Een en ander. Uit Geeraardsbergen. Inschrijvingslijst ten voordeele der werk stakers der Grammontoise. Giften voor den Ziekenbond tfoyson, Voor de Stakers. Voor ons Strijdl'onds. BERICHT. In de onderhandeling van Dinsdag hebben de heeren deze twee bovenstaande vragen ingewilligd. Er zal dus per laag gewerkt wor den zooals het ook te Aalst gebeurt. De opslag is van 5 tot 15 per honderd. De meisjes behalen dus eene dubbele over winning, De boeten zijn weg en bekomen hierbij nog een loonopslag. Dit is de tweede staking die in het garen- fabriek Stichelmans op 3 weken ontstond en is van groot belang voor de werklieden van het fabriek Dorreman's hier te Aalst. Op de vergadering van den Textielbond zal er heden Zondag verderen uitleg over de beide stakingen en afloop gegeven worden. NIEUWE LOONOPSLAG. Donderdag zijn ook in de fabrieken LA NINOVITE en DE BOTS loon- opslagea gegeven. Zou het waar zijn Men bericht ons dat de lantaarn aanstekers gaaD reserven toegevoegd worden, en dat die reserven enkel aan 7 franken per week zullen betaald wer den, terwijl de lantaarn aanstekers er nu 8,75 fr. winnen. Indien zulks waar ware, mag het de gaz- compagnie schande gesproken worden, want het loon van 8,75 fr. is toch niet te veel er. nu vooral hunne schromelijke winsten die ze ver- wezentlijjfen. Wij hopen dus verkeerdelijk irgelicht le zijn. Durand is vrij gelaten. Eindelijk is de stem der proletariërs aller landen ver hoord. De herziening van het proces Dut and, de secretaris der koollossers van Le Havre (Frankrijk) bevoltn en Durand ODmiddelijk in vrijheid gesteld. Zijne eerherstelling is dus nog eene kwestie van dagen Toen men Durand berichtte dat hij vrijge steld wierd, geloofde hij er niet aan en hij verkeerde in de meening dat men hem in een krankzinnigen gesticht zou opsluiten. Hij wei gerde dan ook hel gevang le verlaten en men heeft zijn vader moeten verwittigen die dan met zijne verloofde is gekomen, om hem de echtheid zijner invrijheidstelling te verkon den. 's Avonds had er in het Volkshuis te Le Havre eene groote meeting plaats De Meeting over de strijden in Vlaan deren, was verleden zaterdag in Hand aan Hand goed gelukt- Laat ons hopen dat de werklieden den oproep goed 'zullen beantwoor den, en hunnen peDning storten om hunne strijdende en uitgestotene broeders te helpen overwinnen. 't Was een puiken toonecl-avond- stond die onze tooDeelgroep Zondag had ingericht. De stukjes zijn goed gespeeld, het publiek was uiterst voldaan. Dien groep belooft veel. Rekenen wij op hunne standvastigheid. Overlijdens. De maatschappij Hand aan Hand, komt twee harer leden te ver liezen. Uet zijn de gezellinnen Maria Van den Bossche en Isabel Doyen. Hunne naast- bestaande hebben genoten 100 franken van de levensverzekering «La Prévoyar.ce Sociale» waarvoor ze enkel een jaar 5 centiemen per week hadden betaald. Daarenboven van de levensverzekering van Hand aan Hand, waar voor er geen centtem wordt ingelegd de eerste 36 franken de tweede 42 franken. Dus mooièi sommekeos voor de oaaslbe- staanden Wij deelen in den rouw die deze beide fami- liën komt te treffen Werklitden wordt lid der Samenwerkende Maatschappij Hand aan Hand Wat kunt ge gereed maken, vraagt eene vrouw aan haren gebuur, de groenten zijn raar en bovendien zeer duur. Ik zoek niet, is haar antwoord kort weg in de winkels van Hand aan Hand, heeft men ingelegde spenagie, snijboonen en erwten aan zeer kleine prijzen, en ze voeg de er bij ze zijn zeer smakelijk. Aan de Bevolking van Geeraardsbergen. P. V.S.vraagt in De Viije Werker..., van Aalst, ons gedacht over een voorstel door P. V. S. gedaan. Dit voorstel is Kunnen de fabrikanten niet samen komen met eene delegatie hunner werklieden om zich takkoord te stellen op den prijs der doozen. Mijn gedacht hierover, waarde P.V S. is wat de uitslag van uw voorstel was Boter aan de galg. De patroons hebben samen geweest met werkers afgevaardigden. Hoebeke weigert 3o centiemen te betalen ge lijk Byl, alhoewel de vulsters de 3o centiemen van Byl ook nog weigeren. Petrus vraagt ook mijn gedacht, over een voorstel van een zijner medewerkers name lijk van een tarief gebaseerd op het getal stek ken, welke de doos bevat. Zie, waarde Petrus, het doet mij plezier dat dit laatste voorstel met van u is. Hij die dit voorstel deedt, heeft bewe zen niets, absoluut niets te kennen van de allu- mettenfabrikatie. Oppervlakkig beschouwd, lacht dit voorstel de omngewijden toe, schijnt juist, schijnt opper best. De vulsters nochtans, Petrus, stellen vast dat dit voorstel niet voldoende is en zij hebben gelijk. Wij zijn t'akkoord dat van het getal stekken, die eene doos bevat, moet rekening gehouden worden maar het verwondert mij toch, Petius, dat de doos zelf waarin de stekken moeten ko men aan uwe scherpzinnigheid ontsnapt, of vindt gij niet dat de doos zelf, of beter gezegd