9e Jaar. N° 31. Prijs per nummer 2 centiemet üRSI ff1||fff ^11 >1 m I i£ &1™ m 11 1m II H PUL Jl JÉlJi 1 Augusti 1909. Vergaderingen. Reizigersclub. Wat wij zijn en Wat wij willen worden ^380*# Éls JEEKBLAÏ) VOOR HET ARRONDISSEMENT AALST. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NICHELS, Maanstraat, 18, AALST. TEXTIELBOND. Heden zondag, om 3 uren, is het algemeene vergadering voorde leden van den Textielbond. Het dagorde is belangrijk. Eene boet van 10 centiemen voor de afwezi gen. Viscosefabriek. De werklieden uit de spinnerij worden heden Zondag opgeroepen, om te vergaderen om I 1/2 ure juist namiddag. Niemand mag ontbreken. Al de andere leden van 't fabriek, komen bijeen om 3 uren juist. Aan de leden der Vakbonden en Ziekenbond Moyson. Wij herhalen en verwittigen eene andere maal, dat de leden van gelijk welken bond zij deelmaken, en door ziekte in de onmogelijk heid zijn te arbeiden, zij enkel in aanmerking zullen genomen worden van den dag dat zij zich eerie kaart zullen aangeschaft hebben. Geene verontschuldigingen mogen nog aan genomen worden. Het besluit is formeel en moet correct uitgevoerd worden. De leden moeten begrijpen, dat er control moet kunnen uitgeoefend worden, en dit kan maar van den dag dat zij inken hebben ge daan, in 't lokaal Hand aan Hand. Elk weze dus nogmaals verwittigd en moet zich schikken naar dit besluit Dus oppassen is de boodschap. Toekomend jaar is er eene Wereld- j Dan ku Tentoonstelling te Brussel, die veel volk zal lokken, waar eenieder een bezoek zal wil len aan brengen. Al de partijgenooten die wenschen naar Brussel te gaan naar de Ten toonstelling geven wij voor raad, zich te laten inschrijven in onze Reizigers-maatschappij, aldus zal men verzekerd zijn (mits de kleine inleg van 15 centiemen per week) van het schoone der Tentoonstelling te zullen kunnen genieten. Als het jaar zal uit zijn hebben de leden dan een spaarpotje om de kosten te doen. Het Bestuur zal naar middels zoeken om de leden in de voordeeligste conditiën de reis aan te gaan. Dat eenieder dus lid worde onzer Reizigers-maatschappij. Men kan zich aangeven bij de boden en in het lokaal Hand aan Hand. HET BESTUUR. De leden worden langs dezen weg verwit tigd, die op de vergadering van zondag niet tegenwoordig waren, dat er door de leden ge kozen is eene der twee reizen te maken, Blankenberg-Oostende en Antwer pen De leden die voor Charleroi of Namen- Dinant gekozen hadden, zijn dus verwittigd, dat zij voor een der twee gekozene reizen moeten inschrijven, dit ten laatste tegen Zondag 8 Augusti, zoo niet zullen zij hun geld terug ontvan gen en als niet reizende aanzien worden. Uitbetalingen Donder iag avond. 12 Oogst, ran 7 tot 9 uren, voor de met reizende leden Vrijdag avond, 13 Augusti, vfin 7 tot 9 ure, voor de reizende leden. Verdere inlichtingen voor de reizende leden met uren van vertrek en aankomst, voor toe komende week. OPROEP. Wij doen een warmen oproep aan onze partijgenooten, om zich te laten in schrijven als lid onzer Reizigers-maatschappij, met hunne vrouwen en kinderen, die de voor deeligste is der stad, die bijna geene kosten bijbrengt en al de gelden terug schenkt aan de leden, die niet wenschen te reizen. Wie is het die zich afbeult zich dood werkt, om schatten in overvloed te scheppen Zijn wij het niet, werklieden, die bij 't kriekf-ri van den dag, door sneeuw of bijtende koude, ons naar de werkplaats moeten begeven Om daargekomen door patroon of bestuurders als vuiligheid aanzien te worden. Geen minuut moogt ge van uw werk ophou den of men begint aanmerkingen te maken. Wordt zulks tweemaal bemerkt dan bedreigen zij u, van u reeds al te klein loon nog wal af te pitsen. Het gebeurt zelfs op sommige fabrie ken dat men de gasten verbiedt tegen elkander te spreken alhoewel degene die dit verbod opleggen gedurig aan 't babbelen zijn. Doch zij zijn meester eD daardoor is hun zulks toe gelaten, terwijl gij maar een tuig zijt, dat voortdurend in werking moet wezen, om win sten te verwezenlijken. Wanneer gij nu zoo als werkdier den dag hebt doorgebracht, of wanneer zooais spoorwegbedienden, mijnwer kers enz., vuil of zwaar werk hebt verricht al arbeidende twaalf tot dertien uren uw leven ia gevaar hebt gesteld, wat vindt ge dan bij het terugkeeren