Geene Deelname. 'K VERDWIJN. Uit Geeraardsbergen. UIT MVOVK. De loonbowo^isg onder de Schoenmakers. Het Midden-Comiteit der Socialistische Partij van Aalst, herinnert aan de leden zijn besluit vroeger genomen, 't is te zeg gen gezien de Socialistische Partij niet herkend is in de Inrichtings- en Feestcom missie der Sicdelijke Tentoonstelling, wij ook geen deel nemen aan die tentoonstelling, noch medehelpen aan het wellukken der fees tendie ingericht worden ter gelegenheid dier tentoonstelling. Alle ware socialisten, die onze uitslui ting als fartij in die besturen afkeuren, zullen zich wel wachten er aan mede te helpen, noch hunne ki.ideren te zenden, noch als zangers ot zangeressen, noch als muzikant, om die feesten groot te maken. Wanneer de Partij wordt miskend, moe ten zij zich ook miskend achten, zooniet zeggen z:j tegen de dompers het is mijn wildat mijne partij is uitgesloten G'hebt wel gedaanMijnheer en, doet zoo voortsop mij kunt ge altijd rekenen. Welk een socialist, zal zulke taal dur ven spreken Wat Rechten Vrijheid verdwijnt Ons geliefd weekbladje, dat zoo Wagenwijd zijn» kolom men open zette om de werkersgrie- ven op te nemen, om ons te verdedigen, om onze belangen te behartigen Maar dat zal, dat mag niet Wel neen vriend lezer, Rechten Vrijheid zal niet verdwijnen, ook. Maar Recht en Vrijheid legt zijn kinderbroekje af, Recht e-n Vrijheid is zijn elfde jaar ingetreden, Recht en Vrijheid is tot den ouderdom ge komen, dat ue kinderen vroeger moesten hebben, om volgens de onfeilbaarheid van den paus, hunne eerste communie te mogen doen thans mogen de kinderen wel hunne eerste communie doen wanneer ze zeven jaar oud zijn geworden, de onfeilbaarheid van dezen paus, acht ze alsdan reeds oud en wijs genoeg, en wie weet, of dat de nieuwe onfeilbaarheid der toekomstige pauzen, al tijd jegens hunne onfeilbaarheid, de eerste communie bij 't doopsel niet zullen voe gen Maar enfin, Recht en Vrijheid lieeft zich aan de eerste onfeilbaarheid gehouden, het doet zijne eerste communie, het legt de kin derbroek af, en Zondag aanstaande zult ge Recht en Vrijheid terug zien, gedrukt op vergroot formaat. Recht en Vrijheid zal nu over meer plaats beschikken, een boeiend feuilleton kunnen afkondigen, onze lezers wat allerhande nieuws Kunnen bezorgen en nog over meer plaats beschikken om de belangen der wer kende klasse te verdedigen, hare grieven bloot te leggen, een beteren toestand voor 't volk te eischen. Recht en Vrijheid vergroot, laat ons ook zorgen, dat het getal lezers verhooge. Thans is onze oplage: TWEEDUIZEND NUMMERS. Wanneer we willen, als elk een handje toestecki, als elk een beetje, mede helpt aan de propaganda, dan winnen wij minstens 500 lezers. Vriend lezer, wij rekonon op uwe mede hulp, zorgt voor uwen nieuwen lezer, opdat weldra Recht en Vrijheid in alle werkers- gezinnen zou te vinden zij*. De Slaapziekte üoze confrater en gebuur uit n* iO, schijnt sedert eenige tijd te kwijnen of toch minstens le lijden. Inderdaad, zijne gewone en goed gekende gewoonte van lasteren, schijnt hij wel wat te verleeren. Hoe het komen kan, weten wij niet, maar straks beginnen wij vast te geiooven dat de iKsluimeriog plaats beeft gemaakt voor een vaste slaap. Vroeger schoot ons Slimmeken nog nu en dao eens uit, zooals iemand die uit zi|n droom schiet, doch in de laatste weken is zulks dermate verandert, dat het iedereen