VROEGER Gemeenteraadszitting. Een en ander. LEENINGEN VAN GELD. Floe is 't mogelijk STADSNIEUWS. Voor do Stakers van Turnhout. Het is in alle geval niet te betwisten dat die gedurige moeilijkheden meer en meer het werk volk opwinden, evenals de stomme uitdagings middelen door Charelke gebruikt die er bij zonder aan houdt agenten en gendarmen aan zijn fabriek op faction te houden. Gelukkig, moeten wij tereeie dezer politiebedienden zeg gen, dat hun gedrag tot hiertoe voorbeeldig was. Zaterdag sprak Gezel De Mey voor eene stampvolle zaal in het Volkshuis over den stiijd n over de middelen die moeten gebruikt wor den. Diasdag en Vrijdag avond werd er in Hunr.e- ghem en Veibrand Hof door hein gesproken en 't is zeker, zoo er niet spoedig eene opUssing komt, dat onze meesters aardig zullen opkijken. Wij moeten nog zeggen dat de stakers zich goed houden, spijtig dat de katholieke bonds- leiders wederom hun fanatisme niet hebben kunnen bedwingen, waardoor het komt dat de meisjes, eerst zoo dapper met ons meegaande, nu belet worden iets te doen. Wij raden onze lezers diingend aar. onze laat ste vlugschriften, omtrent dezen strijd, te lezen. Bij de Sigarenmakers. Deze werklieden krijgen wederom liet bewijs hoe broodnoodig de vakvereeniging is, zoowel voor hen als voor gelijk welk werkman. Bij zeker fabrikant onzer stad is er door onzen bond, gesteund door de Centralisatie, onder handelt. Zonder staking is men er toegeraakt op slag op vetscheidene sigaren te bekomen. N* is het om zoo te zeggen gemakkelijk ge gaan, wat niet belet dat wij onze tanden moes ten toonen, doch het had erger kunnen zijn en de werkstaking had noodig kunnen worden en dan.... 't Had het liedje van aluijd geweest met dat verschil dat het bij ons uit is met de onvereenig- den te steuaen. Daarom, in uwen bond Sigaren makers I Wat men zoo al kan vinden met te snuisteren. Deze week waren wij zoo wat aan 't snuisteren in de archieven van onzeQ Sigarenmakersbond. Wij vonden daar een vei slag van 't begin der jaren '8o, meldend dat de zwartrok van dien tijd de absolutie weigerde in zijn biechtstoel, aan al de leden van den Sigarenmakersbond. Wij waren er door getroffen omdat ons on middellijk door het hoofd ging, dat het nu een zwartrok is, die aan 't hoofd staat van een Sigarenmakersbond... Onze Specerijhandel. Met spijt moeten wij bekennen, dat onze Specerijhandel niet marcheert, zooals hij zou moeten marcheeren. Dit zou ons nog niet zoo erg in 't oog vallen, ware het niet dat te veel werklieden denken, bij hunne meestergasten of meesters te moeten gaan. Niet genoeg dat zij in hun loon besnoeid wor den. Sommige werklieden loopen nog bij hunne meesters om er zoowat hunne eigen interesten op te offeren. Liever dan de meesteis of mees tergasten (die geheel dikwijls in het geheim winkel houden) te helpen, moesten zij onver wijld naar hunne eigene inrichtingen komen. Laat ons hopen dat onze oproep zal voldoen en onze partijgenooten beter hunne plicht zullen begrijpen. Cinéma Pathé Het succes houdt aan. Geen wonder ook, want voor 3o centiemen brengen onze partij genooten een aangename avond door, van 7 1/2 ure tot 10 ure. Voor heden Zondag, de gewone vertooning om 3 en 7 ure. Eene eeilijke daad zal ieder doen lachen. Zingara zal iedereen roeren. Om kort te zijn, een puik program voor heden. Jr Inschrijvingslijst ten voordeele der 2000 werkstakende steengroefwerkers van Lessen. Lijsten fabriek Byl eerste tafel 7,00 tweede 8.i5 derde 7,5o vierde 3,75 vijfde 3,10 draaiers 5,55 kassenmakers 2,30 van vier aftrekkers 2,00 twee draaiers 1,00 daghuur volk en machientjes 8,55 Albert Moitier 0,60 D. Capiau o,5o Vanderoost Leon o,5o Alfons De Smedt 0,30. Totaal 5o,So. Het volk van Louis Byl moet allemaal wat geven, het kan nog beteren. P. 0.75. Sigaren makersbond 75,00. Vereenigde wevers 5,00. Bij Benoit De Nauw i,o5. Bij Gustaaf