Iu de Pupillenschool onzer stad. De Klassenstrijd. IN LA GE0RG5E. De kinderTerzekering komt er. Bobijnenmaaksters is staking gen? Dezen die vereenigd zijn, hebben hunne kas achter zich, hebben nog te rekenen op den steun der talrijke bestaan de syndikaten. Doch wat zal er gewor den van de onvereenigden Door wie zullen zij gespijsd, door wie zullen zij ge holpen worden En hier te Aalst, te Ninove, te Gee- raardsbergen en elders zijn er toch ook nog zoovelen die niet begrijpen dat zij moeten vereenigd zijn. Z'hebben reeds ook dure lessen onderstaan, doch van lock out of uitsluitingen zijn zij tot heden nog vrij gebleven. En toch staat hun dit ook te wachten. De patroons in onze stad, in ons arrondissement zijn zoo wreed als deze van Ronse en elders en als zij het zullen noodig achten, zullen zij ook dit middel beproeven om 't volk voor hun wil te doen bukken. Vergeet niet, dat M. Van der Schueren er ons reeds in 't bijzijn van gezel Eduard Anseele heeft med&- bedreigd, en wij er ons dus mogen aan verwachten. En dan Dan zal er gevloekt en getierd worden, dan zullen ue onvereenigden er het ergst aan toe zijn, want de kas der vereenigden zal dezen steunen die er heb ben ingespaard en de anderen zullen staan kijken, als den uil op 'nen kluit. De werklieden die na zooveel lessen, na zooveel ondervindingen nog niet be grijpen dat zij dienen in hunnen vakbond te treden, he wel, hoe pijnlijk en wreed ook de gevolgen zijn die1 hun te wachten staan, toch zal er hun mogen toegesnauwd wor den, wanneer zij zullen getroffen zijn 'tis wel verdiend. Onze lezers hebben verleden Zordag in ons blad de vraag gelezen van den Socialistischen Volksvertegenwoordiger Lampens Jan van Gent, gesteld aan den Minister van Oorlog, nopens het niet betalen van den beloofden opslag aan de burgerlijke werklieden der Pupillenschool onzer stad. Wij hebben ook bet antwoord meegedeeld van wege den Minister gegeven, dooh zulks voldoet in geenen deele. De Minister zegt, dat die werklieden ALLE dagen worden betaald, maar den heer Minis ter raag niet vergeten, dat die werklieden ook ALLE dagen moeten werken, hetgeeo niet het geval is met de burgerlijke werklieden der militairen te Mechelen en te Dendermoode. Worden deze werklieden zeven dagen ter week betaald, 't is dat zij ook den Zondag moeten werken, en zelfs gebeurt het, dat die werklieden soms twee nachten hebben te blij- vcia Zij kloppen de wacht tot 10 1/4 uren 's avonds en bij den minsten voorval bij de pupillen, worden zij gewekt Dal het niet aan genaam is, uit uw warm bed te moeten, in uwen slaap gestoord te worden is licht te be grijpen, vooral als men daarvoor niet de min ste vergoeding ontvangt Den heer Minister laat ook verstaan, dat die werklieden ook genieten van zekere voordee- len, of beter gezegd, een toebrokje hebben. Ja, heer Minister, er zijn enkele van die werklieden ordonnance bij een officier, en ontvaogen hiervoor 5 frank per maand sup plement, maar zij hebben hierom dagelijks ia 5 uren werk le verrichten bij hun officier, soms wel eens den garschen dag en dan zijn het de andere werklieden die hunne afwezig heid moeten uitzweeten. want het werk in de Pupillenschool, uioet toch gedaan worden. Zoo zijn de werklieden meermalen overlast, hunne verantwoordelijkheid vergroot en met een bet gevaar om straffen op te loopen, en ook dosr overlast vermeerderen de karsen keukengerief te breken, en hier is het potje-breek, potje-betaal Zoo is het geene uitzondering dal er werk lieden zijn, die op de 15 dagen, hun loon zien verminderen mei 2, 3 en 4 franken door op- geloopene straffen en gebroken keukergerief. Was dit keukengerief vroeger meestal ver lakt, thans is dit vervangen door kostelijke steenen koffiepotten, tassen en onderiassen, zoodat het gevaar van te broken en te moeten betalen zeer merkelijk is vergroot. Straffen loopt men zeer gemakkelijk op. 's Morgens is de reveil om 5 uren, komt er een der werklieden 5 minu ten te laat dan loopt hij 60 centie men boet op. En zoo gaat het gemakkelijk voort. Al wat den heer Minister kan inroepen is, dat de werklieden jaarlijks eenigedageD congé hebben, met betaald loon, maar dan mag hij niet vergelen, dat zij hierom alle weken een wacht hebben, en ook alle vijf zondagen er een inogeu kloppen Ook bekomen dit werklieden geen verlof, zelfs niet voor den doop van een kind, om peter te zijn en voor eene begrafenis van bet een of ander familielid. Indien den heer Minister hel goed meent, zal hij een onderzoek bevelen, over hel werk dier werklieden over den duur van het werk ovei de straffen die ze oploopen en om welke reden over de schadevergoeding die ze moeten betalen bij net een of ander gebroken stuk keukengerief, zelfs als hel kan bewezen worden dat het per ongeluk gebeurt. Maar dat hij dan ook bij dit onderzoek de werklie den zelf doe onderhooren in plaats van altijd