Een en ander. Voor de Verrlaamsching der Gentsche Hoogeschool. Uit Geeraardsbergen. Inschrijviagslijst ten voordsela der werk stakers der Grammontoise, Alg. Nederlands Verbond. LEENINGEN VAN GELD. Hoe is 't mogelijk Voor de Stakers. Voor ons Strijdfonds. EEN LIEVEN HEER is toch wel M. Maichaat, den directeur van hoogergenoemd fabriek. Een werkman die bakken aanvoerder is bij de contenues, was reeds al overlast door zijn werk, en moest nu daarenboven nog het werk van een anderen doen. Dezen werkman die zulks M. Marchant op merkte kreeg eenvoudig weg voor antwoord Ja, gij zijt gij een beetje ziek, uw tijd is uit, trekt er van onder Bn zoo zijn er op dit fabriek klachten met de vleet, en nogthans hebban wij gehoord dat M. Leveau verleden Zondag, in Concordia dit fabriek zoo hoog heeft opgehemeld Als de liberalen geene andere zaken meer hebben op te hemelen, dan eene hel, waar men niet mag ziek worden en moet werken boven zijne krachten, om dan nog bestolen te worden met dagelijks een aantal minuten meer te moe ten arbeiden, waarvoor men niets ontvangt, dan is het een zeer mager beestje Eri nogthans de werklieden laten zich om den tuin leiden, door zich bij hen te laten veree nigen. Weest maar gerust, kameraden, het liberale werkeloozenfonds zal zich niet verroeren. Da werkeloosheid woedt zoo hevig, en de dompers behouden het scherpe reglement van 't Stedelijke Werkcloozenfonds, waardoor er zoo veel ongelukkigen'van den bijleg van 't stad worden beroofd. Zij hebben dit reglement verscherpt en wel zoodanig, dat er werklieden zijn, die in ééne week i5 en 20 uren maar hadden gewerkt, dus minstens vier en zells bijna vijf dagen verlet hadden opgeloopen, en nog den bijleg van de stad niet konden genieten. Maar zulks is gemakkelijk om begrijpen voor die heeren. Zij gevoelden dat hunne subsiede te gering was, en liever dan de subsiede der Jonge Garde te verminderen, die jaarlijks met 2500 franken gaan leopen, en wat meer te geven aan de wer keloozen, hebben zij een deel der werkeloozen van den bijleg beroofd en hem zoo gering moge lijk gemaakt. En toch zeggen ze, de vrienden van den werk man te zijn. J Waar loopt ge henen Wel naar den winkel van Hand aan Hand, alwaar ik mij een paar schoenen ga halen, die algemeen gekend zijn voor de beste, de sterkste en ook voor de goed koopste. Is zulks waar Wel zeker en 'k wil u er bijvoegen, dat ik er ook al mijr.e andere benoodigheden koop, zooals koffie, suiker, bloem, enz. want buiteu de lage prijzen waaraan ik koop, heb ik dit jaar een nieuwjaar gekregen in geld van 8,33 franken. Ja, ik ga in mijne gebuurte en mijn nieuwjaar was, een stuk peperkoek van hoog stens 50 centiemen waarde. Welnu, gaat mede en ge zult u overtui gen van de goede en goedkoope waren, en wilt ge ook een schoonen nieuwjaar, koop er dan ook uw gerief, wa-it de nieuwjaar wordt er ge rekend aan 3 Het Kartel is te Gent afgesprongen. Er was daar door de progressisten een kartel voorgesteld aan de socialisten en liberalen, ona aldus de klerikalen uit den gemeenteraad te zetten en het katholiek gouvernement aldus te dwingen eene eer lijke evenredige vertegenwoordiging te doen invoeren Dank den overdreven eisch der liberalen die wilden dat de socialisten als princiep lieten varen, dat er ook klerikalen in 't Schepen-college kunnen opgenomen worden. Zulks hebben de socialisten niet kunnen 1 aannemen, aangezien zij voorstaanders zijn, eener eerlijke evenredige vertegen woordiging. Van daar de afspringing van het kartel. 't Is jammer. In Brussel hebben de progressisten insgelijks in hunne algemeene vergadering over d« noodzakelijkheid van het kartel tusschen de anti-klerikalen gesproken en deze verklaren er zich heel gunstig aan. Laat ons hopen dat het aldaar beter zal g^n. De meeting die op 't Stadhuis op 22 Januari, moest plaats hebben, is tot later verschoven In de Graaf van Egmont, zal er met ditzelfde onderwerp eene meeting plaats hebben, Zondag 29 Januari, om 3 uren namiddag. Sprekers Dr Persoons, Volksvertegen woordiger, van St-Nikolaas en Alberic De Swarte, Advokaat, te Brussel. Nieuwe werkstaking bij Louis Byl-Campen. Woensdag morgend is dus eene nieuwe, werkstaking uitgebroken. De kleingeestige maar tevens de fanatieke handelwijze van Achiel Byl was er de oorzaak van. Over 6 weken werden reeds 3 vulsters weg gezonden omdat zij 't ongeluk hadden door ziekte te huis te zijn gebleven, alhoewel zij hunne