(1e Jaar. N° 12. Prijs per nummer 2 centiemen. 19 Maart 1911. Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Allen heden Zondag naar de Voordracht in Hand aau Hand. om 7 uren 's avonds. Vergaderingen. Vlaamsche Soldaten! Nieuwe Tijden. ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklaroen 20 centiemen per regel. Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE AILIFIRIEID nichels, Maar.straat, 18, AALST. Ongeteekende brieven woiden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS 3 maanden tr. 0,40 6 0,75 Een jaar t,5o Buiten Belgib Een jaar 4.00 Men abonneert zich ©p alle postbureelcn. Gezel Aimé Boogaerts. Hoofopsteller van 't blad Vooruit, zal handelen over de COMMUNE VAN PARIJS, die gisteren 18 Maart, zijne veertigste verjaring beleefde. Wij drukken onze vrienden op het hart, deze voordracht bij te wonen het is een duurzamen plicht, want er zijn er toch nogzoovelen die zoo bitter weinig, de helden, de martelaars van den socialen strijd kennen. Onze tegenstrevers,de vijandelijke pers,hebben die helden, de martelaars der Com mune reeds zoo erg gelasterd en bevuild, hunne bedoelingen, hun wil, hun streven verkeerdelijk uitgelegd, om het volk te kunnen doen slikken, dat het dieven, brand stichters, moordenaars waren. Niets is meer onwaar. Zij wilden de vrijheid, zij wilden het kapitalistenjuk afschudden en dat was natuur lijk voor de reaciionnaireu eene overgroote misdaad. Voor ons sociaal-democraten zijn het helden, die hun leven hebben geofferd voor de ontslaving van het menschdom. Vereeren wij dus die helden, Stroomen wij in massa naar deze voordracht, eerstens om een blijk van hulde te brengen, aan die koene gesneuvelde vrienden voor de vrijheid, en tweedens, om door de voordracht zelf, kennis te maken met de helden der Commune, met hun doel, hun strijden en den moed waarmede ze bezield waren voor hunne zaak. Wrektn wij de martelaars der Commune, tegen den onverdienden laster, die hen van wege onze tegenstrevers te beurt valt. Voor deze voordracht is er een inkomgeld geeischt van 10 centiemen, die zullen dienen om de propaganda der Socialistische Jonge Wacht te steunen Allen dus heden naar de Voordracht over de COMMUNE VAN PARIJS, om 7 uren 's avonds, in Hand aan Hand weten het, vermits onze regimentaire scholen, als alle onderwijsgestichten waar gegradeerden gekweekt worden, ver- franscht zijn. Er moeten ook VLAAM- SCHE REGLEMENTEN gedrukt en verspreid worden nu bestaan er uitslui tend Fransche. V lamingen, Vlaamsche OudersVlaam- sche Jongenseen oog in 't zeil Uw eigen belang is hier in't spel: i o maand soldaat in plaats van iS. Soldaten-Vlamingen, die niets anders dan Vlaamsch spreekt, of gemakkelijker Vlaamsen spreekt dan Fransch, of liever Vlaamsch spreekt, omdat Vlaamsch spre ken uw recht \s,ookin het leger, wilt gij met de grootste kans van welgelukken U tot bovengezegd examen voorbereiden, wilt gij na 10 maand kazerneleven vrij stelling verkrijgen, eischt dan Vlaamsche voorbereidende leergangen De soldaat die beleefd en, zooals de tucht het hem voorschrijft, maar onver schrokken en bewust, vraagt wat zijn recht is, wordt altijd aanhoord en krijgt voldoening. Soldaten, Ouders van soldaten, Vla mingen, eischt wat de nieuwe wet U als een recht toekent. BOUWWERKERS. Zondag 19 Maart, om 10 uren, Algemeene Vergadering. COÖPERATIE. Heden Zondag, 19 Maart, <xn 3 uren stipt, algemeene vergadering, op boet van 10 centiemen. ZANGKRING. Woensdag aanstaande, om 8 1/2 uren 's avonds, Algemeene Repetitie in Hand aan Hand Mannen op post, want het is noodig. UITGESTELD. De