150 SLACHTOFFERS EEN EN ANDER. ïn den Gemeenteraad. Voor de Werkstakers. teerde zich, dien jongeling in 't aangezicht te slaan in eene herberg en zelfs op straat. Weet ge waarom, vriend lezer Omdat dien jongen de stoutigheid beging van te zeggen, dat M. Leveau eene laffe daad had begaan Is het misschien geene laffe daad, iemand buiten te smijten, die aaneen onderkruiper durft zeggen, dal hij eene slechte daad heeft begaan, met zijne broeders den boterham uit hunnen mond te nemen Tenzij men in den liberalen Werkmanskring de gewoonte heeft onderkruipers te bevoordee- ligen en strijders buiten te kegelen, zooals het verleden Zondag 't geval is geweest. En is het misschien geene laffe daad, een kind te verwijten, dal zijne ouders in hunne armoedige dagen door de liberalen zijn gehol pen geweest Zou M. Van derSchueren, M. De Windt of M. Brijs het niet beneden hunne waardigheid achten, zich zoo gemeen uit te laten En als M De Bruecker zulks goedkeurt en het zelfs nog verder drijft, en denkt te moeten discuteeren met de vuist, wel, dan laten wij aan hem zelf over te kiezen, tot welke soort menschen hij wenscht te behooren, op voor waarde dat hij verkiest nog beneden zijnen voorzitter te slaan. Wij kunnen aannemen, dat men niet duldt, dat er bestendige ruziemakers de vergadering stooren wanneer het blijkt dat zulks met op zet gebeurt, dan moeten er maatregelen geno men worden, maar hier is zulks het geval niet geweest, en het uitvechten met de vuist, is toch het allerslechtste en het gemeenste bovenal. Maar moest zulks eens gebeuren, bij die beesten van... socialisten groep werkmenschen die aangenomen wierd, een gelijk getal van bun en van de socialisti sche werklieden zou aangenomen worden. Gezien onzen grooten hoop en hun klein getal (zij hadden 24 mannen en wij 150) zoo bleven de blijvend# slachtoffers in de rangen der socialisten. 't Is heel gemakkelijk te begrijpen, waarom de dompere nu niet te vreden zijn. De nieuwe bekomene voordeden liggen hun zoo zeer niet aan het hart, dan de 150 slachtoffers die zij meenden te kunnen maken, onder de socialis ten. Wal proper werk Hier komt den aap uit de mouw De dompers schrijven nu, dat op den oogen- blik dat zij besloleu hadden het werk te her nemen, (28 October) er i5o onderkrui pers in hect fabriek werkten Waarom spreken zij nu van 150 onder kruipers Wel om het volk trachten te doen gelooven, dat de werkstaking óp !t vërliezen stond, wanneer zij hunne, verraderij tegen hunne broeders meenden te plegen. Maar dit is volkomen valsch Al de boeren van Lede waren die week Weggebleven en dank die wegblijving was M. in de onmogelijkheid nog zijde voort te bren gen. Elk juichte toen wij dien prachtigen uit slag bekomen hadden, rnaar het gejuich was va.n korten duur en scheen in wanhoop te ver anderen. dank het verraad der dompers, dat besloten was, maar niet is voltrokken gezien het hevig verzet der Aalslersche bevolking. Maar nemén wij nu een oogenblik aan, dat ■er 150 onderkruipers waren, zooals De Vrije Werker nu schrijft, wel dan waren er ook 150 slachtoffers, want, de dompers had den aan M. de toelating gegeven, al de onder kruipers te behouden eu van zijn oud perso neel te nemen volgens hij er noolig had. M. had schoon te zeggen, dat hij niet in 't zicht had slachtoffers te maken, maar als hij 150 werkmenschen reeds had, dan was hij wel verplicht aangezien hij de onderkruipers in het fabriek hield. M. Neelemans, den bestuurder-afgevaardig den, verklaarde in het Ministerie van Arbeid zelf, in 't bijzijn der Heeren Scheidsrechters en d'afgevaardigden der werklieden, dat er enkel is gesproken geweest, van geene slachtoffers te maken, onder de werklieden der katholieke vakver- eeniging. En nu is het heel goed te begrijpen, waar om de dompers wenschten dat er bij iederen De Militaire wet is er nu ook door, met eene overgroote meerderheid in de Kamer en de wet die reeds geteekend is, door den Koning, is onmiddelijk van toepassing. Dus de loting is afgeschaft, en de zieikoo- perij behoort tot het verleden. Nu zullen ook de rijkemanskinderen bene vens die arme drommels mogen opmarcheeren en ge zult zien, 't zal nu weldra verbeteren in de kazernen, want de fils-a-papa's zijn daar om te reklameeren. De nieuwe wet is een eerste stap naar de gelijkheid. Dat men op dien weg voortga. Al het lawijd der aalslersche dompers heeft niets gebaat, en die verachterde dompers van 'tajuinland zijn voor niets geleld geworden. Wel bekome het hun. Eindelijk is het minimumloon van 