DE UITSLUITING der 600 garenwerkers fsters) te Ninove. Amendementen aan het wetsvoorstel van M. Woeste. Werkersgrieven. historie, de fransche revolutie uitgezonderd, dit kan evenaren. Het proletariaat werd tijdens dat kwart eeuw op wonderbare wijze en stelselmatig ingericht. Mannen die de grootschheid van het te bereiken doel bewust waren, hebben zich met hart en ziel aan de taak toegewijd van het lichamelijk en geestelijk te ontwiktcelen opdat het altoos be kwamer en waardiger zou worden zijne zending te vervuilen, dit is uw oude wereld afbreken om de harmonische maatschappij dei toekomst op zijne puinen te doen ontstaan. Reuzenstappen werden alzoo op den weg van den vooruitgang gedaan De onder de socialis tische roode banier veieenigde arbeiders bokken te velde om rechten en vrijheid Plaats voor hen moest er worden gemaakt in Senaten en Kamers waar de burgers alte lang wetten had den vervaardigd tot hun eigen voordeel en bgen de werkende klasse en waar de stem van vrijheid en rechtvaardigheid, NOLENS VOLENS, n klinkt en immer meer en hooger kiinken zal. Alom volgde men denzelfden weg. Men wist dooi eensgezindheid en standvastigheid hervor mingen te bekomen welke de uitbuiteis moesten toestaan omdat zij gevoelden dat mets aan zulke machtige eischeis kon weerstaan. En om te too- ntn wie den echten oppermeester is, geneerde zich het volk niet om gekroonde misdadigers van hunnen wankelenden troon af te schudden in afwachting de grooie onvermijdelijke kuisch keizers en koningen in de wisselkeus stelt van te werken of van honger te vergaan. Kortom, dit tijdstip is ender alle oogpunten meikwaardig en aiies gaat ie paar vorderingen van den ontvoogdingsgeest, veiovering der weienschap, veizwakking van godsdienstig ge voel, bewonderenswaardige ontluiking van sociale werken om in ons de vaste ove. tuiging te prenten dat wij de 3chemering der oude maatschappij en de dageraad van voorspoedige nieuwe tijden beleven, welke de verwezenlijking zuilen volvoeren van ons ideaal. O. Vincart& M Moeste heeft inde Kamer een wetsont werp neergelegd waardoor de geceesbeeren of ee. der welke personen, die middelen aandui- den of aanraden om vrouwen te doen m.s- kramen, zullen gestraft worden met één tot dri| jaa gevang en 200 lot 300 frank boete. Zij, die redevoeringen zouden uitspreken geschriften, druksels of wat ook hieromtrent' zouden ronddeelen, afkondigen ofverkooper.' zouden gestraft worden met 6 maanden lot 3 jaren gevang en 200 tot 300 frank boete. «ri'ti Z" ee"! Z'e0- VVal daar achter Wil M Woeate de miavalle. voorkomen dan zal hij ongetwijfeld de volgende amende' nenten aannemen Bet is verboden op straf van een tot drii jaren gevang en 200 lot 300 frank boete a) In de fabrieken werk door vrouwen t= doen volbrengen dat niet zittend kan verricht worden De vrouwen in werkhuizen en fabrieken meer dan 8 uren per dag te doen arbeiden r.) Vrouwen in werkzalen op te houden 'die geen 7 kub metera lucht per persoon bevatten d) Aan zwangere vrouwen een verlof té ontkennen met volle dagloon van 6 weken na bet kraambed e) Op straf van 6 maanden tol 3 jaren ge vangen 200 lol 300 fr. boete is iedere patroon i verplicht op getuigenis van een geneesheer - de noodige melk te betalen, aan de vrou- wen met zuigelingen, die hij in dienst beeft i en die uit hoofde v,0 hun werk hel onmisbare zog missen om hun kind groot Ie brengen. Neemt M. Woeste die amendementen aan 1 M0N.NI. Dit betreurenswaardig geschil, dat dank aan de koppige houding der patroons blijft voort duren, is reeds zijne 5° week ingetreden. Onnoo- dig te zeggen dat