het model der doos voor veel tusschen komt in het vaststellen van den prijs. Wat denkt gij hiervan Nog iets Petrus, wat denkt gij over het voor stel van Anseele, dat daarin bestond het wrk te hernemen aan bijv. 32 centiemen met over eenkomst dat 35 zal betaald worden, binnen een overeen te komen tijdstip. Het verwondert mij waarlijk van u DAAR OVER niets vernomen te hebben, of wist gij ook van dit voorstel niet Enfin, nu kent gij het, zeg, wat denkt gij er over. Wat nu aangaat al de rest van uw artikel van 12 dezer, wil ik u ook nog het een en ander op merken. Eerst en vooral verheugt het mij, dat gij moet herkennen dat tot hiertoe alhoewel de bewe ging rond bedoelde doos, reeds twee jaren duurt geen enkele fabrikant die doos gevuld kreeg ONDER de 35 centiemen. 't Is waar dat de verschillende stakingen tot hiertoe geen oogje vet meer brachten op de soep der fosfoorbewerkers, maar, en dat zult gij toch ook willen herkennen, het is waar dat tot hiertoe door de verschillende oplossingen, geen enkel fabrikant zich meer kon vet mesten dan vroeger, door den arbeid zijner werkers. Nu, ik voor mij, heb lievti honger (e lijden ZONDER te werken dan ai wei kende, omdat ik in dit geval toch de overtuiging heb, dat geen uitbuiter zich ten koste van mijn werk in weelde en overvloed baadt, zich vet mest. Misschien zijt gij geen partijganger mijner meening, daar zijt g)j immers vrij van, maar gij zult toch ook wel de werkers willen vrij laten ervan te denken wat zij willen. Ik wil er toch bijvoegen, dat ik pre tentieus genoeg ben te gelooven dat de groote meerderheid der Geeraardsbergsche bevolking mijne meening is toegedaan. De oplossingen van Demey of Anseele hebben geen aarde aan den dijk gebracht, vindt gij. Wel mogelijk, maar onze fosfoorbewerkers weten waaraan zich te houden, maar wat nog minder aarde aan den dijk bracht dat is de schijnheilige houding uwer Geeraardsbergsche medewerkers in de staking in La Grammon toise Gij schermt met de vei klaring van den heer De Launoyt. DAT is kinderspel. Inderdaad, kunt gij op eene loochening van den heer De Launoyt wij zen, voor wat zijne veikiaring betreft dat 35 centiemen niets meer dan juist voldoende is voor de groote doos Dat de heer De Launoyt geen 35 centieman kan blijven betalen, in geval dat de heeren Byl ot Hoebeke de groote doos zouden gevuld krij gen aan 3o of 27 3/4, wel men moet geen Petrus zijn om die verklaring natuuilijk te vinden. Om te sluiten, mijn allerwaardigste Petrus, van mijnen buik eens gespioken. Het dcet mij waai lijk genoegen dat die ver dikt en blijft gij nu mager, uan komt zulks mis schien wel uit het spijt dat gij moet voelen over onzen vooruitgang. Het is gemakkelijk de menschen op te jagen vindt gij. Wel mogelijk, maar daar behoort moed toe, en die moed, pardon waarde Petrus, indien ik u mocht kwetsen mist gij en uwe aanhangers want gij of geen uwer durft zich wagen in het bijzijn der werkers in het openbaar te spreken over die zoogenaamde ophitsing of over de laffe aanvallen en verdachtmakingen welke zij zoo graag van achter hunne warme stoof in het geniep uitkramen. P. De Mey. Dringende vergadering Heden Zondag om 2 1/2 uur stipt, dringende ver gadering voor al de leden verbruikers der Samenwerkende Maatschappij De erbroede- ring, op boete van 0,25 fr. Kinderen zullen geweigerd worden. Zeer gewichtige dagorde. Voor het Bestuur P DE MEY. Belangrijk bericht. De partijge- nooten worden bericht dal sedert Dinsdag 14 dozer. M. Hube l Modewinkel niet meer in dienst is der Samenwerkende Maatschappij. Het Bestuur. Van het fabriek Cyriel De Launoyt, lijst F. Rygaert 11,55. Lijst Victor De Pelsemaker 32,15. Prudens 0,50. Motte Frans 0,50. Cyr. Vooruit 0,50 Emiel Collyns 0,50. Miseren 1,35. Benoit 0,50. P. onbekend 0,50. Omdat de vulsters van het fabriek Byl aan de slacht offers van La Grammontoise zouden denken 0,10. Omdat de vulsters van Byl te vroeg ver gelen hebben wat voor hun gedaan is 0,10. M. Bonrer 5.00 M. Van de Velde 12,25. M. Verhaegen 20,00. Temmerman Jozef 1,00. Pol Bombeeck 0,30. En iNard 0,30. F.V D. M. 0,50. D. B. 0,25. Bedienden Hand aan Hand 2,25. Van Pamel o,25. Van den Brempt 0.20, Dierickx o,3o. Matthys o,3o Spaens o,3o. Marie riep Siskeu, Sisken, uwe koifteborze staat ia brand en zij is niet verassureerd o,3o. H. F. o.25. PL, D. S. o,25. Ontvangen deze week 6,75 fr Ontvangsten vorige weken 225,80. Bedienden Hand aan Hand 1.40. Met deze maak ik het geëerd publiek ken baar, dat ik een Café kom te openen met zaal, gelegen op de Groote Markt, op 25 Februari. Alle dranken van eerste kwaliteit zijn er te verkrijgen. Ook wordt er bal gespeeld gedurende de carnavaldagen en daar er voor een puik orkest gezorgd is, hoop ik dat elk een kijkje zal wil len komen nemen en een flikker slaan. Uw Dienaar, P. NICBELS.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3