In La Georgie Zes honderd (500) werkmeaschenop straat Te verkrijgen Een en ander. Hel volgende manifest Wie zal Hubin afkeuren De katholieken Maar wat sneeft dit Mannen die vrouwenbeleedigers goedkeu ren. mannen die goedkeuren al het lijden dat die vrouw reeds heeft onderstaan, zelfs van wege de geestelijkheid (want een pastoor is veroordeeld geworden om haar te hebben beleedigd),mannen die haar heb ben vervolgd en belasterd en het heden nog doen, eene bende lafaards die tot zulke daden hunnen toevlucht nemen, staan verre beneden dezen, die de verde diging eener weerlooze vrouw op zich nemen Dat moet ieder rechtschapen mensch bekennen M. Moyersoen heeft zijn muilband ver loren, want in 't beknopt officieel Kamer verslag lezen wij De Heer Moyersoen Een collega aldus in 't gezicht spuwen, dat mag niet worden geduld. Vroeger hadden wij den Heer Van Wambeke als depute in de Kamer, en dezen zegde er eens Doet de deur toe M. Van Wambeke opende dus den mond uit schrik voor eene verkoudheid, onze nieuwgebakken depute opende de eerste maal den mond om een vrouwen- beleediger te verdedigen. Dat is 't verschil van de differentie Z'houden zich vast. Üe katholieke regeering krijgt daar verleden Dinsdag in de Kamer eene formidabele klopping, want de dagorde tegen de regeering wordt aange nomen met 70 stemmeo tegen 13 en 1 ont houding. En toch blijft ze op haren post floe men zijne eerbaarheid in den zak moffelt, ter wille van het smeer M. Wauwermans het spuw bakje Nadat M Wauwermans door gezel Hubin in 't aangezicht was gespuwd, zegde hij zich niet te beklagen te hebben, zoodat hl) moest be wust zijn, van zijne begane laffe daad, waar op gezel FuroemoDl hem toesnauwde dan zijt gij een spawbakje M. Moyersoen kreeg het kwaad van aebier in zijn broek Na dal M. MoyersoeD zijn eerste discours nu verleden Dinsdag had uitgesproken, en die luidde Een collega aldus in 't aange zicht spuwen, dat mag niet worden geduld, was den man zoo hoovaardig als eene kat en om zich te doen opmerken aan de Kamer, stelde hij zich in verweer tegen gezel Hubin, die er naar toe ging om hem rekenschap te vragen en rap als de wind, veranderde den engelschen haan in een zacht schoothoridje, trok de Kamer uil zonder om kijken, en keerde zelfs niet meer terug om te stemmen voor zijne meesters. Men verzekert ons dat M. Moyersoen bij zijne tehuiskomst spoedig van broek moest verwisselen, omdat ze laDgs achter wat te zwaar was geladen. Wij zullen eens inlichtingen nemen bij een dtr meiden, om te weten wat er van waar is. Het schijnt dat men van ons schrijven in Recht en Vrijheid rekening gehouden heeft. De meisjes van de continus hebben na herhaaldelijk vragen 30 centiemen per 100 kilos opslag Eekregen op het nummer 36. 't Was meer dan reodia ook En nu voor de spinnerij. Allo Heereö, doet eens een overzicht met de andere nummers en gij zult zien, dat het nog onvolmaakt is. Wij hopen de naaste week u te mogen be danken in naam der spinners. Te Ninove is er ooeenigheid ontstaan tus- schen de werklieden spoelders en de Heer Stichelmans, en thacs heeft dien heer gansch zijo fabriek stilgelegd, zoodat er niet min dan 600 werkmer.schen bierdoor broodeloos zijn gesteld Wij zullen hier in eeene bijzonderheden treden voor wat de oorzaken van die oneenig- heden betreft wij zullen zulks -wel io een ander nummer eens kunnen doen. Voor den oogenblik willen wij onze lezers er op wijzen, dal zulks eene ramp is voor zoo eene kleine stad als Ninove en dat den Heer Stichelmans er rekent op deB honger en het gebrek zijner weiklieden om hen voor zijne grillen te doen buigen. Wij weteo dat de werklieden van Ninove, ten allen tijde hunnen plicht hebben begre pen, wanneer er elders strijd wierd gevoerd en zulks hebben de Aalstersche werklieden der Filature et Filteries Réunies en van de Viscose het best ondervonden. Wij herinneren o» s nog hoe welgezind onze stakers telkenmale van Ninove terug keerden met hunne go-d gevulde bussen. Daar te Ninove is het een vrijzinnig gemeentebestuur, daar was bet onze vrienden loegelateo open bare omhalingen te doen. Hier te Aalst heb ben wij een dompersbesluur, dat wel de open bare schooiërijen voor de kerken en de kloos ters, voor de nonnen en de paters toelaat, maar aan 't strijdende volk verbiedt, in het openbaar de solidariteit van hunne werkende broeders af Ie smeeken. Dank daaraan is het onze Ninoofsche werk- broeders verbodeD, openbare emhalingen te doen, ft is ons dompersbesluur dat zulks niet toelaat) en noethans wij moeten toonen dat wij hunne mildheid, hunnen hoogen solidai- ren geest niet vergeten