moet verwondering baren. Zijn onze persridders aangetast door de slaapziekte, dan willen wij graag eene premie uitloven, voor hen die 't geneesmiddel daar voor aan Geeraard kunnen toedienen Zijn het onze vragen die Geeraard in 't r auw hebben gebracht, dao willen wij er wel in toe stemmen ze nog eens te herhalen, met de vaste belofte van onzentwege, dat wij er ook over zullen zwijgen als Geeraard gegeneerd is met het antwoord. Pus (i Geeraard 1° Waarom werden de huizen van zekere Van Nieuwenhove verkocht 2° Waarom schroeft gij riet over hel procr s ingespannen tegen een voorlooper der dom- persbonden van Gent Toch wel waar. In ons blad van verleden Zondag werd de vraag gesteld, hoe het komt dat er zulke crisis blijft heerschen in de aüumettcnfabrieken, al hoewel Geeraard in den ti;d den hemel hier op aarde beloofde, van het ooger.blik dat de groole doozen aan de miserabele voorge stelde prijs werden gevu'd. Hoe het komt, waarde werkbrnêrsen zusters? Omdat het kapitalisme een boei met pennen- krabbers ter zijner beschikking heeft (mits vol doening natuurlijk) om te heipen de werkende klas, ten voordeele vao God kapitaal op fles- scheo te trekken. Want op fl-sscheu trekken is het, de wer kende klas te behandelen, zooals zij inde strijd Byl werd behandt ld op flesschen trekken is bet de werkende klas door bedriegende be lofte aan te zetten, tot iets dat niet juist is ONZE SPAARKAS. Wij hebbmi ver- leden week uiteengezet waarom er eene spaarkas in ons midden noodig is. Thans willen wij onze lezers zeggen hoe zij zal werken. Ieder lid zal een hoekje ontvangen waar op het gespaarde geld zal ingeschreven en ook tcrzelfacrtijd afgestempeld worden. Het minste dat men mag sparen is met 25 centiemen. Voor iedere maal dat men 25 cen tiemen stort, is den bode ook verplicht een stempel te geven, zoodat een ongeleerde mensch ook kan nagaan, of zijn boekje wel in regel is. Het is dus goed verstaan Wie 25 centiemen stort, zal op zijn boekje ingeschreven zien,op den datum der storting 25 centiemen en daarnevens een stempel van den bond wie nu 50 centiemen stort zal twee stempels op dien datum hebben, wie één frank stort 4 stempels enz. Het gestorte geld kan en mag altijd terug geëischi worden, zonder dat er een centiem voor onkosten zal afgehouden w orden. Men heeft enkel maar met het boekje naar De Redding te komen. Het. is dus eene zeer nuttige instelling, die onze leden zal toelaten, voor een appeltje tegen den dorst te zorgen, die bun goed te pas zal komen, wanneer er iets nuttig in t gezin moet aangekocht worden. Dat onze leden ons nu niet meer komea zeggen dat bet zoo ongelukkig is, in oen plakwinkel vastgeankerd le zitten, want wij zullen hun antwoorden het Is uwe eigene schuld. Inderdaad, niemand zal beweren, dat men meteen beetje goeden wil, wekelijks geene 25 centiemen kan sparen. Wie dus wil, is op enkele maanden in de gelegenheid zich los te rukken van het krediet, dat zij nu noodig hebben van dezen of genen winkelier. Onze spaarkas, zal dus zeer goede diensten bewijzen aan onze ledcD. en wij durven ho pen, dat ze dan ook vele bijtredingen zal vinden. De schoenmakers van het werkhuis Moe- remans, hebben in den laatsten tijd verschil- lige vergaderingen gehouden, waarin zij de Joonen daar betaald breedvoerig besproken, en daar bewezen is, dat ze de laagste der stad zijn. Iedereen zal met ons bekennen, alsdat wij de