afwezigheid hadden verwittigd. Onze bond kwam onmiddellijk op en door een cir culaire werd Byl op zijne ongehoorde handel wijze gewezen. Kort daarop joeg Byl al de kinderen van min dan 16 jaren op straat, onder veorweod- sel dat Pol De Mey hem tot die daad had ge- dwoügen, door aan het gouvernement tw schrijven Byl werd op zijn teenen getrapt en moest zijne fanatieke leugen intrekken door de weggezondenen terug te aanvaarden, op uitzondering van een eokele, omdat hij de chef was. Elet jongentje was 15 zegge vijftien jaar Nu komt Byl wederom 5 meisjes weg te jagen, omdat zij de eene eeD bak de andere zes zegge zes doosjes hadden mis zet. Byl kan zijne davering niet kroppen en hij wil zich wreken door eenige slachtoffers te maken. Zulks moet belet worden en daarom is er nu staking. Toekomende week schrijven wij meer nieuws. EERLIJKHEID. De kale sinjeurs van uit N. 10 kunnen hunne onbeschofte manieren maar niet afleg gen. Zij die vroeger zoo gereed waren om te beweren dat zij antwoord op hun schrijven zouden aanvaarden, dwongen ons reeds let tres recommandées te zenden. Die schrijvers die er eene afzonderlijke meening over de eerlijkheid schijnen op na te houden, komen nog eens le meer hunne stompzinnigheid te toonen door ons aaobevolen schrijven te wei geren, dat wij hun schreven als antwoord op hun gekrabbel van 15 dezer 't Is niets, desnoods gebruiken wij de deur waarder. Voorloopig zullen wij het geschrijf der jan nen van onze Groote Markt en der Paixstraat onbeantwoord laten voor zoover het ons be treft, immers met lafhertige raensehen hebben wij niets gemeens Wat wij Qogthans met verwondering lezen, dat is, dat die onbekende redacteur der Geeraardklodde verklaard, dat de katho lieke bond niet t'accoord is met de staking in La Grammontoise. Wij zijn benieuwd te weten in hoeverre de katholieke bond het schrijven in Geeraard zal go°dksuren en of de naanneD uit De Spiegel onopgemerkt de kaakslag zullen aanvaarden, die bedoelde sinjeur hen toedient. Heden Zondag. Groote Tooneelvertooning ten voordeele der werkstakers. Openbare Voordracht. Heden om 3 ure, openbare voordracht door Gust. Balthazar, in het Volkshuis. Rondgehaald bij Henri Olivier 3.16. Lijst De Pdseraaker-Rygaert 14,60 Het iied De Transvaalsche Boer gezongen door René De Roeck bij Oscar Van der Beken 1.00. Gezon gen bij V. De Nauw door De Nauw 0,70. Cyriel Vooruit 0,50. Emiel Collvr.s 0,50. Capriau August 1.00 Gezongen door Albert De Roeve bij Gustaaf Moreels 1,50 Idem 1,28 Alfons De Moyer 0,50. Frans Molte 0,50. Rondgehaald bij Vanooacker na het escarao- leereu door Emma Olivier 0,89. Idem 0,70. Gezongen bij Helene Olivier door Jules De Bodt 1,22. Aifons De Moyer 1,26. Turnmaat- schappij La Grammontoise 5.00. Benoit 0,50. Prudens 0,50. Onbekend P 0 50 Mathilde geeft in de plaats van den bakker Achiel 0,20. Louise en Pol in de plaats van Camiel 0,20. Irma en Leon geeft io de plaats van Richard den broodvoerder 0,20. Gabriël en Arthur in de plaats van den koolvoerder 0,20. Omdat onze bedienden wekelijks de werkstakers zou den gedenken 0,10. TAK AALST Maandag 23 Januari,om 8 uren stipt 's avondsi grijpt dc derde Voordracht plaats op het Stad huis (Militiezaal). Zij gaat gepaard met lichtbeel den. De heer Doctor Peeters, uit Gent,zal handelen over Oude Kunst bij Ouds Volkeren Leeningen van geld, voor het bouwen van Woonhuizen en op Hypotheek. Geldplaatsing door obligatiën. Geldplaatsing voor derde personen op Hypotheek. Verzekeringen tegen Brand en op Leven. Voor inlichtingen wende men zich tot Petrus Nichels, Keizerlijke Plaats. Hoofdagentschap van Aalst en Omstreken. nog verder te loopen, om zich een gemaakt of ongemaakt puik kostuum aan te schaffen Gaat naar de Kerkstraat, 8. bij P Blanckaert- Cornelis, alwaar er ook te verkrijgen zijn, parapluies, hoeden, klakken, alles aan prijze» buiten alle concurrentie. Het lied gezongen De Strijd b j Constant Van Nieuwenborg door Serfaais 0,82. Nog een lied door Petrus Van den Bossche 0,35. Omdat Faais een hoed bad van't beginnen vao zijn leven 0,15. Petrus en Stantjen speel den Faais verloren, omdat hij geen pardessus aan had 0,10. Pol, Jan en Nard 0,90. P§1, Jan en Nard en Vesken Vital doet er «et kloeken moed nog bij 0.05. V. V. d. M. 0,25. Ph. S. 0,25. D. B. 0,25. Ontvangen deze week 3,12 fr. Ontvangsten vorige weken 217,04. Bedienden Rooden Leeuw i,36.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3