Het Yiscosefabriek ligt stil Het protest DE MEETING HET KAATSSPEL In den loop dezer week KINA FOUASSIN Deze wil van geene overloopers, KAARTSPEL. Al dezen die een souchje gekocht heb ben van het Kaartspel in De Roode Leeuw mogen komen kaarten, ofwel, Heden Zon dag van af 9 tot 12 uren 's morgens en van af 2 uren 's namiddags tot 10 uren 's avonds. Er wordt ook gespeeld den Maandag en den Zaterdag avond van 5 tot 10 uren. Men mag zoo dikwijls medespelen als men kaartjes bezit. Ook dezen die inge schreven hebben in De Roode Leeuw. De eerste ronde eindigt op Maandag 5 December. Na het eindigen van fut kaartspel heeft er ook een Tombola plaats Wel, is dit nu een criem Er zijn er die den schijn zouden durven aannemen daar iets erg van te maken, maar die menschen begrijp ik niet. Het fabriek stil leggen maar was dit niet het doel der werklieden wanneer zij het werk staakten Als men in staking gaat, dan is het toch wel om M. te beletten te fabrikeeren en als hij niet kan fabrikeeren, we! dan moet hij toch het fabriek stil leggen, niet waar? Waarom zouden er dan menschen zijn die hiervan zooveel bombast maken Neen, wij zeggen, dat de strijd zich nu vee zuiverder voordoet, dan zelfs bii het begin. Weihoe. hadden wij dan niet te loopen van Oost naar West, van Zuid naar Noord om de onderkruipers weg te houden En als wij dit deden, dan was het toch wel om de heeren te beletten te fabrikeeren en hel fabriek stil te leggen. Als wij er in gelukten stokers en machinis ten het werk te doen verlaten, wel dan was het toch orn 't machien te doen stil vallen en eens 't machien stil, ligt 't fabriek ook stil. Het zeifde doel wierd er beoogd wanneer de metaalbewerkers gevraagd wierden te staken en Van Schuylenbergh drong er zelf op aan en hunne staking moest voor gevolg hebben, het werken voor de onderkruipers onmogelijk te maken. Dus ai onze handelingen en betrachtingen hebben enkel geweest om te komen en te gera ken waar wij nu zijn, 't is te zeggen, bet fabriek stil te leggen. Maar er zijn menschen die de schrikaanja ging niet begrijpen, die de heeren hiermede de werklieden willen aandoen. Al wat er dus dient gedaan te worden is moedig voortstrijden, want de Heeren zullen het ook wel moede worden, zoo een kapi taal DOOD te laten, hunne küsnten te verliezen, en zeifs dagelijks vele schade te iij- den. J Dat het fabriek stil ligt is dus veeleer in 't belang der werklieden, maar bet mag ook niet dat er eene vereeniging zou zijn die onder voorwendsel van l fabriek stil te liggen, hunne leden zouden moedeloos maken, en zelf hunnen trok verminderen. Dit ware M. in de hand werken, door hunne leden aan 't werk te jagen, den strijd te ver- moeifilijken en de staking te doen verliezen Wij verwittigen al dezen, die zich hieraan zouden leenen, dat wij hunne handelwijze zul len kenbaar maken en hen aanklagen bij de openbare opinie. Komt er verraad, dan zijn wij op de bres om het te beletten der liberalen, ten voordeele van hunnen hoofdman, doet de bevolking schokschou deren. Wat Elk die Gustaaf Leveau kent, zal het niet gelooven, dat hij dergelijken onzin zou uitkramen, zegt het protest manifest. Welnu, alwie Gustaaf Leveau kennen en zelfs zijne beste vrienden gelooven het heel goed, want het is den dagelijk schen praat van M. Gustaaf. Van al die onderteekenaars van het protest-manifest, is er eenen enkelen bij, die het gehoord heeft, en dit is V. Buys. Welnu V. Buys zal niet kunnen loo chenen dat het volgende is gebeurd M. Gustaaf was in gezelschap van De Moor (zoon) en op den Tragel riep hij zijn stok in de hoogte stekende, dat ze er nu eens aan komen godv. en hierop antwoordde een werkstaker niet een gemeene kerel zulle waart gij er bij M. Gustaaf, het bleef het zelfde. En dan was het niet den staker, die riep foert, kist godvmijn kl... waarop den staker vroeg is 't mijnen toer M. Gustaaf om uwe kl te kissen Dan is M. Gustaaf al grollende voort gegaan tot aan de Nieuwe Gaz, en enkele stonden daarna is hij teruggekeerd en rechtover de poort van het groot fabriek riep M. Gustaaf, doelende op de werksta kers het zijn godv.. allemaal luië- rikken zij moesten godv. alle maal verhongeren Dat M. Gustaaf enkel de waarde van zijne stommiteit begrijpt, na dat zulks in 't openbaar is gebracht is verstaanbaar, en