VROEGER Ons Stedelijk Hulpfonds tsgen Werkeloosheid. De Stedelijke Tentoonstelling. i De Vrije Werker Hoe is 't mogelijk In zit'ing des gemeedteraads van Donder dag 29 December 11. bij de bespreking der stads- begicoting, is er in 't vooibijgaan ook de toelage aan het Hulpfonds aangetast, doch op zulke mariei dat het zeer weinig aanmoedigend is voor de besturen der vakbonden. Men s uurde daar aan de besturen der vak bonden het verwijt, dat zij toelieten door hunne leden misbruik tc plegen, om het Hulpfonds uit te plunderen, en dat dit de reden was, waardoor het reglement van 't Hulpfonds der stad ver anderd is. Als schrijver der socialistische vakbonden die bun protest in het bestuur van het Hulplonds niet kunnen laten hooren, daar wij nog altoos buiten t bestuur geslo'en zijn, doe ik het in ons blad Onze besturen doen noch aan misbruiken, noch aan uitplunderingen mede Wij zeggen, dat ieder misbruik moet beteu geld wo*den. Welnu, gedurende,3 1/2 jaren, dat ik schrijver der socialistische vakbonden ben, is mij nog niet een enkel 'misbruik door het bestuur van 't Hulpfonds overgemaakt, (het'zelfde in voorgaande jaren aan mijn vriend Nichels) dat door onze boden zou gepleegd zijn. Wij hebben dus het recht en de plicht, tegen die bedoeling van misbiuikeu te protesteeren. Hoe kón een bestuur der vakbonden toelaten, dat een lid misbfurken pleegt De vakbond meet eest betalen, minstens een frank per dag en het Hulpfonds geeft dan een bijleg van 20 tot 60 centiemen per dag, zijnde min stens het dubbel dat de vakbond moet beta len, dan den bijleg van het Hulpfonds bedraagt Besturen die misbruiken zouden toelaten, zijn slechte of onbekwame, die niet alleen het Hulp fonds der stad m.iar tevens op eene veel ergere en dubbelere wijze, de gelden uit de kas dér vakbonden laten plunderen. Wanneer er 2ufke bonden zijn, die zich plich- tig maakten aan misbruiken, dienden deze ver wittigd te worden doo^ het Hulpfonds, en bij herhaling uitgesloten. Ja, ik herhaal, dat, moesien er misbiuiken ge pleegd zijn, soms ee^ op honderd werkelöözen g. pleegd, dit geene reden is of kan zijn, dat een Hulpfonds zijn volle vertrouwen niet meer zou stellen in de vakbonden, die zulke schoone en lofwaardige roeping vervullén, door hare werlce lcoze leden te steunen, eene daad, die door een ieder geprezen en ook door Stapten Provintie met hunne toelage aangemoedigd worden. Zeker klagen wij over de veranderingen aan het reglement toegebrdcht. Wanneer wij uit doen, denken wij hier ei het volle recht toe te hebben. Ik zal dit met een paar voorbeelden be wijzen, hoe erg de werklieden er door getroffen werden. Bijvoorbeeld op een fabriek woiden de werklieden een dag t'huis gelaten, doorbraak aan 't macbien of gebrek aan werk, dóch van 1 dag komen er 2, 3 en meer dagen in de week, in dit qeval, als de werklieden op het einde der week een briefje van 3 of 4 dagen verlet van hunnen baas ontvingen, trokken de werklieden den bijleg, nu niets meer. Op dit oogenbhk werken een groot deel der werklieden op het fabriék Torley en Vellen- fabriek en nog anderen onregelmatig, waardoor de werklieden slechts 1, 2 of 3 dagen Werken in de week, doch de werklieden die niet 3 dagen per week kunnen gaan teekenen op 't gestelde uur op het bureel van 't Hulpfonds, en soms nog geen 2 dagen werken, zijn beroofd van den bijleg. In het fabriek De Clercq (sargiénfabriek) zijn er werklieden geweest, die verleden week slechts 2 1/2 dagen werkten en dezen konden den bijleg ook niet genieten Wanneer er bazen zijn die aan hunne werklie den geen briefje willen geven 0111 te gaan teeke nen, (dit gebeurde reeds en is gekend door bestuurleden van 't Hulpfonds) dan Ook