(1° Jaar. a. Prijs per nununer 2 centiemen. 2!) Januari i911. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Voor de Vervlaamsching der Genlsche Hoogeschool. Ziekenbond Moyson. Herdenking der Russische Revolutie. ANNONCEN Rechteriijke i it. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week .óór A'oensdag avond can 8 ure, ingezonden worden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ALFRED NIOHBLS, Ma an straat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden Ir. 0,40 6 0,75 Een jaar i,5o Buiten Belgis Een jaar 4,00 Men abonneert zioh op alle postbureeleo. Heden Zondag om 3 uren namiddag, grijpt er in de Graaf van Egmont, Groote Markt, Aalst, eene GROOTE OPENBARE MEETING plaats, waarop het woord zal gevoerd worden door den Heer Dokter Persoons. Volksvertegenwoordiger voor St-Nicolaas, en gezel Alberik Deswarte, .Advokaat te Brussel. DAGORDE De Vervlaamsching der Genlsche Hoogeschool. Vrienden, Partijgenooten, Wij drukken u op het hart in massa deze openbare meeting bi] te wonen. Gansch het Vlaamsche land houdt zich met deze zaak bezig, en de werkersbevolking is nog niet genoegzaam ingelicht welk belang zij heeft, bij de Vervlaamsching der Genlsche Hoogeschool De lez ers van Vooruit, hebben reeds een verslag gelezen, van eene voordracht die onzen vriend Alberik Deswarte in Ons Huis te Gent over dit onderwerp heeft gehou den, en te oordeelen naar dit verslag, moet het eene der puikste voordrachten zijn ge weest, die veel heeft bijgedragen om de werklieden van de noodzakelijkheid der Ver vlaamsching van de Gentsche Hoogeschool te overtuigen, want Vooruit schreef zelf, bij het eindigen van dit verslag dat Deswarte veel aanhangers voor de Vlaamsche zaak zal gewonnen hebben. In massa dus naar de openbare meeting van heden. Burgers en Werklieden op post. De redenen die door de sprekers zullen opgegeven worden goed aanhoord en wij zijn verzekerd dat ook dezen dag, een goede propigandadag zal wezen, om voor de vlamingen de zelfde rechten te bekomen, als reeds de walen bezitten. Dat het er dus stroome in de meeting. Algemeene vergadering Zondag toeko mende 5 Februari, om 3 uren namiddag, in 't lokaal Hand aan Hand, op boet van io centiemen. DAGORDE Bilan van 't jaar igio. Bespreking der reglementen die de leden deze week ten huize hebben ontvangen. OPGEPAST. Onzen bode heeft bij misslag op zijne maandagronde de leden verwittigd, dat de algemeene vergadering heden Zondag 29 Januari plaats had. Zij heeft overigens maar plaats op 5 Februari, zooals de uit- noodiging het vermeld. ARRONDISSEMENTS-CONGRES. Heden Zondag om 3 ure namiddag, grijpt het Arrondissements-Congres plaats in 't lokaal De Redding, te Ninove. Aan de dagorde staat het federaal reglement en de vergrooting van 't blad Recht en Vrijheid Wijkclnb Ccsar De Paepe. Alge meene vergadering op Zondag 29 Januari, om 6 uren 's avonds, bij Verbraekel Pr. Grooten Bolleweg. De leden zullen opmerken dat het uur van vergadering niet 3 maar wel 6 uren is, dit om de meeting in de Graaf van Egmont te kunnen bijwonen, die om 3 uren be gint. ESPADRILLENM AKERS. Mor gen Maandag 30 Januari, om 4 uren 's namiddags, vergadering in het lokaal Hand aan Hand, op boet van 10 centie men. AAN DE LEDEN der Centrale Bonden der fabriekwerkers en tabakbewerkers, be richten wij, dat de leden die ziek of wer keloos zijn, om de voordeelen van den Bond te kunnen behouden, ook de aan- sluitingsbijdrage van den landelijken bond moeten betalen. De fabriekwerkers moeten in die geval len 5 centiemen per week betalen. De tabakbewerkers moeten in de zelfde gevallen 7 centiemen per week betalen. Wij roepen de aandacht der leden hierop om hunne rechten te behouden. Onze pas heringerichte Jonge Wacht, had verleden Zondag een Lest ingericht, met de medehulp der fanfare Hand aan Hand en de Socialistische Zar.gkring. ter gelegenheid der verjaring der Russische Revolutie. Wij moeten met spijt vaststellen, dat dit feest niet was gelukt zooals hel moest. Im mers 