ChocoladeChocolade EEN EN ANDER. allerbeste CHOCOLADE De Ondervraging in de Kamer ever de Werkstaking in 't Viscosefabriek. Voor do stakende Viscosebewerkers. HEEREN, wat doet U een deel uwer werklieden uitsluiten van den opslag Wanneer ik mij niet bedrieg spruit zulks voort omdat het loon der bobijnen- makers gewoonlijk grooter was dan dit van andere werklieden. HEEREN, laat mij toe U te herinneren wat U zegdet toen ik nog bij U werkte en de zaak der werklieden kwam pleiten Als de werklieden veel winnen door hard ie werken, dit zal mij groot plezier doen als zij hierdoor een goed loon winnen nooit zul- 'en zij hierdoor bcnadetligd worden Dit heb ik aan de werklieden dan ook overgemaakt en was een prikkel om hen tot eene grenzelooze werkzaamheid aan te zetten 't is dank aan hun vlijtig werken dat zij heden het slachtoffer zouden wor den. 't Is niet zeer aanmoedigend voor onze werklieden en het zou als les kunnen renomen worden voor de toekomst. HEEREN, ik denk niet dat U zulks wilt, integendeel. Voorheen heb ik mij nooit bedrogen in mijne voorspelling, ik 10op dat het heden 't zelfde zal zijn in het lelang der werklieden en heeren. Meermalen zegde ik U op het bureel en in ons blad eene GOEDE DAAD gaat nooit verloren doet deze ook voor de bobijnenmakers, zij zullen U er dankbaar voor zijn, U zult er niets bij verliezen. H. Flips. Ten voordeele der stakende Vis- cosebewerkers worden er heden in de acht socialistische wijkclubben, prijskampen ingericht met de teerlingen. De geheele op brengst is voor de stakers. Al wie eene souche heeft gekocbt aan 10 aertiemen. mag tweemaal spelen in gelijk wel ken wijkclub. De prijskamp begint heden morgend om 10 uren en de kamping heeft plaats om 7 uren 's avonds. Bij Petrus De Haeck, Ouden Den- dermondschensteenweg speelt men op den bak naar eene goede botvink en eene schoone muit Het is enkel 5 centiemen per serie van stuivers. Ook de geheele opbrengst is voor de stakers. Edele daad. De fanfaren Hand aan Hand» viert beden haar jaarlijksch feesten dien dag wordt er hun telken jare een puik banket, aanseboden. Begrijpende hoe groot de nood is in de werkersfamiliën, en gezien er voor onderstand dient gezorgd te worden, hebben de muzikanten bij eenparigheid be sloten, hun banket te offeren en het geld dat zulks kost, te geven ter ondersteuning der werkstakers Bravo mannen, voor zulk edelmoedig ge dacht, dit bewijst dat de solidariteit bij u geen ijdel woord is. Dank hierom in naam der stakers. Bij Josse Nichels, St-Jobstraat, zal er van toekomende zondag af, (5 December) ge durende vier zondagen achtereenvolgens 5 fran ken verspeeld worden met de teerlingen. Hier ook is de geheele opbrengst ten voordeele der stakers, daar de 20 franken gratis gegeven werden. Bij Petrus D'Hondt, Peperstraat, wordt er heden Zondag in zijne tent gedanst ten voordeele der stakers. Na aftrok van de 20 franken die als patent recht aan dn Stad moet uitgekeerd worden, is -de overschot ook ten voordeele der stakers. Wij raden dus al onze vrienden en kennissen aan een flikker te gaan slaan in de Peperstraat. In de Roode Leeuw gaat het kaartspel voort ten voordeele dor Viscosebewerkers. Op gepast, want toekomende Zondag eindigt de