blijven de werklieden uitgesloten van den bijleg door 't Hulpfonds verleend, want een briefje moeten de werklieden van hunnen patroon hebben, (dan nog van werkgebrek) om te mogen teekenen als j werkeloozen Deze feiten uit de menigvuldige genomen, 1 waardoor de werklieden den bijleg van 't Hulp fonds niet kunnen geoie'en, zij» denk ik wel van aard, 01* te kl gen over de veranderingen aan 't reglement toegebracht, dit in 't belang, zoowel van katholieke, liberale als van de socialistische wcrkliéden. Om de scherpte van het reglement nog klaar der aan te toonen, ga ik met cijférs bewijzen, hoe groot het getal werkelooze werklieden is, die van den bijleg beroofd blijven. D e cijfers wijzen aan van 5 onzer vakbonden die in 't jaar 1910 aan hunne leden werkelooze dagen onderstand uitbetaalden, met én zon der bijleg, dit zal mogelijk wei in andere bon den bijna het zelfde zijn. 5 Cxc-O BONDEN 1§ gf j» iï O SS SS (J JA cfl u «J - O G O 2 Tektielbond 107 864 276 1728 Tabakbewerkers 26 109 23 ESpadi'illenmakers Ti 124 3 14 Giadsiijpers 11 106 4 20 Vellenbewerkers 10 102 12 95 Te zamen i65 1295 318 ig55 Dus 165 werklieden hebben 1295 werkelooze daqen genoten met bijleg van het Hulpfonds; 318 werklieden hebben voor 1955 dagen werke loosheid niet r'en bijleg genoten H-tzij in ronde cijfers, op 100 werkelooze dagen 40 dagen met bijleg en 60 dagen zonder bijleg. Deze cijfers hoeven geen verder betoog. Wij mngen gerust zeggen, zoo iets is in gcene enkele stad vast te stellen met het Werk«loozenfonds, waarvan een groot deel van hare schoone edele roeping verminkt wordt. H. Flips. Ongetwijfeld ligt ze in de patatten, door de schuld der katholieken die weigeren de Socia listische partij te erkennen. In de gemeenteraadszitting van verleden week, hebben de beeren De Blieck en De Windt hun ontslag gpgeven van die Comm ssie, om dat de Socialistische paiiij Diet erkend is ge worden. Wij gaan ons niet inlaten met de onrecbt- streeksche beschuldigingen die door den heer Burgemeester en een anderen boer gericht zijn geweest tot den heer De Blieck. Dat ze zuiks onder elkander uitvechten. Maar we willen wijzen, op de uileslréken die er in deze zaak van wege Je katholieken zijn begaan. De katholieken meenen dat de Socialistische partij zich vertegenwoordigd acht, met een zoon Van der Meirsch in de feeslcommissie te hebben. Kan het dommer Eene partij kan zich maar vertegenwoordigd achten, wanneer de partij zelf bare afgevaardigden mag aandui den In de zitting van 't Midden-Comiteit der Socialistische partij van 2i November 1910, wierd er tengevolge van de geruchten die als dan reeds in omloop waren, over onze erken ning in de stedelijke tentoonstelling het vol gende besluit genomen: dat wijoosals officiéëel vertegenwoordigd zullen aanzien, wanneer de partij zelf hare afgevaardigden mag benoemen. Op 17 December 1910 ontvaDgt Karei Van der Meirsch, een brief van wége den Heer Burgemeester, tvaarin men hem laat kennen dat hij als lid van de bijzondere Commissie tot h«l inrichtpn van feesten in Juni-Juli 1911, ter gelegenheid van de tentoonstelling is aan - gesteld en dat hij uitgenoodigd wordt de eerste vergadering dier Commissie bij te wonen op Dinsdag 20 December eerstkomend (1910) om 6 ure 's avonds, in de zittingzaal van den Gemee r.teraad Karei Van der Meirsch gaat er niet naar toe, maar zendt zijo broeder Alfons. Van geheel deze zaak was de Partij niet verwittigd, en 't is dan ook onmogelijk, dat de partij zich als vertegenwoordigd zou aanzien. Ov;rigens over onze uitsluiting zijo de kle rikale;) zelf niet vao akkoord. Voor M. Moyersoen is het om 't even, wie de partij als vertegenwoordiger zou zenden. Waarom de