hierdoor de armoede in de huisgezinnen dei 600 uitgeslotene gaienwerkeis (steis) zich erg laat gevoelen. Ten gevolge der zitting van den gemeente and den 2 Maart, waar de uitsluiting te beide ee bracht is, zijn de Heeren Stichelmar.s, Zaterdag namiddag den 4 Maart naai het stadhuis geko men, om aan het Schepencollege hunr.e verkia- ling te doen, op welke wijze zij de spoeKlers wilden doen werken en wieipen de schuld der uitsluiting op de spoelders, Wanneer ik den zelfden dag rond 5 1/2 ure in 't lokaal De Reddn g aankwam, vernam ik da' de Heer Schepenen Behn in de zaal was, die daar a^n 15 20 spoelders kennis gaf, over het bezoek der H eren Suchelmans, ten stad- huize, en verlangde dat om S uien, ook de werk lieden ten stadhuize zouden komen, om kennis te nemen van de verklaringen der Heeren. Iedere aanwezige spoelder nam het op zich om hunne kameraden zooveel mogeliik te ver witteen, om ten 7 1/2 ure samen te komen, om afgevaardigden te benoemen voor de bijeen komst op het stadhuis 0111 8 uren, waarvoor 2 socialisten, 2 katholieken en 1 onvereenigde werkman zich aanbaden. Flips en Gezel °De Coorde vergezelden de afgevaardigden rler werk lieden. waar wij van het bovens'aande kennis namen. De werklieden gaven dan uitleg aan het Schepencollege, waarom zij de nieuwe werk voorwaarden der Heeren niet konden aanne men, daaibij dat de Heeren wel de beloften ge daan hadden, de spoelders een loon verzeke rende van minstens 3,25 fr. per dag. Op het laatste zijn wij ei dan ook tusschcn gekomen, om het Schepencollege ie bewijzen wat pogingen erdoor de werklieden aangewend zijn om het geschil te voorkomen, doch de Heeren wilden met de spoelders zelf niet spreken over de nieuwe werkregcling. Zijn dat handelwijzen om den vrede te bewaren Het Schepencollege noodigde ons uit, om ook eene schiifrelijke verklaring te doen, en dit zoo spoedig mogelijk te bestellen. Wij hebben dit gedaan den Maandag 6 Maart vva ir:n wij in de eerste plaats al de pogingen der v/eiklieden opsomden, sinds het eerstele- schil van den 24 Januari, cm al werkende te komen tot eene vredelievende oplossing, alsook waarom de spoelders de oude werkwijze verlan gen en het verzekerd woord der Heeren, om het loon van 3,25 fr. per dag te bekomen. Den 8 Maait, deed Alf. Pi eters in naam van den katholieken vakbond voorstellen aan de heeren Strchelmans, doch deze waren niet gansch volledig, gezien er achterpoortjes bleven open staan voor misbruiken met de boekjes en 't systeem der 2 ploegen. De volgende .dag had er eene samenkomst fiaats van ooze leden en deze van den katho deken vakbond met Van Schuylenbergh en Flips, waar wij op de leemten wezen die in de voorstellen van den katholieken bond vóór kwamen, waarvoor er schriftelijke waarborgen moesten geeischt worden. De katholieken keurden ten volle goed, de opmerkingen en bijvoegingen, die wij aan hunne voorstellen brachten. Ten gevolge dezer voorstellen, hadden ver schillende samenkomsten plaats van werklieden met de Heer Schepen Behn en de laatste met de Heeren Shchelmans, zoodat wij dachten aan eene oplossing in het geschil te komen. Donderdag 9 Maart zijn de werklieden naar het fabriek gaan onderhandelen met de Heeren, doch zulks bracht niet het geschil tot eene goedé j oplossing, integendeel de Heeren bleven bij hunne voorstellen op het stadhuis gedaan i Hierdoor was de goede hoop vervlogen, en j blijft de uitsluiting voortduren, die de Ninoof- j sche werkers en burgers zoo gevoelig treft. Nieuwe voorstellen. Woensdag morgend had er eene nieuwe j samenkomst plaats der leden van onzen bond 1 en deze der