In de Kamer. Voor de Vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool, In (te Fabrieken. Werklieden, oogen open Uit Geeraardsbergen. Vraag voor loonopslag voor de werklieden der Pupillenschool door Gezel Lampens. Vraag (in 'l /laamsch) van den heer Lampens, 3 Februari In het begin van 1910, op mijne vraag en op deze van a:dere collega's, beloofde de heer minister 50 centiemen loonepslag te zul len eeven aan de burgerlijke weiklieden der militairen, an die verhooging te verdeelen over twee jaren. Terwijl te Mechelen reeds over verscheidene maanden die opslag uitbetaald werd, wachten de 38 burgerlijke werklieden der pupillen school van Aalst nog naar de beloofde veihou- ging. Weel de heer minister dat de loonen dei- werklieden te Aalst de laa, ste zijn Te Mechelen en Dendermonde wordt 3 tot 4 frank betaald Te Aalst 3 frark min 25 centiemen afhouding voor de veiligheidskas, maakt fr 2,75 De werkuren zijn van 's mor gens 5 tot 's avonds 7 uren meteen half uur rust. Daarbij komt een dag per week van 4 1/4 tot 10 ure 's avonds. Te Mechelen en Dendermonde zijn de werkuren 8 per dag. Kan de heer minister zijne onderhoorigen van Aalst niet op denzelfden voet behandelen als deze van Mechelen en Dendermonde Antwoord Het loon van de werklieden in dn pupillenschool, dat voor eiken dag van het jaar wordt uitbetaald, kan niet vergeleken worden met d t van andere militaire inrich tingen. Tal van werklieden worden daar enkel per werkdag betaald, het zijn ambachtslieden of zij hebben eenen zwaarderen dienst, name lijk in de hospitalemen de voedermagaznnen. Het tegenwoordige loon, dat voor sommigen 80 centiemen meer bijdraagt dan dit voor 1907, is in verhouding raar het uitgeoefende ambacht en er dient rekening gehouden met de andere voordeelen, aan deze bedienden verleend. Ik zal nochtans op het gepast oogenblik on derzoeken of deze loanen kunnen verhoogd worden, ten laatste op het einde van de loop baan der belanghebbenden, wat hun pensioen, door den Staat betaald, zal verhoogen, De minister beloofde wat verbetering voor onze werklieden der stad, doch dit is niet vol doende wij komen hierop terug en bedan ken den Vriend Lampers, die de zaak onzer werklieden ter harte neemt, en hopen voorts op hem te mogen rekenen. Eenieder is het eens om t« bekennen, dat de sprekers gezel Alberik De Swarte en M. Dokter Persoons, zich wonderwel van hunne taak heb ben gekweten op de meeting in De Giaaf van Egmont, dat zij het onderwerp De Vervlaam- sching der Gentsche Hoogeschool, meesterlijk hebben behandeld. Vooral onzen vriend Alberik sprak tot het hait der werklieden, die nog al talrijk aanwezig waren, en hij heeft ze begeesterd, ze warm ge maakt voor die zaak, waaraan ze tot heden •nvetschi'lig waren gebleven. Dat de Vervlaamsching der Gentsche Hooge school nuttig zal wezen voor de werkende klas, heeft hij meesterlijk bewezen en bij 't eindigen wierd er hem cene welverdiende warme hulde gebracht. M. Persoons, volksvertegenwooidiger, is ook een knappe spreker, ma r na de prachtige rede voering van De Swarte, bleef er nog weinig te zeggen. De Vervlaamsching der Gentsche Hooge school zal er komen, omdat het eene zeer recht vaardige zaak geldt. Bij Torley zijn Maandag ll 8 lustreer- ders afgedankt. De reden van dezen maat- reeel is.de overlading van 't machien die de noodige aantrekkingskracht niet heeft, om al do machieuen behoorlijk te doen draaien. 't Is droevig voor de werklieden dat een deel dezer mannen hel solidair gevoel mis sen, om in dergelijke gevallen het noodige werkverlet ouder elkander te deelen. Nu loo- pen de ongelukkige werkeloozen in 't midden des winters de straat op, zonderde minste verdienste, 'i Is jammer In La Georgie. Er worden in dat fabriek in d.-n laatsten ti,d, vete en zware boete en straften op de werksters toegepast. Zoo men ons verzekert, loop^n de meisjes voor de nietigste rede zwar* bo-ten op. daar bij soms nog straffen van 1 of 2 dagen werk- schorsing. Ook hebben de stukwerkers (ste-s) over de loonen zeer te klagen, men spreekt van een stuk van 5 franken dat men heden minder wint, dan de werklieden gewoon zijn op de l 4 dagen te ontvangen. Indien zulks waarheid is. hebben de werk lieden groote reden hunne klachten te uiten. Nu het leven zoo duur is, het loon nog zien verminderen door zware boeten, gedwongen werkverlet enz. is zeer pijnlijk voor do werk lieden. Zouden de heeren dat willeu onder zoeken en er de noodige veranderingen