Uit Geeraardsbergen. Voor ons Strijdfonds. hebb«n gebracht en in voege houden, en ..wan neer wij socialisten dan aan den raad schrij ven, om wat beternis in den toestand dier on gelukkige werklieden te brengen, dan moeten die heer en katholiekende zaak nog onder zoeken Reeds zijo er nu opnieuw een drietal maaD- den verloepen, de zaak is nog niet onderzocht, en de stadswerklieden winnen nog voortdurend j6 1I2 centiemen per uur M. Moyersoen zal deze ongelukkige werklie den zeker nog eenige maanden aan die honger- loonen laten betalen, om hen dan met de kie zing eenige centiemen opslag te geven of te beloven Of wenseht hij voor eeuwig den vader der boogerloonen te blijven Iet» zeggen wij hem ingeval de stadswerk lieden geenen opslag hebben bekomen vóór de opening der Stedelijke Tentoonstelling, wij manifesten aan de vreemde bezoekers zullen uitdeden om de hongerloonen die ze betaald worde 1. kenbaar te maken M. Moyersoen zal zich dan beroemd ge maakt hebben, met den Daam van vader der hongerloonen. De Nieuwe Schoolwet. Minister Schollaert heeft dus de nieuwe aangekondigde Schoolwet in de Kamer neêrgelegd. Om de socialisten en liberalen te behagen, heeft hij er het schoolgaan verplichtend in ge- maakt voor de kinderen tot hun li jaar om de katholieken en de geestelijkheid op zijue hand te hebben, heeft hij de aaogenomenc en aanueembare scholen op gelijken voet gesteld met de gemeentescholen, en hierom worden de schoolbor.s ingevoerd. Ieder schoolgaand kind zal een schoolbon overhandigd worden, die zij bij het begin van 't schooljaar zal moeten afleveren, daar waar het ter school gaat. Die scboolbons zullen eene waarde hebben vao 30, 32, 3i of 36 franken. De dompeis die vroeger hemel en aarde zoudeu verzet hebben, om hunne noimekeus- scholen te bevolken, zulleD bet nu nog meer, ter wille van het geld. De wel zegt wel, dat er niet mag gedwongen worden, maar onrechtstreeks za! er nu den grool6ten dwang beslaan, alleenlijk om het smeer. De gemeentescholen slaan een droevig lot te verwachten met de nieuwe schoolwet. Zij die durven In de Xamer is men bezig eene pensioenwet t* bespreken, waarvan alleen de mijnwerkers zullen genieten, en niet eene pensioenwet van negen censkens daags, maar eene waar er teu minste van één frank per dag wordt gesproken. Nogthans hoe komt het dat de mijnwerkers die altijd voor de socialisten stemmen, nu be- voordeeligd worden op de andere werklieden, die meestal voor liberalen en katholieken dop pen Wel omdat de vertegenwoordigers der mijn- werkers dus de socialisten onophoudend voor hunne kiezers hebben gesproken, en niet hebben losgelaten, tol zij eindelijk voldoening krijgen. Ge zult zien, het zullen nu ook weeral de socialistische volksvertegenwoordigers moeten zijn, die na het pensioen voor de mijn werkers te hebben veroverd, het ook zullen moeten eischen en verdedigen voor AL de werklieden. Hadden eens AL de werklieden gestemd voor de socialisten, wij waren reeds lar.g de meerderheid in de Kamer en er was ook reeds lang een degelijk pensioen voor 't werkende volk. De dompers gaan maar vooruit, onder den drang der socialistenen 't is dan nog een slakkengang als het voor de werklieden is. De Voordracht van Van Vorst, over Mijn afscheid aan de Kerk bad veel volk gelokt. Onzen vriend Van orst heefi beloofd eene brochuur te schrijven, over die voordracht en wij zijn verzekerd, dat zij goed zal verkocht worden. Ook heeft hij beloofd nog eens terug te ko men, en dan ook zal het er stroomen, want er wordt veel over zijne voordracht gesproken, bij is wonderwel begrepeu. De vrienden van Ninove, moeten wij indachtig zijü. Wij moeien hen steunen, om dat wij vroeger door hen ook zijn gesteund ge worden, en omdat wij ous solidair moeten toooen met onze werkbroeders, in strijd met hunne patroons. Geven wij dus een kluitje, het is meer dan plicht. Voor het Strijdfonds Het kaartspel bij Petrus Nichels, Groote Markt, is verleden Zondag ten voordeele van het Strijdfonds,won der wel gelukt. 168 vrienden hebben er aan deel genomen, zoodat er voor het strijdfonds 1G,80 fiis bin nengebracht. Vrienden, zoo moet het gaan. Wij staan voor de gemeentekiezing, enkele maanden daarna is het Kamerkiezing, en willen wij mede lutteeren, dan moeten wij ons strijdfonds gedenken Zulks kan zeer goed gedaan wor den door ODze bazen herbergiers, die op de een of ander manier een prijskamp kunnen inrichten voor 't publiek, en de opbrengst storten in het Strijdfonds. Aan wie nu de beurt? Als 't kalf verdronken is Nu komen onze katholieke pennekrabbers met hst nieuws af dat ons gemeentebestuur met algemeene stemmen besloot, een cabestan boven de Peerdenmarkt te plaatsen voor het aflaten der foorwagens Wat dus reeds jaren en jaren gevraagd