Inschrijvingslijst ten voordsele der werk stakers der Grammontoise. Een en ander. Alg. Nederlands Verbond. Voor de Stakers, Voor ons Strijdl'onds. BERICHT. ïloe is 't mogelijk Op het tribunaal. Meester Byl, zoon van va&r Louis, dieniet compétent (of wat) was om voor de 30,000 ballekens te pleiten, heeft gepleten in eene dergelijke zaak die een zeker heerschap Reyntjes van Ruyen heeft ingespannen tegen onze Gezel Van Schaeraelhout.van Ronse. Meester Byl heeft meesterlijk gepleten over zekere figuranten en onzichtbare chefs van de socialistische winkel. Ooze hertelijkste pro- ficiatwenschen zijn voor hem l»at hij ons toch toelale hem te doen opmerken dat het zeer gevaarlijk is van koorden te spreken in het huis van een gehangene Lijfsdwang was vol strekt noodig vondt Meester Byl, en de aange klaagde zou er moeten voor dankbaar zijn, immers dit moest hem helpen zekere politieke mandaten te bemeesteren, iets waarop al de typen (de socialistische bedienden) verzot zijn, volgens Meester Byl. Meester Byl gij hadt ongelijk van ambitie» te praten. Herinnert u toch de woorden van vaSr Louis Immers HIJ moest senateur wor den èn zijn fils représentant. Permitteert een een vraagske waart gij het, of broer Achiel of... broer... Arthur die représentant moest worden Misschien <r par ambition... Atchi Ons tooneel heeft Zondag een feest in ons lokaal gegeven. Zeggen wij kort dat het puik was. Wij kunnen in geene afzonderlijke beoor deelingen treden. Alle medespelers waren goed en het deedl ons genoegen zulks door zekere tegenkampers te hooren bekennen. Het deedt ons nog meer genoegen vast te stel len dat de opkomst veel talrijker dan ge woonte was. Bravo, kameraden van «Rechten Vrede dapper zoo voort Allen in het syndikaat. Wij heb ben reeds aangetoond welke ellendige krui pers en verraders de dompers uit den Spiegel zijn. Nogmaals hebben zij geholpen de staking in La Grammontoise te doen mislukken. Na vijf weken moedig strijden, hebben zij onder- duimsche middels gebruikt om de stakers te doen in 't zand bijten. Hetgeen wij voorzien hadden is gebeurd. De socialisten alleen zijn de slachtoffers van de vuile rol die de dom pers-bestuurleden en meestergasten in La Grammontoise gespeeld hebben. Zij hebben die 37 vulsters de straat doen opwerpen, om dat ze lot hunoe kliek nietbehooren, den kend, zoo doende ons syndikaat te treffen. Weest gerust, fameuze bestuurders, de slacht offers zullen krachtig gesteund worden, zij zullen hunnen trok op hel onverwachts niet zien verminderen Wij zien ook met genoegen dat dit verra derswerk tegen de dompers keert, want nu eerst begint de werkende klasse klaar te zien in het domperssyndikaat. Verscheidene leden keeren hun reeds den rug toe en laten zich in schrijven in het Volkshuis Alle fosfoorbewer kers zouden zich zulks tot plicht moeten reke nen. Een werker mag niet onverschillig blij ven aan het syndikaat, hij moet het voorbeeld volgen van de patroons, die hand aan hand strijden om de werkers aan een zoo laag mogelijk loon te doen arbeiden, de werkende klasse kan zulks maar beletten met allen als één man zich te vereenigen in eenen ernstigen bond, die het goed meent met de werkende klasse en die nooit zal kruipen voor het patro naat. Dus fosfoorbewerkeis (sters) allen als één man in het Volkshuis Het ordewoord moet zijn allen in de socialistische vakvereeniging, allen in onze partij. Benoit. J. K. C. S. 3,73 Vifons De Moyer 0,50. Benoit 0,50. Emiel Collyns 0,50. Emiel Voor uit 0,50. Een nieuw lid 0,25 P 0,50. Ons blad wordt vergroot. Het is eene afgedane zaak ons blad Recht en Vrij heid moet vergroot worden. Van af den eersten Zondag van April ver schijnt ons blad op groot formaat. Wij hopen dat zulks de vrienden zal aanzet ten, hun best te doen en nieuwe lezers te win nen. Rond eens vrijspraak. Er zijn katho lieke bladen die het hart in zijn. Ze kunnen het niet verkroppen dat iemand, die bekent gedood te hebben,wordt vrijgesproken, ge lijk het 't geval is geweest met Ketsman, vüi Sottegem, die ver- lédene week door 't Assisenhof van Gent is vrij gesproken,na bekend te hebben zijne stiefmoeder te hebben gedood. Inderdaad 't is zonderling ook, maar alwie de pleidooi van zijn advokaat heeft gehoord, ze heelt gelezen, was bewogen heeft geweend en 't is dan ook aan de behendigheid van De Swarfe die de gezvvoornen heeft kunnen bewegen, dat de vrijspraak gevolgd is. De stiefmoeder, geholpen door den eigen vader, was oorzaak van al 't lijden dat de kinde ren reeds hadden onderstaan, en wanneer er dan in een oogenblik van opwelling, van overdrevene gramschap, eene te betreuren daad wordt ge pleegd,dan ook is het maar billijk dat men reke ning houdt van de feiten en omstandigheden die de daad vooraf gingen en waarin zij is gepleegd. 