l1e Jaar. N° 14. Prijs per nummer 2 centiemen. 2 April 191 a Weekblad voor het Arrondissement Aalst. Vergaderingen. Uitvoering eener Cantate op le Mei. De Betooging van 15 Augustus v. few- ANNONCEN Rechterlijke i fr. per regel. Reklamen 20 centiemen per regel Annoncen dikwijls herhaald 10 cent. per regel. Andere annoncen worden opgenomen met akkoord Alle briefwisselingen of strijdpenning moe ten elke week vóór Woensdag avond om 8 ure, ingezonden werden. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE .A.H.IFZRZEJID NICHELS, Maan straat, 18, AALST. Ongeteekende brieven worden niet opgenomen. Berichten over werkstakingen en grieven moeten door de Vakvereenigingen gestempeld zijn. ABONNEMENTSPRIJS Een jaar 't- 0,40 0.75 i,5o Buiten Bi-lgiê Men abonneert zich op alle puslburcelen. VOERLIEDEN. Heden Zondag 2 April, om 4 uren, algemeene vergadering, op boet van 10 centiemen. Om 3 uren, bestuurzitting. Mannen er wordt eene Cantate aange leerd voor ie Mei.Het is een prachtig stuk gedicht door de vrienden Meert en ge toonzet door Karei Van der Meirsch. Wij hebben 200 zangers en zangeressen noodig. Een groot getal doch te gering, wanneer onze vrienden partijgenooten en onze ge zellinnen met de kinderen willen opkomen. Wie wil medehelpen aan 't luisterrijk vieren van den ie Mei. den eenigen wer kers-feestdag, moet medehelpen aan deze uitvoering. De vrouwen en kinderen worden opgeroepen, Dinsdag aanstaande, 4 April om 7 1/2 uren 's avonds, in Hand aan Hand Woensdag om 7 1/2 uren vergaderen de Tenors en om 8 1/2 uren, is het Alge meene Oproep, voor al de zangers van goeden wil Mannen, vrouwen en kinderen, het hangt van uwen goeden wil af, of de Cantate hare uitvoering zal beleven. Wij weten het, de tijd is kort, maar als ge allen mede wilt, goed de repetitiën bij woont, dan zal het gaan, zooals een fluitje van een cent. Mannen, vrouwen en kinderen, op post, op post, op post De wijkclub van den Ouden Dender-l mondschensteenweg bij Victor Van der der Meirsch, vergadert op Zondag 9 April, om 3 uren namiddag, bij Van den Bos sche Constant. Dagorde Belangrijk. Een lid van 't Comiteit zal tegenwoor dig zijn. ten voordeele van het Algemeen Stemrecht en tegen het Schoolontwerp Do Algemeene Raad der Arbeiderspartij heeft besloten op 15 Augustus aanstaande te Brussel eene landelijke betooging ten voordeele van het algemeen stemrecht in le richten. Wij vragen het Kongres dat be sluit te bekrachtigen en alle partijgroepen van nu af aan te sporen pogingen aan te wonden opdat de onlworpene betooging de grootste zou wezen die ooit in België plaats greep. Die betooging moet inderdaad voor allen die de verantwoordelijkheid van het bewind dragen eene plechtige verwittiging wezen. Men moet hen de onmogelijkheid doen be grijpen van een kiesstelsel eeuwig te be houden, dat niet alleenlijk alles wat leven dig en werkzaam in de arbeidersklas maar ook de meerderheid zelve van het kiezers korps tegen zich heeft. Dit spruit ontegensprekelijk uit de offi- cioele cijfers welke, ten tijde der bespreking van het adres aan den koning, door M. Bcrryer, minister van binnenlandsche zaken, op het spreekgestoelte van den Senaat werden aangebracht. Het totaal der bij de kiezingen van 1908- 1910 uitgedrukte stemmen verdeelde zich als volgt Katholieken, officieelen en afwij kenden (dissidents) 1,224,918 Liberalen, socialisten 1,208,565 Daensisten 32,265 Welnu, gegeven zijnde dat de liberalen, de Daensisten en de socialisten zich partij gangers der afschaffing van het meervoudig stemrecht verklaren, blijkt het dat er op 2,465,708 uitgedrukte stemmen 1,240,830 meerderheid 15,912 aan kandidaten wer den toegestaan die voordeelig voor het A. S. en tevens de tegenwoordige regeering vijandig zijn. Indien deze echter eene Kamcrlijke meer derheid van zes stemmen bewaart, dan ge beurt zulks alleenlijk omdat het behouden «der kleine omschrijvingen hetgeen in strijdigheid met de normale werking der E. Y (s de aan het bewind zijnde partij ten onrechte bevoordceligt. Wat meer is, die meerderheid van zes stemmen is bestemd om te verdwijnen zell's indien niets aan de uitslagen der vorige kiezingen wordt veranderd den dag dat de vermeerdering van het aantal volksverte genwoordigers de Kamerlijke vertegen woordiging in evenredigheid met den aan groei der bevolking stellen zal. Men ziet dat misschien nooit eene regee ring op onvasteren grond stond dat er nimmer op klaarder wijze werd bewezen dal de aan liet bewind zijnde partij noch de werkelijke meerderheid noch zelfs de meer derheid der op wettige wijze uitgedrukte stemmen bezit. Het is nochtans in zulke voorwaarden