hebben, en wij moeten hen dus ook steunen in de mate onzer krach ten Wij doen een beroep op onze leden, op onze lezers, op al de merschen die van goe den wil zijn, op al dezeD die hunne werkbroe- ders naar de overwinning willen leiden, om bunnen penning te storten, ten voordeele van de Ninoofsche uitgeslotenen. Een kluit storten is dus een allerduurzaam- sle plicht. Doet de ronden, zingt eeo liedje, in een woord helpt, steunt Wij vernemen als zou er werk afgedaan worden, in de Filature et Filteries Réunies voor het fabriek Stichelmans. Indien zulks waar is, dan dienen er maat regelen genomen te worden, want het mag niet, dat het Aalstersche volk de rol van ooderkruiper zou vervullen. Mannen opgepast, in tijds uw bestuur ver wittigd, want moest zulk* toegelaten worden, dan is er geene mogelijkheid ooit nog een strijd te winnen. De patroons zijn solidair met elkander.de werkmer.schen moeten het ook zijn. in Hand aan Hand, losse Suike- rijpeën van eerste hoedanigheid aan SS centiemen de 1 S kilo. Ten voordeele van ons strijdfonds. Bij gezel Nichels Petrus, Groole Markt, wordt er heden Zondag, i5 franken ver speeld met de kaart GRATIS De spelers betalen een inleg van 10 centie men die gestort worden in het Strijdfonds. Al wie dus deel Dcemt aan het kaartspel i zal een genoeglijken avond hebben en tevens zijnen penning storten, i'd het Strijdfonds. Zorgen wij dal hel een goede dag weze voor ons Strijdfonds. De Velodrome, Gentschesteenweg, is reeds ver gevorderd. Welhaast is hij geheel gereed. Wij vernemen dat de eerste koers plaats; heeft op 1" Paaschdag en dal er beroemde rij ders zullen komen. Gebrek aan Priesters in Frank rijk In Frankrijk waar hetgeen luilek kerland meer is voor de geestelijkheid, begiit er reeds schaarie te komen in de priesters. Daar worden zij door den Slaat niet rijke lijk meer betaald, ze moeten leven van hun eigen opbrengst en 't is nu ook reeds dat de christenen er met meer zoo erg verzot zijo om priester te worden. Zulks bewijst dat de geestelijkheid ook maar kap en rok aantrekt, omdat het een mooi, ge makkelijk stieltje is, dat rijkeli|k wordt belaald. Als bier in België de scheiding vaa Kerk en Slaat moest komen, en dan ook de geeste lijkheid met volle grepen in de Slaatskas niet meer zal mogen giabbeien, dao zullen er hier ook zooveel liefhebbers niet meer zijn om priester te worden. Thans zijn er geeoe tekort, er zijo er in tegendeel veel in overvloed en dit komt, om dat zij hier in 't luilekker landeken leven. Neen, neen, het priesterschap is eene hei lige roeping, maar meest voor 't geld. Dat is durven. In De Volksstem lezen wij over de socialisten Wat doet men met de mannen die in de partij zijn aaneesloten Men' doet ze op straf van boet of van uitsluiting vergaderen y> en aan stoeten of uitstappen deelnemen men verplicht ze op zekere dagen of tijd- stippen het werk te staken men verplicht ze hunne stortingen te vermeerdereo men dwingt ze hunne social stische bladen te lezeu onrechtstreeks verplicht men hen, waar er socialistische coöperatieven bestaaD, bij hen hunne waren te koopen. Het is dwang niets dan dwang daler heerschl. Het is om in onmacht te vallen, wanneer men weel dat het een katholiek blad van Aalst is dat zulks schrijft. Als er nu ooit eene partij van dwang eo broodroof heeft bestaan, dau is het wel de katholieke partij te Aalst Om bij eeo domper werk te krijgen, moet men bij de katholieken zijn aangesloten, is men verplicht zijn brood bij de dompers te cemen, gaat men niet ter kerke bij hunnen weet men is buiten stemt m°n niet zooals zij hem opleggen men wordt gebroodroofd, enz enz. En zulke lieden durven van dwang spreken 1 Welke huichelaars Overleden. Hel lid gezel Prosper Mergan, is verleden Woensdag overleden Wij deelen in den rouw die de vrouw en de fami lie komt te treffen. Zijne weduwe is uitbetaald geworden 42 franken van de kostelooze levensverzekering van Hand aan Hand. 100 franken van de levensverzekering waar voor men wekelijks 5 ceoliemen betaalt. is in Ninove verspreidt geworden Ons antwoord aan de Dompers, aan gaande de Werkersbeweging te Ninove. In De Vrijö Wetker van den 5 Februari 11. is er een artikel verschenen, sprekende over d« vverkeisbeweging te Ninove, waarin zooals het reeds dikwijls gebeurde, onze leden van den Tvvijndersbond uitgescholden worden voor stoktrekkers, sleepdragers, vijgen, enz., (al lieve benamingen van kristene lieden die hunnen evennaaste beminnen als hun zeiven). Benevens die karrevracht scheidwoorden worden onze leden eveneens verantwoorde-

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2