Briefwisseling. Een en ander. Voor de 3000 Stakende Wollebewerkers van Verviers. Voor ons Strijdi'ouiis. Wilt ge De volgende brief is aan Db Dknderbode ge zonden geworden 13 April 1911. Mijnheer de Uitgever van het blad De Denderbode 3iKorte Zoutstraat: te Aalst Mijnheer, Gij schrijft Nu, of die cijfers aan te nemen zijn, kunnen wij niet nagaan. Aangezien wij met officieele, aangenomen en op dc Handelsrechtbank neêrgelegde reke ningen geantwoord hebben, onderwerpen wij onze houding en de uwe aan het oordeel uwer lezers, maar behouden al onze rechten in dece •/aak voor. Gelief dit antwoord in uw nummer van .16 Ajjril op '.e nemen. Voor het Voikshuis, "Samenwerkende wéikersrüaatschappij van Brussel, De Afgevaardigde-Bestuurder, A. Octors Te "veel kloosters. Er komeD toch te veel kloosters. Het land wordt er door uitgemergeld. Al die nonnen en paters leven door het werk vau anderen. Zij maken concurrentie aan de neringdoeners, exploiteereD de kinderen in zoogezegde kant en vakscholen, nemen de plaatsen der wereld lijken lu, putten wet volle handen in de Staatskas, stapelen schatten opeen in hun geld- koffers. In de klerikale racgen zelf begint men met ongerustheid de vermenigvuldiging der kloo sters na te gaan, te beknibbelen. Te Lier, hebben de klerikale bazen der kantnijverheid zich in syndikaat vereenigd, om hoofd tie bieden aan de kloosters, die, dank aan de kmderaibeid, werk leveren legen oüge- hoorde lage prijzen. Zoodoende kunnen ook de werksters en wer kers geen beter loon verkrijgen. JEn zoo is 't overal. $Yaar er veel kloosters bestaan zijn de loo- nen laag en is derhalve de armoe groot. En nog wil de klerikale meerderheid een twintigtal miljoenen meer in de kloosterkassen storten door de Dieuwe schoolwet. Dit zal het volk niet laten gebeuren. Arme Durand. Helaas l De syndica list Duraud is zinneloos Zoo klonk de droeve mare over heel de be schaafde wereld Een huivering doorloopt de lenden een schok houdt uw adem stil een vloek ont snapt uw lippen. Duiand werd door de burgerij oopüchtig ter dood veroordeeld. Zijne onschuld scheen achter zonneklaar en na maanden opsluiting, na algemeen verzei der syndicaten werd hij vrij gesteld. Te laat Hii verloor de rede door de foltering, de eenzaamheid van Tgevaog, de zedelijke wan hoop Hij is nu opgenomen in het zinneloozen ge sticht te Sotteville bij Rouen. Een der geneesheereo van het gesticht M baliemand is juist degene die voorzitter was van bet jury die Durand ter dood veroor deelde Verschrikkelijk. Er zijn, in 't land 4,274 kloosterlingen die les geven in de scho len en geen diploma bezitten. 4,274 onbekwamer* Ongelukkige kindertjes, die in zulke handen vallen. Arme ouders, die, soms door dwarg en el lende, verplicht zijn hun kroost bij zalke lieden ter school te sturm. Godsdienstlessen. Hoeveel scholie ren ih 'l laüd volgen geen godsdienstlessen In Henegouwen 9,311 In Luik 6.358 Brabant 5,554 Oost-Vlaanderen 3,510 West-Vlaanderen 394 Antwerpen 319 Namen 331 Luxemburg 175 Limbuig 2 Aalstersche Velodrome. Heden Zondag opent de Aalstersche Velodrome zijne poorleu en er hebben te dier gelegenheid prachtige wedstrijden plaats Ongeveer 70 beginnelingen en onafhankelijk ken iullen de 2000 fr. prijzen betwisten d>e den Velodrome te dezer gelegenheid uitgeloofd heeft. De clown van den dag zal zijn, de betwis ting op 10, 20 en 30 kilometers, achter zware motocycletten, tusschen Luycken, van Antwer pen feïi Chariot, kampioen van Algerië. J In Hand aan Hand, is men best gediend. Men koopt er goede en goedkoope waren en men heeft er bovendien 3 ten hon derd deel. Alle vooruitziende werklieden koopen AL hunne beooodigheden jo hunDe eigene inrich tingen. Solde Occasie. VV>e eene goede occasie wilt doen, moet zich haasten om zijn aandeel te hebben van de solden, die in Hand aan Hand te koop zijn gesteld. Schoenen, cols, fantasiehemden, enz., enz. Alles ver onder der» inkoopprijs. Ter herinnering. Wat onze Textiel bond gedurende 3 maanden gedaan heeft verleden- jaar. o:n de loonsvermindering" van 't viouwen- werk te bekampen op het fabriek Bon eman, ea om voor gelijk werk gelijke ioonen te bekomen. Or ze Bond heeft aan dat werk in 3 Maanden* 26 zittingen en onderhouden gehad met de werk lieden, 4 artikels in 't blad Vooruit geschreven, 3 aitikels in De Textielarbeider, iedere weck in 't blad Recht en Viijheidhet zelfde, 3 brieven aan de Heeren Bestuurde:s gericht, 9 velschil lende manifesten verspreid op 14,200 exempla ren en 4 algemeene oproepen gehouden voor de werklieden van het fabriek. De Vlasspoelders die nu met den nacht moeten werken in de F. F. R. werken voor minder loon dan voor het dagwerk. Met den dag winnen de spoelders op daghuur 3 tr. voor 10 uren te werken of 30 centiemen per uur. Nu, dat de mannen met den nacht werken, winnen de spoelders 27 a 28 centiemen per uur, of voor de zelfde uren te werken met den nacht, minstens. 