Een kluitje, a. u. b. AAN DE LEDEN. STAD NlNOVi:. Voor de Stakers. Voor ons Slrijdl'onds. BERICHT. sterverbond omdat de liberalen slokop deden. Nu kunnen de liberalen hun aandeel in 't Schepencollege krijgen en zij weigeren. Als er ojit een monsterverbond heeft be slaan, dan was het tusschen liberalen en klerikaleo, die 13 jaar lang op 't krediet der katholieken hebben geleefd en dit in ruil van zekere gunsten. In de Gaz. Het zou dan toch waar zijn Wat Wel dat men de lanlaarnaanste- kers die nu 1,25 fr. per dag verdienen, zou 25 ceDtiemen aftrekken. Men het ft er reserven gevraagd, aan 1 fr. per dag drie die zich aangeboden hebben, hebben geweigerd, toen zij vernamen dat zij aan 25 centiemen min zouden betaald zijn geworden, dan hunne andere makkers, en één heeft het werk aaogeromen. Wij hebben aan den heer de Bethune Louis hierover reeds twee brieven geschreven.-om dat wij meenen dat M. de Bethune als belang hebbende in de gaz, en ook wel't bestuur zijnde, zijn invloed zou gebruikt hebben om dien loonaftrok te verijdelen. M. de Bethune heeft ons zelfs Diet gewaar- digd een antwoord te geven. Wij noemen het een waar schandaal, het loon der lantaarn-aanstekers met 20 0/0 te durven verlagen, en vooral zij zulke schrome lijke wi: sten doen. Ware de uitbating der gaz door de stad ge daan, de winsten vloeiden in de ledige stads kas. terwij! zij nu gaan in de zakken van eenige rijke aandeelhoude s. Maar ook, zoo zorgen de heeren katholieken voor hunne vriendjes en kozijntjes. In de Kamer. Verleden Dinsdag is den heer Minister van Nijverheid en Arbeid ondervraagd geworden, door katholiekenen socialisten over den lock-out te Ingelraunster. De katholiek Delbeke voerde eeue zeer erge taal, die zelfs zoo erg was, dan deze van onzen vriend Anssele, toen hij de fabrikanten Cartouche en Cie heette. De patroons zijn daar in de Kamer eens goed onderhanden genomen, door de katho lieken en de socialisten,zij die hunne werklie den uitbuiten, za de straat opwerpen en niet kijken naar hunne godsdienstige of politieke overtuiging. 't Zijn nu de katholieken die hunnen eigen minister ondervragen en terwijl zij de meer derheid zijn, moeten zij aandringen om eene wet te krijgen, de invoering van Scheidsraden verplichtend makend. De minister heeft zijne welwillende mede werking beloofd, en 'l is te hopen, dat er wel dra eene oplossing kome, aan dien schandigen lock-out Dat de werklieden begrepen, dat zij zich niet mogen laten verdeelen in christenen en niet christenen, dan zoudso zij eene groote macht zijn. O gelukkiglijk is het nog niet zoo ver. Niet slecht. Een boer stelde aaneen geestelijk man, die belust was eene hesp van 't varken te bemachtigen, de vraag, of hij het verschil kende tusschen Onzen Lieven Heer en zijn varkeu. De geestelijke die meende dat den boer met Onzen Lieven Heer wilde spotten, meende hem te moeten berispen, maar den boer was er rap bij en zegde dat zijne vraag in niets O. L. H. bespottelijk maakte, want hel ant woord op deze vraag is, dat O. L. H. voor alle menschen is gestorven, en mijn varken voor mij alleen. Hiermede begreep de geestelijke dat hij mocht heengaan, en het beste brokje van 't varken mocht laten haDgen. Heden begint dus de Carnaval en vele werklieden zullen hunne spaarcenten aan kun zoogezegd vermaak verkwisten Mogen wij die talrijke werkmenschenzoo jongens als meis jes herinnerendat zij tijdens die dagen van verzet en vermaakniet mogen vergetendat er in Eeclooin Ingelmunster, in Ronsein Lessenin Verviers en in tal van andere plaatsenzooveel werklieden de straat zijn opgeworpendoor hunne hartelooze patroons werkeloos zijn gesteld en dat er anderen in strijd zijn voor meer loon, voor een beter be staan Mogen wij onze vrienden vragendat zij bij hun vermaak ook een kluitje zouden af zonderen om hunne lijdende en strijdende broeders te steunen Ja niet waarwant wij ook hebben reeds meermalen blij geweest door anderen te zijn geholpenen 't is nu onzen plicht ook onze strijdende vrienden niet te vergeten. Zingt dan een liedjedoet een omhaling en ge voedt de strijden om meer loon In Klokke Roeland lezen wij een brief van Vader Abraham, gericht aan den Minister van Onderwijs, om de lage loonen der onder wijzers en waarin er voor d»*zen wat opslag wordt gevraagd. Ja, 't is waar, het onderwijzend personeel is te slecht betaald, zijn loon is te gering en 'tis eene ware schande, dat katholieken zich tot eigeDe politieke vrienden moeten wenden, om wat verbetering voor de onderwijzers en onderwijzeressen te vragen, na dat bet Lande lijk bestuur, sinds 26 jaar in handen is der dompers Maar zou c Klokke Roeland ook niet eene lans breken, om wat beternis te vragen voor de slecht betaalde politieagenten Hun minimum loon is heden nog altijd 000 fr. per jaar of 2,50 fr. per dag En de sladswerklieden met hunne 16 1/2 centiemen per uur 't Zijn wij socialisten die op de hongerloo- nen dier werklieden hebben moeten wijzen en die ondanks ons gedurig aandringen weinig of niets hebben bekomen. 