't is de plicht der oudere partijgenooten de jongere in hun pogen te steuneo en aan te moedigen, want 't is de jeugd die wij moeten winnen voor onzen zoo rechtvaardigen strijd. Dat dit eene vingerwijzing weze voor later. Dit feest ging gepaard met eene pu k voor d-acht over de Russische Revolutie zelf, en 't is den jongen vriend Baltazar van Geot, die er mede was gelast. Wij geven hieronder den beknopten inhoud van die voordracht, ons ingezonden door een lid der Aalstersche Jonge Wacht, en die wij dan ook openlijk geluk wenschen met zijne samenvatting, al is het ook de eeiste maal, dat hij zulks doet. Dit bewijst, dat wij goede krachten in ons middeu hebben, voorden oogenblik nog wel verdoken, maar die toch zullen ontluiken, wanneer die jonge vrienden op den steun van oudereo mogen rekenen. Ziehier dus het ingezonden beknopt verslag, dat wij in twee artikelen zullen geven. Voordracht van gezel Baltazar in Hand aan Handop 22 Januari. Rusland beslaat geheel oostelijk Euiopa en noord AziC het heeft eene oppervlakte vaa 22 millioen vierkante kilometers met 1^7 millioen inwoners. De bevolking van Rusland is zeer ten achteren ongeveer 78 0/0 der bevolking is totaal ongeletterd. Eene staatsschuld van 18 milliarden drukt het rijk en de noodige belastingen kunnen met moeite opgebracht worden. Daarbij heeft Rus land een leger van i,25o,ooo man en eene vloot van 218 schepen. De regeeringsvorm van het rijk is eene onbeperkte monarchie, waarvan de keizer den titel draagt van alleenheerscher aller Russen of Czaar. Nu nochtans wordt zijne macht beperkt door eene wetgevende kamer of Doema. Vóór de revolutie. Van in 1861 begon er een strijd tegen het absolutisme, dat is de alleenheerschappij van dtn Czaar. Deze strijd werd gevoerd door een groep imellectueelen en heette de Narodnaja- Wolja. Eigenlijk was het een anarchistische, een terroristische strijd, waarin noch de bourgeoisie, noch het proletariaat iets te zien hadden, en die voornamelijk bestond in het werpen van bom men, het plegen van aanslagen, enz. In 1881 waagden zij eenen beslissenden stap en pleegden eenen aanslag op het leven van den toenmaligen Czaar Alexander II. Deze aanslag gelukte en de alleenheerscher werd gedood. Doch daardoor verdween ook de Narodnaja- Wolja. De opvolger van Czaar Alexander II nam zulke strenge maatreeelen tegen de anarchisten dat, voor 1890 de N. W. uitgestorven was. Het gevang, het bannen en de terechtstelling hadden hun werk volbracht. Hieraan hielp ook in groote mate mede de verandering van het hooger onderwijs, dat nu gansch naar de wil der bende gekneed werd. Aldus werden ook de jonge intel- lectueelen naar hunnen trant gevormd. Had het proletariaat iets gemeens met dezen strijd Neen De N. W. streed wel tegen de regeering, maar niet tegen de bouigeoisie. De kapitalisten mochten het volk onderdrukken het doel van hunnen strijd was alleenlijk het absolutisme omver te werpen. Hun werk had dus geen ander gevolg dan dat het de oogen van het proletariaat opende. Het was rond dien tijd dat de sociaal democraat Plekanoff met eenige vrienden een geheim genootschap vormde met het doel brochuren en geschriften uit te geven en zoo de socialistische gedachten ingang te doen vinden bij de groote massa van de bevol king. Oorzaken der revolutie. De boeren van Rusland. Moesjiks genaamd, waien tot nu toe lijfeigenen, d. i. zij behoorden hunnen neer toe. Doch daardoor waren zij ook van het viije bezit van 1/3 van den grond verze kerd die hen in gemeenschap toebehoorde. In 1890 werd hen die lijfeigenschap opgeheven en werd, met behulp der militarische bende, den grond aan de boeren afgenomen. Later boden de heeien dien weder te koop aan, doch weinigen konden hunnen grond WedT koopen en de ande ren trokken naar de nijverheidscentrums en gin gen daar het proletariaat versterken. Het gevolg daarvan was dat er nog meer uitgebuit werd en den toestand van het volk nog meer verslechtte.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1