3 fr. er door voor dó werklieden yan den Staat, Genoemde en niet genoemde, zullen voortaan aan 3 franken het minste loon worden betaald 't Wordt lijd ook, want hier te Aalst op 't Groot fabriek isbet minste loon reeds 2,90fr. per dag zoodal een fabriekwerker weldra zijne plaats niet meer zal willen ruimen voor deze Van een staatsbediende, ondanks de zucht der meeste werklieden vroeger was, hunne kin deren aan den Staat te krijgen, En M. Moyersoèh 'wat gaat gij doen met het hongerloon van 2,50 fr. voor uwe agenten G'hebt u willen doen doorgaan als een volksvriend en iemand die hongerloonen be taald, kan voor geen volksvriend passeeren. Allo M. Romain, un bon mouvement a.u.b. en M. Van Scbuylenbergh die zooveel kan voor de fabriekwerkers, kan hij nu niets beko men bij zijn boezemvriend M. de Schepenen, in 't voordeel der agenten, die daar nog altijd met 21/2 ballekens opgelaten worden Allo, hier hebt ge de kans schoon, meen ik, en een artikeltje ten hunnen voordeele om de hongerloonen te beknibbelen zou niet onpas komen. Of moeten de agenten ook in werkstaking gaan De Tweede Ronde van het Kaartspel in De Roode Leeuw eindigt morgen maan dag avond. Al dezen die zich in de eerste ronde hebben aangespeeld, zijn verwittigd geworden, dat zij heden zondag of morgen maandag moeten ko men spelen. Doch moest het gebeuren dat er iemand is, die bij vergetelheid niet is uitgenoodigd, dan moet hij zich ook aanbieden om te kaarten. Dus niet vergeten niet waar vrienden want eens maandag voorbij, is er niet meer te pro- tokollen. Toekomende zondag speelt men reeds op de derde ronde. 't Is toch wonder. «De Vrije Wer ker kondigt niets af, van al de nieuwe voor deden die er bekomen zijn, NA dat zij reeds besloten hadden het werk te hernemen. Waarom Wel omdat zij zelf schaamte gevoe len, in zulke voorwaarden aangenomen te heb ben het werk te hernemen, zooals zij hadden, gedaan. Z'hadden veel liever het werkvolk aan de zelfde voordeden aan 't werk zien gaan, met hunne gewenschte 150 slachtoffers, om dan te kunnen schrijven zooveel weken lan ger is er staking, dus armoede ge weest, door de schuld der socialis ten. Nu misvalt hun dit, en daarom zijn ze niet te vreden. Koning Leopold is dood. Den man heeft enkel 44 jaar Koning geweest en dit aan 3 1/2 miljoen per jaar, maakt de bagatel van 154 miljoen dat hij van 't Belgisch volk heeft opgestreken, zonderdesleertjes En 't ergste van al is, dat wij ongetwijfeld heel moeiëlijk aan een anderen... koning zul len geraken, want voor die bagatel, wil het niemand meer zijn. Tenzij men Sooikeo den duivel voorstelde. In alle geval Leopold is in de wieg niet ver smacht, hij is bijna 75 jaar ouden van zijn leven heeft hij veel geniet gehad. Schoone meisjes aanbad hij en zijne bas taardkinderen beminde hij hartstochtelijk, ter wijl hij zijne wettige kinderen verstootte, zelfs aan zijn sterfbed. En toch riep men Leve de Koning, on danks de menigvuldige schandalen die hij in zijn leven bedreef. In de Viscose werkt tegenwoordig reeds een 180 werklieden, Wnebben ons ver plicht gevonden den heer w!\r) reeds te ver wittigen, daar wij ondervinden, dat het be sluit van den Scheidsraad niet wordt geëer biedigd. Wij dachten dat rijke menschen, wat meer hielden aan hun gegeven eerewoord. Een brevet van onkunde is daar gegeven ge worden door M.De Naeyer aan wijlen M.de Bet- hune, wanneer hij in zijn verslag over het armwezen zegde dat er enkel klaarte in de reke ningen is gekomen,sedert M.Moyersoen schepen is. Dus M De Naeyer heeft hier een brevet van onkunde gegeven, aan dezen die vroeger als een der bekwaamsten door de katholieken wierd af geschilderd. Wat zegt M. Louis de Bethune hiervan IN DE APOTHEEK VAN DEN ARME zijn de recepten op den helft gedaald, sedert de nieu we kaarten zijn ingevoerd. Hierop roemde zich M. De Naeyer in den gemeenteraad. Straks zal M. De Naeyer een middel uitvinden om de apot heek van den arme af te schaffen. 't Is eene weldaad die het arme volk M. De Naeyer nooit zaljkunnen vergeven. M. DE BLIECK vraagt of M. Daens uitge sloten blijft in het hospitaal, 't Is eene groote onrechtvaardigheid,zegt hij,een vriend des volks uit politieken haat te verbieden een bezoek aan de ziekenen te brengen. In 't publiek is den directeur-ingenieur-com- missionnair LIBORIUS en dien zegtnooit of «ooit. 't Is een man van gezag die gesproken heeft. Heden Zondag speelt men naar eenen schoo- nen vogel met muit, bij Vos Doeken, Grooten Bolleweg, 108.

Recht en Vrijheid | 1909 | | pagina 3