Liberale Onzin KIN A FOUASSIN Vragen naar loonopslag. M. Leveau in zijn rol. Brengt dit overeen Volgens M. Van Opdenboseh in de liberale Volksgazet, is het de schuld der socialisten en katholieken, dat de werkstaking in de Viscose zoolang heeft geduurd en volgens .M Leveau verleden Zondag in den liberalen Werkmans- kring zegde, is het dank aan de liberalen dat de werkstaking is geëindigd geworden Knoopt dit aaneen Als het waar is, dat de werkstaking is ge ëindigd dank de liberalen, dan is het zeker toch welde schuld der liberalen, dat zij zoo lang heeft geduurd, want dan begrijpen wij niet waarom de liberalen zoolang gewacht hebben lusschen te komenen maar hunnen invloed hebben gebruikt om de werkstaking te doen eindigen, na dat de werklieden aan loon 125,000 franken hebben verloren, na dat de burgerij van Aalst voor zulk eene groote som minder handel heeft kunnen drijven, dit vol gens het schrijven van M. Van Opdenboseh in de Volksgazet van verleden Zondag. Maar als de liberalen het nu zooverdurven drijven, van te spreken o/er hunne tusschen- komst in de staking van 't Viscosefabriek, dan willen wij ons toch ook eens veroorloven, er een woordje over te zeggen. Eerst en vooral onzen dank aan DIE libera len, die z.ch noch moeite, noch tijd hebben gespaard, en het hunne hebben bijgebracht om de werkstaking tot een goed einde te bren gen, en dan mogen wij in de eerste plaats noemen de Ileeren De Blieck en Rens, die onze aanvraag, (niet op de aanvraag der fameuse vakvereeniging der liberalen a. u. b.) bereidwillig hunne medehulp hebben ver leend. En neemt goed in acht, vriend lezer op 10 Augustus breekt de staking uit, en op 28 October was er nog geen enkelen liberaal tus- schen gekomen, of had de liberale vakvereeni ging geen teeken van leven gegeven. Dus meer dan 10 volle weken duurde de staking, vooraleer er de liberalen tusschen kwamen en dan nog niet uit eigen beweging, maar op aanvraag der socialisten Mat scheelde hun het loonverlies der werklieden, de schade de kleine burgerij hierdoor berokkend, niet waar iM. Van Opdenboseh En was dan nog de tusschenkomst der Ileeren De Blieck en Rens, om de werkstaking oomiddelijk te doen eindigen Neen, want hunue medehulp was om het verraad der dompers niet te laten voltrekken, om de te geringe voordeden trachten te ver- hoogen, om geer.e slachtoffers te laten maken, en die handelwijze is dan door de liberale vak vereeniging goedgekeurd geworden, aan gezien zij t'akkoord met de andere partijen, op 1 November de ni,uwe eischen stemden en' verdedigden. Maar wat eenieder verwondert is dat M. Leveau dien werkmansvriend, den voorzitter oer liberale werklieden, nooit gezien is gewor den om zijne medehulp te verleenen om de werkstakers te verdedigen, om hun strijd tot een goed einde te brengen, terwijl men hem ai gezien heeft op den Tragel, om de werksta kers te bedreigen en de onderkruipers te be schermen, en zelfs te wenschen dat al de werkstakers zouden verhongeren. En zulke mannen zijD voorzitter vad een liberalen werkmanskring Kan het dom mer V En wat M. Van Opdenboseh betreft, hij die zich nu zoo bezorgd toont met het loonverlies der werkstakers, dus met hunne geledene ar moede, wij zouden eens willen weten, wat HIJ heeft gedaan om de werkstaking tot een goed einde te brengen. Maar wij vreezen dat hij ons enkel zal kun nen toonen, de menigvuldige artikels die hij in De Volksgazet heeft laten afkondigen, arti kels tegen de werkstakers en in 't voordeel der Heeren patroons. Eo 't is M. Leveau en Van Opdenboseh die spreken en schrijven over eene werkstaking, als zouden zij er hemel en aarde voor verzet hebben, en die feitelijk niet anders hebben gedaan dan tegen gewerkt Waai lijk dit is toupet hebben Ware het niet beter, dat men M. Leveau, voorzitter en Van Opdenboseh ondervoorzitter noemde, van het groepje liberale doctrinairs dat te Aalst n g bestaat, in de plaats van hen aan 't hoofd te stellen vam een liberalen groep werklieden Dit ambt zou hun heel goed passenwant een doctrinair kan geene werklieden verdedi gen, omdat hij hun oprechten tegenstrever is En blijven de liberale werklieden daarmede gediend Maar wacht, ze moeten zwijgen, op - gevaar af, buiten gewalst te worden. 