eerste ror.de en daarna zijn de gekochte souchen niet meer gnldig. Hier speelt men naar 10 schoone gewatteer de bedspreiön. Dus zeer schoone prijzen. Wie geen souchen heeft kan medespelen met 15 centiemen te betalen. Toch voor iets goed. De katholie ken die in 't zin hadden den trok hunner leden te verminderen, door de stakers als werkeloo- zen te aanzien, hebben van dit gedacht afge zien, omdat zij vreesden dat hun velk bij ons zou overgekomen zijn,daar wij hen denzelfden trok beloofden die zij bij de dompers genoten, om hun toch den rol van onderkruiper niet te laten spelen. Wij vernemen dat zij nu de getrouwde mannen hun trok met een frank hebben ver meerderd. Bravo Dit bewijst dat ons schrijven toch nog voor iets goed is. Wij willen er hier bij voegen dat onze leden reeds weken en weken TWEE broodkaarten en één frank meer genie ten als hun trok het toelaat. Te bekomen in den winkel van Hand aan Hand (eerste kwaliteit) aan den fferinpen prijs van 80 centiemen het paK van een halve Kilo. Huismoeders, profiteert van deze bui tengewone occasie. Overdracht 17321.28 fr. Deze heeft verleden Vrijdag plaats gehad zij heeft geheel de zitting ingenomen en zelfs ge duurd tot na 6 uren. Hebben er in gesproken Daens, Lampens, Rens, Verhaegen, De Sadeleer, Buyl.Tonnelier, de Minister van Arbeid en Anseele. Die bespreking was heel belangrijk en zij heeft voor gevolg gehad dat de Kamer,bij eenparigheid van stemmen, de volgende dagorde heeft aange nomen, nedergelegd door Anseele, Lampens, Daens en Rens De Kamer drukt den wensch uit, dat de Minister van Mijverheid en Arbeid optrede om O een einde te maken aan de werkstaking en om de verzoening te bewerken, en gaat over tot de dagorde De Minister heeft aangenomen tusschen beide te komen, en niemand wenscht beter dan dat er aan dit droevig geschil weldra een einde kome. Toekomende week komen wij op deze inter pellatie terug, maar wij raden al onze vrienden aan het beknopt Kamerverslag te lezen, waarin men de redevoeringen aantreft van al de spre kers. Wij willen onze lezers opmerken dat het be knopt Kamerverslag uitgegeven wordt aan 5 cen tiemen per week. Den heer Verhaegen meende daar den heer Moyersoen wat op te hemelen voor zijne tus- scbenkomst en het contract te doen aannemen, waartegen het christen syndicaat nu nog in lutte is, maar den heer Buyl was daar, den snuffelaar, die weet wie er in den Staatskaas wroet, en hij zegde onder andeie Anderdeels heeft der. heer Verhaegen onge- lijk op de edelmoedigheid van den heer a Moyersoen, plaatsvervangend volksvertegen- woordiger van Aalst, te pochen. M.Moyersoen Tf krijgt immers toelagen van den Minister van Arbeid, niet alleen om de kosien van zijnen bond te helpen dekken, maar ook om propa- ganda te maken ten voordeele van dien bond. Pak vast Bus Zaterdag 9,90. Omdat al de meesters mijn voorbeeld zouden volgen in de Filature et Filteries Réunies o,5o. De Koninck o,3o. Bus op 't bal in Hand aan Hand 9,58. Rondgehaald door Constant Michiels met het orgelken 7,79. Van een vriend, Bombeeck o,25. Gezongen door Jeannette Cornand in Hand aan Hand 2,65. Van Flips Henri mede gebracht door Chevalier, ontvangsten op de reis, tweede afzending 425 fr. Voor de stakers 