zijne inlichtingen te nemen alleenlijk bij de officieren. Den heer Minister zal wel willen inzien, dat de burgerlijke werklieden der pupillenschool van Aalst dus aan een zeer streng regiem zijn onderworpen eQ hun loon van 3 franken per dag (waarvan dan nog 25 centiemen wordt af gehouden voor de veiligheidskas) zeer gering is, en dal hij dan ook den beloofden opslag aan die weiklieden zal willen toekennen. Het prullebladje der katholieke vakbonden van Aalst, geeft in zijn nummer van Zor.dag een paar artikels ten beste als antwoord op ons blad. Het bladje wilt zijne lezers doen gelooven, dat de bazen te Ingelmunster, waar al de werklieden van de fabrieken uitgesloten zijn, handlangers en vrienden zijn der socialisten. Zoo zoo Waarom hebben die bazen dan onze vergaderplaats ontnomen en kun nen wij nergens eene andere vinden of 't zij eene schuur Het bladje zegt ook, de patroons zijn allen liberale vrijdenkers in Ingelmunster. De katholieke werklieden worden goed, zeer goed ingelicht De heer Pieteis, fabrikant te Ingelmunster, is dat ook een liberale vrijdenker Waarom worden die gele leugentjes aan de gaaien opgedischt Zeg eens prullebladje, zijn de bazen van de omliggende gemeenten zooals Wevelgem, Iseghem, Meulebeke, Oost-Roozebeke. Thielt, Wareghem, enz. ook allen liberale vrijden kers Gij weet goed dat het bijna allen goede katholieke en kristene fabrikanten zijn. Waarom moesten deze dan samen komen met die slechte vrijdenkende patroons van Ingelmunster, am plannen te smeden tegen de werklieden, en desnoods de werklieden in al deze verschillende gemeenten de straal op te werpen 1 Ja, prullebladje, die patroons zijn voorze ker fijne katholieken De waarheid is, dat al de bazen gelijk van welke kleur of geur tegen de arbeidende klas staan. Hierdoor zien wij die wreede lock-outs door de patroo' S aangewend, ora de arbeiders er onder te houden. De katholieke vakborden en bladen predi ken als eer.ig oplossingsmiddel hiertegen, hunne katholieke princiepen en trachten de katholieke patroons wit te wasschen, als zij carré maken met de vrijdenkers tegen de werklieden. Al de leugens door bet prullenbladje en andere verspreidt, zullen niet beletten dat de werkende klas tot haar klassenbewustzijn zal komes Wee dan aan dezen die het werkende volk zoolang zullen bedrogen hebben. Daar is Mijnheer den Directeur bezig met naar iets te zoeken.Hij is kwaad pains 'oe keer, zij hebben hem durven in «R-chl en Vrijheid» zetten, omdat hij de meisjes voor nietigheden boeten oplegt van 2 tot 3 franken per veertien dagen. Deze week zond hij een meisje naar huis voor drie dagen ,en eene voorgoed Hare misdaad was tegen een ander meisje klappen. Wat dat men toch moet doen, om zich recht te houden. De kruik zal wel te water gaan tot zij door af valt. Het is eene afgedane zaak Wij beginnen eindelijk met de kinderverzek-ring Het was nog ons te vroeg afgestorven be stuurlid Victor De Geyter, die in leven, om zoo te zeggen er van droomde, het eens zoo ver te kunnen brengen, dat gar.sche buisgezinnen in den Ziekenboid konden opgenomen worden. Wij hadden nu reeds verzekering voor man nen en vrouwen, ru ook zullen wij de kinder verzekering hebbcD Ziehier hoe het ineen zit Kinderen, (jongens en meisjes) van 7 tot 16 jaar worden aangenomen, mits een inleg van 7 centiemen per week. Na zes maanden le heb ben ingelegd, hebben zij recht op kostelooze geneesmiddelen en geneeskundige zorgen. Eens 16 jaar oud gewerden, gaan zij over naar den Ziekeobond der volwassenen. Het spreekt van zelf, dat dien bond vatbaar zal zijn voor verbeteringen, en zulks zullen wij mogelijk kunnen vaststellen na een jaar be staan. Deze week ontvangen onze leden een circu laire hierover, met inschrijvingslijsten en ook meerderen uitleg, en wij hopen dat zij hunne kinderen die den vereischten ouderdom heb- \ben, zullen inschrijven. De bobijnenmaaksters 176 in getal hadden Zaterdag den 11 dezer, in 'tfabriek Slichelmans te Ninove het werk gestaakt. De reden hiervan was, dat de meisjes per yards moesten werken, op 3 per honderd na. Tweemaal daags wierden de bobijnen afgeme ten. Voor iedere bobijn waar er meer of min dan 3 p. h. yards oplag, wierden de meisjes gestraft voor 5 centiemen, zoodat Zaterdag sommige bobijnenmaaksters 30 tot 70 centie men boet waren afgehouden op hun loon. erschillige onderhandelingen zijn Maan dag met de heeren gehouden, doch men kwain tot geene overeenkomst De meisjes hielden Maandag gedurende gansch den dag vergadering in 't lokaal De Redding, met Flips van Aalst, die als raad gever de meisjes bijstond. Daar is dan aange nomen. 1Men zal per laag werken ofwel moeten de heeren bewijzen, dat het mogelijk is per yards bobijnen te maken. 2. De heeren moeten den opslag aan duiden, die aan de bobijnenmaaksters zal ge geven worden.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2