Uit Geeraardsbergen. Een en ander. Inschrijvingslijst ten voordeele der werk stakers der Grammontoise. AALST. Giften voor den Ziekenbond Moyson, Voor de stakers. BERICHT. (Marie Daelman is getroffen in de borstals men loopt en valt, ligt men gewoonlijk op de borst, en 't is zeer moeiëlijk haar al liggende te schieten, zulks merkt dea advokaat in zijn plei dooi heel juist op). Kieckons Frans en Redant Augusti- DUI, hebben niets van het feit gezien, maar de eerste komt getuigen dat Van de Maele groot verdriet had, omdat zijne vrouw hem had verla ten, en dat zijne herberg nu kapot was de tweede heeft zijne vrouw hooren zeggen, dat het met haar man niet lang meer zou geduurd heb ben. Dit alles vóór dat Van de Maele op zijn vrouw geschoten had, want de vrouw had hem verlaten na moeiëlijkheden die hij met hare schoonbroeders had opgeloopen. Meester De Swarte treedt in zijne pleidooi in nadere bijzonderheden over de feiten die het schot voorafgingenspreekt over den ziekelijken toestand van zijn klant, over zijne verantwoor delijkheid, die volgens de verklaring van Dokter De Moor maar gedeeltelijk is over zijne werk zaamheid en oppassendheid, over zijn goed ge drag enz. Hij toont ook een smeekschrift door 109 geburen onderteekend, die verklaren dat Van de Maele altijd een goede gebuur en een brave huisvader is geweest en hij dit enkel kan gedaan hebber, in eene vlaag van gramschap. Nu komt hij op het feit, hoe hij in 't bezit is gekomen van den revolver Van de Maele is af getakeld geworden, toen hij kennis had met zijn vrouw, door een harer vroegere minnaars, die hem op zijn terugkeer afwachtte, en 't is dan ■dat hij zich wapende, daar hij zich gedurig in wettige verdediging bevond. Het Openbaar Ministerie eischt eene voorbeeldige straf en zegt dat er geene verzach tende omstandigheden meer moeten aangeno men worden, gezien er reeds verzachtende om standigheden zijn in acht genomen, want de be tichte zou moeten verschijnen voor 't Assisenhof in plaats van voor de correctionneele rechtbank. Ook houdt het Openbaar Ministerie de vooi be duchtheid staande. Meester De Swarte doet eene korte repliek en zegt aan ce heeren rechters, dat zij het als geene verzachtende omstandigheden mogen aan zien, dat Van de Maele hier verschijnt, want voor 't Assisenhof bekwam hij voorzeker eene vrijspraak, alhoewel hij ook volle verbouwen heeft in deze rechters, die ook menschen zijn. Uitspraak 2 jaar gevang en 100 fr. boet. Hun vaderland. Paters en nonnen zakken goed af naar Belgenland. Op dit ©ogenblik heeft het Se Daal te beslissen over elf aanvragen voor de gewone naturalisatie voor geestelijke onderwijzers en onderwijze ressen. Deze doen zich naluraliseeren, omdat de scholen waarin zij onderwijzen zouden kun nen gesubsidieerd worden. Mogen wij hieruit besluiten, dat bet vader land voor He geestelijkheid, dit is, waar zij goed gesubsidieerd worden Nogthans de geestelijkheid loopt hoog op, met hun vaderland, maar van zoodra dit vaderland ook geen luilekkerland meer is, dan verhuizen zij al spoedig Petrus Van Schuylenbergh houdt eene voordracht in het Davidsfonds, over St-Martinus, en bij hel eindigen, vraagt hij eene omhaling te mogen doen, ten voordeele van het aankoopen van geschilderde vensters in onze reeds zoo prachtige groote kerk. Waarom niet gevraagd een omhaling te mogen doen, voor de arme uitgestotene werk lieden van Ingelmuoster, Eecloo enz. Een secretaiis der vakvereenigingen betaald met de centen der arme werklieden, heeft ons dunkeos toch voor plicht, eerst en vooral te denken op die arme menschen die honger en gebrek lijden, alvorens te denken op versie ring in een kerk Maar wat is 'tHij moet toch de grooten aangenaam zijn, en dit is hij, wanneer hij voor hunnen winkel zorgt Eene goede brochuur komt te ver schijnen van de hand van Gezel Emiel Hubert, Ondervoorzitter van den Werkrechtersraad te Brussel, over de nituwe wet, onlangs grstemd voor de Werkrechtersraden, Er zijn nu een aantal nieuwe kiezers en zelfs is het vrouwvolk nu stemgerechtigd. Wie zou eene brochuur verlangt, moet in schrijven voor 15 Maart aanstaande. Zij kost enkel 15 centiemen. Men kan inschrijven in Hand aan Hand en bij de broodvoerders. De Partij-sekrelaris zal zich gelasten, ze te doen afkomen. Dieven op ronde. Woensdag nacht kregen de Heeren Gheeraeidls, Burgemeester, De Pelsmaeker, bakker, Van Itterbeeck. meca nicien en Mad. Wed. Van Breugel, hel bezoek van dieven, doch «iets is er gepikt geworden, tenzij eene vijl, die zij bij Van Ilterbeeck heb ben medegenomen. Dan zijn zij vertrokken naar den Dender- mondschensleenweg, en brachten een bezoek aan den Heer Bestuurder van het Velleofabriek, bij