9e Jaar. N° 27. Prijs per nummer 2 centiemen. 4 Juli 1909. Uitvoering der Rubens-Cantate. Groote Lutte met den Dikken Bal Eene miskenning te meer. Het vlaggefeest van stokers en machinisten DE SAE DELEER. In 't Vellenfabriek. Spaarkas. Oproep. EEKBLAD VOOR HET ARRONDISSEMENT AALST. ALFRED 3STIOHELS, Maanstraat, 18, AALST. Wij sporen al onze partijgenooten en vrienden aan om heden Zondag allen tegenwoordig te zijn bij de op de Houtmarkt op Kermis-Dinsdag, 6 Juli. De Vlaming-en tegen de "Walen Het katholiek Bestuur van het Pen sioenfonds, dat hier in onze stad bestaat, om de aanvragen tot het bekomen van het pensioen van 9 centen daags te onderzoe ken, is nu vermeerderd met een afgevaar digde der liberale en christene democrati sche partij.. Eens te meer worden de socialisten van hunne vertegenwoordiging uitgesloten. Wij juichen van harte toe, dat er in dit bestuur ook andersdenkenden worden toe gelaten, want tot heden was het een uit- sluitelijk katholiek bestuur en vele men- schen dachten dan ook misschien wel niet ten onrechte dat men langs den katholieken kant moet overhellen, om dit pensioen gemakkelijk te kunnen bekomen Maar wij komen er heftig tegen op, dat men weeral eens de socialistische partij uitsluit van hare vertegenwoordiging, zij die om zoo te zeggen uitsluitelijk uit werklieden bestaat. Mogelijk vreest men hier, de stem van een socialist, die niet zou aarzelen, de misbruiken aan te klagen en ze te doen uitroeien. Het zijn nu de Heeren Odilon Van der Schueren en Jan De Neve, die als leden voor de oppositie partijën in het Bestuur van 't Pensioenfonds zullen zetelen. Wij hopen dat dezen ook hun best zul len doen, goed zullen onderzoeken, de lijs ten nauwkeurig nagaan van dezen die 't pensioen genieten en mochten zij kreatu ren vinden die't pensioen niet noodig heb ben of buiten de voorschriften der wet val len, ze zullen aanwijzen, want moest men enkel 't pensioen geven, aan wie er volgens de wet recht aan heeft, er ook weldra aan de behoeftigen meer dan 9 centen per dag zou kunnen uitbetaald worden. Wij zijn dus eens te meer uitgesloten 't Is goed, maar tegen wil en dank, komen er toch in alle besturen socialisten. Jaren en jaren zijn liberalen en christene democraten ook uitgesloten geweest, nu zijn zij er reeds en wij zullen volgen. Daar waar er niets te verduiken of te konkelfoezen is, daar vraagt men naar control. Bij de dompers schuwt men control en licht. grijpt dus Zondag toekomende plaats. In Vooruit van Woensdag, hebben wij er breedvoerig ons gedacht over gezegd, en de partijdigheid waarmede men te werk gaat klaar en duidelijk doen uitschijnen. Aan het hoofd van hun inschrijvingslijst hadden zij geplaatst Onder de bescherming der heeren Moyersoen en de Bethune, waardoor zij M. Petrus Daens, volks vertegenwoordiger en zijn suppleant M. Jan De Neve miskenden, alsook de heeren Van der Schueren en De Blieck, die ook suppleanten volksvertegenwoordiger en senateur zijn. Dit was eene eerste politieke daad, die veel afkeuring verwierf van een groot ge tal stokers en machinisten zelf. Zonder het ernstig protest van een aan tal leden, vroeg men alleen het katholiek muziek, de jonge garde, onder voorwend sel dat dit een stads muziek is, omdat het jaarlijks van de stad 2500 franken subsiede ontvangt De vier politieke partijen hadden met liefde hun muziek aan hunnen stoet laten deelnemen, maar was het dan buiten alle politiek, het muziek der rooden was er dan ook bij, en dit willen zij niet. Liever dan zulks te doen, geven zij 300 franken uit, om twee vreemde muzieken in staat te stellen hunnen stoet te komen op luisteren. Liever 300 franken weggooien