verdraagzaamste aller werkers geweest zijn in Ninovc in de laatste 15 jaren, wan neer het U bekend is, dat de schoenma kers bij M. Moeremans nog altijd aan den zelfden loontarief werken als over 15 jaren, terwijl alle lovensbenoodigheden zoo énorm in prijs gestegen zijn. Maar nu zien wij met ongeduld de toe komst te gemoet en komt er ook lust naar verheffing, en ontwaken al onze stielgenoo- tenuit de zoovele jaren vasten slaap, waar zij in gedompeld waren, om als een man op te staan en gezamentlijk hunne krachten samen te spannen om te vragen, waarop zij als naarstige werkers, recht op hebben in onze samenleving. Zoodus wierd er besloten op onze laatste vergadering gehouden den 13 April, aan M. Moeremans te vragen met zijn personeel een ander akkoord te willen aarïknoopen, nopens de loonen en de werkregeling op zijn werkhuis. Nu Mijnheer schijnt het genegen te zijn, daar hij verklaarde dit, te aanvaar den. maar dat hij dag en uur, daartoe zou vastgesteld hebben. Maar aangezien het nu al 14dagen vcrloonenis, en hi j ons daaromtrent nog niets heeft laten geworden, komt er gisting onder hot personeel Moeremans en besloten wij op l° Mei wederom samen te komen, om 7 uren,in onze daartoe bestemde plaats van vroeger. Daarom schoenmakers, weest allen op post, dat er geen enkele ontbreke van het werkhuis Moeremans, dan vormen wij wel haast een sterke onwrikbare schoenmakers- bond waarvan dient rekening gehouden te worden. Bij de Twijnders (sters) Zondag was het vergadering voor onzen zoo sterk geworden Twijndorsbond. Re ver gadering was begunstigd door eene sterke opkomst der leden en dit voornamelijk door do vrouwen de achterblijvers en koers- mannen zullen het moeten bekoopen met eene boet van 15 centiemen. 't Verslag over den toestand van den vak bond ca ziine werkzaamheden is door de leden dikwijls door toejuichingen begroet. ("Wij zullen dit toekomende week in ons blad Recht en Vrijheid, in een paar artikels breeder geven). Wij zetten al de leden aan dit verslag goed te lezen in het blad Recht en Vrijheid, het tevens aan de nog onvereenigde werk lieden van Ninovc. voor te leggen, om hun te doen zien wat onze Bond in den laatsten tiid in 't. voordeel der Ninoofsche werkers (sters) gedaan heeft.. 'tZal een goed propa gandamiddel zi jn, om nog vele nieuwe leden te winnen voor onze vakbonden. De Photographie. Na de schoone vergadering zijn al de leden met de bestuurleden der andere bon den, die zoo goed de twijnders (sters) in hun nen hardnekkigen strijd ter zijde gestaan hebben, in eene opgewekte stemming naar de aangewezene plaats gegaan, waar de photographie genomen is van gansch den groep. De leden die verlangen'een dezer plioto- graphio's te bezitten, kunnen zulks beko men, de prijs is 2 fr. Bij gezel Jules Elaut kan men deze gaan bezichtigen en zich laten opschrijven. Op Zondag 7 Mei, om 3 uren namiddag, vergadering voor al de leden der verschil lende bonden en groepen, in het lokaal I> Redding gevestigd. Dagorde 1. Onze partij inrichtingen 2. Wat er ons te doen staat. De gezellen De Backer van Gent, Podevyn en Flips van Aalst, zuHen deze vergadering bijwonen. Mannen en vrouwen, weest allen op post Bouwwerkers en fabriekwerkers. Zondag den 7 Mei, om 5 «ren, verplichten de vergadering voor de leden der bouw- en fabriekwerkersbonden in 't lokaal De Red ding.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 2