't Is er de partij der vrijheid, der volledige vrijheid Bijzondere goede en versterkende Wijn voor zieke menschen. Te koop in Pland aan Hand en Roode Leeuw Aan de administratiën der fabrieken Tor ley, St-Jobstraat Déclercq, St-Jozef straat Roos-Geerinckx-Dc Naeyer, Brus- selschestraat SchuermansBurghtis den hieronderstaanden brief gezonden Aalst, 18 December 1909. MIJNHEER (of Mijnheeren), Bij deze neem ik de eerbiedige vrijheid in naam der Socialistische Vakvereeniging der Textielnijverheid U te vragen, reke ning te willen houden van de duurte van het leven, het gure jaargetijde, van den te kort in de gezinnen en Ge zult dus wel willen inzien dat Ge de loonen van uw werkvolk dient te verhoogen. Immers Mijnheer, in verschillige fabrie ken onzer stad, heeft men de tarieven en de dagloonen reeds verhoogd en zelfs op gevoelige wijze. Hiervan kunt U niet on wetend zijn, en ik durf hopen, dat Gij ook het uwe zult willen bijdragen om in de mate van het mogelijke, de armoede in de werkersgezinnen te help«n verdrijven. In de hoop dat deze billijke vraag van uwen 't wege een goed onthaal zal vinden, bid ik U, mijnen innigen dank op voor hand te aanvaarden Met de meeste achting, NICHELS Alfred, Schrijver der Socialistische syndikaten. Mocht men in deze fabrieken gehoor geven aan dit schrijven, en de dagloonen wat verhoogen zonder hierom moeielijk- heden te willen, ook deze heeren zouden in achting stijgen, bij het publiek en hun werkvolk. Laat ons hopen, dat de gegrondheid van deze vraag zal ingezien worden, en die werklieden weldra ook met een paar frankskens meer per week huiswaarts zul len mogen keeren. Aan dit fabriek hebben wij den volgi den brief laten geworden Aalst, den 18 December 1909. De Heeren Bestuurders van de Filat du Canal T/S. MIJNHEEREN, Bij deze nemen wij de eerbiedige vi heid U in naam der Socialistische Va vereeniging der Textielnijverheid te j danken voor den goeden maatregel die sedert enkele weken genomen hebt, ir werklieden die aan werkverlet onderwi pen zijn, te vergoeden met 10 0/0 op 1 gewonnen loon. Tevens zijn wij zoo vrij U te vrage Mijnheeren, eens te willen onderzoek of U dien bijleg van 10 0/0 niet kunt ve vangen door de tarieven en dagloonen m 10 0/0 te vermeerderen. Immers het leven is duur en nu voor dat het winter is, is er te kort in deg zinnen. In verschillige fabrieken he< men reeds opslag gegeven en zelts w het de Filature et Filteries Réunies, uv zusterfabriek, die het sein heeft gegevei Ik denk, waarde Heeren, dat deze bi lijke vraag welwillend zal aanvaard wo den en ik dank U in naam uwer werklii den en in naam onzer vereeniging op voo hand. Met de meeste achting. NICHELS Alfred. Ook deze heeren zullen inzien (en 0 dit gebied hebben zij ook een goed vooi beeld van wege de Filature et Filterie Réunies) dat het maar billijk is, dat die bijleg in loon worde verandert. En nu aan de werklieden ons voorts te lichten over den gang van 't fabriek e wanneer wij het noodig achten hen same te roepen om over hunne belangen te spn ken, zij niet zullen nalaten te komen. Immer op post wezen, moet het ordt woord zijn. In de Filature du Canal daar is sinds enkele weken, een bijlegge geven van 10 0/0, omdat de werklieden er moesten beginnen met een dag per week te verletten. 't Was verleden Zondag voor de libera Werkmanskring algemeene vergadering, een hunner leden i3 door den heer Levea zelf, bij den kraag gevat en aan de deur ge worpen. Wij willen hier niet onderzoeken in hoeve dit lid wel ongelijk kan gehad hebben, - volgens de liberalen meteen onderkrui per op te merken, dat hij het recht niet hat toe te juichen, wanneer er over het eindigei der werkstaking gesproken en gebravo'd wierd maar wat wij toch afkeuren is de houding vai hun voorzitter M. Leveau, die zich niet tevre den stelde dien jongeling toe te snauwen da hij liberale melk gezogen en met het geld dei 'liberalen was groot gebracht voor de ouden van dieü jongéri is ef destijds een öonéert ten hunnen voordeele door de liberalen gegeven geworden maar het zelf zoovef dreef vao de tribuun te springen en den jongen die reeds op weg was om buiten te gaan bij den kraag te komen vatten en hem alles, be halve vriendelijk aan de deur te komen'wal sen. En dit alles gebeurde onder de oogen en da stilzwijgendheid der Heeren Van der Schueren Odilon. Brijs Acbille en Albert De Windt. Wat zeggen die heeren van de moraliteit van M. Leveau Of vinden zij in hemden geschikten man, om eenen werkmanskring te besturen, waar het woord vrij en de discusie eerlijk en deftig moet zijn En 't was nog niet genoeg, in Concordia 't lokaal van den Vrede a. u. b. buiten ge walst te zijn geworden, een der luitenanten van M Leveau, M. De Rruecker Jan, permit-

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 2