De lock-outs to Lessen en te Eecloo Do klop van de kas..ai I Mijn afscheid van da Roomsche Kerk. Herdenking der Commune van Parijs. Goed gezegd. Rechterlijk nieuws. gaan op hun einde. Patroons en werklieden hebben zich t'akkoord .gesteld, om 't geschil aan ee» Schtidsraad te onderwerpen. De Minister van Arkeid heeft zulks aanvaard en weldra eindigt daar het lijden en de at moede der werklieden, die zij dank de eendracht hunner patroons, hebben te verdu ren. Mochten de werklieden zich sterk wapenen, zich nauw aaneen sluiten, om in het vervolg over cene macht en eene kas te beschikken, dan zouden zij den aanval kunnen onderstaan en den aanval doen wanneer het noodig is. Maar dat er nog menschen gevonden worden, die de leek outs goedkeuren, dat is niet te be grijpen. We1 nu, het is de liberale Volksgazet van Aalst, die er zich bij aansluit, die een artikel schrijft om de patroons van Ingelmunster, die AL hun wei kvolk de straat hebben opgewo;pen, goed te keuren Ziedaar hunne liefde voor het werkende volk. Te Ingelmunster zijn het liberale patroons, (èéa is katholiek) en omdat bet nu politieke vrienden zijn, die zulke beestige daad verrich ten, hierom keuren zij zulks goed. Maar waar de katholieke patroons lockotee- len, daar zullen de liberalen hen afkeuren en de katholieke werkmansvrienden zullen het tegen deel doen. Ze zien enkel naar hunnen politieken winkel 't Is gemeen. Iets is er nu toch reeds veranderd, en dit is, dat het de Socialisten niet meer alleen zijn, die commis-voyageurs in werkstakingen genoemd worden, reeds hebben de katholieken ook dien naam verworven. Wij zijn dus alleen niet meer En als wij hier te Aalst de liberale en katho lieke fabrikanten zien samen trekken, tegenover de werklieden, en als wij hier ook eens een lock out zullen op den hals hebben, dan zullen wii eens zien, welk de houding zal zijn van die liberale en katholieke bladen, die zich nu tegen over elkander stellen, en dan ook wel één zeel zuilen trekken. Wij komen hierop terug. Onze lezer» herinneren zich nog wel dat dö Corigoleesche Maatschappij van de Kasaï samengesteld uit eenige kapitalisten zich verzette legen de Belgischen Staat omdat de a vrijhaodel ginds ingevoerd werd. Deze heeren vroegen; dat de Staat als vergoeding afstand doen zou, voor eenige mil joenen, van de acties die hij bezat in de maatschappij, of wel, 2* dat de Staat hue zoo niet 40 miljoen schadevergoeding zou betalen Eerst was er spraak van proces, later van overeenkomst. Nu vernemen wij da4, men overeengekomen is 1 De Slaat trekt 11 miljoen 180 duizend 303 franken voor al de acties die hij bezit en afstaat. En toen de Congo overgenomen werd door België, werden deze ac'.ies geschat en inge schreven op een waarde van 36 miljoen De Staat dit zijn wij verliest dus nagenoeg 25 miljoen Ofwel heeft men ons bedrogen toen men de waarde van de Congo opgaf bij de overname, ofwel werpt men nu ons geld in de schoot van eenige heeren kapitalisten. Al. Renkin en zijne vrienden de klerikalen zullen hierover rekening moeten geven in de Kamers. Miljoenen hier, miljoenen daar, maar on- dertusschen lijden de arbeiders en de boeren 't Gaat te ver 't gaat over zijn hout. Ons antwoord aan De Vrije Werker aangaande het artikel over de bewe ging te Ninove, verschijnt in een mani fest en zal toekomende week overgeno men worden. Dat is bet onderwerp dat gezel Van Vorst gewezen capucien, nu Zaterdag aanslaande, om 8 uren, in 't lokaal Hand aan Hand zal behandelen. Onze lezers zullen iveds in Vooruit hebben gelezen, hoe menigmaal gezel Van Vorst, door de behandeling van dit onderwerp, legen- spraak van wege geestelijken is opgeloopen, en hij vraagt niet beter dan er te kunnen over debatteeren, met mannen die in den Room- schen tempel t'buis behooren. Zal bij hier te Aalst tegenspraak oploopen Wij weten het niet, maar 't ware zeer wen- schelijk, omdat in de kerk waar er door de geestelijkheid gedurig op andersdenkenden wordt gedo derd, niet mag tegengesproken wot den, daar de wet zulks verbiedt Hierom zetten wij dan ook 't lokaal Hand aan Hand wagenwijd open, in de hoop dat er toch eenen den moed zal hebben hunne dog ma's te komen verdedigen, want uit de dis- cusie spru't licht, en 't volk heeft licht noo dig Wij weten dat het er zal stroomen toeko mende Zaterdag, en hierom raden wij de weetgierige partijgenooten aan, zich in tijds van eene ïr.gargskaart te voorzien, zij kost slechts io centiemen per persoon. Dit om de kosten te dekken. Zij zijn te verkrijgen in 't lokaal Hard aan Hand, bij de broodvoerders en bij den bode. N. B. Wij hebben op last van 't Mid denbestuur, e#n brief geschreven aan den Heer Roelandts. Pastoor-Deken onzer stad, hena van deze voordracht verwittigende, om in geval hij wenscht een afgevaardigden te zenden, h°t woord vrij en ook de volledigste veiligheid