DAT IS DURVEN. Nog de opslag in de Filature et Filteries Reünies. HET BLIJFT NIET BIJ WOORDEN afvaardiging der werklieden en de Heeren van 't Viscosefabriek, op f)insdag 23 November, om 9 uren 's morgens, dag dat de interpella tie in de Kamer moest plaats grijpen. Welnu, den lieer Directeur deedt ons een brief geworden, waarin hij verklaarde Dins dag niet tegenwoordig te zijn op het fabriek en dus de afvaardiging der werklieden niet kon ontvangen. Hij bepaalde zelfs geen anderen dag voor hel onderhoud Dus, ge ziel hier de deftige en eerlijke hou ding dier heeren. Wanneer zij rnet werkmenschen afzonderlijk spreken, dan is dit en dat niet waar, dan loochenen zij alles wat er over de staking wordt gezegd, enkel en alleen om onder het volk te kunnen brengen, dat er leugens tegen over het fabriek worden verteld. Doch wanneer ge die heeren, schriftelijk doet bevestigen wat ze mondelings uilbazuinen dan trekken ze hunnen staart in hun achterste, en wijken ze terug. Ze zijn zelfs zoo onbeschoft de bijeenkomst niet te wiilen, die ze zelf belegd hadden. Moesten werkmenschen eens zoo gemeen handelen Nu tengevolge van die bijeenkomst die moest plaats hebben, riepen wij het Onpar tijdig Comiteil bijeen, om kennis Ie geven van het voorgevallene en elk zijne afgevaardigden te benoemen. Alhoewel de katholieken reeds zich van het Onpartijdig Comiteit hadden afge scheurd de reden is onbekend en wij wach ten nog altijd op de belofte van den Heer de Bethune, om ons een officieel schrijven hier omtrent te sturen hadden wij toch de katholieke werklieden verwittigd, van de bij eenkomst die plaats had bij den Heer Daer.s, en tot onze groote verwondering waren zij er, niet de werklieden alleen, maar vergezeld met Pieters, een schrijver hunner federatie. Tiens zegde ik, wij meenden dat gij afge scheiden waart van :t Onpartijdig Comiteit en Pieters liet zich verbaasd, alsof hij onwe tend was, dat bet zitting was van 't Onpartij dig Comiteit Dit was verleden maandag. Den Woensdag daaropvolgende kwam het Onpartijdig Comileit opnieuw bijeen, en r.u waren de dompers er opnieuw niet Welke jannen zijn dit en wal mogen zij wel in 't zin hebben Onze lezers zullen zich wel herinneren, dat wij in ons blad, toen onze delegatie bij de heeren was geweest om opslag te vra gen, wij her. gewapend hadden met de cij fers der meerdere voortbrengst die in dit fabriek wordt gedaan,^sedert hunne laat ste werkstaking. Wij hebben die cijfers en gegevens dan ook in ons blad afgekon digd. Welnu, wij zeggen niet dat dien opslag ons werk is, maar wij meenen toch dat wij de Heeren op de gevoeligste snaar hebben genomen en dat het er veel zal toe bijge dragen hebben om den opslag te doen toe kennen. Immers, wat is er beter dan de heeren wijzen dat den opslag die hunne werklie den vragen hun in niets benadeeligd,daar de werklieden hunne meerdere voort brengst verre, heel verre den gevraagden opslag overtreft. Wij hebben de heeren bedankt om hun ne edelmoedige daad,, zonder moeilijk heden dien opslag gegeven te hebben en wij wenschten wel dat al de fabrikanten van Aalst dit schoone voorbeeld volgden al riepen de dompers wel duizendmaal dat het hun werk is. Maar om te doen zien hoe ernstig de katholieken het meenen, wanneer zij zeg gen dat den bekomene opslag hun werk is, willen wij onze lezers eens onder het oog brengen wat hun blad De Vrije Wer ker van verleden Zondag heeft afgekon digd. Leest aandachtig, het is goud waard Onmiddelijk deelden wij een briefken uit om het goede nieuws aan onze bevol- king bekend te maken, 't Werd verslon- den als brood. De vorm van dit briefken beviel niet aan de socialisten maar de vorm van hunnen plakbrief en van hun manifestje beviel ons over 14 dagen ook niet en ze kregen nu katje weer. a Elk zijnen toer is niet te veel. Die zijn gverbrand moet op de blijnen zitten Begrijpt ge, vriend lezer De dompers hebben nu dit briefje uitge geven, waarin zij zegden dat den bekomen opslag in de Filature et Filteries Reünies hun werk was, niet omdat het HUN werk is. maar wel om hunne schandige daad, die ze in den strijd van de Viscosebewer- kers meenden te volbrengen, te verbloe men en uitte wisschen I 't Is oprecht gemeen En dat zulks de heeren Cumont en Van Langenhove niet bevalt is zeer verstaan baar en van daar hun protest aan de mee sters om het de werklieden over te maken. Maar in welke positie stellen de leiders der christene Vakbonden zich niet bij die heeren stadswerklieden en agenten nu