0,50. Gezongen door Jaak Tombeur bij Désiré Van Oost 1,02. Van 't bal Ghysbrecht 76,70. Partij Kapelle geeft voor de stakers ö,5o. De Sterre geeft ook o,5o. Gezongen door Jozef De Schryver bij Buys Louis 1,00. Het lied van den advokaat bij Keymeulcn door De Wael 0,72. L'Internationale bij Keymeulen doorVan de Velde 1,12. Den baas geeft er nog bij 0,14. Sergeant is een zatte muzikant o,3g. Omdat Clementine gaarne pain la grecque eet o,25. Omdat Petrus H. een paiochie vrijer is 0,15. Omdat Louis niet wou geven voor domperszang 0,25. Rondgehaald door Gits Ph. bij G. Spitacls, Gentsche steenweg 0,70. Bij Richard Lecompte, Gentschesteenweg, door denzelfden 0,52. Omdat Biebaut hem zelf een achtste gedeeld heeft 0,10. Bij Van Biezen ge zongen in het lang hemd, St-Camielstraat, door De Koninck 0,77. Omdat Ph. Snel niet kon zin gen bij Honoré De Neef, geeft August Van Cau- ter 1,00. Omdat Emelieken Schellinck gefor- tijnd heeft o,5o. Spoelsters Borremans 0,70. Een lied door Schellinck bij Wellekens 0,40. Omdat elk zijn plicht zou doen zooals ik E-D» G. 1,00. Bocqué o,5o. Pastoor Van der Vekeri door Steenhout bij de Weduwe Schepens 0,80, Wijkclub Schaltin 5,00. Van twee souchen o,3o. Vau de vrienden uit De Roode Leeuw (boven) 0,88. 0-ftvangen van 't bal in Hand aan Hand 120,50. Van 't kaartspel 4,50. Van betaalde spe lers in De Roode Leeuw van het kaartspel i5,oo Nog van 't kaartspel 0,75. Omdat den Witten met Mathilde danste o,3o. Van de bazin uit den Zandput i,oo. Louis Marcoen o,25. Bij Jozef De Smet 0,60. Eene muit en botvink verspeeld 2,10. In den Bierbuik door Bombeeck Guillaume 1,20. Door F. Coppens bij Van Nieuwenborg 0,52. Omdat Frans zijn knevel liet afscheren bij Vos Doeken 0,90. Door kleinen Hippolyte van Erembodegem 2,01. Op het fabriek De Roode Leeuw 1,27. Omdat Constant een katersvel had en nog verschillige andere persoonlijke zetten 1,90. Nog van Flips ontvangen 525,00. Nog van 't kaartspel 4,00. Omdat Gust zijn hemd in twee vloog o,o5. Ik geef omdat hij zich een ander zou kunnen koo- pen 0,05. Voor zijnen kleinen die moet komen 0,10. Omdat Gust het niet gedacht had, dat zij hem zou gevonden hebben 0,10. Omdat hij het niet zou durven denken hebben 0,10. Omdat Craeker zijn muts atvloog 0,10. Omdat hij van niemand een pint van doen had o, to. Omdat Louis voor hem alleen een zetel heeft 0,10. Om dat Jaak niet meer wil witten bij Laure sedert Louis daar komt 0,10. Omdat Louis de schoenen van Marie gerepa reerd heeft voor niets 0,10. Omdat Frederik van Therèse zooveel niet meer zou droomen o, 10. Omdat er een kwaad was, omdat den baas be zoek kreeg van zijne nicht 0,10. Spinners en draadmakers Jelie's 6,75. Nog van het kaart spel 0.75, Nog van 't kaartspel o,3o. Tragel onbekend 2 53. Omdat het volk zich tweemaal zou laten scheren bij de onderkruipers o.xo. Om hare 100 pakken margarine te bekomen om een prijs te bekomen om ie haren salon te zetten, moet er iete op weg zijn o,25. Nog van 't kaartspel 0.30. Bus Donderdag 9,3g. Voor een nieuwen klient D. B. Ch. Cornelia 5,00. Borremans wit lus- trèerders 1,95. Idem zwart lustreerders 2,10. Wit spoelders 2,90. Eenige spoelsters Borre-

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3