ware verdediger en medehelper voor de uit breiding hunner nijverheid. Victor, door zijn klaarziende gedacht slaagde er in de tabaknijverheid te leeren kennen. Met zijne vereenigde Werkgezellen legde hij er zich op toe den stiel te doorgronden, zoodanig dat hij nu na verloop van tien jaren, als bestuur der der fabriek zijn afscheid neemt. Victor, ge verlaat ons te vroeg, wij zouden van U nog meer werk willen zien verrichten hebben, in 't belang der werklieden en voor de samen werking zelf. Maar, helaas, niets is er te doen aan den ge- voeligen slag welke ons komt te treffen. Mochten en konden wij U op het oogenblik vervangen, dan nog zijt gij ons onmisbaar, om dat Gij niet alleen liefde had voor uw werk, maar altijd bezield waart met de ellende en het tekort van anderen. Toen we samen over omtrent 20 jaren de socialistische partij van Aalst haar bestaan zwo ren, en met eenige kloeke soldaten te velde trok ken, èn voor de vakvereeniging, èn voor de de coöperatie, èn voor den ziekenbond, èn voor het winnen van lezers onzer socialistische bla den, dan waren wij fier met ons klein leger iets te kunnen verwezentlijken, doch sedertdien heb ben wij met U als raadgever en medehelper, veel, zeer veel verwezentlijkt. De sterkte van de socialistische partij is hier aan U grootendeels te danken, want gij waart een kampioen onvermoeibaar. Wij hebben samen vele avonden gesleten aan discuteeren en beraadslagen, soms wel wat bit sig tegenover elkander, maar altijd met goede inzichten bezield, en het is in dien moeilijken strijd dat wij de partij haar vast standpunt heb ben bereikt. Al uw werk opsommen in dezen oogenblik is voor mij onmogelijk, doch kan ik niet nalaten den tolk te zijn uwer beheerders en werkgezel len, en beloof U plechtig, en ik verhoop van deze omstaanders de medehulp, met U te wreken door de uitbreiding der coöperatie, de verster king der vakvereenigingen en andere groepen, in een woord, het socialisme waarin gij leefdet te gaan verkondigen tot dat onzen wensch verwe- zertlijkt zij geen ellende meer op aarde waar zooveel welstand heerscht. Victor, rust in vrede, wij zullen U gedenken.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1