't Is wat de Jury gedaan en hierom eene vrij spraak laten volgen heeft, dan nog uitgesproken met g stemmen tegen 3. Onzen 'Slekenbond heeft verleden Zondag in algemeene vergadering zijn reglement bespro ken, en de Wettelijke erkenning gaat nu be paald gevraagd worden. Ook is er besloten, een begin te maken met de kinderverzekering, iets waar onzen vriend en ie vroeg ontstoi ven lid Victor De Geyter zoo lang had op aangedrongen. Dat de leden dus verwittigd wezen, want heel in 't kort zal de kinderverzekeriog in voege tre den. Te Ninove waren de spoelders op 't fabriek Stichelmans in staking gegaan, veroorzaakt door een nieuw opgelegd werk. De heeren hebben den tarief der spoelders verhoogd, doch op het daghuurwerk wat door de heeren verzekerd was, is nog geene verhoo ging toegestaan. Hiervoor zijn de werklieden terug gaan onderhandelen. Wij zullen het slot van deze beweging in ons blad mededeelen, 't is van groot belang voor de spoelders in de F. F. R. van Aalst. Hunne mildheid. De nieuwjaarsgiften voor den Paus beloopen reeds het mooi somme- ken van 68 duizend franken De rijke menschen teekenen in voor ioo fran ken. 't Is immers voor een schatiijken Paus. De katholieke bladen kondigen met genoegen de opbrengst af, maar daarnevens zien wij geen inschiijvingslijst ter ondersteuning der werk stakers en uitgesicter.e werklieden in de Vlaan deren. Voor een schatiijken Paus, duizende en dui- zende banken, voor de arme, horgerige op de straat geworpene weikmenschen, geen duit. Op 19 Maart, verjaring der Commune, wordt er in Hand aan Hand een feest bereid door onze Jonge Wachters. Een puik bal zal er voorzeker bij zijn. Heel kortelings zullen de 1 leden kaarten aangeboden worden. Tooceelvertooning. Wie heden avond zich eens deftig wil vermaken, most zich naar Hand aan Hand begeven. Het is immers onze tooneelkring Kunst, Licht en Vrijheid die een avondstond inricht en dezen heeft dezen winter reeds naam ge maakt. Zij voeren heden op Kleermakerslist, De Verleide en Een Huwe- lijksgetuige. Hierbij verleent de Symphonie hare welwil lende medewerking en on noodig het te zeggen het zal er stroomen. Wie dus eene kaait verlangt moet zich haas ten er zijn er nog eenige te bekomen in Hand aan Hand, aan 5o en 30 centiemen. Aalst-Voorwaarts voert op 18 en 19 Maart aanstaande, ten stadsschouwburg op De Gek van 's Gravenhage, drama in vijf bedrijven. Hier is er samenwerking van de diie grootste toonee'kringen onzer stad. Zuiks belooft eene puike opvoering. En de Stedelijke Tentoonstelling Het schijnt dat deze vooitgaat, ondanks de ont slagneming der Christenc democraten en de liberalen, ten gevolge onzer miskenning. Nogthans is de alscheiding der liberalen niet volledig. Er zijn tot hiei toe nog altijd gekende liberalen die er bij blijven, ondanks hunne ver klaring er van onder te trekken, in geval de miskenning der Socialistische partij niet her steld wieid. TAK AALST. Maandag 13 Februari 19x1, om 8 uren stipt 's avonds, giijpt de zesde les plaats, op het stadhuis militiezaal. De heer Johan Lefèvre,letterkundige uit Gent, zal handelen over c De Vlaamsche Muziekbe weging Van Heymans Frans 0,50 Na He vergade ring van den Ziekenbood Moyson 9,79. H. D. V. o,3o. Een lied gezongen door Do- mien Nichels bij Pol Van Renterghem 0,74. Een groep viscosebewerkers 7,75. Bedienden Hand aan Hand 2,25.Pol o,3o. Nard 0,30.Twee viscosebewerkers A. B. W. en E. D. S o,55. G. H. 0,25. Sp. Ph. 0,23. P. Gh. 0.25. D. B. 0,25. Het mouchardsmuiisterie, gezongen door A. Steenhout bij de Kenne, tot voorbeeld aan de andeien t,40.B.F. 0,20. H.F.o,25.Ph.D.S-.o,25. N. A. o,5o. Ontvangen deze week 26,08 fr Ontvangsten vorige weken 219,60. Bedienden Roode Lei uw 1.20. P.\ D. M. 0,50. M. Jozef 0,50. Bedienden Hand aan Hand 2,80. Bedienden Roode Leeuw 1,20. Samen fr. 6,20. Met deze maak ik het geëerd publiek ken baar, dat ik een Café kom te openen met zaal, gelegen op de Groote Markt, op 25 Februari. Alle dranken van eerste kwaliteit zijn er te verkrijgen. Ook wordt er bal gespeeld gedurende de carnavaldagen cn daar er voor een puik orkest gezorgd is, hoop ik dat elk een kijkje zal wil len komen nemen en een flikker slaan. Uw Dienaar, P. NICHELS. nog verder te loepen, om zich een gemaakt of ongemaakt puik kostuum aan te schaffen Gaat naar de Kerkstraat, 8, bij P. Blanckaert- CorneliS, alwaar er ook te verkrijgen zijn, parapluies, hoeden, klakken, alles aan prijzen buiten alle concurrentie.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3