'tZijn hier ook de katholieke hoofden sinds jaren en jaren aaa 'l bewind, die zulke hon- gerloonen durven betalen. Mogen wij besluiten, dat het in dezeden der dompers ligt, het volk hongerloonen te betalen Deze die verlangen hunne kinderen te laten opschrijven in de Ziekenbond, zijn verzocht de bulletijns in te vullen met NAAM en DATUM van geboorte, en ze terug te geven aan de bode. Bij de Firma Stichelmans, 49 spoelders zonder werk. Nog 6oo werklieden zullen volgen. Ziehier hoe de zaken gebeurden Op 24 Januari en 2 Februari, hadden tus schen de Heeren en de spoelders onderhande lingen piaats, waarin de Heeren de stelligste verzekering gaven, dat de spoelders 3,25 éi 3.30 fr. per dag zouden gewonnen hebben. Er is nu eene volle maand verloopen, waartusschen de spoelders nogmaals getracht hebben, om met dc Heeien te kunnen spreken, gezien de werklieden bet verzekerd loon niet ontvingen, doch de Heeien wilden niet meer met de spoelders onderhandelen. Hoe is de wegzending der spoelders gebeurd Er zijn spoelders die reeds 40 jaren in het fabriek werken. Sinds dien werken al de spoel ders te samen in eene ploeg. Nu willen de Hee. ren dat iederen spoelder atzondedijk werkt, dat zou voor gevolg hebben, dat de gelijke loonen van heden zouden verdwijnen in ongelijke, waardoor sommige spoelders die de goede num mers bewerken 5 fr. per week meer zouden kunnen winnen dan de spcelders die de slechte garennummeis maken. De spoelders wenschten dat zulks niet zou gebeuren, wilden niet dat een deel hunner werkmakkers met een stuk van 5 fr. min naar huis zouden gaan. Dit schaadt niets aan de Heeren, gezien het tegenwoordig stelsel van te samen te werken, door de Heeren zelf nog inge voerd is. De hoog menschlievende daad dei spoelders, die noch misdeelden noch verschil wilden in de loonen, had hun doen besluiten, met de Heeren Stichelmans opnieuw te gaan onderhandelen,om de Heeren op hun bts'uit terug te doen komen. Woensdag den 22 Februari zijn de spoelders gaan onderhandelen. Op het bureel waren de Heer Arthur Stichelmans en den heer bestuur der Coyette. De werklieden die wilden uitleg geven, waarom zij met de Heeren wenschten te spreken, kregen tot driemaal toe voor eenig antwoord van de Heeren. dat zij geenen tijd hadden, en er mochten van door trekken De Heeren weigerden dus formeel met hunne werklieden te spreken, den zelfden df?g konden de spoelders geen garen meer bekomen, en deze die nog garen hadden, moesten zulks terug naar het magazijn dragen. Aldus vielen de spoel ders zonder werk en mochten des avonds naar huis gaan, om niet meer naai het fabiiek terug te keeren ONBESCHAAMD. Op 't laatste oogenblik wordt mij De Vrijë Werker in de handen gestopt, die handelt over het manifest dat door den Twijndersbond te Ninove is verspreidt. Het artikel verraadt de woede der dom pers. Ik word er nogmaals als leugenaar in afgeschilderd de Ninoofeche werkers zullen dit schrijven naar waarde schatten. Hierop een antwoord toekomende week de lezers zullen dan kunnen oor- deelen wie de valsche deugniet is en opzet telijk tot zulke verachtelijke middelen zijn toevlucht neemt. H. F. Na de vergadering van den Socialistisehen Propaganda-Vrouwenclub 1,63. Gezongen door L. bij Frans Luycx. 0,91. F. V. d. M. 0,50. Vergeten in 't blad van 12 dezer, F. V. d. M. 0,50. Gezongen door den Oers en Neêleken bij Cornand Camiel 1,15. Omdat den Oers en Neêleken overeenkomen als twee mos selschelpen 0,10. Ror.dgehaald na de meeting 15,21. Bedienden Hand aan Hand 2,00 Fr. en Alb. W. 0,80. Pol Bombeeck 0.30 en Nard o,3o. Rondgehaaid op «le vergadering 3,52 Vai> den Brempt 0.20. Dieiickx 0,30. Maithys o,25. Spaens o,3o.F.Gh. o.5o. D. P. o,25. Ph. Sp. 0,30. Spinners en draadjesmakers Jelie 4.70. Ph. D. S. o,25. A.N. o,25. Ontvangen deze week 34,22 fr Ontvangsten vorige weken 227,20. Bedienden Roode Leeuw 2.5o. Bedienden Hand aan Hand i,3o. Met deze maak ik het geëerd publiek ken baar, dat ik een Café kom te openen met zaal, gelegen op de Groote Markt, op 25 Februari. Alle dranken ran eerste kwaliteit zijn er te verkrijgen. Ook wordt er bal gespeeld gedurende de carnavaldagen en daar er voor een puik orkest gezorgd is, hoop ik dat elk een kijkje zal wil len komen nemen en een flikker slaan. Uw Dienaar, P. NICHËLS,

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3