dat die partij in extremis de onmatige pretentie veropenbaart het land eene nieuwe school wet op te dringen, welke nog rampzaliger en meer stoutmoedig reactionnair is dan de twee wetten van 1884 en van 1895. Zekerlijk brengt de huichelarij van zekere schikkingen dier wet eene hulde aan de groeiende macht der demokratischc gedach ten. Zonder twijfel, in de hoop den weer stand der oppositiepartijen te verzwakken, biedt de regeering die partijen een schijn van schoolverplichting aan en belooft hun voor 1911 eene nicer ernstige regeling van den kinderarbeid. Doch die regeling, welke voor doel heeft de wet van 1889 op den kinderarbeid te vol- ledigen, verbindt zich aan de maatschappe lijke en niet aan de schoolwetgeving. Zij moet, de gezonde rede zegt het, van deze afgescheiden worden. Van een anderen kant, verplicht het schoolontwerp van M. Schollaert de ouders niet hunne kinderen naar de school te zen den. Hei dwingt hen slechts een schoolbon aan te nemen, zonder "strafmaatregelen te voorzien indien zij het na aanvaarding niet benuttigen. Zulke maatregel kan niet doelmatig we zen:' Zij heeft geen ander doel dan de reac- tionnaire strekking van het ontwerp onder demokratischen schijn te vcrheelen. Zoo is 't ook met d© instelling van den 4® graad, welke eene uitstekende zaak zijn zou indien men over een toereikend aantal bekwame onderwijzers beschikte, maar die in den tegen woord igen staat van zaken te dikwijls een zijdelingsch middel dreigt te worden 0111 den kinderarbeid in, aan de kloosters aanhangende werkhuizen, uit te buiten. Voor hetgeen het stelsel der schoolboys aangaat, dat in 1895 door M. SchoHaert zelf werd veroordeeld, zijn al degenent'akkooril die zich bekommeren de openbare scholen tegen de mededingingder private, broeders- en nonnenscholen te verdedigen, om er aan geenen prijs van te willen. Do aanneming- van dusdanig stelsel 'dat, de familievaders, onder voorwendsel hunne vrijheid te vrij waren, met gebonden handen en voeten aan de klerikale invloeden zou leveren, zou eene onherstelbare ramp voor de toekomst van ons land wezen. Het zou tot den scliooloorlog onder den terugstootenden vorm van de leerlingen- jacht aanhitsen. Het zou de plaatselijke vrijdommen op onrechtvaardige wijze aan vallen met de gemeenten en de provincies le verplichten toelagen aan private scholen toe te kennen die mededinging aan de openbare scholen doen. Het zou nevens de godsdienst- begrooting eene kloosterbegrooting stich ten. Het zou jaarlijks vijftien tot twin tig millioen Ier beschikking der broeders- en nonnenscholen stellen, liet zou in vele oorden de vernietiging van alle gemeente onderwijs voltooien. Tegen zulken aanslag is do arbeidersklas gereed uit aller macht te strijden mei al de genen die, zooals zij, de verwerping en in alle geval, de verdaging van het ontwerp Schollaert tol na eene algemeene raadple ging van het land eischon. Doch, weerstand bieden is niet voldoende. Men moet aanvallen. Men moet den strijd niet alleenlijk tegen het schoolontwerp in richten, maar tegen de regeering, die niet terugdeinst het om werp voor te stellen eu tegen het kiesstelsel dat haar eene vulsella meerderheid verzekert. Men moet de open bare meening oproeren niet alleenlijk tegen de wet Schollaert, maar ten voordeele van A. S. en door A. S. verstaan wij HET ZUI VER ALGEMEEN STEMRECHT OP 21 JAAR. De Arbeiderspartij zal deze formuul, op den dag dat de klerikale meerderheid zal zijn vernietigd, voor de gemeente- en pr«- vinciekiezingen weten te doen zegevieren. Maar iedereen weet dat de zuivere meer derheid voor het wetgevend elektoraat niet voldoende is. De herziening hekomen zijnde, zal de meerderheid der twee derden in de. Kamers noodzakelijk wezen en het zou ijdel zijn te verhopen dat die meerderheid dooi de partijen welke nu de oppositie uitmaken zou kannen verworven worden. Ook zal het wetgevend algemeen stem recht slechts zegepralen gelijk het gene raal stemrecht in 1893 zegepraalde, den dag waarop de aan de tegenwoordige re- geeringsmeerderheid behoorende politieke mannen er partijgangers van zullen wor den. E11 opdat zij er zich bij zouden aansluiten, zooals zij voor het mijnwerkerspensioen, den persoonlijken dienstplicht, de regeling der arbeidsuren in de koolmijnen, gedaan hebben, zal het noodig zijn dat diegenen der arbeiders zelve welke aan de kerk onder worpen blijven, hunne mandatarissen d« verplichting opleggen, zich ten voordeel© der politieke gelijkheid uit te spreken. Het is oin dut doel te bereiken dat wij onze strijders vragen oen»- reusachtige pro-

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 1