aan brengen In het Vellenfabriek waar sir ds meer dan 3 maanden grooten crisis heeschte, komt er terug werk. zoodat aide we.klieden met groepjes die sanscb werkeloos waren, aan den arbeid gesteld worden. Noglhans valt er hier nog al wat op aan te merken. Zoo ziet men, dat niet de oudste gas ten maar wel de jongste aan den arbeid geroe pen worden, ja zélfs, zulke werklieden wor den aanvaard die sedert verscheidene iaren niet meer op het fabriek werkten. Dit is in strijd met de beloften van den heer bestuur der aan zijne werklieden gedaan, dat de ge trouwde en oudste werklieden eerst den arbeid zouden mogen hernemen hebben. Wij herin- nereu dit aan den heer Bestuurder. Wij zien bier dat men bij de aanvaarding ten onrechte legen de werklieden der stad handelt Er zijn reeds een 45tal blokwerkers aan den arbeid, doch aller, buitenlieden, de mannen der stad worden niet aangenomen. Moeten de werklieden die in de stad wonen dan niet meer werken, noch eten Wij roepen op dit gebeurde de aandacht der Aalslersche bevolking. Eenieder moet weten, dat door hunne handelwijze deze hee ren ODze werkers willen werkeloos houden, waaronder de gansche bevolking lijdt. Gelezen in de burgersbladen a Een zeer talrijke vergadering van pa- troons is te Gent gehouden, ten einde eene tegenverdediging in te richten, tegen den steeds toenemenden aan- groei van de vverkerssyndikaten, welke stakingen in 't leven roepen, in de nij- verheidsgestichten der Vlaanderen, het gezag der patroons doen miskennen en aanslagen plegen tegen de vrijheid van den arbeid. Er is besloten in de twee vlaamsche provinciën, patronale verdedigingssyn- 9 dikaten te stichten, in een algemeenen bond vereenigd, onder het hoage be ft heerschap van het syndikaat der Gentsche Weeffabrikanten. De nieuwe inrichting zal denzelfden grondslag hebben als de machtige Duit- sche Nationale Textielbond, die door het inrichten van Lock-Out of uit- sluitingen reeds bewijzen heeft gegeven van zijne groote macht. Werklieden, in tijds de oogen geopend, liberale en katholieke fabrikanten stellen zich dus gezamentlijk t'akkoord, om de werklieden die in Vlaanderen bet hoofd durven rechten om wat meer vergoeding voor hun arbeid, dus een stukje brood meer te eischen, eene hongerkuur te doen ondergaan. Dit akkoord moet niemand verwonde ren, want liberale en katholieke fabrikan ten hebben reeds getoond, twee handjes op een buikje te zijn. Te Verviers, wanneer ze al hunne fabrieken sloten, te Ingelmun- ster waar op dit oogenblik al de werk- menschen de straat zijn opgegooid en hier te Aalst, wanneer de Handelskamer zich bemoeide in den strijd der Filature et Teinturerie, 't fabriek op de Keizerlijke Plaats Reeds dan zijn wij bedreigd geworden met een Lock-Out en wanneer de fabri kanten het zullen noodig achten, zullen zij ook te Aalst AL de fabrieken sluiten, en het werkvolk laten proeven van den hon- ger En de kapitalisten zeggen dat wij den klassenstrijd aanvuren En er zijn nog zoovele werkmenschen die zich laten fop pen door zich te laten verdeelen in ver- schillige bonden waardoor hunne macht zooveel verzwakt!.... Nu de werkmenschen het zoo dreigend gevaar voor oogen zien, nu de fabrikan ten het hun voorspellen, dat ze zullen getroffen worden, nu begrijpen wij niet, hoe er nog zooveel werkmenschen zijn, die onvereenigd durven blijven. Komt er een Lock-Out, de vereenigden zullen van hunnen bond genieten en de onvereenigden zullen mogen sperre- bekken Werklieden, opent de oogen in tijds. Bij onze jonge wachten. Onze jonge wacht marcheert. Maandag avond hield men eene welgelukte algemeene vergadering. Er werd gehandeld over den verkoop van Rechten Vrijheid. Wij hebben nu 900 lezers en worden de besluiten uitgevoerd, daar genomen, dan tel- leu wij in 't kort 1000 lezers. Een studiekring werd ook gesticht, en van Maandag 13 af, zullen regelmatig alle maandagen om 8 uur stipt, lessen gegeven worden. Morgen begint gezel De Mey. Hij zal hande len over wat een vakvereeniging moet zijn. Om kort te zijn, mogen wij zeggen dat onze jonge wacht waarlijk voornemens is, etne radikale maar voordeelige ornkeering teweeg te brengen. Met goede moed kan men veel en het schijnt ons, dat onze jongere vrienden met goeden moed bezield zijn. Proces Byl-De Mey. Woensdag 8 dezer moest dus het openbaar ministerie zich laten hooren in deze importenle zaak Nogmaals werd het affaire uitgesteld

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2