partij dan niet in dien zin ge schreven Voor M. de Burgemeester kunnen de so- i cialisten niet opgenomen worden in besturen, waar nijveraars en neringdoeners zeteleD, om- dat zij jaar in, jaar uit, oorlog voeren tegen hen Welke stommiteit Wordt dien 'man kindsch 't Zou wel kunnen gebeuren, want in Gent is ónzen vriend Coppieters een Socia- lislischen Senator, bestuurder der Internatio nale tentoonstelling. Of zijn degeritsche socia listen braver mensehen dan deze vao Aalst In alle geval komt de tentoonstelling er niet, 'l is dat de dompers het zoo hebben gewild. het blad der katholieke vakbonden, van Zondag 11. geeft een artikel, waarin aan de pantoffel- makeis gesproken wordt. Dit. stukje is eene aaneenschakeling van onnauwkeurigheden en slechte aantijgingen, dit om onze leden van brooöroovcrij te kunnen be schuldigen en mij in persoon te kunnen doen doorgaan voor ten man die slechte diensten aan de wei klieden verleend. De voorzitter van den katholieken pantoffel- makersbond werkte bij een baas waar r-og 5 gas ten werkten 2 gasten zijn in onzen bond ver- eenigd, 3 niet Hoe kan er dan door al de gasten gewild zijn, om hunnen voorzitter zijn werk te ontnemen Het bladje zegt oveial waar hij (hunnen voorzitter) zich heeft aangeboden, stootte hij op den zelfden moedwil Zoo zijn dan al de pantoffel makers bij ons vereenigd En uw bond dan, bestaat deze op papier zonder leden? Men ziet hoe valschdie aantijging is. De kristene pantoffdm rkersoohd zou best doen de zaak te onderzoeken, waarom hunnen voorzitter op zijn werk doorgezonden is en-ner gens werk kan bekomen, want cr zijn in de stad talrijke gekende katholieke patroons, die hem toch voor zijne overtuiging niet zullen laten op straat loopen Maar neen, dat doen de kristene vakbonden niet. Onze lede« ten o« rechte beschuldigen, om tot de bazen te kunnen zeggen, handelt aldus ook met de socialistische werklieden, dat is het doel van het artikel, 't Is de houding van verachte lijke lieden. Wat de kwestie De Beul betreft, waarover ik beschuldigd wordt met een hoop onnauwkeu righeden, heb ik slechts voor hét oogenbhk dit te antwoorden. Maandag morgend ontmoet-te ik op de Groote Markt, Clement, de schrijver van den kristen pantoffelmakersbond, die in gezelschap was met 3 of 4 zijner werkmakkeis. Ik maakte hiervan gebruik en sprak met Clement over deze kwestie die in De Vrije Werkèr is besproken door zijn bestuur, en hij wel moest weten wat er gebeurde op het werkhuis De Beul. Hij antwoordde mij, zooals het in 't blad staat heeft het een vereenigde op ons bestuur komen overmaken, doch de zaak heeft hij niet uitgelegd, ioüals-jjij hu doet. Op mijne vraag aan Clement of hun bestuur na de uitlegging van hun lid, een verder onder zoek had gedaan, antwoordde Clement, neen Wij zullen nu afwachteD of de onnauwkeu righeden ten mijnen laste uitgebracht, in De Vrije Werker zullen herroepen worden. H. FlipS. werdt er te Aalsten omstreken slechts een enkel systeem van Naaimachienen verkocht Zij wa ren dan ook de beste. Andere tijden andere zeden. Het huis Phoenix Victoria, heeft nu de voorkeur van het publiek. i* Omdat zij sneller werken. 20 Veel sieiker en sierlijker zijn. 3° 40 tot 50 franks goedkoopcr en voornamen - lijk vijf jaren gewaarborgd zijn tegen sleet en braak. Alleenlijk te verkrijgen Kattestraat, 77, AALST Gemak van betalen. Reparatie van alle stelsels. nog verder te loopen, om zich een gemaakt of ongemaakt puik kostuum aan te schaffen Gaat naar de Kerkstraat, 8, bij P. Blanckaert- Cornelis, alwaar er ook te verkrijgen zijn, parapluies, hoeden, klakken, alles aan prijzen buiten alle concurrentie.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2