ook eei goeden opslag. Maar wij vreezen dat zij zich eene blau we scheen zullen loopen, want als mei weet dat dit zelfde SCHEPENCOLLEGE weigert de toelating te geven om onze mu zikanten te laten spelen in de straten, om gelden in te zamelen ten voordeele dei stakers, dan mogen wij van hunne oprech te gevoelens jegens den werkman weinig verwachten. Het is eene oprechte schande voor die heeren aan nun eigen volk te weigeren datgene wat zij aan vreemdelingen toelaat. Als het vreemde muzikanten zijn die komen spelen en geld inzamelen, als het is voor kerken en kapellen, voor geloovige zielen en voor den almachtigen rijken Paus,dat er van huis tot huis wordt gebe deld, als men rondgaat voor heiligen die niet moeten eten, dan laat het Schepen college dit toe, maar als men wenscht gel den in te zamelen om honderde arme huis gezinnen te helpen en te steunen, om den honger van ontelbare vrouwen en kinderen te stillen, dan zijn die christelijke heeren daar om dit te verbieden. Schande voor zulke uithongeraars Maar dit zijn feiten die wij de dompers op tijd en stond wel zullen herinneren. Intusschén raden wij de inwoners aan de inschrijvingslijsten die hen zullen aan geboden worden, ten voordeele onzer sta kersvan het Viscosefabriek,goed te geden ken. Dit leert ons in alle geval langs om beter den geest der dompers kennen,waar mede zij tegenover de werklieden zijn bezield. er moeten daden bij zijn, zegt het volk, want als de dompers beweren dat ze den opslag bewerkt hebben in de Filature et Filteries Réunies dan moeten zij ook een goeden opslag kunnen bewerken in de katholieke fabrieken en, naar men ons verzekert, is er reeds gisting in het fabriek der heeren Moens. Daar worden er nog echte hongerloonen gewonnen en het is dan maar meer dan billijk dat er daar ook opslag komen zou. En onze STEDELIJKE OVERHEID zal deze er aan denken nu hare stadswerk lieden wat opslag te geven Die menschen gaan naar huis met 'nen goeiën frank en half per dag, een waren hongerloon. Dat men niet afkome het zijn ouderlingen, want dan antwoorden wij hen dat zij ten minste toch zooveel respect zouden moeten hebben, dat zij die ouderlingen een goed pensioen zouden moeten geven. EN DAN ONZE POLITIE Wel die menschen gevoelen ook dat zij echte hongerloonen betaald worden en nu h ebben zij eene petitie, door al de agenten eischJ der werklieden steunden geteekend, naar Schepencollege gezon- hun opsla£, van loon te bekomen, den, ook wat opslag vragend. En inderdaad dit ware maar billijk,want als men bedenkt dat die menschen, die dagelijks op straat zijn, nu reeds minder winnen dan de fabriekwerkers, dan mag dit wel eene echte schande genoemd wor den. Inderdaad, de agenten trekken daar naar huis met hunne 2 kilos en half (2,50) terwijl het fabriekvolk der Filature et Fil teries Réunies reeds als minimumloon heeft 2.go fr per dag. Domperkens,gij die zoo voor 't loon der werklieden zijten gij, M. Moyersoen, die voor hen zooveel wilt doen geeft uwe Er is mij door de vrienden van Aalst een manifest toegezonden te Jumet, ver spreidt te Aalst door onze goedzakkige dompers en waarin zij den gegeven opslag in het groot fabriek zoo maar HUN wer noemen. Zooals men mij reeds berichtte is dit leelijk op hunnen dompersneus terecht ge komen de meesters hebben de werklie den bericht dat de heeren van het groot fabriek tegen de houding der dompers hart protesteerden. Immers wat hebben de dompers hier voor gedaan Zijn zij op het bureel bi; de heeren geweest om opslag van loon te bekomen Volstrekt niet Het waren onze afgevaardigden die op het bureel geweest zijn het was dank aan onsieverig werken,omdat wij in detai van iedere werkplaats de meerdere op brengst in ons blad Recht en Vrijheid aantoonden, wat door niemand is tegen gesproken. Onze juiste beweegredens waarop wij de om voor pslag van loon te bekomen,heeft zijn goeden invloed verwekt bij de heeren. De kalme en verstandige houding onzer afge vaardigden die bij de heeren de zaak der werklieden zijn gaan verdedigen, moest onvermijdelijk een GOED uitwerksel heb ben bij hen die als GOEDE HEEREN te Aalst gekend zijn. Al de werklieden, uitgenomen onze bobijnenmakers, zijn tevreden met den bekomen opslag van loon. Danker voor, heeren, doch laat mij toe U te vragen om al de werklieden te bevredigen door aan de bobijnenmakers ook een opslag van loon toe te kennen, dan zal het feest volle dig zijn bij al uwe werklieden. t

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2