werd, komt er nu toch eindelijk. Er moesten eerst eenige ongelukken, maar vooral het vast besluit der foormannen zijn, eer men er toe besloot het noodige te doen. Ongelukkiglijk komt het. reeds te laat. Reeds zijn verscheidene foormannen liever daar gebleven. Spijtig voor de neringdoenden, want vervalt de foor, dan is het ook geloopen met onzen eerste toog Geeraard bijzonder lijk tracht zwart, wit te krijgen. Hij handelt over het plaatsgeld en wilt mordicus het model gemeentebestuur verschoonen. De waarheid is en blijft dat, door de schuld van onze fameuze vrome bestuurders, onze foor verstoken bleef van menige aantrekkelijkheid. Zij wilden geene rekening houden van de bij zondere moeilijkheden waarmede de foorman nen af te rekenen hebben, om hunne tenten op onze Vekten cp te slaan. Dat de neringdoenden het onthouden Nagalm der werkstaking Byl Campen. De jesuieten van n. 10 spreken met zuivere 1 voldoening over de groote cuculaire van Byl. j Zij helpen mee het voll: bedriegen, want al hoewel zij het geheel goed weten, reppen zij geen woord over het leit dat de hartelooze Byl in de veertig meisjes de straat opjoeg om tot den uitslag, in zijne circulaire vermeld, te geraken. Aan hen die gansch de waarheid, de echte waarheid willen kennen, raden wij aan zich de brochuur van gezel De Mey aan te schaffen Zij wordt verkocht aan 0.10 fr De winst dient om de KOSTEN te dekken van het proces dat Byl tegen Gezel De Mey heeft ingespannen. Doodelijk arbeidsongeluk Verleden Zaterdag is in het ahumettenfabriek Byl Campen den genaamden Emiel Haegeman, 18 jaar oud, geriefdrager voorde vuldersmachienen, met d.en zak die hij gebruikt voor het gerief te dragen, en daar hij door eene zeer smalle plaats moest pas- secren, met zijnen zak gevat .geworden £apr de moflei die de as aaoeenbrengt. Met groote snelheid werd de ongelukkige ver scheidene malen tegen den muur geslagen, zoo danig dat de steenen van den muui vooruit schoven langs buiten. Oogenblikkelijk liepr. men den machinist verwittigen, maar ongeluk kiglijk 't was te laat, de arme jongeling was misschien reeds honderd maal rond de as ge draaid. Al de kleederen heeft men van het lichaam moeten snijden er werd geneeskundige hujp ingeroepen, de doktor die den toestand van den armen jongen hopeloos achtte, daar hij armen en bsenen en gansch het lichaam ge. broken was, deed den gekwetsten naar 't hospi taal overbrengen waar hij eenige uren nadien bezweek. Twee maten en twee gewichten. Verscheidene vrouwen die in gezegenden toestand verkeeren, in het fabriek De Schreye, zijn verleden week moeten t'huis blijven. Noch tans verplicht de wet maar, dat de vrouwen eene maand voor het bevallen niet meer mogen gebiuikt worden in fabrieken. Wanneer men nu de maand mede rekent, die de wet hun ver plicht na hun bevallen nog te moeten t'huis blij ven, zijn er vrouwen die vóór hunnen gezegen- den toestand zullen verplicht zijn, 7 maan den t'huis te blijven, omdat zij den raad van kardinaal Mercier volgen. Waarom dit hemelbreed verschil, tusschen de dochters van den meestergasten andere vrouwen. Veileden week was er eene dochter van den meestergast die mogen werken heeft tot den avond vóór hare bevalling. Mag men de wet misschien met de voeten 1 reden voor dc doch ters van den meestergast of is er misschien een afzonderlijk reglement voor die dochters Benoit. AALST. Voor de uitgeslotene Garen werkers van Ninove. Overdracht 32,95. Van Marie den beenhouwer, Hoogstraat 5,00. Maurice Gyselinck van Ronse 1,00. Pol Bom- beeck 0,30. Nard o,3o. Na de voordracht van Van Vorst over Mijn afscheid aan de Kerk in Har.d aan Hand 17,86 Rondgehaald door eenen die het niet vergeten is wat de mannen van«Ninove, voor de werkstakers van Borremans hebben gedaan bij Jef De Kenne 1,20. Van de Spinners en Draadjesmakers van Jelie's 4,63. N. A. 1,00. Een lied door Henri Verhulst 0,39. Bedienden Hand aan Hand 2,00. Matthys 0,20. Van den Brempt 0,20. Dierickx o.3o. Spaens o,3o. Onze strijdende broeders vinden troost van eenige Bleekers der Viscose 2,40. Rondgehaald op de Tragel 43,55. J. Sanders, prijswinner bij P. Nichels 1,00. Ph. D. D. 0,15. Alb. W. o,3o. V. D. B. o,i5. V. H. 0,20. H. F. 0,25. Omdat Péé Katoen eenen achtsten heeft ge kregen 0,35. Fr. V. D. M. o,5o. Gezongen bij Camiel Cornand door Benoit 0.70. Bij denzefden door Henri den chanteur-comique 0,67. Viscose dagploeg spinnerij 15,25. Van eenige meisjes van de viscose 1,35 Nog viscose mannen 7,67- Onbekend 0,10. Van eenige tabakbewer kers van Dendauw 2,60. Ontvangsten vorige weken 231,00. Bedienden Hand aan Hand 2 weken 3,$o. Van J. D, B. bij Petrus Nichels i,oo. Opbrengst van het kaartspel bij Petrus Nichels t6,8o.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3