dat hij zijne woorden nu verdraait is gemakkelijk te begrijpen. Wij willen hier een goeden raad geven aan M. Gustaaf voortaan zich zoo onbe hendig niet meer uit te laten, want hij ook is een gewezen werkman en zou moeten de partij kiezen van 't werkende volk. Wat nu het werk van De Moor in het fabriek betreft, het is bewezen in eene vergadering der stakers in 't bijzijn van De Moor, dat bij wel werk deedt in t nadeel der metaalbewerkers en het is een bewijs te meer, dat hij van het sme- deissyndikaat dit werk niet mocht ver richten. De metaalbewerkers wierden benadee- ligd in hun strijd door De Moor en nu zien wij dat de liberalen dit goedkeuren. Wij nebben aan Achille Brijs, die dit manifestje der liberalen heeft geteekend, enkel op den uitleg van M Gustaaf hem gegeven, gevraagd die zaak te willen onderzoeken, omdat wij in hem een eerlijk man zien, en hij heeft het bereidwillig aanvaard. Wij hopen dan heel in 't kort onderzoek te kunnen afkondigen. verleden Zaterdag gehouden in dezaa mej. Wellekens, Molenstraat, was opn wel gelukt De Heeren Daens en Brijs, alsook Flips spraken krachtige redevoeringen hekelden de heeren van 't fabriek over h koppigheid en deden een warmen oproe steun. De meeting sloot in de beste stemming van verleden Zondag op de Houtmarli buitengewoon wel gelukt. Aan volk heefi niet ontbroken en gezien het gering pla recht (10 centiemen) was de opbrengst goed. Er is in 't geheel ontvangen 167,27 fr. Wij brengen hier openbaarlijk hulde aa de kaatsers die zich bereidwillig hebben g ferd en het hunne hebben bij gedragen een schoonen stuiver te verzamelen ten vi deele der werkstakers van 't Viscosefabr En de juryleden vooral, die niet alleen hunnen lijd offerden, maar boven hun pla geld nog eens 20 centiemen mochten beta om de eer gehad te hebben Jurylid te zi dezen verdienen insgelijks lof. Ook de muzikanten van de fanfare Hand Hand wezen geloofd. Zij hebben zich geofl om het spel op te luisteren, aldus het s vermakelijk makend. Maar hoe verbaasd keek eenieder op, ti er een ander muziek aankwam en het dit der socialisten was Hoe dit kwam Wel alhoewel een groot deel der muzika ten het spel opluisterden, toch was hetandf deel toch nog eene goede fanfare, en dit levi ae het bewijs dat de fanfare Hand aan Ha een zeer sterk en straf muziek is. zijn Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Hand aan Hand s en Roode Leeuw Denderbode schrijft het volgende Vertrouw nooit dengene, dien gij ge zien hebt, dat in staat en geneigd is om een ander te bedriegen hij zal u ook be driegen, als de gelegenheid zich aanbiedt en zijn belang het meebrengt Beter kan het niet gezegd worden, en wij aanzien die enkele regels als eene vin gerwijzing tot deze katholieken, die te veel vertrouwen stellen in de overloopers en die hen posten laten bekleeden onwaar dig van bedriegers. Van uwe vrienden moet ge 't hebben. vernamen wij Maandag, dat de katholieken nu en nog EENE maal ter week gaan vergad ring houden voor de stakers van 't Viscos fabriek, omdat het fabriek nu gehei stil ligt Zouden die mannen mistroostig 21 omdat hun volk samen met het onze voorwaarden van de heeren niet aannemen En meenen zij hunne mannen nu mis I moedig te maken, door hen niet bijeen roepen, en meenen zij aldus den strijd la^en uitsterven j In dit geval hebben zij het leelijk mil en zullen wij ervoor zorgen dat hun vo strijd moedig blijft en met het onze ver broedere. Men komt ons ook zeggen, dat de katho lieken hunne betrokkene leden enkel no twee weken zouden uitbetalen als stakers en ze dan zouden aanzien als werkeloozen Dit ware de leden hunnen trok vermin deren en hen onrechtstreeks naar 't w jagen. Hopen wij, dat ze zulke gemeene stree niet zullen durven ten uitvoer brengen Dinsdag. 't Is om 10 uren vergade ring in 't Landbouwcomice, Keizerlijk Plaats, voor 't Onpartijdig comiteit e. wordt gewacht tot 11 uren en terwijl de he afgevaardigden van de drie partijen op post m< zijn, blijven zij staan schilderen naar de komst der katholieken en niemand vaa hen arriveert Gaan zij afscheiden Wij weten het niet, maar 't is in alle ge- "e val aardig, dat er niemand komt. 'e w t< w re V; he ro sp :e or er ge le ia ve Di W1 SI 01 tc w st te m to he ke Sti

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2