aalst" Loonbeweging bij de Schrijnwerkers. WERKERSBELANGEN Een en ander. Voor de 3000 Stakende Wollebewerkers van Verviers. ONVERSTANDIG Gezien de toenemende bloei onzer vak bonden, is 'liet de plicht van al de leden op de beide vergaderingen aanwezig te zijn. Vooral de nieuwe leden mogen niet verzui men op post te zijn ook niet vereenigde bouw- en fabriekwerkers zullen toegelaten worden, waar de bijzonderste punten der reglementen onzer landelijke centrale bon den zullen uitgelegd worden. Vereenigde bouw- en fabriekwerkers, weest allen op postMaakt propaganda om niet vereenigde vakgenooten lid te doen worden en naar de vergaderingen te bren gen. Het Scbepen-College heeft aargenomen de bazen en de gasten samen te roepen, ten emde dit geschil te kunnen vereffenen. Wij vernemen dat de bazen niet vijandig zijn, aan de gevraagde vermeerdering van loon, doch dat den eetieu zich achter den anderen verduikt, zoodat zij zich bepalen met te zeg gen, dat zij zullen toegeven, wanneer AL de bazen toegeven In die omstandigheden kan de zaak spoedig bijgelegd worden ze hebben zich maar in eene bijeenkomst te verslaan, gezameutiijk het ja woord te geven en den strijd is gedaan. Overigens de bazen hebben er niets bij te verliezen. Hun volk dal ze moeten uitzenden om op daghuur te werken, rekenen ze eenvou dig aan den gegeven opslag, en de burgers en rijke menscheo, zullen er niet op kniezen, daar ze voor enkele franken, dat hun zulks koslon kan, hun werk niet zullen willen ach terlaten. Blijft dan nog het entieprise werk. Welnu hier mogen of kupnen de bazen zieh niet achterwege steken, want daar de schrijn werkers reeds sinds 10 maanden hunne loons- beweging zijn begonnen, moeten ze van de verbooging van loonen, rekening gehouden hebben, in het opmaken van hun aan te bieden prijs. Mij dunkt hadden de bazen een beetje goe den wil getoond, deze staking niet hoefde uit te breken. Hel is in alle geval zeer Dultig en goed. dat het Schepen-College zijne medewerking be looft, om het geschil der schrijnwerkers tot een goed einde te breegea, maar wij betreuren ook dat het Schepen-College geen hooger dag loon betaalt dan de bijzondere patroons. Inderdaad, het Schepen-College zou moeten het voorbeeld geven, goede dagloonen te beta len, en nu is ongelukkiglijk het tegenoverge stelde waar. Algemeen is het gekend, dat ons katholiek Sehepen-College van hongerloooea houdt, ge zien de bespottelijke lage loonen, die de stads- werklieden winDeri, zoodat hun recht van spre ken in werkers geschillenin de meeste gevallen wel nul kan zijn. En hier willen wij eens wijzen op de loonen, die voorkomen in de lastenkohieren der socia listische coöperatief, voor hare werken aan de. I.edebaan, die op dit oogenblik aan den gang zijn Die loonen zijn voor de schrijnwerkers 40 centiemen per uur, het loon dat nu door de slakende schrijnwerkers wordt gedischt. daarenboven komt er in voor, dat de schrijn werkers, loodgieters, schilders enz., die aan de werken gebruikt worden en geene volle gasten zijo, 5 centiemen per uur meer moeten winnen, als zij vroeger wonoen. Ën nogthans 'tzijn de socialisten die altijd den zondebok zijn. Het zijn de uitbuiters der werklieden, de verdrukkers van de onge lukkige arbeiders, als men de kapitalistenbla- deD moet gelooven, en nogthans 't zijn altijd de socialisten, die het voorbeeld geven, on goede loonen te betalen. Volgde het Schepen-College, volgden eens al de kapitalisten, zoo liberalen als katholie ken, die zoogezegde werkmansvrienden, hier eens het voorbeeld dier verdoemdeen uitbui tende socialisten, wat zou den toestand van het werkende volk veel verbeteren. En zeggen dat er nog zooveel werklieden zijn, die de socialisten den rug loekeeren Vrijdag moesten bazen en gasten voor het Schepen-College verschijnen, om 't akkoord te geraken, doch het Schepen-College had verge ten de bazen uit te noodigen. In de Filature et Filteries Réunies. Sinds een drietal weken,hebben een 8tal vlas- spoelders met den nacht moeten werken, van 6 1/2 uren 's avonds tot 6 1/2 uren 's mor gens, zoodat de spoelders met den nacht 12 uren op het fabriek moeleo blijven. Met den dag zijn de werklieden 10 1/2 uren in het fa briek (min de lijd voor de eetmalen). De spoelders met den nacht zijn dus feitelijk I 1/2 ure meer op het fabriek dan deze die met den dag werken. Ondat ks dit was het loon der nachtwerkers minder dan dit der dagwerkers. Dat de spoelders hierdoor hunr.e hoofden samen staken, zal niemand verwonderen, te meer, als men weet dal men in de meeste fabrieken en werkhuizen voor nachtwerk meer betaald, wat hier in de F. F R het verkeerde is. De spoelders zijn de klachten in hunne wederzijdsc.be vakbonden gaan bekend maken, wat voor gevolg heeft gehad dal door het ge meenzaam werk der 4 betrokken vakbonden, de spoelders aangezet zijn met den Heer