algemeene vergade ringen der wijkclubs zijn voor enkele weken uitgesteld, door onvoorziene omstandigheden. Mannen van de wijkclubs neemt hiervan goed nota. BEDIEN DEN BOND. De algemeene ver gadering die morgen Maandag moest plaats heb ben, is tot later verschoven. GLADSLIJPERS. Algemeene vergadering Zondag toekomende 26 Maait, om 3 uren na middag, in Hand aan Hand op boet van 10 centiemen. Belangrijke dagorde Vlaamsche vaders en moeders van soldaten Vlaamsche soldatenvrienden De Nieuwe Leger wet f welke wij in Oc tober 11. voor de eerste maal in werking zagen treden) bevat enkele minder be kende bepalingen, die voor alle dienst plichtige jongelingen en voor alle ouders van het hoogste belang zijn. Wij bedoelen de artikels en paragrafen die verkorting van diensttijd voorschrij ven van 't oogenblik af dat het contin gentsgetal (42,800 soldaten in vredestijd) bereikt wordt. Wij mogen er ons dus aan verwachten dat in de toekomst meer dan één volks vertegenwoordiger aan onzen Minister van Oorlog de vraag zal stellen Generaal, hebt gij uwen 42,800" man nog niet Antwoordt de Minister bevestigend, dan volgt onmiddellijk een zoo beduidende vermindering van dienst, dat sommige soldaten nog enkel 10 maand onder de wapens zullen staan. Wie zal slechts 10 maand dienen Al de soldaten die zullen slagen in 't examen tot het bekomen van den graad van korpo raal. Dat examen zal zoowel in 't Vlaamsch voor de Vlamingen, als in 't Fransch voor de Walen en in 't Duitsch voor de Luxem burgers afgenomen worden. Om de jon gens tot het afleggen van die proci be kwaam te maken, zijn voorbereidende leergangen noodig. Dergelijke leergangen bestaan sinds lang, maar enkel met Fransch als voertaal. Er moeten nu ook VLAAMSCHE LEERGANGEN komen, overal waar Vlaamsche soldaten ingekazerneerd zijn, duszoowel in 't Wdlenland als in Vlaamsch lielpie. Er moeten dus door den bevoeg den Minister VLAAMSCHE ONDER RICHTERS worden aangesteld zij zul len niet gemakkelijk te vinden zijn, we Noord, oost, zuid, west, hetzij in Finland waar de mannen van vooruitgang zich op zoo heldhaftige wijze tegen de gruwelijke aanslagen van het tsarisme verzetten, hetzij in Indië waar de parias samenspannen om het hatelijke sla- vernijjuk van Engeland eindelijk af te schud den, hetzij in Spanje waar de klimmende socia listische en republikeinsche stroomen de regeer ders, koning aan 't hoofd verplichten de moerassige wateren van 't verleden te verlaten, hetzij in Amerika waar de arbeidende klasse de bewindhonden dwingt de geldwolven te vervol gen, die door hunne monsterachtige EIGEN- ONDERNEM1NGEN, Tiusten geheeten, millioenen en millioenen arbeiders en verbrui kei s stroopen, overal blaast een wind van opstanding, van ontvoogding en van verbroede ring dat klaarblijkelijk aantoont dat de huidige maatschappij eerlang Nieuwe Tijden baren zal. In alle domeinen, sociale, politieke, weten schappelijke, zijn de voorteekens der door ons bedoelde toekomst te bespeuren. Geen dag gaat voorbij of de gebeurtenissen staven onze gezeg- dens nopens de hevige gisting der samenleving welke haren gietvorm wil hernieuwen om vol maakter te verrijzen dank zij het onverpoosd streven om verbetering der oude en tegenwoor dige geslachten. Zij die nauwelijks de mannenjaren hebben bereikt, waien getuige van een schouwspel zon- ner weerga in de sociale geschiedenis. Inderdaad gedurende de laatste vijf en twintig jaar verdron gen zich de maatschappelijke gebeurtenissen op zulse wijze dat muschien niet een tijdperk der

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1