katholieken, met Van Schuylenbergh en Flips. Onzen bond deed nieuwe voorstellen om eene oplossing te kunnen bewerken. Onze voorstellen zijn door al de spoelders goedgekeurd. Van Schuylenbergh bracht deze op papier om aan de Heeren te s'uren en voegde er bij, dat zij zoo schoon en redelijk waren, en wij des noods bereid zouden zijn, om onze voor stellen op het stadhuis te bespreken met de Heeren in 't bijzijn van 't Schepen-college. Tot heden wachten wij nog op het antwoord der Heeren, en zulleu afwachten, wat er vari komen zal. Van de Filature op de Vesten komen ons terug klachten toe. Verledene week heeft eenen jongen het werk moeten verlaten die. de buisjes aanbracht. Vroeger werden hiervoor 2 jongens gebezigd. Nu moest de jongen dit werk alleen d;>eu. daarbij moest hij nog voor buisjes zoigen voor de nieu wen bouw, zoodat dezen jongen wel bet werk verlicht van 3 jongens van vroeger. Omdat hij dat werk niet behoorlijk kon doen, wierd de jongen berispt, en liet zijn ondragelijk werk staan, waarvoor hij i,5o fr. per dag betaald was. Maandag is een anderen jorgen vcor dat werk aanvaard. Zoo men ons verzekerd, zal deze slechts 1,40 fr. of 10 centiemen per dag nog min betaald worden Wij laten het volk oordeelen over de onmen- schelijke handelwijze en loonsbesnoeiiogen die in deze Filature gebeuren. Bij De Glercq, Smgiënfabriek, hebben de Wevers ook wreed te klagen, die de fijne streep en Congo savgiCn moeten weven. De spinmolen waar vroeger de spoelen (fitsen) voor gedraaid zijn der lavetten, daar wordt nu den draad op gesponnen voor het bovengenoemd werk, dat voor gevolg heeft dat de wevers min sargifin kunnen maken, waardoor ieder wever die dat werk maakt 1 fr per dag of 6 fr. per week min winnen Veiledene week zijn de twee wevers dis dat werk maakten, over het groot Joonsverlies bij de Heet en gaan klagen, als uitslag bekwamen deze twee mannen, dat zij 24 uren daarna buiten weik gesteld wierden. Daaibij heeft men de wevers komen verwitti gen, dat het verboden was, nog op het Bureel te komen reklameeren Wat gaat den Liberalen Bond aauvangen om hunne ieden te vrijwaren van zulke groote loonsverminderingen bij deze Liberale fabrikan ten Een en ander. Onze reinigheidsdienst. Hel is voldoende in Aalst, dat het eens goed regent, om de stads-riolen te doen overstroomeo. Zoo was het deze week weeral 't geval. Overstrooming in de Maanstraat, in de Lange Zoulstraat, in de Hoogstraat, over strooming langs alle kanten. Het is mooi voor ons Schepencollege. De reinigheidsdienst wordt toevertrouwd aan bijzonderen, 't is te zeggen aan vrienden en kozijntjes, die goed worden betaald, maar de straten mogen vuil laten, en de riolen laten overstroomeo, door ze op tijd niet te kuischen. Zij moeten volgens 't lastencohier kunne werklieden 25 centiemen per uur betalen of 3 franken per dag, want ze werken f2 urea daags, en die menschen worden in de plaats van 18 franken 11 en 12 franken betaald. Die katholieke aannemers mogen dus bun werk half verrichten en bovendien hunne werklieden een derde van hun loon afhou den Dat is ons katholiek Schepencollege die zulke toestanden duldt en die de schuld is, dal het loon dier werklieden niet wordt uit betaald. En zulke mannen, willen dan nog de vrien den van 't werkvolk zijn De Dageraad vraagt of de werklieden van 't stad nu al opslag hebben, 't Is nu toch erg, dat de katholieken zulks durven vragen!.. Z'hebben de meerderheid in den gemeente raad het zijn zij die de schandelijke lage loonec van 16 1/2 centiemen per uurin voege

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2