wien zij voor 500 franken waarde in zilver en andere voorwerpen medenamen. Hier lieten zij de vijl achter, gestolen bij M Van Itterbeeck, zoodat het geen twijfel na laat, of het zijn dezelfde dieven geweest. Laffe moordaanslag. Flip Van den Steene, oud 20 jaar, wonende KluiskeDsstraal, is Zondag Dacht, Iaffelijk aangevallen en met een mes gestoken, zoodanig dal hij in zeer zorgwekkenden toestand verkeert. Dit is ge beurd zoDder de minste moeiëlijkheden. De vermoedelijke dader is zekeren Frans P. van EremboHegem, die met andere vrienden ge maskerd was. De dader is aangehouden en is alreeds met zijn slachtoffer geconfronteerd. Vao den Steeue/was meestergast in het Glu- cosefabriek der heeren Leclercq en was alge meen geacht. Zijn leven is voortdurend iD gevaar. "V Burgerlijke begraving. Verleden maandag had de burgerlijke begraving plaats van den werkman Sieenhout Lodewijk, met de Socialistische Fanfaren Hand aan Hand vooraan. Het was eene indrukwekkende begraving. Veel volk woonde deze begraving bij. Zagen wij vele katholieken, die den gewonen eerbied voor de dooden, ook aan dit lijk betoon den, er waren er integendeel, die het lijk voor bijgingen zonder het te groeten. Welke fanatieke lummels. Ruzie in zijn straatje De heeren uit nummer 10 laten ons welen, daler ruzie is in hun straatje. 't Schijnt dal onze armste inwoners er de slachtoffers van zijn, want volgens hel schrij ven van Geeraard, Zondagblad, Vaandrig, onze heilige drijvuldigheidis het armbureel gesloten, mogen de geoeesheeren geen recep ten meer afgeven op rekeoing van ons arm bureel. Waarvoor de ruzie in straatje kwam, heeft tot hiertoe hoofdredacteur Schelle niet gemeld. Wij zijn daarom zoo vrij te denken dat hij sUcht ingelicht is en richten ons dus lot M. Arthur Pauwels, uitgever van Zondag blad met het allerbeleefdste verzoek ods eeos le willen kenbaar maken, hoe de ruzie soms kwam over zekere 40,000 ballekens. Kalm gesproken Geeraard is waarlijk verheugd over het voorgevallene bij Byl-Campen, oh zoo ver heugd dat hij eens kalm, oh zoo kalm mogelijk ('t staat in vette letters a. u. b de toestand wil bespreken. De kalmte geeft zich lucht in de volgende bewoording aan het adres van het koppelken van onder de Peerdenmarkt Ellendige volksopruiers hot werkvolk ziet en zag het reeds lang. dat zij dit werk moes ten aanvaarden en gij uit overmoed, uit ijdele hoovaardigheidEllendigaards (een vet uilroepingsteeken a. u b uw vonnis gaat op uw voorhoofd gebrandmerkt worden d'ure der., wrake pardon der rekeoing is geslagen. Hel uitgehongerde volk, dat door a zooveel geleden heeft, zal onverbiddelijk zijn voor u. Geteekend... pardoo niet geteekend. Als dat kalm is zijn wij wel eens benieuwd Geeraard in zijn koleire te zien. P. De Mey. B. Van de Cassye. Fabriek Cyriel De Lanoyt, lijst Felix Rygaert 10,20. Lijst Victor De Pelsemaker 27,78.Van verschillige lijsten der sigarenfabrieken 39,85. Lied gezongen door Aibert De Roeve bij P. Vermeiren, Onkerzele 0,71 Van 2 lidboekjes 0,50. Een lied gezongen bij Tante 0,27. Alf. De Moyer 0,50. Emiel Collyns 1,00. Cyriel Vooruit 1,00. Capriau August 1,00. De Nauw Emiel 0,25. Benoit 0,50. P. 0,50. Naamloos 20,00. C. Michiels 0,50. Gezoogen door Louis Rimbaut bij Frans Bicqué 0,69. Door zijne vrouw Leontine bij denzelfden 1,12 Door de bolders van Vierge Perre bij Waulers August 1,78. Na de begrafenis van Steenhaut bij De Geudt door Vergeylen Constant 2,60. Gezongen bij Bauwens door Beconi Felix 1,05. Een lied gezongen door Bert Kalle bij Henri Bombeeck 0,75. En den messer doet er nog bij 0,17 Omdat den dronken broêr David niet wil geven 0,10. En Leon geeft in de plaats van David 0,10. Een zatlap werkt gewoonlijk aan 25 centiemen min dan zijne andere makkers, zulks is ook 't geval in de gaz 0,25. Een tweezang door Hermans en Clementine bij P. Nichels 1,25. Gezongen door Leerik van Aalst bij Cornelis 1,15. Van verleden week Jos. M. 0,50. Spaens 0,25. Gh. F. 0,25. B. 0,25.. Een lied gezongen door De Smedl op den souper bij Joztf de kat 1,59. B. VV. 0,80. Dierickx 0,30. SpaeDs 0,30. Matthys 0,25. Van den Rrempt 0,20. Rondgehaald door Constant Vergeylen bij Philemon De Cock, Zoutstraatpoorl 0,65. Ph. 0. S. 0,25. Ontvangen deze week 17,10 fr. Met deze maak ik het geëerd publiek ken- haar, dat ik een Café kom te openen met zaal, gelegen op de Groote Markt, op 25 Februari. Alle dranken van eerste kwaliteit zijn er te verkrijgen. Ook wordt er bal gespeeld gedurende de carnavaldagen en daar er voor een puik orkest gezorgd is, hoop ik dat elk een kijkje zal wil len komen nemen en een flikker slaan. Uw Dienaar, P. NICHELS.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3