20 centiemen min, dan voor met den dag te wer ken. Nachtwerk dat in vele fabrieken meer betaalt dan het dagwerk, dat maar redelijk is, gezien de werklieden hunne zoete nachtrust moeten offe ren, daarbij meer voedsel noodig hebben, dar bij het dagwerk. De spoelders worden in het groot fabriek min betaald, 't is verkeerd en nog- thans 't is zoo. De vlasspoelders die dachten met volle recht te mogen klagen, zijn zondag samen gekomen, waar de zaak der spoelders besproken is en heb ben eene afvaardiging benoemd, om met de Heeren den donderdag te gaan spreken. De onderhandeling met den heer Festuuider was zeer hoffelijk, doch bracht weinig aarde aan den dijk. De heeren schijnen weinig ge neigd verbetering aan den toestand der vlas spoelders te willen brengen. De Heer Bestuurder weigerde in te gaan om verhooging der tarieven voor de spoelders. Ook op de vraag der weiklieden, om het zeilde dag loon te bekomen voor hun zooals voor de katoen spoelders die 3.25 fr. per dag betaald zijn. De spoelders zullen in hunne gemengde samenkomst van heden Zondag verder bespre ken wat er hun te doen is. Waar zijn uwe vrienden Tijdens de bespreking van het pensioen der mijnwer kers deze week, stelde M. Warocqué voor, het pensioen uit te breiden tot de nijverheids- werklieden, de veldarbeiders. en over 't algemeen, al de arbeiders van bei derlei geslacht, begrepen in de alge meene volksoptelling van 1910, als mede de matrozen, visschers op de trawlstoombooten en zeilsloepen, waarvan de matrozen niet mede eige naar zijn. Volgens het amendement zouden AL die werkmenschen op 65 jaar een pensioen hebben genoten van 3óo franken per jaar. Dit amendement is verworpen ge worden met 72 stemmen tegen 62 en 3 onthoudingen. Moet het gezegd worden, dat de 72 tegen stemmers katholieken zijn, waaronder de katholieke volksvertegenwoordigers van ons arrondissement Woeste, De Saedeleer en den overgrooten volksvriend den beer Romain Moyersoen, den zooge zegden lieveling der werkmenschen. Katholieke werklieden, g'hebt daar volks vertegenwoordigers, die goed voor uwe belan gen zorgen En nogthans 't zijn volksvrienden Van eeoige mannen vari de Viscose, ciroo- gerij, die hunnen strijd niet vergeten zijn 1,3(». Een lied gezongen door J. De Wolf in 'l Puiten- lawijd 0,54. Omdat Gust uitwisselde 0,10. Victor zit op de eerste bank 0,10 Ph. U S. 0.25 Bravo voor de zoogezegde slechte p'oeg der Viscose 20,15. bedienden Hand aan llao<1 2,25. Omdat Louis bi; E. Van ('auter gesmeed beeft 1,10. bossen Pie wilde niet mede sme den 0,10. Sooi drinki liever eer. hoksken en geeft 0,05. D. B. 0,25. Dierickx 0.30. Mat- thys 0,25. Rimbaut 0,25. Van de Velde 0,20. Van deh Brempt 0,20. Spaens 0,30 Nog 0,10. Gift van een viscosebewei ker 0.40. Rondgebaald na de repetitie van Arm aan Aim 2,40. Na het zingen van een lied bij Cornaod 1,05. A. N 0,50. Viscose nachtploeg 52,22.'Door M. Van der Speeten Werklieden begrijpt ge uw verraad niet, bij J De Neve 2,10. Omdat de leden zelf verschoten van Jean, dat bij ook katholiek wa* 0,15. lean woo op de sectie een brood, waar Star.t ook als nieuw lid was, 't geen Jean ook niet kon geloovuo 0,15 Op die sectie maakte den eenen den anoeren zwart 0,10. In andere herbergen stoefien ze dan nog dat zij iemand mogen zwartmaken 0.40. A. E. Jean wierd door Ber.oni raar huis geleid, zoo zat was hij 0,10. Gezongen door R. Van de Meerssche bij Bombeeck Renri 1,46. Gezongen door Jozef Heyvaert 4,04. Een lied, Dow slecht gevlogen bij Emiel Corthals 0,50. De werklieden van Dendauw 3.So Nog een kameraad van Dendau'.v 0,20. H. F. 0.20. Van de viscosebewerkers aan Bocqné, vrijdag avond 16,58. Van dt viscosebewer kers aan Frans Flips 9,35. Bedienden Hand aan Hand 3,25. Van de vereenigde brouwersgasten 10,00. Een lied gezongen bij Pol de Gentenaar 0,69. Ontvangsten vorige weken 256,70. Bedienden Hand aan Hand 2,80. eens uitpakken, een puik costuum dia- gen, eens Mijnheer spelen, voor een zeer klein prijsken Dan moet ge u rechtstreeks begeven, naar de Kerkstraat, 8, bij Pros per Blanckaert-Cornelis, alwaar ge ook kunt krijgen Parapluies, Hoe den, Klakken, alles aan prijzen buiten alle concurrentie.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3