Moreels door Leopold Misset o,5o Bij Alfons Vereecken id. 0,45 Idem bij Hymans Cyriel o,35. Verlée Jaak 0,25. De Schryver Jozef r,00. Cyriel Vooruit 0.50. Frans Motte 0,50. Reusse Achiel o,5o. Pierie Jamée (Sas) x,oo. Motte Camiel o,5o. Emiel Co'lynso,5o. AALST. Donderdag, om 5 uren, was het openbare gemeenteraadszitting, die geduurd heeft tot 10 uren Eene zitting van 5 uren dus. Ei ts gehandeld over onze miskenning in de Stedelijke Tentoonstelling een wensch is uit-' gedrukt ter Vervlaamsching der Gentsche idoc geschool er is gehandeld over de verschi- lende begrootingen en rekeningen van armbu- rcel, godshuizen en der stad, over de gevraagde vermeeidering van loon, zoo van de stedelijke bedienden, als politieagenten en stadswerklie- deo, er zijn hevige en heltige discusiën gevoerd en een verslag geven over deze zitting, zou ons bladje wel drie, viermaal vullen. Wij zullen ons dus bepalen, met ods gedacht te zeggen, over die punten en beraadslagingen die het meest onze partij en de werkende klasse aanbelangen, want wij mogen onze lezeis zeggen, al hebben wij geene vertegenwoordigei s in den raad, er in de zitting veel over RbchT en Vrijheid en de socialistische partij is gesproken geworden. Al zijn wij in de oogen der dompers nulle- teiten, toch worden zij gedwongen zich met ons bezig te houden. Tot de naaste week dus. *-o»o Onwaar. Er was door de drukpers ver spreid geworden, dat de briefdragers voortaan hun plakalmanak met nieuwjaar niet meer zou den uitgedeeld hebben, en geene nieuwjaars giften meer zouden hebben aanvaard. Zulks is onwaar De briefdragers winnen een zeer klein loon, de katholieke regeering rekent op de uieuwjaa sgiften die de briefdragers ont vangen, om hun loon niet te verhoogen en moesten de briefdragers de nieuwjaarsgiften zelf afschaffen, zij zouden dus hun loon zelf verla gen. Wel hebben de biiefdragtrs in 't hoofd, ie nieuwjaarsgiften te weigeien, maar zulks zullen zij uiet zonder dat hun loon verhoogd worde. Het hangt dus van onze regeering zelf af, te zor gen dat de briefdragers een deftig loon winnen en niet de hand moeten uitsteken, om eene aal moes, die zij nu noodig hebben ©m te leven. Maar de katholieke regeering is niet erg ge stemd, om goede loonen te betalen, hetgeen ■iet belet, dat zij dan nog meermalen steun vindt onder dezen die ze hongerloonen betaalt. Dit zijn mannen die de roede kussen waar mede men ze geeselt. Mannen van dezelfde soort. De wet op de werkurenregeling in de mijnen, waarvoor de socialisten zoo hardnekkig hebben gestreden en waardoor nu in 1911 men in de mijnen hoog stens 9 uren mocht werken, zal grootendeels onuitgevoerd worden. De kapitalisten aller soort, hebben tegen deze wet geprotesteerd en willen hare uitvoering nu beletten, onder allerhande voorwendsels. Hierover greep er verleden week in de Kamer eene ondervraging plaats en de socialisten kwa men tegen deze wetverkrenking sterk op. De katholieken vragen niets beter dan dat die wet in uitvoering niet zou komen en de libera len spraken geen woord. 't Was ook moeiëlijk voor hen, want hunne kapitalistische vrienden gaan vóór de werklie den. De dooddoeners van den middenstand. Wanneer de werklieden bij middel van coöperatie, iets of wat hun toestand ti achten te veibeteien, dan roepen de dompers dat zij den ondergang dér kieine burgerij bewerken. Tiians zijn er in ons land rond de 1000 samen werkingen en de dompeis hebben er gesticht onder alle vormen. Wie bewerkt er nu den ondergang der kleine burgerij, a u. b. De dompers De Volksstem treedt op als verdedigster van het meervoudig stemrecht, en hierom wordt er ingeroepen, dat eigenaars en geleerden meer recht hebben, dan een werkman. Kan men beter met de werklieden spotten Een werkman mag nog zoo bekwaam, nog zoo verstandig, nog zulk een goeden werkman zijn, daarvan komt niets in aanmerking, hij heeft £én