Be stuurder te gaan spreken. Dit had voor gevolg dat de 8 spoelders voor t nachtwerk EEN FRAiNK bijleg per werk ontvingen. Doch hiermede waren de spoelders, noch de vakbonden bevredigd. Op een nieuw ge meenzaam schrijven door de betrokkene vak bonden aan de Heeren gericht, zijn de spoel ders Dinsdag verwittigd dat hun de volgende loonsverbeteringen waren toegestaan voor de stukwerkers 5 0/0 opslag. Er zijn 22 spoel ders (in daghuur) die zullen in plaats van 3 fr. nu 3,25 fr. per dag betaald worden. (In het geheel zijn er 59 spoelders, 42 mannen en 17 vrouwen; de vrouwen werken aan 15 0/0 min dan de mannen De vlaslustreerders, een 15tal, bekomen eveneens een loooopslag van 25 centiemen per dag, waardoor hun loon verhoogd van 3 fr. tot 3,25 fr. per dag. In de Filature du Canal. De werklieden hebben in dat fabriek ook redens tot klagen. Immers, de stukweikers hun loon is in den laatsten tijd gevoelig ver minderd, anderzijds heeft men van sommige daghuurwerkers den arbeid verzwaard, zon der eenige loonsverbetering. De mannen uit den bateur, karderie en malage zijn hioro/er reeds gaan klagen bij de meesters. De karderie- en bateurmannen, te samen 16, is eene kleine, ja bespottelijke loonsverhoogiog toegestaan, de andere werk lieden hebben nog niets bekomen. De bilans van de 3 laatste jaren geven eene winst aan de Filature du Canal van 1,092,196,54 fr. zeggende een miljoen twee en negentig duizend honderd zes en negentig franken vier en vijf tig centiemen HeereD, meteen beetje goeden wil kunt ge wel verbetering brengen aan de kleine loonen die gij aan uwe werklieden 'huisvaders) betaalt van 15 a 16 fr. per week. Bravo, voor 't Vellenfabriek. Hier hebben ze mogen stemmen, zooals voorgaande jaren, om te verletten op Eerste Mei. De uitslag is 57 tegen en 2stemmen om te verletten. Bravo, mannen van 't Vellenfabriek. Maar er zijn in Aalst zooveel liberale fabrikan ten. en dezen die beweren, zooveel eerbied te hebben voor den Arbeid, waarom laat men hen daar ook niet stemmen Bij de Jonge wachten. In den schoot der Jonge Wacht, zal er een spaarfonds inge richt worden, om de leden 't gemak ie verschaf fen, te kunnen deelnemen aan de betooging van i5 Oogst aanstaande te Brussel, ten voordeele van het Algemeen Stemrecht, en tegen het nieuwe wetsontwerp der Schoolwet. Alle Zondagen van 10 1/2 tot 11 1/2 uren 's morgens, zal er zich in Hand aan Hand een Jonge Wacht bevinden, om de spaargelden te ontvangen. Provinciale betooging tegen de nieuwe Schoolwet. Op 21 Mei aanstaande, om 3 uren namiddag, grijpt er te Gent eene provinciale betooging plaats tegen het wetsontwerp der Nieuwe Schoolwet. Deze betooging is ingericht door de samen werking van alle oppositiepartijen en zij belooft grootsch te wezen. De Eerste Mei is te Gent als officiëele feest dag herkend. De Stadswerklieden en bedienden hebben verlof met betaald loon, de kinderen hebben geen school en den beiaard zal spelen, evenals op een anderen feestdag. Ondanks den tegenstand der kapitalisten, wint het feest van Eerste Mei, langsom meer veld. Leuven. De Union Comme'ciale en dc Union Syndicale des Hoteliers, Cafetiers et Restaurateuis» richten cp Zondag 11 Juni iqn. om 2 uren des namiddags, onder de bescherming van het Stedelijk Bestuur, eenen grooten caina valstoet in, die belooir zooveel bijval te hebben als dien van 20 Juni 1909. De Jury zal, buiten schoone bannieren, meer dan 5000 franken te verdeden hebben aan de meest verdienstelijke maatschappijen. Deze zullen moeten bestaan uit minstens 20 leden. Voor de aan de Stad vreemde maatschappijen, zullen de prijzen namelijk de volgende zijn i° 600 fr.20 5oo fr. 30 400 fr. 40 350 fr. 5° 300 fr. 6° 250 fr. 70 200 fr. 8° i5o fr. 90 en io° 123 fr. u°en 12° 100 fr. van i3°tGt 16" 75 fr. van 170 tot 20° 5o fr. Twee prijzen van j5 frs. en zeven van 50 fr. zullen daarenboven voorbehouden worden aan de meest verwijderde maatschappijen. De prijzen zullen toegekend worden zonder hoegenaamde aftrok. Geene enkele borg noch premie zal voorafgaandelijk aan geene enkele maatschappij toegekend worden. Het Comiteit zal geene vragen van dien aard beantwoorden. De bijtredingen zullen moeten gezonden wor den, voor 25 Mei 1911, aan M. Edgard RAES, Algemeene Secretaris, Statiestraat, 3, te Leu ven. Van twee niet geplaatste zetten o,i5. Fraas V. d. M. o,5o. Van den Broeck Jozef o,25. A. N. o.5o. J. Van den Broeck o,25. D. B.o,25. De werklieden van Dendauw 4,26. Viscosebe- werkers aar. Bocqué i5,3o. H. F 0,25. wate het zich een Naaimachien aan te schaffen zonder eerst de prijzen te vragen aan het buis ALFONS GHEYS, Mécanicien, Aalst, 77, Kattestraat, 77, Aalst. 40 tot 50 frank beterkoop en oneindig beter dan alle andere stelsels. Naalden, spoelen en toebehoorten voor alle Naaimachienen. Reparatie van alle stelsels.

Recht en Vrijheid | 1911 | | pagina 3