voor twee vreemde muzieken, dan vier muzie ken kosteloos te vragen Wat moeten die mannen toch schrik hebben van de rooden, die onophoudend in de bres springen om de staatswerklie den en bedienden een menschwaardiger bestaan te doen bekomen Nu op den hoop toe, zal hun vaandel aangekocht met het geld van Jan en alle man, ook door den deken onzer stad ge wijd worden. Bericht aan de vrijdenkers die op den inschrijvingslijst hebben geteekend. Wat riekt hier de onpartijdigheid erg aangebrand En nu rekenen zij op de tegenwoordig heid van den minister, bij de inhuldiging van hun vaandel. Het is zeker dat de minister niet zal komenhij is nog niet gekomen met de feesten der 25' verjaring van den triom; der katholieke partijmaar moest hij nu komen, dan zouden zij bovendien nog dezen feesten, die hen dagelijks 13, 14 en zelfs meer uren doet tobben, voor een klein loon, die hen geen voldoende rusttijc verleent en die geen gehoor geeft aan hunne rechtmatige grieven Om zulks te kunnen moet men meer dan lakei zijn. Kortelings verschijnt een studie op het leven en de kunst van den te Aalst gebo ren Kunstschilder, Valerius De Saedeleer. Deze schilder die hier voor eenige jaren nederig een tentoonstelling hield van zijne werken is sinds stilaan een beroemdheid geworden. De Duitsche, Fiansche en Hol- andsche dagbladen spreken met veel lof gestadig over hem. En wat men in den vreemde over onzen stadsgenoot weet, mag men in Aalst ook weten Met dat doel dan ook, heeft de redactie van het Aalstersch maandschrift Nieuw Leven, er voor gezorgd een min of meer volledige studie op De Saedeleer uit te ge ven. Die brochuur 32 bladzijden ineenge drongen tekst, opgeluisterd met het por tret van den schilder en de reproducties zijner beste schilderijen, zal binnen eenige dagen het licht zien en te verkrijgen zijn tegen enkel 0,50 fr. Deze gelegenheid om kermis te maken met een Aalstersch gewaardeerd Kunste naar en een en ander over Kunst te verne men, mag niet laten voorbij gegaan wor den. Vrienden opgepast Zich te wenden op ons bureel, in het lokaal Hand aan Hand. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncesu dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om S ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. Op 2' en 25e Juni 11. hebben wij een schrijven gezonden aan den heer Levêcque, bestuurder van het vellenfabriek onzer stad, hem wijzende op de lage loonen, die hij zijne werklieden uit de verwerij betaalt, en waarin wij hem zelf de loonen aanhalen, die de gasten der andere fabrieken winnen, die in de verwerij gebezigd worden. Tot heden heeft M. Levêcque naar ons schrij ven niet omgekeken en het loon zijner werklie den niet verhoogd. Wij vinden het ongehoord 20 centiemen per uur te betalen, voor zulk vuil en on gezond werk. Van den anderen kant is hel in Aalst eene uitzondering, dat er nog werklieden gevonden worden, die maar 20 centiemen per uur win nen. Inderdaad welk een werkman is in staat met zulk een loon een behoorlijk leven te slijten Dat weet ook M. Levêcque en een vooruitstre- ver zooals hij, die beweert den werkman gene gen te zijn, zal daar dan ook heel spoedig een einde aan stellen. Verleden Maandag is het geld der spaarkas De Roode Leeuw uitgekeerd geworden, en in plaats van verlies zooals men bij de bazen gewoonlijk ondergaat, was er intrest voor de spaarders. Door het afsterven van verschillige onzer leden kunnen er eenige nieuwe spaarders aange nomen worden, en zij die er willen aan mede doen, moeten zich onverwijld aangeven. Zij wezen dus verwittigd en passen op, willen zij niet te laat komen.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1