stemmeken en de rijken en geleerden heb ben er diie en vier Vandaag is men bekwaam werkman en ge zijt maar het derde of het vierde van een rijken waard morgen erft men eene som geld en men krijgt alras een paar stemmen meer. Men is een rijken stommerik, een kwibus, een idioot, toch hebt ge verschillige stemmen Het verstand komt niet in aanmerking, 't zijn de groote diploma's en 't geld En zulke bladen noemen zich ook de verdedi gd s van den werkman. Leeningen van geld, voor het bouwen van Woonhuizen en op Hypotheek Geldplaatsiog door ebligaliën. (Jeldplaalsir.g voor derde personen op Hypotheek. Verzekeringen tegen Brand en op Leven. Voor inlichtingen wende men zich tot Petrus Nichels, Keizerlijke Plaats. Hoofdagentschap van Aalst en Omstreken. nog verder te loopen, om zich een gemaakt of ongemaakt puik kostuum aan te schaffen Gaat naar de Kerkstraat, 8, bij P. Blanckaert- Cornells, alwaar er ook te verkrijgen zijn, parapluies, hoeden, klakken, alles aan prijzen buiten alle concurrentie. Eene ondercommissie tor vervlaamsching van de Gent sche Hongeschool is alhier tot stand gekomen. Twee zit tingen werden reeds gehouden ten Stadhuize. Het Bestuur is definitief vastgesteld alsvolgt Eerevoorzitter M. L. Gheeraerdts, Burgemeester. Voorzitter M. Dr. Isidoor Bauwens. Ondervoorzitters MM. P. Daens, Volksvertegenwoordi ger J. De Biieck, plaatsvervangend Senator A. Nichels. Schatbewaarder M. Albert De Windt, Notaris, Voor zitter der Liberale Vereeniging. Secretaris M. Valery D'Hondt, Ieeraar. Hulpsecretarissen MM. Jozef Janssens, medisch student Rud. Pletinckx, leerling-ingenieur. Leden MM. Romaan Moyersoen. Volksvertegen woordiger. G. Leveau, Voorzitter van den Liberalen Werkmanskring. Baron bodewijk de Bethune, Voorzitter van den Katholieken WerkmanskriDg. Advokaat Eugeen Bosteels, Secretaris der Katholieke Vereeniging. Ach. Brys, Voorzitter van 't Willemsfonds. Dr. Fr. Claus, Voorzitter van 't Davidsfonds. Ph. Nys, ingenieur. Voor zitter van Tak Aalst A. N. V. Albrecht Bauwens, rechw- studeat. Voorzitter van den Aalsterschen Katholieken StudcnteDbond. Corn, van Branteghem, Voorzitter van Voor Taal en Vrijheid. Jules Goethals, Voorzitter van De Catharinisten. Cam. Eeman, Voorzitter van 't Land van Riem. De Neve Jan, plaatsvervangend Kamerlid, afge vaardigde der Daensistenpartij. V. Bocquc, afgevaardig de der Daensistenpartij. Domien Bocqué, afgevaardigde der Socialistenpartij. Op 22 Januari 1911 zal er in de groote Feestzaal van het Aalstersch Stadhnis te 3 1/2 uur 's namiddags, eene GROOTE OPENBARE MEETING plaats grijpen. Een viertal der beste sprekers uit het land, behoorende tot de vier politieke Hoofdpartijen van het 'land zullen er het woord voeren. werdt er te Aalst $n omstreken slechts een enkel systeem van Naaimachienen veikocht. Zij wa ren dan ook de beste. Andere tijden andere zeden. Het huis Phoenix Victoria, heeft nu de voorkeur van het publiek. i° Omdat zij sneller werken. 20 Veel sterker en sierlijker zijn. 3" 40 tot 50 franks goedkooper en voornamen- lijk vijf jaren gewaarborgd zijn tegen sleet en braak. Alleenlijk te verkiijgen Kattestraat, 77, AALST Gemak van betalen. Reparatie van alle stelsels. Overdracht 137,07 fr. Omdat er bij Faesj veel zaad in '1 baksken is en dat hij moest een frank leenen. Oei Oei Neen, neen Weg met den doodnrper 0,30. Van een Viscosebewerker 0,50. Van eenige Viseosebewerkers 3,15. Door twee Willebroecksche vrienden te Aalst op de lap pen 0,40. Omdat dien meestergast van het nieuw fabriek Torley eene vrouw moest bui ten smijten om eeue andere te bevoordeelea 0,2a. En omdat den getuige nadien gezegd heeft, het meisje niet te hebben booreo slij pen 0,15. Roodgehaald op den Bolleweg door 0e Vheschouwer 0,67. Ontvangen deze week 5,42 fr. Vervolg van den strijdpenning toeknmeade week.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3