t' huis Een weinig voedsel zonder afwisselicg, eene afgesloofde vrouwen kinderen die veroordeeld zijn om te worden wat gij zijt.Ge hebt noch den tijd om te denken, noch de lust om een of twee uren aan zelfon derricht te wijden. Nauwelijks hebt ge het weinige voedsel ge nuttigd als ge u moet ter rust leggen, want ge moet zorgen 's anderendaags wel uitgerust, opnieuw op post te zijn om anderen te verrij ken om anderen in weelde te laten leven, terwijl gij te veel bebt om van honger te ster ven en te weinig om redelijk te leven. Erger wordt het wanneer men u afdankt, als de patroon een machien heeft bijgekocht en niet meer zooveel menschelijke krachtinspan ning noodig heeft, of als hij zijne werkers door vrouwen vervangt om alzoo minder loon te moeten betalen, of door kinderen wiens plaats nog op de schoolbanken zou moeten zijn. nt ge u uitrusten zooveel ge maar wilt, maar weldra komt de armoede in uwe woning. Welnu, arbeider keurt ge het goed dat er alleen armoede gebrek en verslechting van den toestand komt voor degene die altijd werken Wij socialisten vinden dat eene wraakroepende onrechtvaardigheid, en ijveren met reden om die schandelijke instelling te doen verdwijnen. Wij willen dat iedereen moet werken, en iedereen al werkende moet kunnen leven zoo als het behoort. De bezitters zeggen wel om zulks te verrechtvaardigen dat hun geld voor hen werkt. De pastoors helpen hun door te preêken dat geld niet gelukkig maakt, en wij moeten ver duldig zijn, hiernamaals zullen we voor ons lijden op aarde beloond worden. Zeg eens lezer, is dit geene huichelarij Geld brengt immers niets voort, het zijn wij die het geld productief maken. Nu als geld uiet gelukkig maakt, gebraden vleesch evenmin, maar, men kan er toch zijn honger mede stillen. Water aan het geluk van deze of gene bezitter vol gens hem ontbreekt, dal weten wij niet. Maar wij begrijpen zeer goed wat het is goed ge voed. goed gekleed en goed gehuisvest te zijn. Een bezitter kan zich ongelukkig wanen omdat hij eene suikertante heeft., die te lang blijft leven, ofwel omdat het groot lot eener stads- leening hem niet te beurt valt. Wij werklieden, zouden zeer gelukkig zijn, als men ons niet meer beroofde van datgene wat wij noodig hebben om menschelijk televen. Wij vragen niet zoozeer naar het geld, maar wel naar de rechtvaardigheid. En wanneer het waar is dal geld geen geluk bijbrengt, waarom tracht men dan zoo nijdig om geld te bezitten? En waarom laat men de werklieden dan niet meester van wat zij door hunnen ar beid scheppen in plaats van zoo onrechtvaardig met hen te komen deelen En waarom gaan de pastoors zulks niet preê ken bij de rijken, ze zouden er misschien in toestemmen, de winsten aan de werkman terug te geven Waarom zeggen ze aan die dieven van het werkmanszweet niet dat het eene wraakroepende zonde is zich te verrijken ten koste van hongerlijdende arbeiders Doch die heeren huichelaars weten zeer goed waarom ze zulks bij de rijken niet gaan vertellen, die hunne handlangers zijn. Wij socialisten willen dat allen die leven willen ook werken. Wi| strijden om een einde te doen komen aan het plezierig leven dat de panlikkers slijten. Iedereen moet voor zijn arbeid genoeg ontvangen, om redelijk te be staan. Er moeten geene armen in de wereld zijn maar ook geene rijken Op onze dagen wordt de maatschappij geregeerd door luiaards en wij eischen dat de arbeiders meester wor den. Overweeg dit eens goed lezer, en sluit u dan bij ons aan. Wilt ge niet langer meer als slaaf voor de voeten uws meesters kruipen, strijdt dan als klassebewusten proletariër met ons, voor het recht der menschheid. Sluit u aan in een socialistischen vakbond, deeenige die uwe ontslaving betracht, en kan bewerken. Mlij lïl é&SSMI BjeSüKafr n ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent, per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten ovel" werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen' genteinpeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden 6 Een jaar Een jaar tr. 0,40 0,75 i,5o Buiten België 4,00 Men abonneert zich op alle postbureelen. ESPADRILLENMAKERS. Maandag na middag, 2 Oogst, om 5 ure Vergadering. De dago-de is zeer belangrijk.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 1