hem verzekerd is. De Jonge Wacht richt op Zondag 19 Maart, om 7 uren 's avonds, eene Voordracht in, over De Parijser Commune Het is gezel Aimé Boogaerts, hoofdopsteller van Vooruit die deze voordracht zal houden met lichtbeelden Een inkomprijs van 10 centiemen is voor deze voordracht gesteld, waarvan de opbrengst dient voor de kas der Socialistische Jonge Wachten. Wij roepen onze vrienden op, deze voor dracht in massa bij te wonen de Commune van Parijs is reeds zooveel belasterd geworden door oaze tegenstrevers, de helden dei Com mune als moordenaars en dieven afgeschil derd, zij die nogthans met de edelste gevoe lens zijn bezield geweest, opdat wij op deze voordracht niet talrijk zouden aanwezig zijn, om de nagedachtenis dier helden te wreken en uit hun aaudenken moed en kracht te pulten, om tnzen strijd tot de bevrijding van het wer kende volk, met meer iever dan ooit voort te zetten, tegen het al opslorpend kapilalismus Gezel De Dunne zei verleden week, in den loop zijner prachtige redevoering, nopens de werkstaking te Ingelmunster De waarheid is dat de patroons de werklie den verdrukken, zonder onderscheid te maken lusschen christen werklieden en socialisten. Zekerlijk kan men politieke kartels met de liberalen aangaan, maar op het economisch terrein, op het v aagsluk van de loonen en de werkuren, zijn de liberalen het dichtst bij de katholieken en vormen kapitalistische blok. Zie, werkkameraden, dat is eens de volle waarbeid. En verder Betaalt men een katholiek arbeider in weerwil van zijn geloof Neen, niet waar Indien een katholiek patroon anarchistische werklieden kon verkrijgen tegen lager loon, dan zond hij zeker lijk zijn katholiek werkvolk aan de deur Katholieke patroons en a fratcmagons ofte vrijmetselaars knielen al te gaar voor hun geldkoffers Wel, ik zeg tot het werkvolk Syndikeert u allen, zonder ondeischeid tusschen ohriste- lijken en socialisten, om u te verdedigen teeen de lock-outs die u beloeren Goed gezegd, De Bunne Wet op vrouwen- on kinderarbeid. Verleden Woensdag is den lieer Morelle, fabri kant te St-Nikolaas, door de correctionneele rechtbank van Dendermonde veroordeeld ge- woiden tot drie boeten van 10 franken, om een ondeijaiig meisje van min dan 13 jaar oud, n uren per dag te hebben doen ai beiden. De vader van het kind, Straetmar.s Jozef, is ook verwezen tot acne geldboet van"5 franken. Als getuige ~trad op, den heer Peters, werk- toezicht er. Moesten al de fabrikanten eens gevat worden, die de werkerswetten overtreden Om singels (scliramoeilie) te rapen Ja, vriend lezer, daarvoor zaien er te Dender- monde vijf arme moedeis op 't strafbanksken. Zij waren beticht kolen te hebben gesto len Hunne misdaad was geweest, bij het afstorten der singels, gebracht tot het maken eener tram- lijn, er de brandbare stoffen te hebben uitge zocht. Iets eerlijks zal men denken Voor de recht- j bank niet, want de wet verbiedt zulks. Nogthans zijn de betichten vi ij gesp roken, omdat zij het inzicht niet hadden te stelen. 't Is winter, 't is koud, uwe kinders bibberen van koude, er is geen geld om kolen 'e koopen en dicht bij uwe woning zal raen singels afstor ten om in den grond te delven, en de wet ver biedt u, de brandbare s'oflfen er uit te zoeken Wij hebben eene mooië wetgeving. De Backer Alfons van Wanzele heetteen velo geleend en hem vergeten terug te brengen, alsook twee geburen hunnen kortewagen. Hij krijgt hiervoor 3 maal 2 maand gevang en 3 maal 5o franken boet. Duur betaald. Claessens Henri met nog een anderen van Nieuwerkerken (die uit reden van ziekelijkheid niet verschijnt) zijn be ticht hun schoonbroeder toegetakeld te hebben, die in het gevecht 30 franken is kwijt geraakt, maar men weet niet of hij ze ontnomen is, ofwel verloren heeft. Beiden krijgen hierom een jaar gevang met onmiddelijke aanhouding. Claessens weende als een kind, bij het hooren uitspreken van het von nis. Van de Maele beticht op zijne vrouw Maria Daelman geschoten te hebben, hetwelk haar een paar maanden onbekwaamheid tot werken had veroorzaakt, verscheen ook verleden woensdag voor de correctioneele rechtbank van Dender- monde. Hij wierd verdedigd door M. De Swarte, advokaat, bij het Beroepshof te Brussel. Den heer Pardoen, die het onderzoek heeft gedaan in deze zaak, zegt, dat de vrouw Van de Made hem bekend heeft dat haar man op haar heeft geschoten, nadat zij hem had gezegd, wan neer hij haar vroeg in eene andere zaak, voor hem ten beste te spreken, dat zij liever had, dat hij twee jaar gevang kreeg, dan maar 15 dagen. De betichte zelf heeft hem ook zulks verklaart. Vermeiren Sylvie van Hofstade verklaart, dat zij de vrouw Van de Maele, Marie Daelman heeft zien vallen en dat haar man op haar is ge sprongen, twee schoten heeft gelost en dan ia gaan loopen.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2